لطفا درگیر حاشیه نشوید!
وقتی در فضای مجازی اطلاعات به دردنخور را با جدیت پیگیری می‌کنیم

لطفا درگیر حاشیه نشوید!

نویسنده : مائده کاشیان

قبل‌ترها اگر فقط چهره شناخته شده و معروفی بودید، کوچک‌ترین و حتی بی‌اهمیت‌ترین جزئیات زندگی‌تان برای عده‌ای از مردم مهم می‌شد، اما حالا و از وقتی موبایل و اینترنت در دست بیشتر افراد است، از زمانی که شبکه‌های مجازی، دنیای بسیاری از افراد شده، همین که یک نفر از جلوی در سازمان صدا و سیما رد شود! یا در فضای مجازی به واسطه حاشیه‌ای هرچند بی‌اهمیت، سر و صدایی بکند، می‌تواند به اندازه یک سلبریتی فالوئر پیدا کند و مورد توجه قرار بگیرد و خلاصه اسمش سر زبان‌ها بیفتد. می‌گویید نه؟ سری به صفحات این افراد در شبکه‌های اجتماعی بزنید، به تعداد دنبال کننده‌ها نگاهی بیندازید و چند تا از نظرهایی که مردم برای آن‌ها گذاشته‌اند را بخوانید تا ناخودآگاه از خودتان بپرسید چرا ذهن این چند هزار نفر درگیر مسائل بسیار بی‌اهمیت و کوچک می‌شود؟ چه اتفاقی می‌افتد که دنبال پیدا کردن اطلاعات به درد نخور و بی‌فایده‌ای از این افراد هستیم؟ اصلا این چند هزار فالوئر در این صفحات دنبال چه چیزی هستند؟

 

پسر تلگرامی چه خبر؟!

وحید را یادتان هست. همان پسری که مدتی پیش عکس‌هایش با دختران در فضای مجازی پخش شد. بعدش کلیپی از خودش منتشر کرد و خواستار پیگیری پلیس فتا شد، پلیس فتایی که حواسش به همه چیز بود! حالا به ترکیه رفته و صفحه شخصی‌اش در اینستاگرام 400هزار دنبال کننده دارد که احتمالا تا چند روز آینده از این تعداد هم بیشتر می‌شوند! ویدئوهای رقصش با یک آهنگ غمگین، شوخی‌های بی‌مزه و حرف‌های بی سر و ته‌اش، آواز خواندن با صدای نه چندان خوبش200هزار بار و ویدئویی که در آن دنیا جهانبخت را مسخره می‌کند 300 هزار بار دیده شده و لایک خورده!

 

چطوری هکر ماه عسل؟

شایان سعیدی، هکری که به برنامه ماه عسل دعوت شد، بعد از برنامه، طی چند روز فالوئرهایش از 2هزار و چند نفر به80 هزار نفر رسید. البته بعد از هک شدن صفحه‌اش توسط شخص دیگری، بسیاری از افراد آنفالویش کردند و صفحه اصلی‌اش را گم کردند که همین باعث شد تا تعداد دنبال کننده‌هایش در اکانت جدید 19هزار نفر باشند. اگر نظرات پست‌هایش را بخوانید می‌بینید عده‌ای هنوز در حال آرزوی موفقیت و آزادی برای او هستند، تعدادی هم همچنان مشغول اثبات این موضوع هستند که از شایان هکرترند و افراد زیادی هم وجود دارند که انگار هنوز سوالات بی‌جواب زیادی در ذهن‌شان بی‌پاسخ مانده و تا به جواب نرسند بی‌خیال ماجرا نمی‌شوند! سوالاتی مانند این‌که مگر فقط یک تیشرت دارد که در تمام عکس‌هایی که می‌گذارد همان تنش است؟ چرا با لباس آستین کوتاه در برف‌ها نشسته و عکس گرفته؟ با پول دزدی بینی‌اش را جراحی کرده؟ قبل از ماه عسل و آن زمان که مردم نبودند تا باعث دلگرمی‌اش شوند، وقتی غصه‌اش می‌گرفت چه کسی آرامش می‌کرد؟

 

سلطان غم؛ دنیا!

