دکتر نه سلام!
درباره خطاهای پزشکی كه با جان انسان سر و كار دارد و واکنش‌های متفاوت به آن که موافقان و مخالفان سرسخت دارد

دکتر نه سلام!

نویسنده : فائزه اعتمادی راد

كمپين خطاي پزشكي، جرياني است كه درپي بيماري و فوت عباس كيارستمي شكل گرفت و باعث شد بحث خطاهاي پزشكي در شبكه‌هاي اجتماعي و رسانه‌هاي مجازي داغ شود و حسابي سروصدا كند. و حالا هم که خبر کتک خوردن یک کودک توسط دکتر دندان‌پزشک حسابی مردم را ناراحت کرده است. حالا گلایه از پزشکانی که انتقاد نمي‌پذيرند -حتی جلوی سریال تلویزیونی طنزی را که اتفاقا موضوع اصلی‌اش بی‌مسئولیتی برخی از پزشک‌ها بود گرفتند- و بابت اشتباهات‌شان عذر خواهی نمی‌کنند حسابی زیاد شده است. پس با ما همراه شوید تا در ادامه نمونه‌هايي از خطاهاي پزشكي، نظر مردم و نظر جوان‌هایی كه قرار است در سال‌هاي آينده در اين حيطه انجام وظيفه كنند را با هم بخوانیم.

 

خطاهايي كه شايد جبران نشوند

ميان اشتباهات پزشكي مي‌توان به موارد مختلفي اشاره كرد. يكي از اين خطاها مربوط به بدخطي بعضي از پزشك‌هاست. بد خط بودن پزشکان تنها مختص ايران نيست و مسئله‌ای بین‌المللی است. طبق آماری که انجمن پزشکی آمریکا منتشر کرده است سالانه ۷۰۰۰ نفر به علت بد خط بودن نسخه‌ها و این‌گونه اشتباهات جان خود را از دست می‌دهند. در اين صورت بخش سخت کار به گردن داروخانه است که باید دارو را به درستی بخواند. از نظر قانونی هم داروخانه در این زمینه مسئول است و در صورت اشتباه باید پاسخگو باشد. علت اصلی این خطاها نیز تندنویسی پزشکان است و این‌که کلمات را به‌طور کامل نمی‌نویسند. 

از ديگر خطاهاي پزشكي مي‌توان به درمان بیمار اشتباهی (عدم شناسايي صحيح هويت بيمار)، سوغاتی جراحی (جاگذاشتن لوازم جراحي در بدن بيمار)، بیماران گمشده (بيماران مبتلا به فراموشي كه سرگردان مي‌شوند.)، حباب‌های هوا در خون بیمار، جراحی بخش نادرست بدن، به هوش آمدن در حین جراحی به دليل مناسب نبودن داروي بيهوشي و... اشاره كرد. بسیاری ديگر از خطاها و اشتباهات پزشکی هم وجود دارند كه به دليل عدم پيگيري، گزارش نمی‌شوند و همین موضوع ارائه آمار دقیقی از میزان خطا و اشتباهات در حوزه پزشکی و درمانی را دشوار می‌کند.

بر اساس آمارهای منتشر شده، یک مؤسسه پزشکی در آمریکا میزان مرگ و میرهای ناشی از اشتباهات و خطاهای پزشکی را در این کشور برابر ۴۴ تا ۹۸ هزار مورد در سال اعلام کرد که این آمار میزان خطای پزشکی را بین ۱۰ علت اصلی مرگ و میر در آمریکا و در جایگاه پنجم تا نهم قرار می‌دهد. در ایران اگرچه آمار دقیقی از میزان خطاهای پزشکی در دست نیست، اما به استناد اطلاعات و مدارک موجود در حوزه تخلفات پزشکی از نظر خدمات تخصصی بیشترین شکایت‌ها مربوط به ارتوپدی و جراحی زنان و مامایی است که در همه جای دنیا رتبه اول و دوم را داراست. اما در رتبه سوم، تخلفات جراحان عمومی قرار دارد که در این بخش، به تخلفات و شکایت‌های رسیده از جراحان عمومی، جراحان پلاستیک و ترمیمی، جراحان گوش و حلق و بینی و چشم رسیدگی می‌شود.

