این کجايش دنبال دانش است؟!

این کجايش دنبال دانش است؟!

نویسنده : علیرضا خورسندی

چند روز پیش که ما برای ترم جدید رفتیم دانشگاه با چندتا از رفقا و دوستان دانشگاه دور هم جمع بودم که یک دفعه یکی از بچه‌ها گفت: درس «مدارات الکتریکی» پاس کردی؟ گفتم: آره، گفت: با کی؟ گفتم: با آقای  x، گفت: می‌خوام منم این درس رو بردارم با کی بردارم؟ هنوز حرفش تمام نشده بود که یکی از آن طرف گفت: اه اه عجب آدم سخت گیریه این آقای x با آقای Y بردار خیلی آدم با حالیه یک جلسه میاد 2 جلسه نمیاد نمرتم بالای 14 است!

 

یک لحظه با خودم فکر کردم، دیدم ای بابا این چه وضعی است دیگر، همه دنبال نمره هستند فقط! اصلا مهم نیست که چیزی یاد میگیرند یا نه! اصلا مهم نیست که فلان درس فردا به کارشان می‌آيد، باید یاد بگیرنش!

 

واقا داشت اعصابم بهم می‌ریخت، از دست خودم و بچه‌ها و این اساتید نامجرب! آخر این‌ها نمی‌گويند مهم یادگیری است یا نمره؟! اگر یک استاد درس بدهد و از ما درس بخواهد می‌شود سخت گیر و نامرد! و اگر استادی درسی ندهد و نمره دادنش هم بستگی به قیافه طرف داشته باشد! می‌شود استاد خوب و با حال! واقا ما در کجا سیر می‌کنیم! الان متاسفانه خیلی از دانشگاه‌ها همین‌طوري است، قبل انتخاب واحد که می‌شود همه دنبال این‌ هستند که کدام استاد اهل نمر دادن است! کدام استاد دیر می‌آيد، زود مي‌رود! کدام استاد حاضر غایب نمی‌کند! و...

 

آخر این هم شد دانشجو! این کجايش دنبال دانش است الان! فردا به درد کجای مملکت می‌خورد! بعدم همش می‌گويند کار نیست! همش می‌گويند بیکاری زیاد است! همش می‌گويند حقوق به اندازه نمی‌دهند! آخر تو خودت تلاش کردی! واقا درس خواندی، که حالا انتظار داری یک جا هم کار کنی و جای یک متخصص را بگیری بدون هیچ تخصصی؟! من که در کف همین‌جا ماندم! چه برسد به بقیه‌اش!

 

استادمان تعریف می‌کرد: طرف آمده برای استخدام، به او گفتم: بیا این فرم را پر کن، گفت: می‌بخشید می‌شه یک خودکار به من بدید! بعدم استادمان برگه را گرفته ازش گفته بفرمایید شما رد شدید! طرف پرسیده چرا رد شدم هنوز که سوالی نپرسیدید؟! دمش گرم استادمان خوب جوابش را داده گفته: شما که آمدی برای استخدام باید 3 رنگ خودکار همراهت باشه، نه این‌که خودکارت هم از ما بگیری!

 

من که هرچی توي گوش آن بنده خدا خواندم که فلان استاد خوب درس می‌دهد و برای بعدا به درت می‌خورد، اثر نداشت و از آخرش هم رفت با همان استادی که خوب نمره می‌داد، برداشت ...

واقا من ماندم ! اگر به خاطر یک مدرک ناقابل این همه عمرمان را تلف می‌کنیم که واقعا کل عمر بر فناست! که این مدرک هم فقط به درد قاب كردن روی دیوار می‌خورد و بس!

