وقتی گوش‌ها سوت عاشقی می‌زنند!
در بررسی عشق‌های دوران نوجوانی

وقتی گوش‌ها سوت عاشقی می‌زنند!

نویسنده : لیلا جان قربان

 

مدام گوشی موبایل دستش است و یا پیام می‌فرستد و یا پیام می‌گیرد! گاهی هم یک گوشه کز می‌کند و به سوراخ‌های روی دیوار خیره می‌شود و خب کسی هم نمی‌داند در اعماق آن سوراخ‌ها به دنبال چه می‌گردد! یک وقت‌هایی آن‌قدر عصبی است که نمی‌شود از هزار متری‌اش رد شد و گاهی هم از شدت شیرینی گلویت را می‌سوزاند! همه ویژگی‌هایش این نیست! چیزهای دیگری هم می‌شود یافت کرد که بتوان گفت این روزها با اتفاقی درگیر است به نام عاشقی... دلبستگی، علاقه و عشق زمینه‌های متفاوتی دارد که در این مطلب تنها به بررسی عشق‌های دوران نوجوانی، در گفت‌وگو با استاد محمدعلی عنبرانی؛ کارشناس ارشد روان‌شناسی می‌پردازیم و در مورد آن‌ها صحبت می‌کنیم. 

 

*چه می‌شود که احساس عاشق پیشگی در دوران نوجوانی برانگیخته می‌شود؟

آقاي روان‌شناس ما اولين صحبتش خطاب به والدين بود و ما هم آن را بيان مي‌كنيم تا هم از آن‌چه بر سر جوانان و نوجوانان مي‌آيد آگاه باشيد و هم در مقابل والدين‌تان خطابه‌اي مناسب براي توجيح عاشق شدن‌تان! (البته نگوييد اين حرف‌ها را از سايت جيم ياد گرفتم). «نوجوانان در سنين بلوغ، تحت فشارهاي عاطفي و هيجاني زيادي قرار دارند. در اين دوره، نوجوانان به طور طبيعي گرايش به مظاهر نو دارند و در مورد ظاهر، مدل مو و انتخاب پوشش با والدين خود اختلاف دارند. اين نوع گرايشات طبيعي است، از عوارض دوران بلوغ است که اگر والدين برخورد درستي با آن داشته باشند، با گذشت زمان تعديل مي‌شود. متاسفانه به دليل فشارها و محدوديت‌هايي که والدين بر فرزندان اعمال مي‌کنند «تب دوره نوجواني» در آن‌ها نهادينه شده و والدين و فرزندان وارد يک دوره طولاني لجاجت مي‌شوند. خانواده‌ها اطلاع چنداني از شرايط دوران بلوغ ندارند و با ظهور علايم دوران بلوغ در فرزندان خود، دچار ترس شده و به محدودسازي فرزندان مي‌پردازند. اين شرايط، باعث مي‌شود که تعارض بين والدين و فرزندان زياد شده و نوجوان از لحاظ عاطفي تحت فشار شديدي قرار گيرد. نوجوان در اين صورت، براي ارضاي نيازهاي رواني خود به اجتماع کشيده مي‌شود و با اولين ابراز محبت، احساس «عاشق شدن» در او شکل مي‌گيرد و فکر مي‌کند کسي پيدا شده که او را مي-فهمد و تاييد مي‌کند.»

 

*یعنی اگر خانواده‌ها برخورد خوبی داشته باشند این اتفاق رخ نخواهد داد؟

«خانواده‌ها با همراهی و احساس درک متقابلی که از فرزندان خود دارند می‌توانند آن‌ها را به مسیر درست راهنمایی کنند و از آفت‌های این نوع دوستی‌ها آن‌ها را مصون دارند.» البته اين صحبت را نرويد بكوبيد در صورت واليدن‌تان و بگوييد شما با من همراه نيستيد، پس معرفي مي‌كنم: فلاني عشق زندگي من! كمي جنبه داشته باشيد.