اين هم نموداري از قصورات پزشکی ارجاعی به پزشکی قانونی در سال‌هاي گذشته. 

 

چطور حق خود را بگيريم؟

تخلفاتي هستند كه مي‌توان در صورت مواجه شدن با آن‌ها از پزشك شكايت كرد: 

اول تخلف‌های انتظامی پزشک‌هاست که مهم‌ترین موارد آن عبارتند از: به کار نبردن حداکثر تلاش ممکن برای معالجه و درمان، سهل‌انگاری در انجام وظیفه، رعایت نکردن موازین علمی، شرعی و قانونی؛ افشا کردن اسرار و نوع بیماری؛ انجام اعمال خلاف شئون پزشکی؛ جذب بیمار از طریق تبلیغات گمراه‌کننده و مواردی مشابه اين‌ها.

دوم، جرای ناشی از اعمال پزشکی است. مثل ارتکاب قتل عمد، صدمات بدنی و قتل ترحم‌آمیز و سقط جنین، كه از مهمترین عناوین مجرمانه ناشی از اعمال پزشکی محسوب می‌شوند.

برابر قانون اگر خطایی که پزشک انجام داده از روی عمد باشد، می‌شود جنایت عمدی و پزشک متخلف نیز قصاص می‌شود. اما بیشتر مشکلاتی که در اثر درمان یا جراحی روی بیمار صورت می‌گیرد، شبه‌عمد محسوب می‌شوند، یعنی مجازات پزشک خطاکار پرداخت دیه خواهد بود.

حال اگر مشکلی در این حوزه پیش بيايد براي پيگيري چند راه پيش روي شماست:

اولین مکان برای شکایت، دادسرای ویژه رسیدگی به جرایم پزشکی است که مردم می‌توانند برای رسیدگی به مشکلات و پرونده‌های قضایی خود در رابطه با  قصور و تخلفات پزشکی به آن‌جا مراجعه کنند و از این طریق می‌توانند دیه و خسارات وارد شده را مطالبه کرده و اگر پزشک مرتکب قصور شده باشد مجازات او را هم از دادگاه بخواهند.

دومین راهکاری که قانون برای شکایت از پزشکان در نظر گرفته شورای حل اختلاف (ویژه امور بهداشت) است.

و سومین مرجعی که در قوانین و مقررات برای این مساله به آن اشاره شده سازمان نظام پزشکی است که تخلفات اداری و انتظامی پزشکان را مورد رسیدگی قرار می‌دهد.

 

نوع برخوردي كه مردم مي‌پسندند

در پي تشكيل كمپين و همراهي عده‌اي از مردم، سراغ تعدادي از آن‌ها رفتيم تا نظرشان را بپرسيم درباره اين‌كه وقتي اخبار مربوط به خطاهاي پزشكي را مي‌شنوند چه احساسي پيدا مي‌كنند و در مقابل چه برخورد و مجازاتي را براي پزشكان خاطي مناسب مي‌دانند. همه‌شان در پاسخ به سوال اول، ابراز ناراحتي كردند و همچنين تعدادي از آن‌ها نگران اين بودند كه ممكن است اين اتفاقات زماني براي خودشان بيفتد. اما در پاسخ به سوال دوم، بیشتر با دو نوع جواب روبه‌رو شدم. عده‌ای معتقد بودند پزشك‌ها هم مثل ساير افراد ممكن است مرتكب خطا بشوند و در اين صورت بهترين راه اعمال قانون در مورد آن‌هاست؛  با سروصدا در شبكه‌هاي اجتماعي كاملا مخالف بودند و حفظ آبروي جامعه پزشكي را ترجيح می‌دادند. 

