تقدیم به GEMشده‌ها

تقدیم به GEMشده‌ها

نویسنده : سعید نایب

سینمایی که هدفش فقط لودگی، آرایش غلیظ، بی‌بند و باری و ترویج فرهنگ بی‌مایه غرب باشد، بهتر از این نمی‌تواند هنرمند پرورش بدهد. سینمایی که موضوعات پوچ و بی‌اهمیت و ایضا کم اهمیت را سرلوحه کارش قرار داده، نباید هم از آن بیشتر از این توقع داشت.

از هنرمند و بازیگر سینمایی که تنها مزیت برتری او زیبایی گردی صورت اوست و از هنرمندی فقط آرایش غلیظ را خوب بلد است، نباید سخن خاصی گفت. سینمایی که نفهمد و نداند از چه موضوع و درد جامعه فیلم بسازد، حتی نداند اولویت موضوع کشورش چیست آخرش می‌شود این.

 در آخر این جمله مرحوم سلحشور به یادم آمد که گفتند: سینمای ایران فاحشه خانه است، مگر صبح تا شب عکس‌های هنرمندان چاپ نمی‌شود. وقتی زن‌های ما افتخارشان این است که عکس‌های خود را به صورت نیمه عریان در اینترنت بگذارند، یعنی خودشان یک پا آنجلینا جولی هستند.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
مرتضی
مرتضی
٩٥/٠٥/٠٤
٠
٠
احسنت:-)
maede_sadati
maede_sadati
٩٥/٠٥/٠٤
٠
٠
حرفی بس حق و تلخ...:) ممنون!!
نیما خان حقیقی
نیما خان حقیقی
٩٥/٠٥/٠٤
١
٠
به شدت تند و غیر منصفانه بود.مخالفم تا حدودی
سعید نایب
سعید نایب
٩٥/٠٥/٠٦
٠
٠
کجای مطلبم غیر منصفانه بود.؟
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٥/٠٤
٠
٠
موافقم منم. سینمای ما خیلی داغونِ!
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/٠٥/٠٥
١
١
سینما یک رسانه اس و به نظر من سینماگرای هر دوره این هدف رو تعیین می کنن نه این که با یک جمله کل سینما رو در هر مقطعی زیر سوال برد !
سعید نایب
سعید نایب
٩٥/٠٥/٠٦
٠
٠
سینما در هر مقطعی که باشند یک رسالت مشخص و در چهارچوب اهداف مشخصی باید باشند.
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٥/٠٥/٠٥
٣
١
تا زمانی تفکراتی مثل جنابعالی باشن و بدون هیچ استثنایی هنر و هنرمندان کشورشون اینطور لقب بدن اوضاع همينه، خدا جناب سلحشور رو رحمت کنه اما ايشون کجای سینمای ایران بود اخوی!؟ فکر میکنی مسلمونی هست نقل کردن همچین جمله ی زشت و توهین بزرگی رو، همین آنجلينا جولی که مثال زدی رو بعد از اینکه عکساش رو دیدی یه سرچ بکن چندتا مدرسه ساخته و چقدر کار خیر کرده، در مورد اونايي که رفتن جم هم، شنیدی دلایلشون رو!؟ بیخیال، التماس دعا! :)
سعید نایب
سعید نایب
٩٥/٠٥/٠٦
٠
١
اتفاقا عدم حضور اشخاصی مانند مرحوم سلحشورها بدلیل فساد عمیق تو سینما بوده. این بازیگر هالیوودی اگه هر کار ی کرده فقط جنبه شو داره. خواستید مصداقشو بگم.
S_refaeinia
S_refaeinia
٩٥/٠٥/٠٥
٢
٠
نقل قول از بزرگان کنید که سخنانشان پند است و اندرز نه هر کوچک زاده ای از تبار کلاغان که وهم بزرگی برداشته و سودای عقاب بودن داشته باشد!!
mohamad_s
mohamad_s
٩٥/٠٥/٠٥
١
٠
سخت ترین کار دنیا قضاوت کردن ..و خدا خودش قاضی القضات ئه
سعید نایب
سعید نایب
٩٥/٠٥/٠٦
٠
٠
قضاوت براساس مواردی که هست و واقعیات به نظر من با اون قضاوت مد نظر شما فرق میکنه. آقا محمد عزیز ،شما حتما انسانی فرهیخته و متفکر هستیدو بخوبی اوضاع سینما رو میبینید . چرا انگ قضاوت رو به مطلبم میزنید. اگه نقدی به مطلبم داشتید خوشحال میشم.
m_bahari
m_bahari
٩٥/٠٥/٠٥
٠
٠
