درباره قانون عجیب هدایت تحصیلی پایه نهمی‌ها
هدایت تحمیلی!

درباره قانون عجیب هدایت تحصیلی پایه نهمی‌ها

نویسنده : حکیمه بالال

دختر می‌گفت: معدلم 20 شده است و دوست دارم حقوق بخوانم. اما می‌گویند باید بروی ریاضی چون نمره ریاضی‌ات بهتر است. آن طرف‌تر پدری اعتراض داشت که در فرم هدایت تحصیلی پسر من رشته کشاورزی برایش انتخاب شده. در حالی که نه توضیحی درباره این رشته داده شده و نه علایق خانواده‌ها و دانش‌آموز لحاظ شده است. در ثانی اصلا این رشته در تهران چه سودی برای ما دارد؟ نفر دیگری هم شاکی بود که با معدل 18 و علاقه به رشته تجربی می‌گویند باید بروی هنرستان.

این‌ها صحبت‌های دانش آموزان و والدینی است که این روزها هنگام مراجعه به مدارس و دریافت فرم‌های هدایت تحصیلی با رشته‌هایی برای خود یا فرزندان‌شان مواجه شده‌اند که شاید حتی یک درصد هم فکرش را نمی‌کردند. رشته‌هایی که عموما با علایق آن‌ها سازگار نیست و در جواب اعتراض پاسخ می‌شنوند که استعداد شما در این رشته است و این را بخوانی بهتر است. نمی‌گویند بهتر است بخوانید؛ می‌گویند باید این را بخوانی.

هدایت تحصیلی اتفاق جدیدی نیست. سال‌هاست دانش آموزان در پایان سال اول دبیرستان یا همان پایه نهم طبق فرم‌های هدایت تحصیلی رشته مناسب و مورد علاقه خود را انتخاب می‌کنند. اما امسال گویا این مسئله به جریانی حساس در میان خانواده‌هایی که دانش‌آموز پایه نهم دارند تبدیل شده است. دانش آموزان از اجبار به تحصیل در رشته‌هایی می‌گویند که نظر و علاقه آن‌ها در آن در نظر گرفته نشده است و مسئولان از انتخاب و تعیین رشته‌ها بر اساس آزمون‌های استعدادیابی و نظر معلمان و مشاوران صحبت می‌کنند. البته نظر دانش آموز و خانواده هم جای خود را دارد. آن هم به ترتیب به اندازه 10 و 5 درصد. این وسط حرفی هم از برنامه ششم توسعه بود. برنامه‌ای که طبق آن حضور دانش آموزان در شاخه‌ای فنی حرفه‌ای و کاردانش به 48 درصد و در رشته‌های نظری به 52 درصد برسد. اما به چه قیمتی؟

به نظر می‌رسد بعد از گذشت نزدیک به چهار دهه از انقلاب، هنوز که هنوز است وزارت آموزش و پرورش برنامه‌ی مشخصی برای سیستم آموزشی کشور ندارد. یک بار طرح تغییر تعداد سال‌ها را عنوان می‌کنند که آدم را بیشتر یاد تیم‌های فوتبال می‌اندازد و سیستم چینش بازیکنان با انواع و اقسام طرح‌های 6-6، 4-3-5، 3-3-6. بار دیگر تصمیم به تعطیلی یک روز هفته می‌گیرند که آن هم اعتراض مادران شاغل را در پی داشت و حالا باز دوباره زمزمه‌های برگشت به همان سیستم قبل به گوش می‌رسد.

اصلا چرا راه دور برویم؟ همین چند سال قبل را در نظر بگیرید. سال‌هایی که اکثر دانش آموزان ممتاز می‌خواستند به رشته ریاضی بروند و اگر کسی در کنکور ریاضی رتبه خوبی می‌آورد انگار که شاخ غول را شکسته باشد. از آن طرف رشته انسانی مال بچه‌های شیفت عصر بود و هیچ مشاوری آن را به دانش‌آموزان ممتاز پیشنهاد نمی‌کرد. نتیجه‌اش شد وجود مدیرانی در عرصه‌های مختلف کشور که از مدیریت چیزی نمی‌دانند و بعضا اگر درسش را خواندند هوش بالایی ندارند. چرا؟ چون آن‌ها که  استعدادش را داشتند به سمت رشته‌ای دیگر سرازیر شدند و کسانی جایگزین‌شان شدند که نه علاقه و نه استعدادی داشتند. یا همین سال‌های اخیر که  آمار چند برابری کنکوری‌های تجربی نسبت به ریاضی  و انسانی، نشان می‌دهد که باز یک جای کار می‌لنگد.

