# دزدی_ممنوع!
چند خط درباره دزدی‌های ادبی، هنری، فرهنگی، اجتماعی و غیره

# دزدی_ممنوع!

نویسنده : نیلوفر نیک بنیاد

یکی از دوستانم پیام داد و گفت: «خیلی عصبانی‌ام. باز یکی از مطلب‌هامو به اسم یکی دیگه پخش کردن تو صد تا کانال!». واکنش من چه بود؟ هیچی. دو نقطه خط صاف برایش فرستادم و گفتم: «عادت می‌کنی». من هم زیاد این حس را تجربه کرده بودم اما چه حرف دیگری می‌توانستم بهش بزنم؟ می‌گفتم برود شکایت کند؟ از کی؟ طبق چه قانونی؟ اصلا مگر مجازاتی برای کپی‌کننده‌ها هست؟

طبق قانون «سرقت یعنی ربودن مال غیر به‌صورت پنهانی». به همین سادگی! برای همین هم هست که خیلی از افراد دقیقا به همین سادگی دورش می‌زنند و کارهایی می‌کنند که از نظر قانون نه سرقت است و نه مجازاتی دارد. البته گفتن «خیلی از افراد» شاید چندان هم صحیح نباشد. چرا که چنین دور زدن‌هایی گاهی از گروه‌ها، شرکت‌ها و حتی سازمان‌های بزرگ هم سر می‌زند. مثلا:

- هیچ‌کس نمی‌تواند رابطه مستقیم بین گسترش فضای مجازی و گسترش سرقت ادبی را انکار کند. این روزها در هر کانال و گروه و صفحه‌ای که پا بگذارید، پر است از متن‌های ادبی بدون نام یا با نام‌های دروغین. نه تنها خیلی از افراد آثار نویسندگان سرشناس را به اسم خود منتشر می‌کنند، بلکه خیلی‌ها هم با انتشار آثار سخیف خود به نام نویسندگان سرشناس، مایه آبروریزی‌شان می‌شوند. این کار اسمش چیست؟ طبق قانون هیچی! اما طبق وجدان انسانی (اگر وجود داشته باشد!) چیزی نیست جز دزدیدن آثار، آبرو و اعتبار دیگران.

- تا چند سال قبل انیمیشن‌های جدید دنیا بعد از دوبله توسط شرکت‌های مختلف در قالب دی‌وی‌دی وارد بازار می‌شدند. اما بعد از مدتی تعداد این شرکت‌ها زیاد شد. نتیجه چه بود؟ شرکت‌ها شروع کردند به دزدیدن کیفیت‌های خراب و پرده‌ای انیمیشن‌ها تا زودتر از بقیه رقیبان دوبله خودشان را روانه بازار کنند. و همینطوری شد که مشتری این قبیل دی‌وی‌دی‌ها روز به روز کاهش پیدا کرد. بلایی که اخیرا سر اکران دوبله همزمان انیمیشن‌ها هم آمده. شما در صف می‌ایستید، بهای گزافی برای بلیت می‌دهید، بعد چه می‌بینید؟ انیمیشنی با کیفیت پرده‌ای که انگار یک نفر ایستاده و یواشکی با دوربین تلفن‌همراهش از روی پرده سینما فیلم‌برداری‌اش کرده. اسم این کار چیست؟ باز هم طبق قانون هیچی! اما در واقع دزدیدن پول و وقت مردم و هنر سازنده‌ها.

- تصور کنید یک ظرف تخمه و یک بسته چیپس خانواده خریده‌اید، شیپورتان را دست‌تان گرفته‌اید، لباس تیم مورد علاقه‌تان را پوشیده‌اید و جلوی تلویزیون منتظر تماشای مسابقه فوتبال مورد نظرتان هستید. اما چه می‌شود؟ درست به محض شروع شدن مسابقه، شبکه سه فوتبالش قطع شده و تصاویری از رشد گل‌ها و شکار پلنگ‌ها و سریال‌های تاریخ‌گذشته بهمان نشان می‌دهد. چرا؟ چون برای خریدن مسابقات پول نداده و این حق طبیعی آن‌هاست که نخواهند ما مفتکی (یا بهتر است بگویم دزدکی!) فوتبال‌های‌شان را ببینیم. البته این‌بار هم این رفتار غیر قانونی و سرقت محسوب نمی‌شود. مخصوصا چون کننده‌اش سازمان صدا و سیماست!

نمونه این رفتارها دور و برمان فراوان است. هر طرف را نگاه کنید چند تایی به چشم‌تان می‌خورد. ترجمه کردن بدون مجوز کتب خارجی، نشان‌دادن فیلم‌های آن‌طرف آبی که آرم کنار صفحه‌شان شطرنجی شده، برگزاری نمایشگاه‌هایی از آثار هنرمندان خارجی (البته تولید شده توسط ناهنرمندان داخلی به‌صورت قلابی!) بدون اجازه، و غیره...

