چگونه خواهیم مُرد؟!
کل نفس ذائقه الموت

چگونه خواهیم مُرد؟!

نویسنده : n_dahji

بعد از ظهر پنج شنبه و طبق روال همه‌ی پنج شنبه‌‌ها برای زیارت مزار شهدا و اهل قبور به خصوص مرحوم پدرم وارد قبرستان می‌شوم و فاتحه خوان و صلوات گویان در حال عبور از میان قبرها، چشم بر سنگ‌های سرد و سیاه دوخته و رصدکنان عبور می‌کنم. اکثر اهالی خاک را می‌شناسم و حتی علت مرگشان را! ترسی عجیب بر دلم می‌نشیند، از این که من چگونه خواهم مرد؟

چشمم بر سنگ قبر عصمت‌ سادات، زن مهربان و خوش قلب همسایه که درست شبیه تنها عمه‌ام، بیماری سرطان حنجره از پای در آوردش و عمه ام که بانویی جوان بود. عکس محمد روی سنگ قبر خود نمایی می‌کند. تنها 3سال از من بزرگتر بود و دکترها علت مرگ را گزیدن حشره‌ای به نام کنگو تشخیص دادند و هیچ کس نفهمید سر و کله‌ی این حشره از کجا پیدا شد. عکس امیرحسین 16 ساله لبخند به لب که بخاطر یک بحث کوچک با پدرش خودش را با طناب، دار میزند؛ درست عین فیلم‌ها. الهام که 18 سالش تمام نشده بود با خوردن قرص خودکشی می‌کند و محمد و 21 ساله و حسین 23 ساله بر اثر تصادف جان خودشان را از دست می‌دهند. مرضیه 45 ساله‌ای که از زیر آوار جنازه‌اش را در آوردند و زهرایی که بر اثر سوختگی شدید با بنزین، به بیمارستان نرسیده تمام می‌کند.

مادر حکیمه نخبه و شاگرد اول رشته ریاضی فیزیک که هنگام عبور از خیابان بر اثر بی احتیاطی راننده کامیون سرش متلاشی می‌شود و سیدِ محمودی که هیچ وقت فرزندی که دو ماه بعد از تصادف و مرگ دلخراشش به دنیا آمد را ندید و حال سید محمدی که یتیم بزرگ می‌شود. پدر بزرگ و مادر بزرگ‌هایی که بر اثر کهولت سن فوت کردند و خیلی‌های دیگر  با مرگ‌های متفاوت و در حال انجام کارهای متفاوت. و پدرم که بر اثر ایست قلبی...

مرگ همیشه برای ما انسان‌ها پر از رمز و راز بوده و البته که حق است و مرحله‌ای جدا نشدنی از زندگی همه. حال یکی زودتر و دیگری دیرتر و فراموش نشود که تحملش بی نهایت برای اطرافیان سخت است. تا بحال فکر کرده‌اید که چگونه خواهیم مرد؟جان کندنی آسان و راحت خواهیم داشت یا عذاب‌آور و سخت؟ مرگی با عزت خواهیم داشت یا با ذلت و خواری تمام؟ علت مرگمان چه خواهد بود؟ سرطان؟ ایست قلبی یا سکته‌ی مغزی؟ تصادف؟ کهولت سن یا خودکشی؟ زمانی که می‌میریم زمین گیر و ناتوانیم یا جوان و سر حال؟ آیا از زمان مرگ خود همانند مرحومه رقیه چهره‌آزاد در فیلم مادر با خبر و آگاه خواهیم بود؟ کداممان مرگی راحت و مرگی به آسانی درویشی که در دکان عطار کاسه‌ی چوبین زیر سر نهاد، خواهیم داشت؟ هنگام جان دادن لبخند به لب خواهیم داشت یا ناراحت و عبوس خواهیم بود؟

گاهی اوقات به مرگ فکر کنیم.

***

پی نوشت: و مرگ در دل ما ماند... و زندگی ناچار....

خود نوشت: از خداوند می‌خواهم آنگونه مرا بمیراند که کسی از نبودنم به وجد نیاید...