اینکه با آزمون‌های استعدادسنجی استعداد دانش آموزان را کشف کنند، یا این‌که نیاز و ظرفیت کشور به رشته‌ای خاص و امکانات موجود برای آن رشته و ... در نظر گرفته شود مسلما کار پسندیده‌ای است. کاری که اگر درست انجام شود حداقل کمتر شاهد تراکم دانش‌آموز یا دانشجو در بعضی رشته‌ها و خالی بودن بعضی دیگر و مشکل نبود بازار کار خواهیم بود. اما کاش مسئولان امر این را هم در نظر می‌گرفتند که جای این تدابیر نه هنگام ورود به دبیرستان که حتی می‌توان گفت دوران ابتدایی است. سیل جمعیتی که قبلا به سمت رشته ریاضی و حالا به سمت تجربی راه افتاده است را باید در سال‌های اولیه تحصیل کنترل کرد نه وقتی در ذهن همه جا افتاده است که ریاضی خوب است و تجربی به به و انسانی مال خنگ‌هاست و فنی و کاردانش هم که هیچ! 

حالا دانش آموزانی مانده‌اند که باید بین علاقه به یک رشته و استعداد در رشته‌ای دیگر از نظر مشاوران و معلمان با وجود عدم علاقه به آن، یکی را انتخاب کنند. نوجوانانی که آینده خود را تباه شده می‌بینند و در آینده‌های نه چندان دور سکان کشور را به دست خواهند گرفت. گویا قرار نیست این سیستم نابه‌سامان آموزشی حالا حالاها دست از سر ما بردارد و با این وضع این کشتی به کجا برسد خدا می‌داند.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
maede_sadati
maede_sadati
٩٥/٠٤/٣١
٠
١
آزمون استعداد یابی هههههه..:| اینجا چیش درست بوده ک استعداد یابیش درست باشة...:| حالا بگین شصتی ها سوختن اینا ک جزغاله ان...:| من میترسم سال دیگ کنکور ک دادیم واسمون انتخاب رشته دانشگاه هم کنن بفرستنمون بریم هرچی دلشون خواست بخونیم....:| فکر ميکنم نسل آینده اين مملکت بیش از اندازه با اين کارا از ایندشون دلسرد میشن و میرن سمت کشورای دیگه از بین 14 نفر کلاس پارسالمون 11 نفر منتظر بودن ی فرصت جور شه از ایران برن ی نفر دیگم خودش سیتی زن بود فقط منتظر بود ک اجازه خانواده رو بگیره برگرده....:| واقعااااااا از مسوولین کمال تشکر رو دارم واسة نابود کردن رویا های مردم...!!! مسئولین محترم واقعاااااااااااااااااااااااااا تچکرررررررررررررررررررر:|||||||
Vania
Vania
٩٥/٠٥/٠٢
٠
٠
اوه اوه مائده عجب حرفی زدی!الان یکی کافیه یکی اینو ببینه بگه به به چه ایده خوبی!سال دیگه زحمت انتخاب رشته رو از دوشتون بردارن:دی/// میگم برو یه لیوان آب سرد بخور یه نفس عمیقم بکش. نفس عمل و اینکه با استفاده از مشاور و آزمون و استعداد یابی بخوان هرکسی بفرستن رشته ای که مناسبه بد نیست مشکل اینه که همونطور که گفتم باید اینا از خیلی زودتر شروع بشه. حتی از خانواده ها و جامعه.تا همه فکر نکنن و براشون این ذهنیت پیش نیاد یه سری رشته ها خوب و بقیه به دردنخورن.
maede_sadati
maede_sadati
٩٥/٠٥/٠٢
٠
٠