البته مشکل از این نمونه‌هایی که نام بردم نیست، مشکل از ماست. چرا؟ چون این نمونه‌ها اصلا سرقت نیستند. طبق تعریف قانونی سرقت (ربودن مال غیر به‌صورت پنهانی)، اولا مسائل مربوط به ادبیات و فرهنگ و هنر که اصلا «مال» نیستند، دوما «پنهانی» هم ربوده نمی‌شوند، بلکه کاملا آشکارند! مشکل از ماست که عادت کرده‌ایم به دزدی‌کردن و دزدیده‌شدن، عادت کرده‌ایم به دور زدن قانون، عادت کرده‌ایم اسم این مدل دزدها را بگذاریم «زرنگ» و به روی خودمان نیاوریم! 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
mohamad_s
mohamad_s
٩٥/٠٤/١٩
٠
٠
درسته ....
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٤/٢٠
٠
٠
بله متاسفانه درسته
b_noori
b_noori
٩٥/٠٤/١٩
٠
٠
آفرین اسم این طور دزدی ها شده زرنگی تو فرهنگ ما!!
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٤/٢٠
٠
٠
آدم های زرنگ هم که روز به روز دارن زیادتر میشن...
Someone
Someone
٩٥/٠٤/٢٠
٠
٠
کلا کپی رایت خیلی چیز خنده داریه D: محصولات ایرانی رو کسی پیگیر نیست خارجی که جای خود داره!! COPY RIGHT more like "copy, write" your name at the bottom and act like u own it D:
Golbarg_K
Golbarg_K
٩٥/٠٤/٢٠
٠
٠
خنده کودومه گریه داره بیشتر:‍‍‍/
Someone
Someone
٩٥/٠٤/٢٠
٠
٠
خنده از درده!! یه وقتایی گریه جواب نمیده!! D:D:
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٤/٢٠
١
٠
آره از اون خنده های تلخ که مزه زهرمار میدن! چه جالب بود این جمله انگلیسیه.
f_maveddat
f_maveddat
٩٥/٠٤/٢٠
٠
٠
سلآم؛ ودیگه به یه حدی رسیده که طبیعی شده :/ امیدوارم زود بساطش برچیده شه و هیچکدوم از ما هم گرفتارش نشیم ... مرسی از شما...قلمتآن مستدآم (^_^)
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٤/٢٠
٠
٠
لااقل اگه متوقف نمیشه،انقدر هم گسترش پیدا نکنه کاش.
Golbarg_K
Golbarg_K
٩٥/٠٤/٢٠
٠
٠
واقعنم!!! انقد راحتو حق به جانبو آشکار دزدی میکنن که آدم به خودش شک میکنه که:«نکنه این خوبه من دزدم!!» مرسی ازتون:)
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٤/٢٠
٠
٠
آره راست میگین.منم تجربشو داشتم:))))
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٥/٠٤/٢٠
١
٠
چقد من سر یکی از نوشته های تو که به اسم زویا پیرزاد منتظر شده بود چونه زدم با مدیر یکی از این گروه ها! اخرشم این استدلال رو ارائه داد که زویا پیرزاد مگه اونقدر معروفه که حالا بخوان به اسمش یه متنی رو منتشر کنن!!!! آی حرص میخورم بابت این موضوع آی حرص میخورم! حالا بیشتر برای آدم هایی مث تو که نوشته هاشون رو دوست دارم و میبینم خیلی راحت کپی میشه اگه من جای تو بودم قطعا سکته میکردم:)
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٤/٢٠
٠
٠
البته اون مطلبم که باعث افزایش کتابخوانی و فروش کتابهای خانم پیرزاد شد.لااقل این فایده رو داشت:))) خیلیا بهم ایمیل زدن و گفتن که چندتا از کتاب ها رو خوندن و اون متن رو پیدا نکردن و بعد ک بیشتر گشتن،اسم منو دیدن توی بعضی کانال ها:)) الکی مثلا من مثبت بینم نسبت به دزدیده شدن مطالبم:))
خورشید
خورشید
٩٥/٠٤/٢٠
٠
٠
اخ که چقدر دلم خونه از رعایت نشدن کپی رایت . چقدر نوشته هام و به نام خودشون زدن و دستم به جایی نرسیده. افسوس و صد افسوس
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٤/٢٠
٠
٠
دست هیچ کس به جایی نمیرسه توی این موارد.مگر اینکه کپی کننده رو بشناسیم و با مسلسل بریم سراغش:))
خورشید
خورشید
٩٥/٠٤/٢٠
٠
٠
اتفاقا تو یه مورد اشنا هم بود . زد به شوخی وخنده و کلا مسلسل و از دستم گرفت :|
h_jeem
h_jeem
٩٥/٠٤/٢٠
٠
٠
سلام ، اگر از يك كتاب ، زحمت بكشيم ، يك ذره به خودمون فشار بياريم و قسمتى ، كلمه اى ، نكته اى رو بنويسيم و براى ديگران بفرستيم باعث ذوق زده شدن نويسنده مى شود ... چون براى او تبليغ مى شه و شايد حتى باعث فروشش مى شه و كتاب فروشى ها حتى جون مى گيرد ! اما سينما نبايد كپى كرد چون كار خيلى بديه ...موسيقى هم همينطور !
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٤/٢١
٠
٠
اگه واقعا زحمت بکشیم و از کتاب بنویسیم و زیرش هم اسم نویسنده رو درج کنیم، بعله! ولی معمولا خیلیا حتی زحمت نوشتن و کپی کردن رو میکنن بعد زیرش اسم خودشونو مینویسن:))
h_mous
h_mous
٩٥/٠٤/٢٠
٠
٠