دنیا جهانبخت که بعد از ماجرای عشقی‌اش با ساس مانکن فالوئرهایش میلیونی شد. حالا به اندازه یک هنرپیشه یا چهره مشهور دنبال کننده دارد. هر چند دیگر پستی درباره شکست عشقی‌اش نمی‌گذارد و اثری از آثار ساسی مانکن در پست‌هایش نمی‌بینید اما  انگار افرادی که دنبالش می‌کنند یا برایش نظر می‌گذارند، هنوز سرگرم آن ماجرا هستند و  یا در حال دلداری دادن به دنیا هستند یا ساسی مانکن را نفرین می‌کنند. به قول معروف انگار شاه بخشیده و شاه قلی نمی‌بخشد!

 

|| چهره‌هایی که فضای مجازی را ترک کردند

فکر می‌کنید وقتی عده‌ای از مردم از کوچکترین مسائل و جزئی‌ترین سوالات در مورد افرادی که مثال زدم و امثال آن‌ها، غافل نمی‌شوند، در مورد سلبریتی‌ها اوضاع چطور است. چطور خودشان را از حاشیه‌های فضای مجازی و دردسرهایش نجات می‌دهند و چه برخوردی می‌کنند؟

مدتی پیش مصطفی زمانی تصمیم گرفت از هوادارانش در اینستاگرام خداحافظی کند و صفحه‌اش را حذف کرد و به مردم یادآوری کرد وقت‌شان را در صفحه او تلف نکنند.

او در پست خداحافظی‌اش نوشت: «دلم ميخواد به همتون بگم ثانيه‌ای هم هست بذاريد واسه زندگي خودتون نه من،چه تعريف چه انتقاد وچه…، اما متاسفانه به زبان تصوير قادر به انجام اين كار نشدم، همتون رو به خداي بزرگ مي‌سپارم و در پايان نقل قولي مي‌كنم از يك دوست آلمانی، پرسيدم «چرا شما سوپراستار كم دارين؟ ما خيلي دير گول مي‌خوريم. دير گول بخوريم، خداحافظ تا اطلاع ثانوی!»

رامین رضائیان هم به خاطر تمرکز بیشتر روی فوتبال، تصمیم گرفت تا مدت‌ها هیچ عکسی در اینستاگرامش منتشر نکند و موقتا از فضای مجازی خداحافظی کرد. هر چند این روزها دوباره به اینستاگرام برگشته اما وقتی که صفحه‌اش غیرفعال بود، در یکی از مصاحبه‌هایش در پاسخ به افرادی که می‌گفتند می‌توانست به عنوان بازیکن پرسپولیس بیشتر از400 هزار نفر فالوئر داشته باشد، گفت مگر با افزایش تعداد فالوورها به او جام یا طلا اهدا می‌کنند؟ هواداران او و پرسپولیس کسانی هستند که در استادیوم حاضر می‌شوند و 90 دقیقه با تمام مشکلات تیم را تشویق می‌کنند تا به پیروزی برسند وگرنه با بیش از این تعداد هوادار در اینستاگرام هم چیزی به او و پرسپولیس داده نمی‌شود. هواداران پرسپولیس را در استادیوم می‌بیند و از آن‌ها انگیزه می‌گیرند و به فضای مجازی که از اسم آن هم معلوم است چیزی عایدشان نمی‌شود.

