روزهای بدون پلاستیک
بیایید با پلاستیک قهر کنیم!

روزهای بدون پلاستیک

نویسنده : نجمه عرفانیان

حتما تابحال شنیده اید که پفک و چیپس سرطان زاست یا فست فود نخورید چون سرطان می آورد یا به فلان چیز نزدیک نشوید چون سرطان می‌گیرید! با همه‌ی این هشدارها، وقتی که در یک خبرگزاری از قول معاون محیط زیست انسانی خواندم که نان هم می تواند سرطان زا باشد حسابی جا خوردم. یعنی همین یک قلم ماده غذایی در سفره هایمان از سرطان مصون مانده بود که نسخه آن هم پیچیده شد. آقای متصدی (همان معاون محیط زیست انسانی) گفته وقتی که در نانوایی با عجله نان های داغ را در پلاستیک میگذارید و صبر نمی‌کنید تا خنک شوند، همین کار شما، نان را سرطان زا می‌کند.

وقتی نان داغ و پلاستیک کنار هم باشند، گرمای نان باعث می‌شود شاخه‌های پلیمری کیسه پلاستیکی بشکند و ماده ای به نام "مونومر" به نان‌ها منتقل شود. آن وقت همین ماده می رود داخل بدن ما و دور از جان در دراز مدت همان می شود که نباید بشود. دراین یادداشت می رویم سراغ اینکه بدانیم پلاستیکی که ازآن یاد کردیم ازکجا آمده، سود و ضررش چیست و چه کنیم تا گرفتاری هایش دامن مان را نگیرد.

 

موجودی به نام پلاستیک

آقای "الکساندر پارکس" در سال1856پلاستیک را به دنیا معرفی کرد. پلاستیک را دست کم نگیرید. همین ماده که از نفت ساخته می شود بیش از 300 سال در طبیعت عمر می‌کند و قابلیت هایی مثل تولید به مقدار بالا و ارزان بودن و سبکی باعث شده زیاد از آن استفاده کنیم؛ حتی وقتی واقعا به آن احتیاج نداریم. خوب است بدانید پلاستیک در هنگام تجزیه شدن، مواد سمی‌ای را وارد محیط می‌کند که می تواند با وارد شدن مستقیم و غیر مستقیم به بدن ما تغییرات هورمونی ایجاد کند.

 

رفاقت دیرینه با پلاستیک ها

در شرح این رفاقت همین بس که آقای متصدی در ادامه صحبت هایشان گفته اند که ما امروز جنگلی از پلاستیک داریم!

حدود 50 درصد از کیسه های پلاستیکی که در دنیا مصرف می شوند تنها یکبار مورد استفاده قرار گرفته اند و کشور ما هم جزو  10کشور پرمصرف ظروف پلاستیکی شناخته شده است. پس ما و پلاستیک ها یارانی صمیمی و قدیمی هستیم!

در شهرهای مختلف دنیا مثل پاریس استفاده از کیسه های پلاستیکی ممنوع شده. در کشور خودمان هم طرفداران محیط زیست روزی را به عنوان "روز بدون نایلکس" در نظر گرفته اند تا لااقل تجربه یک پلاستیک کمتر مصرف کردن در روز را بچشیم و ببینیم که حتی بدون پلاستیک هم میشود به خرید رفت و زنده ماند!

کمپین #نه_به_کیسه_های_پلاستیکی هم کمپینی برای جلوگیری از مضرات پلاستیک هاست اما یک پایان باز دارد چون هنوز هم بعضی‌هایمان خجالت می‌کشیم برای خریدهای کوچک مان که نیازی به پلاستیک ندارد بگوییم: "نه، ممنونم."

 

واضح است که باید مصرف پلاستیک مان را کمتر کنیم اما چطور  میشود این وابستگی و رفاقت دیرینه را کمرنگ کرد؟

خیلی سخت نیست، اگر هفته ای فقط یک پلاستیک کمتر مصرف کنیم، سالی حدود 816 میلیون کیسه پلاستیکی کمتر مصرف می شود! می بینید که نیاز نیست این کار ساده را از شنبه‌ی معروفی که هیچ وقت نمی‌رسد شروع کنید! با این حرکت، پلاستیک کمتری تولید و دور ریخته می شود.

