این کتاب خواندنی نیست!
معرفی متفاوت‌ترین کتابی که تا به حال دیده‌اید

این کتاب خواندنی نیست!

نویسنده : رضا ریاحی

بله، «این کتاب خواندنی نیست» عنوان کتابی است جالب و متفاوت که مرا یاد داستان‌های کوتاه بصری که آن قدیم در ماهنامه‌های دانش‌آموزی دنبال می‌کردم می‌اندازد. با این تفاوت که در آن داستان‌های کوتاه تلفیقی از متن و تصویر را پیش رو داشتیم اما این‌بار در این کتاب خبری از متن و نوشته نخواهد بود و این چشم و درک شماست که این داستان را خواندنی می‌کند. آن هم داستانی که می‌تواند چندین ساعت شما را درگیر نحوه روایت خلاقانه نویسنده‌اش کند و باعث شود هر بار سراغ این کتاب رفته و هر مرتبه چیزهای جدیدی را از دل این داستان بفهمید.

«این کتاب خواندنی نیست» توسط نشر «شما» به بازار کتاب ارائه شده است که در واقع ایده‌ای است خلاقانه از گرافیست مطرح چینی «زو بینگ» که داستان زندگی فردی به نام «آقای مشکی» را بوسیله تصاویر پیکتوگرام روایت می‌کند. آقای مشکی، یک کارمند و شهروندی عادی است که زندگی خود را همراه با موفقیت‌ها، ناراحتی‌ها، ناامیدی‌ها و آرزوها مثل همه ما می‌گذراند.

زو بینگ، رییس دانشکده هنرهای زیبای پکن و یکی از بزرگ‌ترین گرافیست‌های معاصر چین است. این کتاب به همراه بقیه آثارش در موزه‌ها و گالری‌های معروف جهان از قبیل موزه متروپولیتن نیویورک، موزه بریتانیا لندن و موزه لوور پاریس بارها به نمایش گذاشته شده است. وی در سال 1999 جایزه Genius Award (جایزه نوابغ) و سال 2006 جایزه سالیانه SGC International را دریافت کرد.

در ادامه می‌توان گفت «این کتاب خواندنی نیست» تنها یک کتاب معمولی نیست بلکه با زبان بی زبانی به ما می‌آموزد که کلمات می‌توانند چه تصویر، تاثیر و درکی را در ذهن ایجاد کنند. شاید بتوان گفت که کار از آخر شروع شده است یعنی تصاویر را می‌بینیم و تازه می‌رویم دنبال کلمات مرتبط. جدا از نوآوری وقتی فکر می‌کنیم که می‌شود با تصاویر حرف خودمان را برسانیم متوجه این خواهیم شد که خیلی چیزهای دیگر هم هستند که این قابلیت را دارند که تا به حال به آن فکر نکردیم.

به جرات می‌توان گفت که چنین راهکارها و ایده‌های خلاقانه در دنیای کتاب، هنوز نتوانسته به خوبی جایگاه واقعی خود را پیدا کند. از این رو به علاقه‌مندانی که بدنبال کاری متفاوت و خلاقانه هستند این کتاب توصیه می‌شود. شاید خواندن این کتاب چالش جدیدی برای شما باشد و همینطور برای دوستان خلاق، ایده‌ای تازه برای خلق کارهای مشابه در این حوزه.

مهم‌ترین توصیه برای خواندن این کتاب از گفته نویسنده، آن است که حتما باید از صفحه اول شروع کنید، چرا که ذهن ما معمولا لغت را می‌بیند و تصویر را می‌سازد، یعنی اول لغت را می‌خوانیم بعد تصورش می‌کنیم، اما در این کتاب ابتدا تصویر را می‌بینیم، سپس لغت را می‌سازیم و به همین دلیل است که کمی طول می‌کشد تا ذهن بتواند این عمل را برعکس انجام دهد. جالب است که بدانید خواندن این کتاب در ابتدا شاید کار مشکلی باشد اما بعد از مدتی خواندن کتاب ساده‌تر هم خواهد شد و به راحتی کتاب را ورق زده و آن را می‌خوانید.

همچنین مطالعه این کتاب برای کسانی که موسیقی کار می‌کنند، به دلیل سر و کار داشتن با نُت و طراحان و گرافیست‌ها سریع‌تر رخ می‌دهد.