 

*این نوع دوستی‌ها و روابط چه مشکلاتی را ممکن است ایجاد کند؟

روان شناسان معتقدند که بي‌تجربگي و سادگي نوجوانان در روابط اجتماعي، مشکلاتي در زندگي آينده آن‌ها ايجاد مي‌کند. مدارک دوستي‌هاي دوران نوجواني، عکس، نوشته و هدايايي که بين دختر و پسر رد و بدل مي‌شود، به عنوان تهديدي براي زندگي آينده آن‌ها مطرح است. برخي از نوجوانان با دوست خود عکس مي‌گيرند و عکس‌هاي خانوادگي رد و بدل مي‌کنند. که بعدها اين عکس‌ها مورد سوء‌استفاده قرار می‌گیرد و پس از جدايي، وسيله باج خواهي يکي از طرفين معمولا پسران مي‌شود. بسياري از پسران و دختراني که تجربه اين دوستي‌ها را دارند، پس از ازدواج خود همواره دغدغه و نگراني فاش شدن روابط گذشته خود را دارند. افرادي که در دوران نوجواني روابطي با جنس مخالف داشته‌اند، پس از ازدواج به همسر خود شک دارند. حتي اگر دختر و پسر پس از دوستي با هم ازدواج کنند، نسبت به هم اطمينان لازم را ندارند و همواره ظن به خيانت دارند. آن‌ها فکر مي‌کنند کسي که حاضر به دوستي با آن‌ها شده ممکن است با ديگران نيز رابطه برقرار کند.

 

* چه راه‌کاری پیشنهاد دارید برای آن‌هایی که با این عشق درگیرند ولی به دنبال راه نجاتی هستند؟

در ابتدای کار صادقانه اين مسايل را مورد توجه قرار دهند که آيا اين علاقه نتيجه يک اتفاق و تصادف ساده است كه اگر اين اتفاق در موقعيت زماني و مكاني ديگري اتفاق مي‌افتاد الان عاشق فرد ديگري بودم؟ آيا اين علاقه برگرفته از شناخت اين فرد بوده و يا نتيجه احساسي است که ناگهان به غليان در آمده است؟ آيا تناسبي ميان من و طرف مقابل وجود دارد يا اين‌که تصور مي‌کنند که عشق کور است و تفاوت‌ها را نمي‌بيند؟ و سوالاتي مشابه...

در مرحله بعد، پاسخ‌هاي خود به سوالات فوق را با يك مشاور يا فرد آگاه در جريان گذاشته و سعي كنند بطور منطقي و دلايل موجه، به پاسخ‌هاي مثبت برسند. اگر پاسخ‌هاي‌شان بعد از راهنمايي و مشاوره هنوز منفي مي‌باشد به نتيجه‌اي نخواهند رسيد و اگر پاسخ‌ها تا آخر كار با دليل و منطق مثبت باقي بماند مطمئن باشند در ترك عشق ناخواسته توفيق خواهند يافت.

 

*برای مراقبت از دل چه نسخه‌ای پیشنهاد می‌دهید؟

زمانی که نوجوانان به اين نتيجه رسيدند که بايد بر اين احساس غلبه يافته و کنترل بيشتري بر آن بيابند، وقت آن رسيده که اولا سعي كنند سرگرمي جديدي براي پر كردن جاي خالي طرف در فكر و ذهن خود تدارک ببينند. (البته نرويد دنبال سيگار! برويد تفريحات سالم انجام دهيد، مثل سايت جيم!!) دوما تا جايي که امکان دارد با اين فرد روبه‌رو نشوند و ملاقات نداشته باشند. اگر هم محله‌ای هستند مسير عبور و مرور خود را تغيير دهند و اگر فاميل هستند روابط خود را فعلا به حداقل برسانند. سوم این‌که مراقب باشند که خلا وجود اين فرد باعث نشود که جانشيني براي او پيدا کنند. و چهارم هم، زود دل‌سرد و مايوس نشوند، با داشتن صبر، تحمل و تداوم برنامه به نتيجه مطلوب خواهند رسيد و به تدريج در ساير زمينه‌هاي زندگي رشد قابل ملاحظه‌اي خواهند داشت. اين كار با توجه به شدت علاقه در عرض سه هفته تا سه ماه نتيجه خواهد داد به شرط اين‌كه تداوم برنامه، حفظ و پايداري لازم به همراه داشته باشد.