علاوه بر این‌ها جایگزین‌هایی هم برای پلاستیک وجود دارد مثلا کیسه‌های پارچه‌ای که آن‌ها را می‌شود بارها و بارها استفاده کرد و نگران تجزیه شدنشان نبود. کیسه‌ها و ظروف گیاهی هم گزینه خیلی خوبی برای جایگزینی پلاستیک‌اند اما تولید و دسترسی به آن‌ها اندک است در حالیکه شما با چند متر پارچه و نخ و سوزن می‌توانید یک کیسه پارچه‌ای برای خود یا خانواده بدوزید و در هربار خرید همراه داشته باشید. می‌توانیم با تهیه چهار تا پنج کیسه پارچه‌ای، جلوی مصرف 40 تا 50 کیسه پلاستیکی را بگیریم.

 

چگونه یک ساک دستی پارچه‌ای داشته باشیم؟(خانم ها بخوانند!)

اگر می‌خواهید یک کیسه پارچه‌ای متوسط بدوزید، یک متر پارچه کافی است. معمولا برای این کیسه ها از پارچه متقال که مقاوم و محکم است استفاده می‌کنند. الگوی دوختن این کیسه ها یک مستطیل ساده است. حالا اگر می خواهید کمی سلیقه بخرج دهید، میتوانید با چند رنگ آکریلیک که به راحتی در لوازم التحریر و خرازی‌ها پیدا میشود، طرح های زیبایی روی پارچه نقاشی کنید! بعد هم برای ثابت شدن رنگ، پارچه تان را از پشت اتو کنید.

اگر چند ساک دستی در سایزهای مختلف تهیه کنید دیگر بعد از مدتی فکر استفاده از پلاستیک ها هم سراغتان نخواهد آمد!

این هم چند نمونه برای اینکه از رویشان ایده بگیرید:

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٤/٢٢
١
٠
از کنار این بیابون های اطراف مشهد که ادم رد میشه اینقدر کیسه های پلاستیکی و نایلون های رنگ و وارنگ گیر کرده به خار و درختچه ها که آدم دلش میگیره از این همه آلودگی... . قدیم ها یادمه یک سبدهای پلاستیکی بود که ملت واسه خیلی از کارها ازش استفاده میکردن. حالا از بد ماجرا خیلی ها استفاده از اینجور وسایل رو نشان بر بی کلاسی میدونن! کلا خیلی از چیزهای درست رو ما زشت و بی کلاس میبینیم!
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٤/٢٢
٠
٠
درسته. لب ساحل دریاها هم پر از پلاستیک و بطریه متاسفانه.../واقعا زنبیل قرمزهایی که مامانها باهاش می رفتن خرید یادش بخیر...
مرتضی
مرتضی
٩٥/٠٤/٢٢
٠
٠
ما که پلاستیکای بقال سر کوچه رو جمع می کنیم دوباره تحویل خودش میدیم خخخ
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٤/٢٢
٠
٠
یعنی واسه بازیافت دوباره پسش میدین؟ اگر اینجوری باشه که باز خوبه...
مرتضی
مرتضی
٩٥/٠٤/٢٢
٠
٠
پلاستیکایی که از بقال می گیریم رو دوباره به بقاله پسش میدیم :-)
مرتضی
مرتضی
٩٥/٠٤/٢٢
٠
٠
در مورد بند دوم، هفته نامه جیم رو پیشنهاد می کنم من امتحان کردم عالیه خخخ
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٤/٢٢
٠
٠
بند دوم چه ربطی به هفته نامه داشت؟؟
مرتضی
مرتضی
٩٥/٠٤/٢٢
٠
٠
نون رو به جای گذاشتن تو پلاستیک، لای هفته نامه جیم بزارید خخخخ
مرتضی
مرتضی
٩٥/٠٤/٢٢
٠
٠
چی میشه این کمپین میلیاردی بشه
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٤/٢٢
٠
٠
ایشالا
f_maveddat
f_maveddat
٩٥/٠٤/٢٢
٠
٠
سلآم؛ در دنیای سهل والوصول امروز ما واقعن این یه دغدغه ی مهمیه :(
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٤/٢٢
٠
٠
ایران توی شاخص توجه به محیط زیست همیشه رتبه پایینی داره.توی کشورهایی که به محیط زیست اهمیت میدن، خیلی روی آموزش به علاقه به طبیعت و محافظت از اون سرمایه گذاری میکنن
f_maveddat
f_maveddat
٩٥/٠٤/٢٣
٠
٠
اوهوم :/
f_maveddat
f_maveddat
٩٥/٠٤/٢٢
٠
٠
این مسئله همین الان به ذهنم رسید...متقال از 3چهارتومن هست به بالا، پارچه ی اضافی یا البسه کهنه دمه دست تره... واقعن درست کردنش کاری نداره...من یکی برا خودمون درست میکنم. پنج تای دیگم درست میکنم میدم به اطرافیانم... سعی میکنم خیلی زود این کارو انجام بدم...عکس هاشم اینجا بذارم...به نظرم اگه به صورت یک پویش چه میدونم چالش همینجا هم را بیافته ، میتونه یک قدم تاثیر گذار باشه.... هرکس حالا 5تا نه 3 تا نه حداقل یکی دیگه ساک دستی برای کس دیگه ای درست کنه و دنبالش گرفته شه خب حرکت خوبی میشه :))) از آخرین مسابقه ی سایت هم به اندازه ی کافی زمان گذشته خب میتونه حتی اینجا به صورت یه مسابقه برگزار شه :))))
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٤/٢٢
٠
٠
خیلی عالی:) الحمدلله که یک نفر قدم جلو گذاشت! ما هم کیسه پارچه ای توی خونه زیاد داریم سعی می کنم به اطرافیانم هدیه بدم.این رو بعنوان چالش می شه توی شبکه های اجتماعی هم گفت. مثلا اینستاگرام چون مخاطب بالایی داره جواب میده! ایده مسابقه ت رو میشه به info@jeem.irبنویسی؟! ممنونم:))
f_maveddat
f_maveddat
٩٥/٠٤/٢٣
٠
٠
:)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٤/٢٢
٠
٠
چقدر این ایده ی نقاشی روی کیسه های پارچه ای خوب بود ^_^
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٤/٢٢
٠
٠
اوهوووم! نقاشی روی پارچه خیلی لذت بخشه و آسون:)
k_koolak
k_koolak
٩٥/٠٤/٢٢
٠
٠
جالب بود
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٤/٢٢
٠
٠
ممنونم:)
پربازدیدتریـــن ها
ساده می گویم...