لحن متنتان را بسیار پسندیدم. اما تا وقتی که نتوانید مشخص کنید که چرا انقدر شاکی هستید، مخالفان هم با شما بی منطق صحبت می کنند. ای کاش معلوم می شد که وقتی میگویید :نمی شود از این سینما بیش از این توقع داشت، منظورتان چیست؟ کدام "این"؟ با ایجاز متن اصلا مخالف نیستم. ولی این متن متاسفانه ایجازِ مخلّ داشت. یعنی از اصل مساله مانده بودید. بین خودمان باشد، رویکردتان را دوست داشتم. نویسنده ژورنال باید موضع داشته باشد. اما اگر مخاطبتان را دوست دارید، باید کمی هم از آنچه او دوست دارد حرف بزنید. باید او را از مبانی موضعتان آگاه کنید. اگر این مقدمات بیان شد، مخاطبتان همراهی می کند و آنوقت حتی اگر فحش صریح هم بدهید، مخاطبتان با فحش مقابلتان نمی ایستد. او هم با دلیل مقابلتان می ایستد. ژورنالیسم، را جدی بگیرید و برای مخاطبانش مایه بگذارید... نامتان را به خاطر می سپارم و حتما مطالبتان را دنبال خواهم کرد. امیدوارم روز به روز به مخاطبتان نزدیک تر بشوید.
محمد
محمد
٩٥/٠٥/٠٥
٠
٠
جناب بهاری خیلی وقتا ما نمیونیم چی میشه ته نوشته مون ..گاهی اتفاقی خوب میشه و گاهی اتفاقی بد ....این چند خط جناب نایب رویکرد ادبی ش ملاک نیست ..بیشتر جبهه گیری ئه به رفتار ها ..جبهه گیریهایی که این روزها مردم عادی توی کوچه و خیابون نسبت به هر رخدادی علنی ..گفتمانی ..کتبی ..بصورت عکس و هر طور ارائه میکنن ...جناب بهاری دقت نظر شما بی طرفانه ست من مطمئنم ....اما نقض در جمله ی جناب نایب معلومه ..چرا چون بازیگرانی که رفتن اصلا زیبایی خاصی نداشتن ...خیلی هاشون به وضع موجود در سینمای داخل اعتراض داشتن ......مطلب بنظرم ادبی نیست
سعید نایب
سعید نایب
٩٥/٠٥/٠٦
٠
٠
با تشکر صمیمانه از جنابm-bahari. متشکرم از نقد زیبا وفنی جنابعالی . اما مایلم کوتاه توضیحاتی رو بدم. تو کشور های پیشرفته و صاحب سبک قسمت اعظمی از هنر و سینما در خدمت آرمان ها ی نظام های حاکم هستند. صرفنظر از حق یا باطل بودن جنس نظام این موضوع آنچنان دقیق و با ظرافت خاصی توسط هنرمندان و کارگردانان متعهد دنبال میشه. سینما بستر بسیار مناسبی برای فرهنگ سازی والگو سازی جوامعه. اما متاسفانه تو کشور ما این بستر بطورکامل نه تنها از بین رفته بلکه بیشتر جنبه تخریبی هم پیدا کرده. تو این مطلبم خواستم تعارف رو کنار بذارم و با یک صراحت خاصی نظرم رو داده باشم.
k_koolak
k_koolak
٩٥/٠٥/٠٥
١
٠
عجب...
Golbarg_K
Golbarg_K
٩٥/٠٥/٠٥
٠
٠
چقدر تند و عصبی!
b_noori
b_noori
٩٥/٠٥/٠٥
٠
٠
واقعا منم بعد از خوندن متن و 100 البته نظرات پایینش فقط میتونم بگم عجــــــــب !!
سعید نایب
سعید نایب
٩٥/٠٥/٠٦
٠
٠
این عجب معنی خاصی داره.!
s.alifarrokh
s.alifarrokh
٩٥/٠٥/٠٥
٠
٠
متن به اندازه کافی تند و خوب بود اما یه استثنا قائل شدن لازم داشت(هر چند که این افراد اکثریت هستن اما باز هم افراد خوب کم نداریم).در ضمن خیلی از اون انجلینا جولی ها از بازیگرای ما خیلی بهترن!چون هر جامعه ای یه فضا و فرهنگی دارن و اگه اون ها با فرهنگ ما جور نیستن معنیش این نیست که ادم های بدین.خیلی از اونا فرهنگ خودشون رو رعایت میکنن لاقل!
Golbarg_K
Golbarg_K
٩٥/٠٥/٠٥
٠
٠
مردهامون هم که مشکلی ندارند...ممنون خسته نباشید
saleheh_3274
saleheh_3274
٩٥/٠٥/٠٥
٠
٠
هر کس دیگری را بخاطر گناهی که انجام داده قضاوت و سرزنش کند خود نیز قبل از اینکه بمیرد به ان گناه دچار میشود (امام کاظم ع قضاوت ممنوع:))
پربازدیدتریـــن ها
عشق را وداع گفته ایم