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
b-bahmani
b-bahmani
٩١/١١/١٩
٠
١
برو بابا رد کارت.....
b-bahmani
b-bahmani
٩١/١١/١٩
٠
٠
یعنی کی باورش می شه من اول شدم!خدایا شکرت ... شکر...(و اینک اشک در چشمانش حلقه بست و از شادی جامه درید و جان خویشتن تسلیم فرشته ی مرگ کرد!)
b-bahmani
b-bahmani
٩١/١١/١٩
٠
٠
راستی ی روانشناس آخر هوشه دیگه؟.......برید خودتون رو جمع کنید!
taba_sa
taba_sa
٩١/١١/١٩
٠
٠
آخی..... تا حالا اول نشده بودی؟؟؟؟؟؟ :))))
t.m
t.m
٩١/١١/١٩
٠
٠
آقا من درکفِ این تیتر مطلب موندم.....خخخخخخخخ
shiezadeh
shiezadeh
٩١/١١/٢٠
٠
٠
ما نیز!
taba_sa
taba_sa
٩١/١١/٢٠
٠
٠
منم هم.....:)))))
t.m
t.m
٩١/١١/١٩
١
٠
بعضی وقتا این عشقای دوره ی نوجوونی خعلی به آدم ضربه میزنه،اونم اگه این عشقت دست نیافتنی باشه، مثلا یه بازیکن فوتبال...واااااااااااای زندگیتو دااااااااااااغون میکنه...
shiezadeh
shiezadeh
٩١/١١/٢٠
٠
٠
این دیگه تهشه!! :)))
t.m
t.m
٩١/١١/٢٠
٠
٠
ینی خیلی بد تاثیر داره ها، خعیییییییییییلی....
b-bahmani
b-bahmani
٩١/١١/١٩
٠
٠
آقای روانشناس!نتایج و آمار های شما براساس بیماران یا مراجعانی است که به مشکل خورده اند! وقتی رابطه ای سالم بوده و زندگی زیبایی تشکیل شده دیگر کسی به روانشسان مراجعه نمی کند!و سربسته عرض کنم شما بر اساس افرادی که نتیجه ی نامطلوب گرفتند قضاوت می کنید چون آنها هستند که به شما مراجعه می کنند!بروید خود را درمان کنید،شخصیت هر انسان متفاوت است . . .
m-nik110
m-nik110
٩١/١١/١٩
١
٠
دوست جان!اصلا امکان ندارد یک نفر هرچی میگوید درست باشد!هر شخصی دچار اشتباه است!ولی باید شرط عقل که احتیاط است را هم در نظر گرفت!!
b-bahmani
b-bahmani
٩١/١١/٢٠
٠
٠
اون که درست،ولی این که شخصی به خودش اجازه بده دیدگاهش رو به عموم القا کنه غیر قابل تحمله!
بهناز
بهناز
٩١/١١/٢٤
٠
٠
خیلی باهات موافقم
اسمانه
اسمانه
٩١/١١/١٩
٣
١
ولی متاسفانه این بیشتر دخترها هستند که در دوره نوجوانی بازیچه می شوند و ضربه میخورند..
٩١/١١/١٩
٠
٠
کاملا موافقم.
l3igl3oy
l3igl3oy
٩١/١١/١٩
٢
٠
سلام پسرها هم ضربه میخورن اما در دراز مدت خودشو نشون میده موقع ازدواج شک و تردیدها تنوع طلبی ها و....
m-nik110
m-nik110
٩١/١١/١٩
١
٠
با قسمتهایی موافق و با بخشی مخالف بودم موافقتم از جانب اینکه صدمات و مشکلات این عاشقپیشگی ها بعدها دامن گیر میشود!و مخالفتم از جانب ان قسمتی است که فقط برخانواده مانور میدهد!درست است خانواده نقش اساسی دارد ولی خود انسان نقش اساسی تری دارد!
taba_sa
taba_sa
٩١/١١/١٩
٠
٠
اما من فک میکنم که این انسان تو خانواده نقش می پذیرد و شخصیتش شکل می گیره.....
taba_sa
taba_sa
٩١/١١/١٩
٤
٠