عده‌ای هم اطلاع‌رساني از طريق شبكه‌هاي اجتماعي را درست می‌دانستند، به دليل اين‌كه صداوسيما اين اخبار را به طور كامل پوشش نمي‌دهد. در اين ميان يك‌نفر هم به اين موضوع اشاره کرد كه معمولا اين بلاها سر قشر آسيب‌پذير و بي‌بضاعت جامعه مي‌آيد! از آن جهت كه مردم مرفه كه توان پرداخت هزينه درمان را دارند، به پزشكان كاردرست و خبره مراجعه مي‌كنند كه از دانش و تجربه بيشتري برخوردار هستند. ولي در مقابل آن‌ها كه توان مالي مناسبي ندارند زير دست پزشكان بي‌تجربه دچار مشكل مي‌شوند. بعد از آن هم به دليل اينكه اطلاعات كافي در مورد نحوه رسیدگی به شکایت‌شان را ندارند، یا پزشكان خاطي سریع سرکوب‌شان می‌کنند و اشتباه را به گردن بیمار یا خانواد‌ه‌اش می‌اندازند و یا در بهترين حالت به بیمار اندک خسارتی می‌دهند تا به اين وسيله از شكايتش صرف نظر كند.

 

نظر سفيد پوش‌هاي آينده چيست؟

بعد از اين‌كه نظر مردم را شنيديم، سراغ دانشجوهاي پزشكي رفتيم تا در مقام دفاع از جامعه پزشكي نظرشان را ابراز كنند. 

آن‌ها هم در ابتدا به جايزالخطا بودن انسان اشاره كردند. گفتند درست است كه خطاي پزشكي به دليل آن‌كه با جان انسان سر و كار دارد، گاهي غير قابل جبران است، اما هيچ پزشكي چنين چيزي را نمي‌خواهد و اگر اشتباهي رخ مي‌دهد كاملا غيرعمدي است و ترجيح مي‌دهند در صورت بروز مشكل، به دور از هرگونه جوسازي، تنها مقابل قانون پاسخگو باشند. 

همچنين در پاسخ به اين سوال كه واكنش مردم را درست مي‌دانند يا خير، به اين اشاره كردند كه رسانه‌اي كردن اين اتفاقات ممكن است آن‌ها را بزرگتر از آنچه كه در واقع اتفاق افتاده جلوه بدهد و به اين ترتيب هر لحظه دیوار بی‌اعتمادی بین بیمار و پزشکان بلندتر ‌شود و می‌توان این ماجرا را زنگ خطری برای از بین‌ رفتن رابطه صحیح بین بیمار و پزشک دانست.

 

پاي صحبت يك پزشك

در نهايت پاي صحبت يك پزشك متخصص داخلي نشستيم كه در همان ابتدا اعلام كرد خودش جزو پزشكاني است كه منتقد جامعه پزشكي است و متعصابه از همكارانش طرفداري نمي‌كند. تقريبا مي‌شود گفت ميان صحبت‌هايش، هم حرف دل مردم را زد و هم حرف دانشجوهاي پزشكي كه با آن‌ها مصاحبه كرديم را يك‌جا بيان كرد:

+ شما وقتی اخبار مرتبط با خطاهاي پزشكي را می‌شنوید چه حسی دارید؟

- طبعا جامعه پزشکی هم به سهم خود، نه تنها متاثر می‌شود، بلکه چه بسا تالم روحی بیشتری هم از میانگین جامعه احساس می‌کند؛ چرا که به‌نوعی علاوه بر همدردی با بیمار، با پزشک خاطی هم، همذات پنداری می‌کند و این مساله بار اندوه بیشتری را بر دوش‌مان می‌گذارد. 