شاید بسیاری از ما که چنین صفحاتی را در فضای مجازی دنبال می‌کنیم و پیگیر اطلاعات به درد نخور می‌شویم در جواب علت این اتفاق بگوییم هیچ تفریحی نداریم، اگر هم باشد پول می‌خواهد که آن را هم نداریم و چیزی که تا دل‌تان بخواهد داریم وقت آزاد است! پس اگر در اینترنت هم نچرخیم چه کنیم؟ اما واقعیت این است که ما خودمان انتخاب می‌کنیم وقت بیکاری‌مان را چطور پرکنیم و به کدام صفحات روزی چند بار سر بزنیم و دنبال چه اطلاعاتی باشیم. درست است که بسیاری از تفریح‌ها پرهزینه است یا امکانات نداریم اما می‌شود نگذاریم دغدغه‌مان علت جدایی فلان بازیگر، جدیدترین سلفی یا کلیپ وحید فتایی در ترکیه، علت لباس تکراری فلان مهمان ماه عسل در عکس‌های صفحه شخصی‌اش و امثال این‌ها شود. این خود ما هستیم که در اوقات بیکاری بین هزاران صفحه مفید و خوبی که می‌توانیم دنبال کنیم، تصمیم می‌گیریم به این صفحات سر بزنیم، و با ارزش‌ترین لحظات عمر یا حتی حجم اینترنت‌مان(!) را برای چنین مسائلی هزینه کنیم. 