خیلی خوب توضیح دادی، متشکرم. چیزی که هست ظاهراً ما نمی‌دونیم در نهایت این سرقت‌ها به ضررمون تموم میشه. آثار خارجی گرونی که اینجا مفت روونه بازار میشه و خودمم (اعتراف می‌کنم) همیشه به قیمت یه کلیک ازشون استفاده کردم در نهایت فاصله گسل‌واری ایجاد می‌کنه بین هنرمندا و مصرف‌کننده‌های کشور. زیاد اهل تئوری تهاجم فرهنگی نیستم اما تعجبم از اینه که طرفدارای این طرز فکر چطور اجازه میدن آثار خارجی اینطور مفت و مجانی تو بازار پخش بشه!! بالفرض یکی بخواد فیلم اکشن و هیجانی و غیرهنری ببینه. اگه طرف بدونه قیمت نمونه خارجیش سه برابر نمونه ایرانیشه شاید کمتر در معرض تهاجم فرهنگی قرار بگیره. اون تولید کننده ایرانی هم دلسرد نمیشه. میتونه پول دربیاره، شرکت تولید محصولات فرهنگی تأسیس کنه، بیکاری کمتر بشه و ...
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٤/٢١
٠
٠
حرف شما هم کاملا درسته. از این نظر بهش نگاه نکرده بودم. هرچند ورود آثار غیر ایرانی هم لازمه ولی اگه با مجوز صورت بگیره لااقل کمتر میاد داخل و اعتبارش هم بیشتر میشه.
Vania
Vania
٩٥/٠٤/٢٠
٠
٠
متاسفانه حتی به همچین نوشته هایی هم که نقد میکنه این رفتار رو هم عادت کردیم که نهایتا یه آخ آخ چقد بده و اینا میگیم و اعلام برائت می کنیم ولی باز روز از نو روزی از نو:/...این کپی نوشته های ادبی بزرگان هم که دیگه اتقد زیاد شده نمیدونی وقتی یه چیزی می خونی واقعا متعلق به فلان استاد و دانشمند هست یا نه..از باقیشم که بگذریم دیگه!//ممنون نیلوفر جان:)
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٤/٢١
٠
٠
آره کاملا درسته. من برای همین سعی میکنم حداقل هیچ متنی رو از فضای مجازی نخونم و بگردم اصل کتاب رو پیدا کنم برای خوندن
شمیم
شمیم
٩٥/٠٤/٢١
٠
٠
به نظرم دانلود پی دی اف کتابام مشمول این تیتر میشه،واقعا نمی دونم جز اعلام برائت چی باید بگم! ممنون،عالی مثل همیشه
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٤/٢١
٠
٠
بله مشمول میشه. برای همین هم یه سری مراکز فروش قانونی پی دی اف کتاب به وجود اومده که البته استقبالی نمیشه ازشون...
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٤/٢١
٠
٠
من هم دو دفعه مطالبم رو جاهای دیگه دیدم و حتی دزدی عنوان هم بوده، بدون اجازه و بدون ذکر منبع و نام صاحب اثر اما وقتی آدم کپی های بزرگ تری رو می بینه، دیگه چی میتونه بگه...
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٤/٢١
٠
٠
دزدی دزدیه. باید چه کوچیک چه بزرگ مشمول مجازات بشه. ولی خب نمیشه دیگه! به قول شما چی میشه گفت؟:(
خورشید
خورشید
٩٥/٠٤/٢١
٠
٠
می دونی فاجعه کجاس؟ ما به بدی ها عادت کردیم..
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٤/٢٢
٠
٠
بله متاسفانه.دقیقا همینطوره...
نگار
نگار
٩٥/٠٤/٢٤
١
٠
من نویسنده نیستم.ولی واقعا الان ک متن رو خوندم حس کردم ک چقدررر واس ی نویسنده سخته ک حتی ی کلمه از حرفاشو یکی دیگه بدزده.واقعا گناه داره نویسنده خب.امیدوارم واس هیچ نویسنده ای پیش نیاد ک متنشو ب اسم کسی دیگه ببینه.ادم نا امید میشه و ذوقش سرکوب میشه.نیکولا جان افرین ب متن خوبت:*دوستت دارم ب اندازه آب طالبی:)))
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٤/٢٦
٠
٠
ممنون از شما و دعای قشنگتون:) آره واقعا سخته.آدم حتی یه جمله هم که مینویسه،حس میکنه اون جمله بچشه.برای همین دزدیده شدنش واقعا دردناکه گاهی...
آزاده
آزاده
٩٥/٠٤/٢٤
٠
٠
از کشوری که قانون کپی رایت رو امضا نکرده انتظاری بیش از این نمیره
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٤/٢٦
٠
٠
راستش همه چیز هم مستقیم ربطی به کشور و دولت نداره.دیگه کپی کردن بدون منبع توی کانال های تلگرام که توسط دولت انجام نمیشه.یه کم هم مردم باید سطح رفتارشونو ببرن بالا
ی دوست
ی دوست
٩٥/٠٤/٢٤
١
٠
بدم میاد هرچیزی رو ربط میدن به مردم و کشور البته بعضیا
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٤/٢٦
٠
٠
اوهوم.موافقم باهاتون
فاءزه
فاءزه
٩٥/٠٤/٢٥
٠
٠
سلام. ممنون از مطلبتون. راستش من یکی از آرزوهام اینه که ی روزی بالاخره قلمم خوب بشه مث شما و چند نفر دیگه که میشناسم. تو یکی از پستای وبلاگتون خوندم که قبلا ( دوره ی مدرستون ) خیلی تاب میخوندین. میشه چندتا از کتابای خوبی که خوندید و معرفی کنید یا حتی اگه راهی هست که من بتونم بهتر بنویسم. ممنون
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٤/٢٦
٠
٠
سلام عزیزم.کتاب که خیلی میخوندم ولی نمیدونم منظورت توی چه زمینه ایه که بتونم بهتر کمکت کنم.اگر برای نوشتن و داستان نویسی کتاب میخوای، توی همین جیم یه مطلب گذاشته بودم که 5تا کتاب خوب برای نویسندگی رو معرفی کرده بودم. روی عکسم که کلیک کنی لیست یادداشت هام میاد.اونطوری راحت تر پیداش میکنی:)
فاءزه
فاءزه
٩٥/٠٤/٢٦
٠
٠
ممنون :)
پربازدیدتریـــن ها
گذار یک اعتراف بکنم