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
f_ghr
f_ghr
٩٥/٠٤/١٧
٠
٠
ترور خیلی هیجان انگیزه..من دوست دارم ترور بشم...حتی اشتباهی...دونقطه پرانتزبسته
n_dahji
n_dahji
٩٥/٠٤/١٧
٠
٠
سلام ممنون از این که وقت گذاشتید و خوندید, به ترور فکر نکردم ,ولی باید اشتباهی باشه در صورت درست بودن شهید حساب میشد.:))
لیلی
لیلی
٩٥/٠٤/١٨
٠
٠
سعی کن بنده خوبی باشی چون با شهادت قرار نیست کسی بهشت بره،حساب و کتاب واسه شهید و غیر شهید یکیه
Vania
Vania
٩٥/٠٤/١٧
٠
٠
اینو یه جا خوندم بنظرم از دکتر شریعتی باشه: «خدایا ... به من زیستنی عطا كن كه در لحظه ی مرگ بر بی ثمری لحظه ای كه برای زیستن گذشته است حسرت نخورم و مردنی عطا كن كه بر بیهودگی اش سوگوار نباشم »...گاهگاهی به مرگ فکر میکنم. از ترس از مردن که بگذریم همیشه دعا می کنم که مرگ ناگهانی نداشته باشم.س میکنم بدترین نوع مرگه.یکهو بی هوا مردن وحشتناکه!..خدارحمت کنه پدرتون رو و همه ی رفتگان رو.
n_dahji
n_dahji
٩٥/٠٤/١٧
٠
٠
سلام /بله حق باشماست مرگ ناگهانی اطرافیان رو داغون میکنه...ممنون از شما از این که وقت گذاشتید و خوندید.:))
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٥/٠٤/١٧
١
٠
سوالی که برام بود خبرداشتنتون از نحوه مرگ دیگران هست؟ کاش توضیح کوتاهی در متن داده میشد. خیلی از ریش سفیدا میگن که مرگ خوب نعمت هست و باید از خدا بخوای
n_dahji
n_dahji
٩٥/٠٤/١٧
٠
٠
شاید بعضی از ادمای خاص از مرگشون خبر داشته باشن و اطرافیانشون رو خودشون با خبر کنن,مثل یکی از اقوام پدری بنده قبل مرگشون درست یک هفته قبل عین فیلم مادر بچه رو میگه همه چیز رو اماده کنید .... و دقیق همون روزی که میگن فوت میکنن/واقعا باید ادم جزئ ادمای خاص باشه جناب استانه /ایشون بدون شک خاص بودن /ممنون از این که وقت گذاشتید :)
maede_sadati
maede_sadati
٩٥/٠٤/١٧
٠
٠
من همیشه آرزو ميکنم جوری بمیرم که سریع باشة...:) ممنون...!!!
n_dahji
n_dahji
٩٥/٠٤/١٧
٠
٠
انشالله که صد ساله بشید/ولی خب سریع خوبه ولی ناگهانی نه .ممنون از شما مائده جان سلامت باشید.
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٤/١٧
٠
٠
خدا پدرتون رو رحمت کنه. واقعا خوب مردن نعمت بزرگیه... با جمله آخرت به شدت موافقم :)
n_dahji
n_dahji
٩٥/٠٤/١٨
٠
٠
خدا رفتگان شما رو هم رحمت کنه و ممنون :) مرسی از این که وقت گذاشتی و خوندی :))
maeadeh_sh72
maeadeh_sh72
٩٥/٠٤/١٧
٠
٠
وای واقعا چه جوری قراره بمیرم ولی امیدوارم کسی از مرگم خوشحال نشه و امیدوارم زود و بیصدا و خندون بمیرم همه بگن ادم خوبی بود خدا رحمتش کن
n_dahji
n_dahji
٩٥/٠٤/١٨
٠
٠
انشالله که همین طور گفتید البته بعد صدو بیست سال .... ممنون از شما دوست عزیز :)))
naeeme-chakeri
naeeme-chakeri
٩٥/٠٤/١٨
٠
٠
من همیشه دوست داشتم که مرگم یه مرگ الکی نباشه. مثلا نیش حشره خب خیلی الکیه:| ینی حیف یه آدمه که با‌چیزای‌ساده بمیره... به همین خاطر شهادت رو یا ترور رو خیلی میپسندم:) مخصوصا ترور^_^ ... مرسی از متن:)))))
لیلی
لیلی
٩٥/٠٤/١٨
٠
٠
مخصوصا ترور؟؟؟؟زجر کش میشی کع!
