آهنگساز مجتهد می‌خواهیم یا قانون حمایت کننده؟
یادداشتی پیرامون صحبت جنجالی وزیر فرهنگ

آهنگساز مجتهد می‌خواهیم یا قانون حمایت کننده؟

نویسنده : m.attari

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سیزدهمین جلسه «گفت‌وگوهای راهبردی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت» گفت:«حوزه‌های علمیه ما باید با دستگاه‌های موسیقی آشنا شوند، از طرفی باید یکسری آهنگسازها را به حوزه علمیه بفرستیم تا مجتهد شوند و بتوانند احکام مربوط به این موضوع را استنباط کنند.»

علاقه ای که به جناب علی جنتی داشتم، وادارم کرد تا از منظری که ایشان پیش روی موسیقی دانان بازکرده اند، باب گفتگویی را بازکنم. چراکه تصور می کنم سخن ایشان درباره موسیقی راهگشا نباشد.

جناب آقای وزیر

شما خود به حسب  نشانه های مختلف مشکل کار را می دانید و چرایی آن را نیز به خوبی واقف هستید اما در مقابل تنگ نظری های پیش رو، چنین مطلبی را می گویید.

اختلاف در حرمت و حلیت آهنگ وموسیقی وارکستر و... از مواردی نیست که محصول این دوران باشد بلکه سابقه آن به سال های بسیار گذشته برمی گردد. لکن آنچه که از شما به عنوان عالی ترین مقام وزارت ارشاد انتظار است، فرستادن آهنگسازان برای مجتهدشدن نیست بلکه در هرم بالای مدیریت و حاکمیت، سازوکاری اتخاذ شود که برای همیشه و با اتکاء به قانون و تصویب نمایندگان مردم در مجلس شورای اسامی تنازع موجود که از نمونه گسست های حاکمیت با بخشی از مردم ایران زمین شده است  را برطرف کنید.

جنابعالی را به نمونه هایی از  رفع مشکلاتی که در سال های بعد از انقلاب ایجاد شده است نیز توجه می دهم تا تأکیدی باشد بر اهمیت برون رفت از اختلافات موجود :

  الف : مجلس شورای اسلامی، در بهمن ماه 1387(ه.ش)مواد 946 و 948 قانون مدنی ایران را اصلاح کرد. و با این اصلاح و سهیم کردن زوجه در قیمت زمین، تحولی چشم‌گیر در حقوق ارث زوجه از اموال شوهر بوجود آورد. در قانون مدنی، مصوب سال 1307( هـ . ش) به پیروی از نظر مشهور فقهای امامیه‌‌‌‌‌، زن از عین و قیمت زمین محروم و تنها مستحق دریافت قیمت ابنیه و اشجار می‌بوده لکن . با اصلاح مواد فوق، زمین نیز مشمول سهم زن از اموال شوهر شد.

ب: موضوع تعدیل مهریه و محاسبه مهریه به قیمت روز، امروز هم مطابق فتوای برخی از فقیهان محل اشکال و باطل می باشد همانطور که در فتوای بنیانگذار جمهوری اسلامی اجازه محاسبه مهریه سابق به قیمت امروز داده نمی شود لکن قانون گذار با اندکی مسامحه مشکل را حل کرده و سال هاست در محاکم جاری می گردد .

جناب آقای جنتی عزیز

به جای ابداع روش های غیر ممکن، از سازوکارهای قانون برای حل مشکل استفاده کنید و از هیاهوها، هراس نداشته باشید حتی اگر به برکناری شما بینجامد.

سال هاست مراجع عظام تقلید فریاد ربوی بودن سیستم بانکی راسرمی دهند و دریافت دیرکرد را  باطل و حرام اعلام می کنند اما بانک ها و موسسات اقتصادی و پولی مستند به قانون، کار خویش را جلو می برند و مقلدان مراجع تقلید هم مانند عموم مرد در همین سیستم بانکی، گذران زندگی می کنند.

بنابراین کشور ایران، آهنگساز مجتهد نمی خواهد بلکه قانون حمایت کننده و مدیران با جرأت می خواهد که خط قرمزشان فقط قانون باشد و صرفاً دلداده قانون باشند.

دکترمرتضی بهشتی، وکیل و حقوقدان

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
مرتضی
مرتضی
٩٥/٠٤/٣١
٠
٠
پسر نوح با بدان بنشست...
لیلی
لیلی
٩٥/٠٥/٠١
٠
٠
پسر نوح منظور جنتیه؟خخخ
M_dana
M_dana
٩٥/٠٥/٠١
٠
٠
خبر خام به تنهایی می‌تونه عنوان طنز سال گل‌آقای فقید رو به خودش بگیره :))))))))))
پربازدیدتریـــن ها
خدا هیچکس را شرمنده نکند

من هیچوقت دوست نداشتم عید بیاید

٩٦/١٢/٢٣
شعری سروده خودم

غیر تو راه ندارند به درون خانه دل

٩٦/١٢/٢٣
من آخرین بچه هستم

سین هفت نفره

٩٦/١٢/٢٣
پیش از آنکه مهلتت تمام شود

بدهکاران دوست داشتنی

٩٦/١٢/٢٢
پشت سرش اشک ریختم که برگردد

کاسه آب که نه...

٩٦/١٢/٢٠
خنده هایش بوی سیب می دهد

مهربانو

٩٦/١٢/٢١
فال حافظ

ناموسا جایی رسیدی دست ما رو هم بگیر!

٩٦/١٢/٢٤
یکتا معبودم...

راه نشانم ده

٩٦/١٢/٢١
به گمانم دچار ویروس شدی

مرض عشق!

٩٦/١٢/٢١
راهنمای جامع سنگ های قیمتی

انواع عقیق و ویژگی های آن

٩٦/١٢/٢٠
و یک پیش بینی درست

تاریخ جهان و کتاب های من

٩٦/١٢/٢١
غذا فقط غذا نیست

از فینگرفود تا اژدر زاپاتا

٩٦/١٢/٢٠
شعری سروده خودم

دروغ های من

٩٦/١٢/٢٢
نمی توانست حقیقت داشته باشد

به نام سارا / قسمت دوم

٩٦/١٢/٢٣
همه چیز در تو خلاصه می شود

برای من از تو نوشتن ناممکن است

٩٦/١٢/٢٧
زندگی چیست؟

و شاید زندگی...

٩٦/١٢/٢٢
عیدی خاص بدهید

یک پیشنهاد عیدانه

٩٦/١٢/٢٤
همین روزها حوالی بهار

روبان زرد

٩٦/١٢/٢٧
شبیه حرف هایت

سه شنبه ها

٩٦/١٢/٢٦
می‌دانی عزیز من؟

جایت همیشه سبز است!

٩٦/١٢/٢٦