این کتاب در 120 صفحه در قطع رقعی و به قیمت 28 هزار تومان با شمارگان 1000 نسخه از سوی نشر شما منتشر شده است.

 

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٤/٠٨
٠
١
چـــــقد جـــالب !!! تشکر جناب ریاحی .
رضا ریاحی
رضا ریاحی
٩٥/٠٤/٠٩
١
٠
خواهش میکنم, ممنون از شما :-))
p_rahimii
p_rahimii
٩٥/٠٤/٠٨
٢
٠
من که هیچی از تصاویر نفهمیدم، از کجا مشخص میشه که ما همونجور از تصاویر برداشت می کنیم که نویسنده آقای زوبینگ مد نظرش بوده؟؟؟؟
لیلی
لیلی
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
موافقم.تصاویر ساده و کودکانه است،گرافیک جالبی هم که نداره
رضا ریاحی
رضا ریاحی
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
خب چالش این کتاب دقیقا همینه و ازطرفی بنظر من خیلی ساده و روان میشه خوند و ازطرفی ماهیت داستان، اشاره به روزمره گی یک آدم داره که یک روال متداول توی زندگی همه ماست بنابراین به هیچ عنوان فاصله زیادی بین چیزی که شما میسازید و چیزی که مد نظر نویسنده بوده پیش نمیاد.
رضا ریاحی
رضا ریاحی
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
در مورد تصاویر هم لیلی خانوم نظرتون قابل احترامه اما من باشما مخالفم, بنظرم نحوه انتخاب تصاویر و گرافیکشون کاملا مناسب و درخور این کتابه و اگر غیر این بود جای تعجب و انتقاد داره. استفاده از ساده ترین اشکال توی انتقال مفاهیم خیلی تاثیر گذار تره و یادمون باشه که یک مجله یا کمیک قرار نیست بخونیم :-))
p_rahimii
p_rahimii
٩٥/٠٤/١٣
٠
٠
من متوجه نمیشم. یعنی نویسنده انتظار داره ما این نتهای موسیقی رو و یا تصاویر دیگه رو چجوری بخونیم. مثلا شما این قسمت از کتاب رو که اینجا گذاشتین چه شکلی می خونین؟
رضا ریاحی
رضا ریاحی
٩٥/٠٤/١٩
٠
٠
اول ببخشین از این تاخیرم در جواب دادن... عرض شود که اون نت ها لزوما برای خوندن نیست. مخاطب این کتاب عموم مردم هستن و اکثرا این سواد رو ندارن و نت هارو میشه موسیقی گوش دادن معنا کرد همین. اصلا مورد پیچیده ای نداره. خیلی سادست. شما تصمیم میگیرید تا توی این دنیای بزرگ اشاره کنین روی زندگی یک آدم و به روند زندگیش بپردازین که اون حوالی پرنده ای داره روی درخت آواز میخونه؛ ساعت زنگ می خوره و وقت بیدار شدنه. آواز پرنده با صدای زنگ ساعت هردو شنیده میشن و نهایتا پرنده اون محل رو ترک میکنه. آقای مشکی از خواب بیدار شده و گوشیش رو چک میکنه و الباقی ماجرا که الان خیلی ساده تعریف کردم... .
p_rahimii
p_rahimii
٩٥/٠٤/١٩
٠
٠
خواهش می کنم. ممنونم از پاسختون. آها حالا متوجه شدم. من تصورم این بود که هر کدوم از تصاویر درواقع یک کلمه است. اما با این توضیحی که شما دادین لزوما هر تصویر معادل یک کلمه نیست. ممنونم. ولی فکر نمی کنید با سبک این کتاب برمیگردیم به دوران غارنشینی بشر. ما آدمها با همین کلمات هم نمی تونیم درست و حسابی حرف بزنیم. مدام در حال منازعه و دعوا و کشمکش و جنگ و .... هستیم.
رضا ریاحی
رضا ریاحی
٩٥/٠٤/١٩
٠
٠
چرا همینطوره که میگید اما هدف این کتاب، همونطور که توی متن مطلب هم گفتم ایجاد یک چالشه تا ذهن شما رو درگیر کنه که بنظرم خیلی هم موفق میتونه عمل کنه و باعث میشه ذهنتون بیش از این باز بشه و تصوراتتون با کلماتتون نسبت نزدیکتر و آشناتری پیدا کنن... . ممنون از شما :-))
m_rs