لیلی
لیلی
٩٥/٠٤/١٨
٠
٠
خانمها شهید نمیشن ، اسیر میشن و بعد کشته پس فکرت را درگیر این قضایا نکن،
Golbarg_K
Golbarg_K
٩٥/٠٤/١٨
١
٠
لیلی جان دقیقا میشه بگی کی بهت گفته خانما شهید نمیشن؟؟؟؟؟ دوم اینکه برداشتت از ترور چیه؟ اتفاقا یکی از مرگهائیه که زجر نداره!!!
n_dahji
n_dahji
٩٥/٠٤/١٨
٠
٠
نعیمه جان با نیش این حشره به 4 ساعت هم نمیکشه انسان و زجر کشیدنی در کار نیست چون طرف یه کمای عمیق و تمام/امید وارم صد ساله بشی عزیزم و ممنون از این که وقت گذاشتی و خوندی :)))
n_dahji
n_dahji
٩٥/٠٤/١٨
٠
٠
لیلی جان ترور مرگ بسیار راحتیه ولی اگه تیر به پات اصابت نکنه خخخخ/و اتفاقا باید بگم خانومها هم شهید میشن و ما توی مزار شهدامون یکی از خانومها به همراه پسرشون به شهادت رسیدن و کنار همدیگه دفن شدندولی به هر حال ممنون و مرسی از شما :)))
لیلی
لیلی
٩٥/٠٤/١٩
٠
٠
اگه خانمی به دست داعش اسیر بشه،شهید نمیشه چون شهید به کسی میگن که در راه اسلام و وطن با تجهیزات رزمی تلاش کنه دین و وطنش را حفظ کنه و اگه فقط شعار اسلامی بده و به دست کافری کشته بشه،شهید نیست،و بعد اینکه حساب شهید و غیر شهید با اعمال دنیا بررسی میشه نه صرفا مرگی متفاوت،با ترور هم جان کندن اسان نیست،طرف را تیرباران هم بکنن یا با انتحاری باز هم زجر میکشه پس بهتره مرگ طبیعی از خدا بخواید
naeeme-chakeri
naeeme-chakeri
٩٥/٠٤/١٩
٠
٠
خب خب خب...خیلی دیر دیدم که این همه بازخورد داشته کامنتم دی: نکته اول اینکه اصن بذام مهم نیست زجرکش بشم یا نه. ینی هستا ولی حداقل تو این کامنت حرفی ازش نزدم. نکته دوم اینکه حیف نیست یه آدم مثلا هیفده ساله با نیش حشره بمیره؟؟؟ یا مثلا قندش بیوفته، بعد سرش گیج بره، بعد بیوفته و سرش بخوره به میز و بمیره... خب اینجوری رسما آدم حیف میشه:| ... نکته بعدی اینکه خانوما شاید در شرایط فعلی نتونن برن بجنگن و شهید شن. چون خدا رو شکر تو مملکت خودمون جنگی نیست. ولی در کل خب شاید یه روزی خدایی نکرده یه شرایطی پیش بیاد که مام شهید شیم دیگه:) و نکته آخر اینکه ترور خیلی مرگ راحتیه اتفاقا... چون احتمالا سریع یه تیر میزنن تو مخ آدم یا قلب آدم دیگه...خخخخخ... ولی خب در کل توجهتونو به همون نکته اول جلب میکنم:)))))
naeeme-chakeri
naeeme-chakeri
٩٥/٠٤/١٩
٠
٠
به نظرم مرگ با شهادت خیلی با فایده تره. ما همیشه میخوایم مفید باشیم و حتی اگه بمبی منفجر بشه و آدم کشته بشه، باز همون مظلومیتی که تو مرگش بوده، باعث ایجاد یه تحرک میشه. من به شخصه، شهادت رو به خاطر این میپسندم و اگه قرار هم باشه شهید شم، باز ترجیح میدم یه کاری کرده باشم که به خاطر اون کارم بیان منو بکشن مثلا... حداقل اینجوری آدم احساس میکنه خوب دشمنو چزونده:| ... درباره ی شهید و اینکه شهادت به زندگیه و به مرگ نیست هم باید بگم که اون نوع مرگ، در اسلام با شهادت یاد شده. ولی قطعا شهدا هم درجه بندی دارن دیگه... که اون درجه بندیه به طرز زندگیشون بستگی داره
لیلی
لیلی
٩٥/٠٤/١٩
٠
٠
