ابن مشغله
#نادر ابراهیمی #اتوبیوگرافی #معرفی_کتاب

ابن مشغله

نویسنده : a_roshana

نادر ابراهیمی یکی از دو نویسنده ایرانی مورد علاقه‌ام است که فکر کنم هرکس با من آشنا باشد محال است جملات یک عاشقانه آرامش را از من نشنیده باشد. ابن مشغل اتوبیوگرافی (زندگینامه فردی از زبان خود او ) اوست البته فقط در زمینه کاری. از اسمش هم که پیداست سراغ خیلی کارها رفته. جلد دوم ابن مشغله با اسم ابوالمشاغل جذاب‌تر از جلد اول است. 

قسمتی از مقدمه کتاب : 

زندگی ملک وقف است دوست من! حق نداری روی آن فساد کنی و به تباهی‌اش بکشی یا بگذاری که دیگران روی آن فساد کنند. حق نداری بایر و پابرهنه و خلوت و بی‌خاصیتش نگه داری یا بگذاری که دیگران نگهش دارند. حق نداری بر آن ستم کنی و ستم را روی آن بر تن و روح خویش خاموش و سر به زیر بپذیری. 

حق نداری در برابر مظالمی که دیگران روی آن انجام می‌دهند، سکوت اختیار کنی و خود را یک تماشاگرِ ناتوان ِ مظلوم ِ بی پناه بنمایی. حق نداری به بازی‌اش بگیری، لکه‌دار و لجن مالش کنی، آلوده و بی‌حرمتش کنی یا دورش بیندازی. 

حق نداری در آن چیزی که به زیان دردمندان و ستمدیدگان باشد بکاری، برویانی و بار آوری . حق نداری علیه‌ش حتی در بدترین روزگار و سخت‌ترین شرایط اعلامیه صادر کنی یا به آن دشنام بدهی. حق نداری با رنگ‌های چرک و تیره شهوت، نفرت، دنائت و رذالت رنگینش کنی. 

مگر آنکه  از بیخ و بن ملک وقف بودنش را فراموش یا انکار کرده باشی که در این صورت، البته نه خود تو مسئله‌ای هستی و نه آنچه می‌کنی مسئله ای است که قابل بحث و اعتنا باشد. در حقیقت نبوده‌ای و نیستی تا چنین و چنان کردنت روی زمینی که ما ملک وقفش می‌دانیم چنین و چنان کردنی تلقی شود.

نیامده‌ای ، نمانده‌ای  و نرفته‌ای . از هیچ ، به قدرِ هیچ باید خواست ، نه بیشتر ...