ملت خاموش یا ملت عاشق؟

٩٦/١٢/٠٥
نمی‌شود که نمی‌شود که نمی‌شود

برای من درد همین است

٩٦/١٢/٠٥
دوباره عاشقش...

بی جهت نیست دلش شوق تو در سر دارد

٩٦/١١/٣٠
دلش پر می کشید

به نام سارا

٩٦/١٢/٠٣
می خواهم توی لاک خودم باشم

در ستایش گم شدن

٩٦/١٢/٠١
جشن امضای رهش امیرخانی

لطفا در صف بمانید!

٩٦/١٢/٠١
شوق فردا تو

خواب و رویا تو

٩٦/١٢/٠٢
سخنگوی دولت: مردم نگران مسائل اقتصادی شب عید نباشند!

یه قول دیگه... یه قول دیگه!

٩٦/١٢/٠٣
کاسه داغ تر از آش

لطفا قضاوت بکنید!

٩٦/١٢/٠٥
زمان می‌گذشت و من همچنان می‌نوشتم

مرا بخوان

٩٦/١١/٣٠
هدف ما شیرینی زندگی است

دنیای وَرچُپّه

٩٦/١٢/٠٦
تو که نباشی

روزهای من

٩٦/١٢/٠٢
خواب‌هایش آشفته است

نمی توانم آرامش کنم

٩٦/١٢/٠٣
معجزه کربلا است

پایان غم عشق

٩٦/١١/٣٠
اینقدر ما را اذیت نکنید!

روز مهندس(به جز معماری) مبارک

٩٦/١٢/٠٦
سقوط مستمر رسانه ای و سقوط پرواز تهران -یاسوج

ورشکستگی فضای رسانه ای کشور

٩٦/١١/٣٠
شعری سروده خودم

از کوچه‌ها باید بپرسم

٩٦/١٢/٠١
از کتاب جیبی غفلت نکنید

حتی درون جیب

٩٦/١٢/٠٥
شعری سروده خودم

یاس کبود

٩٦/١٢/٠٢
مرگ و تولد

قصه آمدن و رفتن ما

٩٦/١٢/٠٢