+ حس شما در مقابل واکنشی که مردم به این اتفاقات نشان می‌دهند چیست؟

در سالهای اخیر بنا به دلایلی، از جمله در دسترس بودن وسایل اطلاع‌رسانی و همچنین افزایش چشم‌گیر اقدامات و پروسیجرهای درمانی جدید و متنوع، این خطاها بارزتر و شاید هم پررنگ‌تر دیده شود. اعتقاد شخصی من این است که همه افراد جامعه باید در برابر رفتارها و تصمیماتی که به نوعی دیگران را تحت تاثیر قرار می‌دهد، پاسخگو باشند و این تنها به جامعه پزشکی بر نمی‌گردد. بسیار دیده و شنیده‌ایم که سازه‌های غیراستانداردی، فرو ریخته‌اند. محصولات غذایی غیر بهداشتی تولید و توزیع شده‌اند. خودروهای بی‌کیفیت و غیر استانداردی گواهی تایید کیفیت دریافت کرده اند. هواپیماهای مسافربری با تاثیر مستقیم عوامل انسانی سقوط کرده‌اند. و بسیاری موارد دیگر...

اما آنچه باعث جنجال‌ها و حواشی کنونی در مورد خطاهای پزشکی می‌شود و مردم را به شکلی با پزشکان رو در رو نشان میدهد، در وهله اول رفتارهای غیرحرفه‌ای و گاهی غیراخلاقی خود پزشکان است. هرچه اخلاق پزشکی در درمان بیماران مغفول‌تر واقع شود، به طبع آن حساسیت بیشتری در جامعه نسبت به این خطاها شاهد خواهیم بود. واکنش جامعه به خطاهای پزشکی، به نظر من پارامتری برای ارزیابی میزان دوری پزشکان از اخلاق پزشکی می باشد. 

+ اگر زمانی خودتان چنین خطاهایی را مرتکب بشوید چه طرز برخوردی با خودتان را منصفانه می‌دانید؟

- من در طول 15 سال فعالیت حرفه‌ای‌ام چندین بار، مستقیم و غیرمستقیم با این موارد برخورد داشته‌ام. بهترین برخورد، تخصصی‌ترین برخورد و صرف نظر از حاشیه‌های غیر واقعی است. باید گروهی از پزشکان صاحب نظر و متخصص در مورد رشته تخصصی مورد بحث، بر اساس مستندات پرونده‌های موجود اظهارنظر کنند و این موارد پس از بحث و بررسی‌های تخصصی به رسانه‌های اجتماعی کشانده شود. ولی رویه مرسوم و غلط ایجاد شده در کشور ما کاملا برعکس است. ابتدا خوراک رسانه‌ای و تبلیغاتی حادثه تامین و سپس بحث‌های کارشناسی کاملا تحت تاثیر فضای روانی ایجاد شده و پیش داوری‌های ناعادلانه و اظهار نظرهای پوپولیستی مسئولین فرصت طلب انجام می‌شود. 

 

نظر شما چیست

حال بايد ديد كه نظر شما مخاطبان جيمي در رابطه با اين موضوع چيست؛ بنظر شما بايد به حفظ ارتباط صميمانه مردم و پزشكان كمك كنيم يا همچنان پاي صحبت آسيب‌ديدگان اين حوادث در شبكه هاي اجتماعي بنشينيم و تجربه‌هاي مختلف‌شان در اين رابطه را هر چه بيشتر به اشتراك بگذاريم؟