شاید وقتش رسیده تا به صفحاتی که در فضای مجازی عضو هستیم و دنبال می‌کنیم سری بزنیم و آن‌ها را از فیلتر یک سوال ساده رد کنیم «به من چه ارتباطی دارد و چه کاربردی برای من دارد؟» وقتی به اطلاعتی که دریافت می‌کنیم اهمیت دهیم و مواظب باشیم تا چه چیزهایی را بدانیم و چه چیزهایی را ندانیم و مسائلی که به ما مربوط نیست را رها کنیم، حتما ذهن‌مان درگیر مسائل کوچک و بی‌اهمیت نمی‌شود. کافی‌ست انتخاب کنیم که سرگرم چه چیزی بشویم.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
Nahid.R.05
Nahid.R.05
٩٥/٠٤/٣١
٠
٠
واقعا کاریه که من هم انجام دادم، حالا تمام وقتم صرف زندگی خودم میشه نه دل مشغولی های دیگران. البته جیم هنوز از روزگارم سهم میبره.
maede
maede
٩٥/٠٥/٠١
٠
٠
چقدر خوب :)) مرسی که همراه جیم هستین،خوبیش اینه که تو جیم دو کلمه حرف حساب پیدا میشه ; )
maeadeh_sh72
maeadeh_sh72
٩٥/٠٥/٠١
٠
٠
ما از هیچ چیزمون اونطور که باید استفاده نمیکنیم افراط زیاد داریم .
maede
maede
٩٥/٠٥/٠١
٠
٠
و تا از خودمون شروع نکنیم و کاری نکنیم هم چیزی درست نمیشه و فرهنگی جا نمیفته :(
زهرا‌ آقايي
زهرا‌ آقايي
٩٥/٠٥/٠١
٠
٠
سلام عزیزم ممنون و خسته نباشید بابت این مطلب خوب. من ک خدا رو شکر اینستا ندارم اصلا ولی همین جیمو ک میخونم میبینم بعضی مطالبش دقیقا برجسته کردن و دامن زدن به همین چیزهاست. یعنی یه سری مطالب زردی رو بنر میکنن که هیچ ارزشی نداره. ممنون از تو. باشد که رستگار شویم:)
maede
maede
٩٥/٠٥/٠١
٠
٠
آخه میدونی زهرا یه موضوعی که هست حالا رسانه ها میان راجع به همینا چیزی می نویسن و تیتر مجلات میشن مخاطبم میخونه و رد میشه،تا اینجا که خب طبیعی هست و بلاخره گاااهی مطلب زرد واسه تنوع لازمه و مخاطبم دوست داره،اما مشکل اونجاست که یه مخاطب اینارو میخونه و رد نمیشه!میره دنبال همه اینا،فالو میکنه تا از اولین اخبارشون باخبر باشه و همین میشه که پیج دنیا میلیونی میشه مثلا! ممنون زهرا جان :)
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٥/٠١
٠
٠
الان من کنجکاو شدم برم ویدئوها و عکسهای پسر تلگرامی و اون هکر و دنیا رو ببینم! فک کنم قرصامو پشت و رو خوردم! ان شاالله خدا جنبه استفاده از فضای مجازی رو به همه ما عنایت کنه. الهی آمین :)
maede
maede
٩٥/٠٥/٠١
٠
٠
حالا یه ذره کنجکاوی در حد اینکه یکبار بری ببینی عیب نداره ولی اینکه فالو کنی تا خدای نکرده یدونه از پستاشونم از دست ندی و زود از همه اطلاعاتشون باخبر بشی این دیگه فاجعه س! :) آمـــــــــــــــــــــــــیـــــــــــــــــــن :)
خورشید
خورشید
٩٥/٠٥/٠١
٠
٠
من با اینکه اینستا هم هستم و هزار جای دیگه هیچ کدوم اینها رو ندیدم و نخوندم . چند مورد اصلا از خود جیم خوندم تا همون اینستا و تلگرام و ... شاید چون انقدر تو زندگی خودم مشغله دارم که فر صتی برای کنجکاوی در مورد آینده یک هکر و یک دختر عاشق و ... اینا ندارم
maede
maede
٩٥/٠٥/٠٢
٠
٠
چقدر خوب که وقتت واسه این مسائل تلف نشده :)
u_razavi
u_razavi
٩٥/٠٥/٠١
٠
٠
واقعا حرف حساب زدين...البته اگه توجه كرده باشين همين جيم خودمون هم بي نصيب نمونده متاسفانه...به خيلي از مباحثي كه اصلا هيچ سودي ندارن و مهم نيستن خيلي زياد ميپردازه نمونه ش همين داستان فالورهاي بهنوش بختياري كه داخل كانال جيم كلي واسه اين قضيه پست گذاشته شد...
الهام خانم
الهام خانم
٩٥/٠٥/٠١
٠
٠
داخل کانال جیم از این پستای بی فایده زیاده متاسفانه
maede
maede
٩٥/٠٥/٠٢
٠
٠
البته من بالاتر هم گفتم،رسانه یکم جریانش فرق میکنه.مثلا "هر از گاهی"مجبوره به اینجور مطالب بپردازه.شاید باورتون نشه مثلا یه سری افراد هستن که فقط به خاطر همین پست ها میرن تو کانال عضو میشن!و یه موضوع دیگه هم که هست،مشکل اینه یه رسانه میاد اینطور حاشیه ها رو کار میکنه مخاطب به جای اینکه بخونه و گذر کنه از اون اتفاق،پیگیرش میشه.میره اینستای فلان شخصو فالو میکنه و آخرش تک تک همین افراد باعث میلیونی شدن و چندین هزار نفری شدن فالوئرهای یه سری آدما تو اینستاگرام میشن.
Vania
Vania
٩٥/٠٥/٠٢
٠
٠
منون از مطلبت مائده جان:) واقعا منم میمونم گاهی اوقات که چقدر مردم وقتشون رو چه جاهایی می گذرونن.بنظرم یه دلیل عمده اش همین بیکاریه.وگرنه وقتی سرت گرم باشه به چیزی و مشغول باشی دیگه وقته اینکه بخوای پیگیر زندگی مردم باشی رو نداری. اون سوالی که گفتی هم خیلی مهم و خوبه و مشکل اینه که ما همونو نمی پرسیم از خودمون یا اینکه می پرسیم ولی بازم میگیم مثلا محض سرگرمی بریم ببینیم چه خبره.
maede
maede
٩٥/٠٥/٠٢
٠
٠
دقیقا.وقتی مسائل مهم تری وجود داشته باشه ادم به جزئیات فامیل و آشناهای خودشم فکر نمی کنه چه برسه به غریبه ها تو فضای مجازی!مرسی از نظرت :)
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٥/٠٢
٠
٠
من از دوهفته پیش اینستاگرام گوشیمو پاک کردم! و الان هر از گاهی با اینستای کامپیوتر میام که چون دسترسی اش و سرعتش سخت ترو کمتره انقدر وقت های آزاد و فراغت فکری پیدا کردم که خودم باورم نمیشه. اصلا یعنی عادتم بود میخواستم پیامهای تلگرام رو چک کنم یا اصلا گوشیم که دستم میومد ناخودآگاه ناخودآگاه میرفتم تو اینستا و هزارتا چیز میز غیرضروری رو نگاه می کردم. الان از خودم راضی ام:)) ممنون از مطلبت:)
maede
maede
٩٥/٠٥/٠٢
٠
٠
آفرین :) چه خوب که حواست به خودت بوده و یه کاری کردی واسه این درگیری بی فایده :)
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٥/٠٢
٠
٠
اینا همش برمیگرده به فرهنگ نداشته استفاده از فضای مجازیمون. خیلی از فالورهای این افراد شاید صرفا برای دیده شدن این افراد رو فالو میکنند! نمیدونم شایدم فکر میکنند این کار کلاس داره! یا نشانه روشن فکری! ولی امیدوارم هرچی هست. هرچه زودتر تموم بشه!
maede
maede
٩٥/٠٥/٠٣
٠
٠
به نظر من اگه فضای مجازی هم نبود این افراد مثلا میرفتن مجله های زرد رو میخریدن و بلاخره ره دنبال کردن حاشیه های بی مورد رو پیدا می کردن :|
s_mohsen
s_mohsen
٩٥/٠٥/٠٢
٠
٠
دلمشغولی هامون کم ارزش شدن...به نظر من کشور ما مثل اون بچه نیمه بالغه که باباش نباید براش گوشی میخرید هنوز!
maede
maede
٩٥/٠٥/٠٣
٠
٠
دقیقا.کم ارزش شدن چون خود ما کم ارزش ها رو انتخاب کردیم متاسفانه! :(
پربازدیدتریـــن ها
پایان تمام حسرت ها