امام علی(ع): آداب و رسوم زمان خودتان را با زور و فشار به فرزندان خود تحمیل نکنید؛ زیرا آنان برای زمانی غیر از زمان شما آفریده شده اند...... واقعا خانواده خیلی نقش مهمی داره.....
t.m
t.m
٩١/١١/٢٠
٠
٠
مرسی...
taba_sa
taba_sa
٩١/١١/٢٠
٠
٠
خواهش می کنم تی ام جان.....
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩١/١١/١٩
٠
٠
سه هفته؟؟؟بالای سه ماه فقط طول میکشه تا طرف تازه از تو لاک خودش بیاد بیرون و با بقیه ارتباط بگیره!تا قبل اون که با یه مرده متحرک هیچ فرقی نداره!چون این شخص یه طرفه رابطه رو میخواد تموم کنه باید به فکر طرف مقابلم باشه که اگه دختر باشه معمولا میزنه زیر گریه و مثل ابر بهار تا چند ماه اشک میریزه و شاید عذاب وجدان بگیری که کم دیدم این مورد رو توی پسرا و در مواردی هم هست که دختره تهدید به خودکشی میکنه که این مسائلم میتونه باعث بشه نتونی رابطتو قط کنی!اگه طرفت پسرم باشه که انواع و اقسام تهدید رو توی همون 24 ساعت اول میشی!و تا یه سال همیشه از سایه خودتم ترس داری!به نظر من بهترین کار اینه که وارد همچین روابطی نشد!ولی چه کنیم که آدمیزادیم و تشنه تجربه های جدید!ولی حتی فکرشم نمیکنیم که توی این رابطه ها چه بلاهایی میتونه به سرمون بیاد!من نهی نمیکنم کسی رو که الان بیاین بگین برو عمو خودت هرکاری خواستی کردی حالا زبون به نصیحت واکردی!میگم اگه خواستین رابطه ای هم داشته باشین خودتونو گم نکنین و حدومرز رابطه های اینجوری رو حفظ کنین که نه برای شما دردسر بشه نه برای طرفتون!من خیلی ها رو میشناسم که دوست بودن و ازدواج کردن و خوشبختم هستن!اگه میخواین با کسی دوست بشین اول قصدتونو مشخص کنین!به هم بگین که مثلا قصدتون فقط دوستیه!نه بیشتر!و سر حرفتونم بمونین که عاشقی در کار نیس!!!ولی اگه برای ازدواج با کسی میخواین وارد رابطه بشین اول یه نگاهی به سنون بندازین اگه خندتون نگرفت وارد شین و همه زوایا رو با عقل و منطق ببینین!احساس رو بذارین کنار!به نظر من میزان موفقیت این نوع ازدواج کمتر از ازدواج سنتی نیس!به شرطی که از روی احساس نباشه!!!
b-bahmani
b-bahmani
٩١/١١/٢٠
٠
٠
موافقم!
D_masoud74
D_masoud74
٩١/١١/١٩
٠
٠
هی خدا...داغ دله مارو تازه کردین که......خو وقتی ی پسری مثل من بار اول شکست میخوره،یا بار دومی درکار نیست(دوباره مثل خودم)یا میفته به فکر انتقامو به قول شما دخترا میشن بازچش ...وقتیم یک دختری شکست میخوره میفته به فکر تیغ زدن.......
زهره
زهره
٩١/١١/١٩
٠
٠
نمی دونم واقعا چی بگم ...
Em Ad
Em Ad
٩١/١١/١٩
١
٠
از چی بگم برات ؟؟؟؟ هییی روزگار نامروت ...
shiezadeh
shiezadeh
٩١/١١/٢٠
١
٠
عماد عاشقی ها!!
Em Ad
Em Ad
٩١/١١/٢٠
٠
٠
شاید ...
علیرضا
علیرضا
٩١/١١/٢٠
٠
٠
متن جالبی بود. ممنون از نویسنده...
sherlok
sherlok
٩١/١١/٢٠
٠
٠
باید سرشون و با ورزش گرم کنند
نگارا
نگارا
٩١/١١/٢٠
٠
٠