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
Ho3ein RF
Ho3ein RF
٩٥/٠٥/٠٤
٥
٠
ممنون از مطلب جامع و به جاتون. با اينكه قبل از هر عمل برگه رضايت نامه سرپرست بيمار بايد امضا كنه ولي قطعا بايد برخورد بشه, چون جان انسانه و به نوعي قتل محسوب ميشه.
f_etemadi
f_etemadi
٩٥/٠٥/٠٤
٢
٠
البته همینطوره و حتی اون رضایت نامه بخاطر اینه که بعدا بیمار تقریبا خیلی حق شکایت نداشته باشه و خیلی از کشورهای دیگه چنین قانونی رو ندارن! ممنون از حضورتون :)
مرضیه مودی
مرضیه مودی
٩٥/٠٥/٠٤
٢
٠
عالی بود اینها همه موضوع و سوالهایی بود که خیلی مواقع ذهن من یا خیلی های دیگه رو به خودش درگیر کرده بود.......باتشکر فروان......
f_etemadi
f_etemadi
٩٥/٠٥/٠٤
٢
٠
درست میگی موضوع مهمیه و ممکنه خدایی نکرده برای هر کسی پیش بیاد چه خوبه که قبل از هر چیزی دربارش بدونیم. خیلی ممنونم از همراهیت مرضیه عزیزم برات آرزوی صحت و سلامتی میکنم ؛)
M- shoaei63
M- shoaei63
٩٥/٠٥/٠٤
٣
٠
تعداد بیمارانی که جان خود را در سرتاسر جهان بر اثر خطای پزشکی از دست داده‌اند حدود ۱۴۲ هزار نفر تخمین زده می‌شود، در حالی که این تعداد در سال ۱۹۹۰ برابر ۹۴۰۰۰ نفر بود. با این حال، یک مطالعه که در سال ۲۰۱۶ در آمریکا انجام شد مرگ و میر ناشی از خطای پزشکی در ایالات متحده شد میزان مرگ و میر سالانه در ایالات متحده به تنهایی برابر ۲۵۱٬۴۵۴ نفر اعلام شد که این بیانگر عدم صحت برآورد جهانی تعداد مرگ و میر بر اثر خطای پزشکی در سال ۲۰۱۳ است.
f_etemadi
f_etemadi
٩٥/٠٥/٠٥
٢
٠
انگار با پیشرفت علم بهتر که نشدن هیچ بدتر هم شدن! این آمار فاجعه ست واقعا :( طفلی خانواده هاشون یه عمر حسرت همراهشونه که عزیزشون رو بخاطر یک اشتباه از دست دادن. ممنون از حضورتون
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٥/٠٥/٠٥
٢
٠
خیلی مطلب خوب و جالبی بود ، چشام باز شد .... ممنون بابت زحمتی که برای نگارش مطلب کشیدین :)
f_etemadi
f_etemadi
٩٥/٠٥/٠٥
٢
٠
خواهش میکنم سپاس از وقتی که برای خوندن گزارش گذاشتید. بنظرم لازم بود گفتن واقعا :( ان شالله برای کسی پیش نیاد این اتفاقات
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٥/٠٥/٠٦
٢
٠
انشالله :)
منصور قاسمی
منصور قاسمی
٩٥/٠٥/٠٥
٢
٠
بسیار خوب
f_etemadi
f_etemadi
٩٥/٠٥/٠٥
١
٠
سپاسگزارم
Golbarg_K
Golbarg_K
٩٥/٠٥/٠٥
٢
٠
سلام.مطلبتون جالب بود واقعا.و همین طور جامع.ممنون و خسته نباشید.
f_etemadi
f_etemadi
٩٥/٠٥/٠٥
٢
٠
خوشحالم که مورد قبول واقع شده. سلامت و پایدار باشید :)
u_razavi
u_razavi
٩٥/٠٥/٠٥
٢
٠
خيلي ميتونم در اين مورد حرف بزنم اما خب اينجا نميشه...با اين صحبتها و جريانات هم موافقم هم مخالف!!
f_etemadi
f_etemadi
٩٥/٠٥/٠٥
٢
٠
البته که همینطوره. من هم حالتی بینابین برام به وجود اومده به هر حال باید با هر دو طرف (بیمار و پزشک) حق داد