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٥/٠٥/٠٤
١
٠
من یه دوست دارم که خیلی خیلی عاشق ابن مشغله س. مطلبتون رو بهش معرفی می کنم
a_roshana
a_roshana
٩٥/٠٥/٠٦
٠
٠
خیلی ممنون ^_^ همچنین به خاطر وقتی که گذاشتید.
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٥/٠٤
١
٠
چه شاکی کتاب از دست ملت :خخخخخ | کتاب جالب و خوندنی باید باشه. امیدوارم یک روزی شروع کنم به خوندنش
a_roshana
a_roshana
٩٥/٠٥/٠٦
٠
٠
اتفاقا حجمش کمه و زود تموم میشه . ولی اگر تا به حال از قلم نادر ابراهیمی چیزی نخوندید بهتره از "یک عاشقانه آرام" اش شروع کنید .
m_bahari
m_bahari
٩٥/٠٥/٠٥
٠
٠
نادر که نادر است... اما ... 1- عنوان ابن مشغله، برای معرفی این کتاب خوب نیست. فقط منی که با ابوالمشاغل و ابن مشغله زندگی کرده باشم آن را می فهمم و مشتاق می شوم ببینم چطور تعریفش کرده اید... پس برای معرفی کتاب هایتان دست از نامِ خودِ کتاب بردارید... مگر اینکه اسم کتاب را بازپروری کرده باشید. مثلا برای این کتاب بگویید: پسرِ مشغله ها... 2- مطلب را باز می کنیم و میخوانیم، جمله اول: نادر ابراهیمی یکی از دو نویسنده مورد علاقه ام است... خیلی جمله ی بدی برای شروع یک متن در معرفی کتاب است. من شما را می شناسم؟ برایم اهمیتی دارد که شما چه نویسنده ای را دوست دارید یا ندارید؟ تازه، این جمله هم که می گوید نادر ابراهیمی برای خود شما هم در صدر نیست و یکی از دو نفر است... بعد هم که میگویید همه می دانند من عاشق "یک عاشقانه آرامم" و بعد هم میگویید: ابوالمشاغل بهتر از این کتاب است... ببخشید، می شود بپرسم پس چرا این کتاب را برای معرفی انتخاب کردید؟؟ شما باید جوری کتاب را معرفی کنید که این کتاب، در ذهن خواننده جزو برترین هایش بشود. بیاید رو. جوری بشود که فردا که ابن مشغله را دید بگوید: من باید این را بخرم... اما شما اولا تنها تکیه ای که روی مهم بودن این کتاب دارید این است که خودتان نویسنده اش را دوست دارید. و تازه آن هم نه اینکه برترین نویسنده تان باشد. و بعد هم میگویید کتابهای بهتری هم دارد این نادر ابراهیمی... چه انتظاری دارید که خواننده از این کتاب خوشش بیاید؟ حیفی ام می آید، خب
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/٠٥/٠٥
١
٠
موافقم با این نظر و قصد داشتم همچین کامنتی در ابعاد کوچک تری بنویسم :)
a_roshana
a_roshana
٩٥/٠٥/٠٦
١
٠
اول از هرچیز ممنون از وقتی که برای نوشتن این نکات بصورت دسته بندی شده گذاشتید. ولی این نکاتی که اشاره کردید همه آگاهانه شکل گرفته اند . من خودم در باب معرفی کتاب بیشتر میبسندم سریع تر به موضوع اصلی رسیده بشه و اکثر معرفی کتابهام با نام خودم کتاب شروع میشه (۱). خیلی از کسانی که در کتاب خوندن ید طولا دارند تجربه دارند که نه میشه فقط یک نویسنده رو نام برد و نه میشه هه آثار یک نویسنده رو ضمانت کرد . در آثار همه افت و خیز هست. خود من در چارچوب فضای مجازی چقدر فریب معرفی کتابهایی رو خوردم که فقط از کتاب تعریف کرده بودند به قصد ترغیب من خریدار و خواننده ولی بعد از خوندن اون کتابها تصمیم گرفتم دیگه به چنین معرفی هایی بها ندم ! دلیل اینور معرفی کردنم هم اینه که مثل معرفی های دیگه عمل نکنم! اگر بخوام واقعیت رو بگم کتاب ابن مشغله فقط برای افرادی مثل من جالب هست که نادر ابراهیمی و آثارش را بشناسند و برایشان جالب باشد (۲) در غیر این صورت از این کتاب لذت کافی رو نمیبرند. چون این اثر رو به خیلی ها معرفی کردم و بازخوردش رو دیدم. از اونجایی که این کتاب جلد اول هست باید قبل از جلد ۲ خونده بشه! دلیل معرفی این کتاب هم همین بوده! با همه حرفهای من کسی که همون قسمت کوتاه از کتاب رو بخونه خودش متوجه زیبایی های خاص خود کتاب میشه . کسی هم که هنوز آمادگی خوندن چنین آثاری رو نداره خوب تصمیم میگیره که کتاب دیگه ای بخونه ! چه ایرادی در همزمان جذب و دفع کردن وجود داره وقتی که هدف فقط انتقال و به اشتراک گذاری تجربه شخصیه و نه صرفا خوش آمد مخاطب ؟! :)
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