به قول یکی از اساتید اگر می‌خواهید فردا فرزندتان به شما افتخار کنند، پس تلاش کنید و ملت‌تان را پیشرفته و مدرن کنید (البته از لحاظ علمی منظورشان بود). 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
t.m
t.m
٩١/١١/١٩
٢
٠
مرسی علیرضا..ایول..زدی تو هدف...
t.m
t.m
٩١/١١/١٩
٢
٠
اول شدم؟ واااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااای... اصن فک نمیکردم...علی ایحال رفتم تو طلوع ذوب شم...خخخخخخخخخخخخخخخ
علیرضا
علیرضا
٩١/١١/١٩
١
٠
چاکرم...
اسمانه
اسمانه
٩١/١١/١٩
٢
٠
اخ حرف دل من رو زدی..اول ترم که میرم سر بعضی کلاس ها می بینم خلوته می پرسم میگن این استاد سخت گیره کسی باهاش ور نمیداره سر حذف واضافه که همه کلاسها ی دیگه پر شده تازه کلاس این بنده خدا شلوغ میشه..برای این که درست یاد می دهد و درست درس پس میگیرد..خیلی عالی بود دستت درد نکنه ...
taba_sa
taba_sa
٩١/١١/٢٠
٠
٠
آره خداییش.....حتی اینقدر بچه ها رفته بودن اعتراض کرده بودن به آموزش بیچاره یکی از استادامون مجبور شده بود شیوه امتحانیشو عوض کنه..... با وجود اینکه من خودم به شخصه اون شیوه قبلیشو می پسندیدم..... ولی از بس بچه ها گفته بودن سخته سخته..... بیچاره تغییر روش داده بود..... هیییییییییی.......
علیرضا
علیرضا
٩١/١١/٢٠
١
٠
نظر لطف شماست.
taba_sa
taba_sa
٩١/١١/١٩
١
٠
منم همیشه همین مشکل و با بچه های ترم پایینی داشتم..... هرچی میگفتم فلان استاد خیلی خوب درس میده و .... اما همش میگفتن که بقیه میگن خیلی سخت گیره که؟ وقتی میگفتم سخت گیر نیست اگر هم هست برای خودمونه دوستای دیگم میگفتن به حرفای این نکن این چون خودش خ... خونه.....!!!!!! فک میکنه استاد خوبه..... بعد ترم پایینه میرفت با استادی که فقط خوب نمره می داد درس برمی داشت..... واقعا جای تاسف داره......
علیرضا
علیرضا
٩١/١١/١٩
٢
٠
بله همین طوره...
مجید
مجید
٩١/١١/١٩
١
١
بروبابا.....هاوالا
taba_sa
taba_sa
٩١/١١/١٩
١
٠
در ضمن متنتونم خیلی خوب بود.... ممنونم.....
علیرضا
علیرضا
٩١/١١/١٩
٢
٠
قابلی نداشت.
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩١/١١/١٩
١
٠
آفرین که مدارات الکتریکی رو پاس کردی!ولی واقعا حرف حق زدی!اگه وضع اینجوری نبود و هرکی کار خودشو به نحو احسن انجام میداد وضعمون این نبود متاسفانه!
علیرضا
علیرضا
٩١/١١/١٩
١
٠
:دی.منم خیلی در عذابم!
Em Ad
Em Ad
٩١/١١/١٩
١
٠
دیگه الان مدرک مهمه براشون ! از یه بنده خدا که کوضوع پایان نامش سیب زمینی بود ، پرسیدم کجاهای ایران سیب زمینی کشت میشه ؟ نمیدونست !!!
taba_sa
taba_sa
٩١/١١/٢٠
٠
٠
:))))))) حتما خریداری کرده بوده دیگه..... شایدم کپی و پیست...... که خدا اینو از دانشجو جماعت نگیره...... :))))
Em Ad
Em Ad
٩١/١١/٢٠
٠
٠
نه بابا ، کلی تحقیق کرده بود ؛ پایان نامش از خودش بود ! اوضاع خیلی داغونه ! مدرک گرایی ...
imanhkt
imanhkt
٩١/١١/٢٠
١
٠
علیرضا ... باهات موافقم ... اینقدر بدم میاد از اینایی که فقط به خاطر نمره میرن دانشگاه ...!!! ( چیه ... ؟ چرا اینجوری نگام میکنید ...؟)
mahshid
mahshid
٩١/١١/٢٠
٢
٠
باهات موافقم
وصال
وصال
٩١/١١/٢٠
١
٠
آره حرف جالب زدی رفیق
وصال
وصال
٩١/١١/٢٠
١
٠
ولی آدم البته باید به فکر آخر ترم هم باشه حداقل اینکه خیالش راحت باشه که پاس میشه
A.hosseiny
A.hosseiny
٩٢/٠٣/٠٤
٠
٠
واقعا ...ممنون
پربازدیدتریـــن ها