یک «من» وسط زندگی‌ام گم شده است

٩٦/١٠/٢٧
اندر احوالات تام کروز

تو چرا پیر نمیشی لعنتی؟

٩٦/١٠/٢٨
اندازه‌اش؟ حجم‌اش؟

می‌شود آن داستان اصلی‌ات را بگویی؟

٩٦/١٠/٣٠
برای سانچی

نفرین این سرزمین تمامی ندارد

٩٦/١٠/٢٧
مراقب دل ها

یک استکان یاد خدا

٩٦/١١/٠١
برای روز مبادا

همین یک لاخ موی مشکی!

٩٦/١٠/٢٧
عشق نفس زندگی‌ست

جوانی فدای عاشقی

٩٦/١٠/٢٦
عجیب غرق رویایت شدم

یک نفر هست که باید همیشه باشد

٩٦/١٠/٣٠
روزمره هایم...

داستان کار در اسنپ

٩٦/١٠/٣٠
من مرده ام

لالایی هق هق ها

٩٦/١١/٠١
می‌پرسد ماجرا چه بود؟

مردان دریا

٩٦/١٠/٢٦
تظاهر کردن

ما مجبور نیستیم

٩٦/١٠/٣٠
کمی پیدا شو...

گمشده

٩٦/١٠/٢٨
بهترین و بدترین اتفاق های زندگی

فراموشی

٩٦/١٠/٢٧
ادب و مهربانی را فراموش نکنیم

تو يا شما؟ مسئله اين است!

٩٦/١١/٠١
پیر شدن...

از روزگار رفته حکایت

٩٦/١٠/٢٨
هرگز نمی توانی...

ماه حلول می کند

٩٦/١١/٠٢
مرسی همه!

دلتنگت بودم

٩٦/١١/٠٢
چند خطی درباره سانسور کتاب

سانسور ممکن نیست

٩٦/١١/٠٢
کسی چه می داند!

سابقه کهیر

٩٦/١١/٠٣