ای عم اروم:)))) این عکس پروفایلم بی اعصاب نشونم میده:)))) کاملا موافقم:))) هعیییی اول فرهنگ سازی بعد عمل!!
s.alifarrokh
s.alifarrokh
٩٥/٠٥/٠٢
٠
٠
واقعا اینجا چیش درسته ... ؟
سحر
سحر
٩٥/٠٤/٣١
٠
٠
حالا اونور بهشت برین است؟کاش اینایی که اینقدر عقده خارج دارند زودتر می رفتند تا دیگران یه نفسی بکشند.خسته شدیم از غر شنیدن.
maede_sadati
maede_sadati
٩٥/٠٥/٠١
٠
٠
بنده نخواستم برم خارج وگرنه مي گفتم 14 نفر:| کسی هم نگفت اونجا بهشتت:| داشتم فدارى بودم ی سری آدم رو بیان مي کردم:|
maede_sadati
maede_sadati
٩٥/٠٥/٠١
٠
٠
فراری بودن:|
M_dana
M_dana
٩٥/٠٥/٠١
٠
٠
بدترین جوابی که می‌شه در پاسخ به انتقاد داد :) دوست عزیز مطلب برای من نیست ولی دلم نیومد که بهت نگم این حرفت یک نوع سفسطه‌ست :)
Vania
Vania
٩٥/٠٥/٠٢
٠
٠
اون طرف مسلما بهشت برین نیست دوست عزیز. ولی یه وقتی آدم رو به جایی می رسونن که حاضر میشه بخاطر یه تغییر حتی کوچیک ول کنه همه چی رو و بره..در ثانی اینکه از لحاظ امکانات یا سطح علمی تو بعضی موارد و غیره اون طرف بالاخره بهتره رو نمیشه رد کرد. الانم این چیز زیادی نیست که یکی بخواد چیزی رو بخونه که دوست داره. و وقتی شرایط اینجا نباشه میره هر جای دیگه ای که ممکنه. گمون نکنم این عقده باشه.
Vania
Vania
٩٥/٠٥/٠٢
٠
٠
مائه به اعصابت مسلسل باش:) فقط مارو نکشی ها!:دی
Vania
Vania
٩٥/٠٥/٠٢
٠
٠
*مائده
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٥/٠١
١
٠
کاش اگه یه سیستم خوب نداریم، از یه سیستم خوب تقلید کنیم! مسئولین ما فکر می کنن نابغه های قرنن و اونقدر مغرور که نمیتونن ببینن فلان کشور با یه سیستم دیگه نتیجه های خوبی گرفته! والا کشور به بنا و نجار هم نیاز داره ولی همه ممتازها حتی اگه به نجاری علاقه داشته باشن، باید برن مهندس بشن و آخرش مثل من تو خونه بشینن و دنبال کار باشن و به منشی یه کارگاه نجاری شدن هم راضی باشن :|
Vania
Vania
٩٥/٠٥/٠٢
٠
٠
هومم...حتی گاهی نمیخوان قبول کنن شکست خوردن.بگن آقا ما شکست خوردیم این سیسیتم جواب نمیده . الگو برداری والا چیز بدی نیست.میگن چیز وب رو از هرکسی یادبگیر حتی اگه کافر باشه./// انقدر از بچگی میگن و تبلیغ می کنن همه فکر می کنن فقط دکتر و مهندسی شغله و رشته خوب.
M_dana
M_dana
٩٥/٠٥/٠١
٠
٠
خواهر کوچیکتر من هم همینطور. بهش به اصرار زیادی گفتن برو تجربی طبق اون ترازبندی ها ولی ما پشتش درومدیم که رشته‌ای که دوست داشت رو بخونه
Vania
Vania
٩٥/٠٥/٠٢
٠
٠
مگه اینکه خانواده ها همه اعتراض کنن و زیر بار نرن. وگرنه که خیلیا مجبور میشن برن رشته ای که دوست ندارن.خوبه که باز خواهرتون رو هواشو داشتین
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٥/٠٢
٠
٠
آموزش پرورش هرروز افتضاح تر از دیروز!! کلا از جو مدارس متنفرم.
Vania
Vania
٩٥/٠٥/٠٢
٠
٠