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٥/٠٦
١
٠
مطلب عالی بود! به نظرمن درعصر ارتباطات نمی شه جلوی درز اخبار و انتشارش رو گرفت اما اینکه کارگروهی از متخصصان از سرحوصله پیگیر اتفاقات پزشکی باشند رو لازم میدونم. البته تا مطالبه مردم هم نباشه نمیشه انتظار پیگیری جدی تخلفات را داشت.
f_etemadi
f_etemadi
٩٥/٠٥/٠٦
١
٠
دقیقا همینطوره که میگی. کاملا موافقم باهات. به هر حال همه این ها در کنار هم وجود داره و نمیشه جلوی هیچکدومش رو گرفت. ممنونم از اینکه وقت گذاشتی و خوندی نجمه عزیزم. برات ارزوی سلامتی دارم:)
دخترخاصــ
دخترخاصــ
٩٥/٠٥/٠٦
١
٠
یکی از اقوام ما حدود 40 سالش بود یه عمل معمولی داشت که انجام داد ، بعدش هی رنگ بنده خدا زرد و زرد تر میشد همه هم فک میکردن عوارض عمله خلاصه دوباره مراجعه کرد و مشخص شد قیچی جراحی رو در بدنش جا گذاشتن ://///// هیچی دیگه بنده خدا مرد! وقتی هم رفتنشکایت برگشتن گفتن این دست مشکلات و اتفاقات طبیعیه تو پزشکی! همین :/ پاس پاس پاس :))
f_etemadi
f_etemadi
٩٥/٠٥/٠٦
١
٠
واااای!!! خیلی متاسفم :( روحشون قرین رحمت. واقعا نامردی و بی انصافیه. جایی که بگی پزشک شاید به نتیجه درستی در درمان نرسیده حالا میگی یکبار دو بار اونم انسان بوده و اشتباه کرده هر چند اون هم به این سادگی نیست ته قضیه رو میگم! ولی این اتفاقات واقعا نمیدونم معادل چه واژه ای هست توصیفش! ممنون از حضورت. سالم و سلامت باشی همیشه :)
دخترخاصــ
دخترخاصــ
٩٥/٠٥/٠٧
١
٠
سپای عزیزم ممنون
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٥/٠٦
١
٠
به نظرم چندتا مسئله این بین مطرح: یک: اینکه متاسفانه تعداد بیماران هم سال به سال در حالا افزایش! یعنی خدا نصیب نکنه اما اگر گذر آدم به بیمارستان، درمانگاههای مطرح و اینجور جاها بخوره میبینه که چقدر شلوغه! این عامل خودش میتونه تو بالا رفتن درصد خطای پزشکان هم تاثیر گذار باشه یه جورایی رابطه مستقیم داره. | دوم: اینه که یک سری از پزشک های ما متاسفانه کاملا پولکی شدن! یعنی صرفا به پزشکی به عنوان یک شغل پول ساز نگاه میکنند که البته اصلا به نظرم خوب نیست چون یک پزشک قطعا باید روی خودش و کارش حسابی به جز کار کردن برای پول در آوردن باز کنه. و خب وقتی تصور یک پزشک از کارش بحث درامد زایی باشه صرفا، همین میشه نتیجش. | مورد آخر هم اینکه حرف دکتری که باهاش مصاحبه شده درسته به نظرم چون واقعا الان فضای مجازی و بستر حاکم بر اون طوری شده که یک ماجرای کوچیک به راحتی میتونه در سطح کشوری پخش بشه و اینقدر یک کلاغ 40 کلاغ بشه که اصلا آخرش یک چیز دیگه از آب در بیاد. ممکنه یک جایی یک پزشکی خطا کنه اما خب تو همه کارها خطا و اشتباه پیش میاد اما اگر این خطا از روی عمد باشه و یا خیلی حساس و خطرناک باشه خیلی باید بزرگش کرد. که البته معمولا همین مدل خطا ها هم بزرگ میشن . | به صورت کلی هم پزشک باید دیدش نسبت به بیمار خوب و خوشبینانه باشه و هم بیمار نسبت به پزشک. وگرنه این بین سنگ رو سنگ بند نمیشه