نخوندم چون کلا موافق نیستم نه میگم غلط نه درست با این تکونلوژی و تربیت حالا خانواده واقعا نمیتونه تاثیر بزاره!بچه رو از 5 6 سالگی میشه تربیت کرد که میفهمه اون موقعم دیگه همچی دسته بچه اومده وقتی از همون سن روابط گوشی و تبلت به دست همچی حالیشه!!!و اینکه همچی دسته خداست!
parisa
parisa
٩١/١١/٢٠
٠
٠
قشنگ بود............ولی الان حوصله ی نظر دادن ندارم......
Em Ad
Em Ad
٩١/١١/٢٠
٣
٠
هر چقدر هم بگویی مردها فلان، زن ها فلان ،تنهایی خوب است، دنیا زشت است . . . آخرش روزی قلبت برای کسی "تندتر" میزند !!!
m_kashiyan
m_kashiyan
٩١/١١/٢٠
٠
٠
چه جالب!واقعااااااااا
taba_sa
taba_sa
٩١/١١/٢٠
٠
٠
لایک.....
Em Ad
Em Ad
٩١/١١/٢٠
٠
٠
ممنونم ...
maryam
maryam
٩١/١١/٢١
٠
٠
بعله!
Em Ad
Em Ad
٩١/١١/٢٢
٠
٠
مبارکه !!
٩١/١١/٢٤
٠
٠
بخشی از طبیعت احساس
shiezadeh
shiezadeh
٩١/١١/٢٠
٠
٠
خوب بود ... مرسی
m_kashiyan
m_kashiyan
٩١/١١/٢٠
١
٠
اونی که درگیر این روابط میشه هرچقدرهم این حرفارو واسش بگی بازم کار خودشو میکنه!اینجور آدما حتما باید سرشون بخوره به سنگ تا بفهمن اشتباه میکردن.مگه از سن کم طوری تربیت بشه که محتاج محبت این پسرای خیابونی نشه و اشتباهی نکنه که از لحاظ عاطفی و روحی ضربه بخوره!
لیلا جان قربان
لیلا جان قربان
٩١/١١/٢١
٠
٠
سلام... سپاس از تمامی دوستانی دارم، ک آمدند و خواندند و نوشتند و رفتند... اندکی دیر آمده ام ک بر من بخاطر گرفتاری های کاری ببخشید. و اما درباره عشق... عشق زندگی ست... وقتی هست همه چیز در زندگی جریان دارد و آن گاه ک تمام می شود، گویی دنیایی ب پایان رسیده است و دیگر هیچ باقی نیست... عاشق شدن خوب است و عشق ورزی در نهاد آدمی نهادینه شده است و چ بهتر و زیباتر از دوست داشتن! تنها یک کلام دارم... نمی گویم ک عاشق نشوید زیرا ک شعار است! اما عاشق اویی شوید ک شما را تعالی می بخشد ن آن ک از فراز شما را ب پستی می کشاند! تفسیر و معنی برای این فراز و پستی نمی آورم چرا ک خودتان ب قاعده می دانید ک مقصودم چیست... عشق هر چند ک دزد است و چراغ عقل آدمی را می رباید! اما چ بهتر از این ک چراغی بدهید و خورشیدی بستانید!
٩١/١١/٢١
٠
٠
واستا اشكامو پاك كنم. هههههههههههههههههههههههيييييييييييييييييييييييييييي روزگارا چه كردي باما. الا يا دلبر من....
m-nasناشتاس باش تا همیشه
m-nasناشتاس باش تا همیشه
٩١/١١/٢١
٠
٠
هی روزگار.............الان دو سال ندیدمش....................ولی......دوستش دارم................به خاطرش به همه پشت پا زدم..........اگه نبودش الان تو فساد بودم................فقط حرفای کتابی میزنین...................اصلا به استثناها توجه نمیکنین.........اگه خودتونم استثنا بودین بازم اینا رو میگفتین.............به خاطرش عوض شدم....ولی نیست که ببینه........همش برا این حرفای دو قرونیه.......غمت طوری عذابم داد؟که اون دنیا هم با خدا بی حسابم