پیوند ما از جنس جنون بود

٩٧/٠١/٢٩
شعری سروده خودم

وقتی به جای خواب غزل می‌ربایدم

٩٧/٠٢/٠١
درباره پایتخت 5

سناریو عجیب

٩٧/٠٢/٠١
شعری سروده خودم

تیر خلاصی

٩٧/٠١/٢٨
زندگی مان را در اختیار دیگران قرار ندهیم

مرو فاش کن رازِ در خانه را

٩٧/٠٢/٠٣
دل نمانده برایم

برای شما که دلتنگ تان شدم

٩٧/٠٢/٠٢
سربازی یا دانشگاه غیرانتفاعی

دو سال جوانی

٩٧/٠٢/٠٣
تو خوب بمان

دل نشکنیم

٩٧/٠١/٢٨
یک جعبه واژه رنگی

شاید بشود گفت برگشت!

٩٧/٠١/٢٨
با کلمات بازی نکنید

کارگر را چه به زندگی؟

٩٧/٠١/٢٩
رسالت ما در این دنیا

به نبیره ای که شاید هرگز زاده نشود

٩٧/٠٢/٠٢
محصول پیکسار و دیزنی

تفسیر انیمیشن کوتاه loe

٩٧/٠١/٣٠
شعری سروده خودم

من دیوانه

٩٧/٠٢/٠٢
شعری سروده خودم

شاه رویایی

٩٧/٠٢/٠١
شاید که فهمیدمت

هر روز باش

٩٧/٠١/٣٠
برای فریاد بدبختی وقت زیاد است بی صدا خوشبخت باشید

یک ماه دیگر از عمر گذشت

٩٧/٠٢/٠٤
شعری سروده خودم

آشفته‌ی تو با غم و دلتنگی

٩٧/٠٢/٠٤
قسمت اول

کتاب های ممنوعه که پرفروش شدند

٩٧/٠٢/٠٤
بزرگ ترین آرزویم رانندگی بود

مه لقا بانو / قسمت آخر

٩٧/٠٢/٠٥
دلم یک عاشقانه به سبک فیلم دل‌شکسته می‌خواهد

یک عاشقانه متفاوت

٩٧/٠٢/٠٥