f_etemadi
f_etemadi
٩٥/٠٥/٠٦
١
٠
کاملا درسته. با همه مواردی که گفتید موافقم و در واقع همینطوره. مسلما ما نمیخوایم بی اعتمادی نسبت به جامعه پزشکی بوجود بیاد چون بالاخره همه ما به نوعی احتیاج داریم بهشون اما باید کسانی که در این حیطه انجام وظیفه میکنن هم چیزهایی رو رعایت کنن که این اعتماد رو تشدید بکنه نه اینکه به بدبینی ها دامن بزنن. در واقع مشکل اصلی همونطور که اشاره کردید از همون بی اخلاقی های بعضی پزشک ها بوجود اومده و شاید بشه گفت مردم بی تقصیر هستند. به هر حال اگر این چیزها نباشه مردم بهتر و منطقی تر با خطاهایی که ممکنه پیش بیاد برخورد میکنن مگر اینکه به یک چیز همیشگی تبدیل بشه و صداشون هم به جایی نرسه!
Vania
Vania
٩٥/٠٥/٠٧
١
٠
خب تو پزشکی هم مثل هرکار دیگه ای خطا ممکنه به وجود بیاد ولی ازونجا که با جون مردم سروکار دارن پزشکا کارشون خیلی سخت تره و حساسیت ها هم روشون بیشتر.و اینکه مسلما هیچ کس دوست نداره هی دامن بزنه به انتشار اخبار اتفاقاتی که میفته تو پزشکی ولی وقتی مدام تکرار میشه و گاهی حتی جواب درستی هم داده نمیشه به بیمار و خانواده اش کاری جز این نمیتونه بکنه.البته ازونطرف داریم پزشکایی رو که خیلی هم خوبن و اشتباهی هم بشه می پذیرن.نمیشه همه رو با یه دید، دید. انشاالله که دیگه ازین اتفاقات نه واسه بیماری و نه واسه پزشکی بیفته.یا حداقل کم و کمتر بشه.ممنون از مطلبت و زحمتی که کشیدی فائزه جان:)
f_etemadi
f_etemadi
٩٥/٠٥/٠٩
١
٠
به هر حال همونطور كه اشاره كردي همه اين موارد در كنار هم هست و نميشه هيچكدومش رو نفي كرد. ولي خب جامعه پزشكي با توجه به اين حساسيت ها بايد دقيق تر عمل كنه و موضوع اخلاقيات هم كه خيييلي مهمه همين باعث دامن زدن با شايعات و بزرگنمايي ميشه. ممنون كه اومدي و خوندي و نظر دادي حكيمه عزيزم ^__^ سالم و تندرست باشي هميشه
سین جرمنی
سین جرمنی
٩٥/٠٥/١٠
٠
٠
خیلی گزارش خوب و جامعی بود.. ممنون فایزه جون.. خیلی زحمت کشیدی براش معلومه... با اون قضیه بدخط بودن پزشکان خیلی موافقم... واقعا گاهی خوندن خطشون تو داروخونه مث پیداکردن حروف رمزه خخخخخ.. همش باید حدس زد ... امید است گشایشی ایحاد شود
f_etemadi
f_etemadi
٩٥/٠٥/١٠
٠
٠
ممنون از لطفت ساجده عزيزم كه اومدي و وقتتو گذاشتي براي خوندنش. همچنين ممنون از كمكي كه كردي براي تهيه گزارش و نظرتو گفتي در مورد اين موضوع. اميدوارم هميشه سرحال و سلامت باشي ^__*
عقیل
عقیل
٩٦/٠٩/٠١
٠
٠
متن عالی و جامعی بود و از همه مهم تر بدخط بودن دکترا و سوغاتی جراحی😕
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