اگه از شهادت مرگ اسان و بهشت ارزان بخوای،که هیچوقت بهش نمیرسی، چون نیت عمل، رد یا قبول ان عمله، در ثانی زجر کش شدن بعد از کشته شدن وقتی میفهمی که با نهایت قساوت از دنیا رفتن را ببینی و نتونی راحت از دنیا دل بکنی، ( البته دوراز جون همه )
لیلی
لیلی
٩٥/٠٤/١٩
٠
٠
ولی باز هم انتخاب با خود شخصه ، بدن خودشه، جسم خودشه شاید دلش نخواد سالم دفن بشه،ولی اگه هدف کمک کردن به بقیه است ، با اهدای عضو میشه بهش رسید چون سرنوشت جنگ را تعداد کشته ها مشخص نمیکنه
n_dahji
n_dahji
٩٥/٠٤/١٩
٠
٠
لیلی جان یه سرج بکن تو اینترنت مرداد ماه سال 66 کسانی در حج تمتع بودند و در حال تظاهرات بودند کشته میشن و خانوم های زیادی در ان سال جان خودشون رو از دست دادند و اتفاقا شهید هم بحساب اومدن/این واسه این که فرمودید شهید حساب نمیشن و در مورد این که چه کسی شهید واقعی محسوب میشه باهاتون کاملا موافقم /در مرد ترور باید بگم مرگ بسیار راحتیه اگه طرف نشونه گیریش عالی باشه و مرگ سخت و زجر اور اینه که خدایی نکرده طرف بیماری صعب العلاج بگیره و درد داشته باشه و دکترها کاری از دستشون بر نیاد و طرف روزی هزار بار از درد بمیره و زنده شه و خدا برای هیچکس نخواد.بازم ممنون از حضورتون:)
n_dahji
n_dahji
٩٥/٠٤/١٩
٠
٠
نعیمه جان درجه بندی صد در صد داره /در مورد ترور من دعا میکنم طرف نشونه گیریش عالی باشه و بقول خودم به پام اصابت نکنه که بعد از خوب شدنم به یقین خانواده ام خواهند گفت که طرف میخواسته پشت سریتو بزنه :) یا ما که شانس نداریم تو بمیری راحت شیم از دستت :) یا خوب از عزراییل فرار کردی:) و ....... ممنون از شما
لیلی
لیلی
٩٥/٠٤/١٩
٠
٠
خدا مرگ با سعادت بهت بده چه با شهادت چه بی شهادت
z-dadras
z-dadras
٩٥/٠٤/١٨
٠
٠
من دوست دارم یجوری بمیرم که زجرهاموتواین دنیابکشم مثلا سرطان بگیرم:) یااینکه یجوری بمیرم که بعدش اعضای بدنم اهداکنن:))
n_dahji
n_dahji
٩٥/٠٤/١٨
٠
٠
با اهدای عضو به شدت موافقم ولی با این که خدایی نکرده مریضی صعب العلاج یا سرطان و....به شدت مخالفم چون بیمار ذره ذره آب میشه و اطافیانش زجر میکن و کاری از دستشون بر نمیاد :((ممنون از این که وقت گذاشتید .:)
Iman
Iman
٩٥/٠٤/١٨
٠
٠
Like
n_dahji
n_dahji
٩٥/٠٤/١٨
٠
٠
فدای ایمان عزیزم/یعنی اوج خلاقیت رو به خرج دادی با لایک گذاشتنت ;))) بازم ممنون پسر.
Golbarg_K
Golbarg_K
٩٥/٠٤/١٨
٠
٠
یا دوست دارم مرگ مغزی بشم(که اعضای بدنمو اهدا کنن-البته بعد از هجده سالگی که کارت اهدای عضو گرفتم).یا شهید شم یا بیان ترورم کنن! ینی فکر میکنم اکثرا همین رو دوست داشتن که خب طبیعیه!!
n_dahji
n_dahji
٩٥/٠٤/١٩
٠
٠
باید تلاش کنید که خانومی بسیار مفید برای جامعه واقع بشید برای ترور البته و گر نه من همین الانم به مفید بودنتون یه ذره هم شک ندارم و مرسی از این که خوندی عزیزم.
Golbarg_K
Golbarg_K
٩٥/٠٤/١٩
٠
٠
ممنون از لطفتون:)
Golbarg_K
Golbarg_K
٩٥/٠٤/١٨
٠
٠
«از خداوند می‌خواهم آنگونه مرا بمیراند که کسی از نبودنم به وجد نیاید...»... موافقم.ممنون:) خدا همه رفتگانو بیامرزه...
n_dahji
n_dahji
٩٥/٠٤/١٨
٠
٠
ممنون از این که وقت صرف کردید و خوندید خوشحال شدم و در جوابتون باید بگم انشالله :))
p_rahimii
p_rahimii