اوه اوه!چه حجم عظیمی از تنفر تو این کامنت مشاهده شد!بریم پناه بگیریم
d_toktam
d_toktam
٩٥/٠٥/٠٢
٠
٠
شما مطمئنید؟ فکر کنم فقط در مدارس نمونه و سمپاده که دانش آموزی مجاز به انتخاب یک رشته میشه یعنی ممکنه دانش آموزی مجاز باشه هر سه رشته رو بخونه اما دانش آموزی مجاز به خوندن رشته ی تجربی در اون مدرسه (تاکید میکنم مدرسه های نمونه و سمپاد) نمیشه
Vania
Vania
٩٥/٠٥/٠٢
٠
٠
بله، این کلا برنامه هدایت تحصیلی امسال بچه های نهم بود و شامل همه مدارس می شد. خیلی هم بهش اعتراض کردن بچه ها و خانواده ها
d_toktam
d_toktam
٩٥/٠٥/٠٢
٠
٠
البته همه ی این کارا واسه اینه که سیل دانش آموزانی که میرن تجربی کم تر و کم تر بشه
Vania
Vania
٩٥/٠٥/٠٢
٠
٠
خب اینکه بخوان اون سیل رو کم کنن درست، اما راهی که رفتن اشتباهه! بالاتر هم گفتم این مسأله باید خیلی قبل تر کنترل و حل بشه نه دقیقا موقع انتخاب رشته که دیگه تقریبا هرکسی تصمیم گرفته چی بخونه.یهو میان میگن این نمیشه برو اون یکی
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٥/٠٢
٠
٠
خدارو شاکرم که از ما گذشت منتها این آموزش پرورش دیگه شورش رو درآورده! اصلا تکلیفشون با خودشون مشخص نیست چه برسه به دانش آموز ها!
Vania
Vania
٩٥/٠٥/٠٢
٠
٠
واقعا! اگه تکلیفشون با خودشون مشخص بود که دیگه اوضاعمون این نبود...بنظرم یه تغییر اساسی نیاز داره این آموزش و پرورش.یکی باید بیاد بکوبه از نو بسازه
s.alifarrokh
s.alifarrokh
٩٥/٠٥/٠٢
٠
٠
من ترجیم میدم درش رو تخته کنن تا اینکه باز بخوان تغییر اساسی ایجاد کنن.این نسل از مدیران ما تا منقرض نشن کار درست بشو نیست
d_toktam
d_toktam
٩٥/٠٥/٠٢
٠
٠
نا گفته نمونه الان و تو این سال ها اصلن این طور نیست که تجربی به به و ریاضی خوب و انسانی هم بد! من یک دانش آموزم و میبینم که دوره زمونه ی این حرف ها تموم شده و کسی به این حرف ها توجهی نداره و تنها دلیل اینکه همه دارن میرن تجربی بخاطر آینده ی شغلیه وقتی یک پرستار کار داره و یک مهندس از بهترین رشته های ریاضی بیکار چه انتظاری میره؟به نظر من مشکل از اینجاست!
Vania
Vania
٩٥/٠٥/٠٢
٠
٠
منم گفتم سالهای قبل اینطور بود. ولی بنظرم هنوزم این دید بهتر بودن رشته های مهندسی و اینا یا پزشکی وجود داره.درکنارش این بازار کار هم خب یه دلیل دیگه هست.
d_toktam
d_toktam
٩٥/٠٥/٠٢
٠
٠
البته کارای عجله ای و بی برنامه مثل همین عوض کردن سیستم آموزشی خیلی به دانش آموزا ضربه میزنه حتی به دانش آموزایی مث من که در رفتیم از نظام آموزشی جدید!الان من نمیدونم اگه من بخوام یه سال پشت کنکور بمونم تکلیفم چیه؟بدتر از اون ...باور کنین یه دختر کلاس ششمی وقتی تو محیط مدرسه ی ابتداییه خیلی واسش بده. سوم راهنمایی که بودیم اولین نسل نظام آموزشی جدید وارد مدرسه مون شد واقعا خیلی بد بود که بچه ها رفتاری در حد سنشون نداشتن تقصیر خودشونم نیست تقصیر محیطه(با عذر خواهی از همه ی نهمی ها!)