حصار تنهایی

٩٧/٠١/٢٧
گذار یک اعتراف بکنم

پیوند ما از جنس جنون بود

٩٧/٠١/٢٩
لطفا با گویش مشهدی بخوانید

مشتبا وارد می شود!

٩٧/٠١/٢٦
شعری سروده خودم

وقتی به جای خواب غزل می‌ربایدم

٩٧/٠٢/٠١
موسسه پیش گویی «نون تو ماست» پیش بینی کرد:

وضعیت سلبریتی ها در سال 97

٩٧/٠١/٢٧
آنقدر می‌خندد که از چشم‌هایش اشک می‌آید

مه لقا بانو / قسمت اول

٩٧/٠١/٢٦
شعری سروده خودم

تیر خلاصی

٩٧/٠١/٢٨
درباره پایتخت 5

سناریو عجیب

٩٧/٠٢/٠١
تو خوب بمان

دل نشکنیم

٩٧/٠١/٢٨
یک جعبه واژه رنگی

شاید بشود گفت برگشت!

٩٧/٠١/٢٨
دل نمانده برایم

برای شما که دلتنگ تان شدم

٩٧/٠٢/٠٢
شعری سروده خودم

من چه گویم

٩٧/٠١/٢٧
با کلمات بازی نکنید

کارگر را چه به زندگی؟

٩٧/٠١/٢٩
محصول پیکسار و دیزنی

تفسیر انیمیشن کوتاه loe

٩٧/٠١/٣٠
شعری سروده خودم

من دیوانه

٩٧/٠٢/٠٢
شعری سروده خودم

شاه رویایی

٩٧/٠٢/٠١
عطرت عجب ماندگار است

آن خانه

٩٧/٠١/٢٦
شاید که فهمیدمت

هر روز باش

٩٧/٠١/٣٠
رسالت ما در این دنیا

به نبیره ای که شاید هرگز زاده نشود

٩٧/٠٢/٠٢
هدف از بعثت چه بود؟

سیاست‌زدگی تا کجا؟

٩٧/٠١/٢٦