٩٥/٠٤/١٨
٠
٠
من همیشه دوست داشتم طوری بمیرم که جنازه مو دفن نکنن، مثلا تو دریا بمیرم و دیگه کسی پیدام نکنه.
n_dahji
n_dahji
٩٥/٠٤/١٨
٠
٠
توی دریا مردن هم عالیه ,میگن کسی که توی دریا بمیره بازخواست نداره و مستقیم به بهشت میره با این مدل مردن موافقم و شما انشالله صد ساله بشید/ولی از شانس ما خراسان دریا نداره :))
p_rahimii
p_rahimii
٩٥/٠٤/١٩
٠
٠
خب کرمانشاه هم دریا نداره ولی میرم جایی که دریا داشته باشه. نمی دونستم کسی که تو دریا می میره بازخواست نداره حالا که اینطور شد تمام تلاشم رو می کنم که تو دریا بمیرم. :)
خاتون گیس گلابتون
خاتون گیس گلابتون
٩٥/٠٤/١٩
٠
٠
جوری زندگی کنیم که بزرگ ترین لطفمان در حق مردم مرگمان نباشد . نهج البلاغه . ممنون خانم دهجی بابت تلنگر :)
n_dahji
n_dahji
٩٥/٠٤/١٩
٠
٠
سپاس فراوان از حضورتون :) زنده باشید
n_dahji
n_dahji
٩٥/٠٤/١٩
٠
٠
موافقم با شهادت مرگ با عزتی ست , و دقیقا بنده هم همیشه به این فکر میکنم که خدا کند زمان مرگ اسبا ب زحمتی برای خانواده و اطرافیان نباشم ولی قبول کنید دست خود آدم نیست چه جوری و چه مدلی مردن یا در حین چه کاری مردن !!! ممنون از این که وقت گذاشتید و خوندید اقای روحانی :))
n_rohani
n_rohani
٩٥/٠٤/١٩
٠
٠
چه مطلب خوبی بود همیشه معتقدم گهگاهی به مرگ فکر کردن لازمه ولی این که فکر کنیم قرارع به چه شکلی و علتی بمیریم به نظرم 100درصد دست خود انسانه در مورد چطور مردن من شهادت رو خیلی بیشتر از بقیه دوست دارم ولی چیزی که برام خیلی مهمه و بهش اهمیت میدم اینه که دوست دارم تا روز اخر زندگی روی پای خودم باشم و اسباب زحمت اطرافیانم تو پیری نباشم:-)
n_dahji
n_dahji
٩٥/٠٤/١٩
٠
٠
اول اینکه شما لطف دارید /دوم این که مخالفم با این که صد در صد دست خود ادمه و اصلا این طور نیست اقای روحانی حتی بدترین ادمها هم دوست ندارن به طرز فجیع و رقت باری و در ذلت و خواری تمام جون بدهندو بمیرند /سوم این که شهادت عالیه مرگ بسیار با عزت و افتخاری ست/چهارم این که حالا حالاها زنده باشید و لی ان شالله که همین طور بشه و هیچ کدوممون اسباب زحمت برا اطرافیانمون نباشیم /پنجم این که بسیار ممنون و سپاس گذارم از این که وقت گذاشتید و خوندید :)))
میرزا
میرزا
٩٥/٠٥/٠٢
٠
٠
خیلی خوب قلم زده بودین. نکته ای رو خدمتتون میگم که در بعضی از جاهای این متن رعایت شده. سعی کنید از جملات کوتاه استفاده کنید تا حق جمله ها رو ادا کنین. مثلا به این چند جمله دقت کنین: «چشمم بر سنگ قبر عصمت‌ سادات، زن مهربان و خوش قلب همسایه که درست شبیه تنها عمه‌ام، بیماری سرطان حنجره از پای در آوردش و عمه ام که بانویی جوان بود.» نه معلوم فعلی که آخر به کار برده شده، از برای کدام فاعله، در صورتی که «چشمتون بر سنگ قبر عصمت سادات خدابیامرز بوده» اما انقدر تشبیه و استعاره و قس علی هذا درش به کار بردین که فعله اصلن گم شد. همین جمله ها رو میشه کوتاه بیان کرد و حرف دل رو هم زد. موفق باشید!
n_dahji
n_dahji
٩٥/٠٥/٠٦
٠
٠
بسیار سپاسگزارم/فعل مال عمه خانوم هست ,همسایه هفتاد رو تموم کرده بودن .
پربازدیدتریـــن ها