m_hoseini
m_hoseini
٩٥/٠٥/٠٢
٠
٠
واقعا منم این سوالو از خودمم میپرسم منی که سال اخر نظام قدیمم چجوری میتونم دوبار کنکور بدم خیلی بی فکری و کج سلیقگی تو نظام اموزشی کشور هست البته لازم به ذکره که نظام اموزش و پرورش صرفا فقط به اموزش دانش اموزا می پردازه و از پرورش غافل شده
m_hoseini
m_hoseini
٩٥/٠٥/٠٢
٠
٠
واقعا که اموزش وپرورش داره با اینده بچه ها بازی میکنه مسولین شب میخوابن صب پا میشن یه قانون جدید تصویب میکنن بدون اینکه توجهی به زیر ساخت ها بکنن این وسط فقط ما دانش اموزا هستیم که ضرر میکنیم
Vania
Vania
٩٥/٠٥/٠٢
٠
٠
بقول یکی از همین بچه ها زیر خبر مربوط به همین مطلب اونا دارن گند می زنن به آینده اینا ، اینا هم بعدا به آینده ی کشور...
s.alifarrokh
s.alifarrokh
٩٥/٠٥/٠٢
٠
٠
من نهم بودم و الان تشریف فرما میشم به دهم.در واقع بنده یک نمونه ی بارزی از موش ازمایشگاهی هستم!البته نا گفته نماند من که راضیم حالا هر طوری هست چون متقاضی ریاضی خیلی خیلی کمتر از تجربیه و خب چه بهتر که رقیب کمتر باشه!در ضمن کلاس های ریاضی مون الان 20 نفره هستش و تجربی 40 نفره!!خب چه بهتر که بازده ی ما خیلی بالاتر میره!اگر بخوام منطق و انصاف و عدالت و کلا همه چیو بزارم سر کوزه ، نتیجه این میشه که دست اموزش پرورش داغون ما درد نکنه.ما که راضی :|
Vania
Vania
٩٥/٠٥/٠٣
٠
٠
خوبه حداقلشما راضی ایتن.ولی یعنی خودتون خواستین ریاضی رو و رفتین ون رشته یا نه این رو مشاور توصیه کردن و شما هم پذیرفتین؟
s.alifarrokh
s.alifarrokh
٩٥/٠٥/٠٣
٠
٠
نه من خودم خواستم و خوشبختانه رشتم از چهار پنج سال پیش مشخص بوده که چی میخوام برم در نتیجه هیچ مشکلی برام پیش نیومد.
f.haghighat
f.haghighat
٩٥/٠٥/٠٤
٠
٠
متن جالبی بود و یادم انداخت تو چه مملکت خوبی داریم زندگی می کنیم. راستی باهوش ترین آدمایی که دیدم _که ستاره بودن تو رشته های تجربی و ریاضی_ هوش و ذوق هنری بالایی هم داشتند و شخصیا فکر نمی کنم هنر خوندن مترادف با خنگی باشه :).
Vania
Vania
٩٥/٠٥/٠٦
٠
٠
Wowww!ببین کی اومده!قدم رنجه کردی فرزانه:)هومم.نه مسلما نیست. اتفاقا هنر خوندن هم نشونه هوش بالاس تو یه جنبه دیگه.مشکل اینه بعضی فکر میکنن هرکی ریاضی و فیزیک و ... رو خوب بود باهوشه. ممنون از نظرت:)
پربازدیدتریـــن ها
عوضی شده بود

من او را کشتم

٩٧/٠٢/٢٣
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٣
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
همیشه به آدم های احساسی می گویند

کمی منطقی باش

٩٧/٠٢/٢٣
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
این حجم ندانستن

خدایا تا کی؟

٩٧/٠٢/٢٣
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