m_rs
٩٥/٠٤/٠٨
٠
٠
چه جالب....امیدوارم. در اولین فرصت بتونم بخرمش..!!! ممنون...!!
رضا ریاحی
رضا ریاحی
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
انشاله... ممنون از شما :))
مرتضی
مرتضی
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
« ساعت هفت بود نقطه جهان داشت بزرگ و بزرگ تر میشد تا اینکه نصف شد کارخونه ها بوجود اومدند خونه ساخته شدند یه درخت بود که روش کنجشک بود گنجشکه همینجور می خوند جیک جیک جیک جیک من خواب بود ساعت هفت بود گنجشکه همینجور پنج دقیقه خوند تا ساعت شد هفت و پنج دقیقه و گنجشکه همیبنجور می خوند تا اینکه از روی شاخته پرید و رفت » این فکر کنم ترجمه صفحه اول بود خخخخ ممنون بابت معرفی کتاب:-)
رضا ریاحی
رضا ریاحی
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
ترجمتون خیلی خوب بود ولی بنظرم اینکه بگیم یک نقطه بود و رفته رفته کارخونه و ... بوجود اومدن، نگاه جالبی نباشه... بنظرم مفهوم زوم کردن روی یک آدم از بین این اجتماع بزرگ برای شروع و روایت زندگیش مناسبتر بیاد و ادامه داستان که گفتین :-)) ممنون از شما
مرتضی
مرتضی
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
بله درسته
f_maveddat
f_maveddat
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
سلآم؛ به نظر جالب میاد...فقط ما پول میدیم کتابی که میدونیم چیه رو میخریم در نهایت بازم چیز زیادی ازش نمیفهمیم...اگه بخواییم این کتاب وبخریم عملا به چیزی پول میدیم که از اول میدونیم قرار نیست بدونیم توش چی نوشتن؟!!!
رضا ریاحی
رضا ریاحی
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
کتاب ها همیشه چیزایی برای غافلگیر کردنمون دارن پس با اطمینان نمیشه گفت پول رو برای کتابی که میدونیم چیه پرداخت میکنیم و ب قول شما بازم چیزی ازش نمیفهمیم. کتابو میخریم که بدونیم واقعا چ حرفی برای گفتن داره پس ارزششو داره دیگه :-))
f_maveddat
f_maveddat
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
برداشت من از تصویر اولیه اینه که : وقتی خوابت میاد فرق نمیکنه ساعت صدای اره برقی میده یا انفجار بمب هسته ای، صداش مثل چه چه پرنده ای میمونه که آدمو به خلصه ی شیرین قبل و گاها بعد از خواب میبره :)
رضا ریاحی
رضا ریاحی
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
برداشت جالبی داشتین ولی ی مقدار بنظرم دوره از داستان. خیلی ساده تر از این حرف ها میشه برداشت کرد
f_maveddat
f_maveddat
٩٥/٠٤/١٠
٠
٠
اونکه بله... ولی ب نظرم این تصاویر اونقدرام روایت پذیر نیستن... آدم مجبوره یه چیزایی رو از خودش دراره :)) اصلا مهم پیرنگه کاره که در نهایت بد ازآب درنیومده دیگه :)))))
f_maveddat
f_maveddat
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
تصویر دومی: با آیکن اولی کاری ندارم بعد اون داره میگه : جفت چشاتو کردی تو گوشی...سرت مدام توی تویتر وگوگل پلاس و فیس بوکه واسه خودت سوت بلبلی هم میزنی... گوشت به حرف هیچ کسم بدهکار نیست؟! نمیفهمی موقعی که باید بخوابی بیداری و موقعی که باید بیدار باشی طبعا غرق خوابی ؟!!!!! اگه تصویر خوانیم بده و نمره ی قبولی نمیگیره به قول بنده خدایی که کامنتشو تو روزنامه ی سلام زندگی چاپ کردن " آیکیو خودمه دلم میخواد پایین باشه" :))))))))))))))))))
رضا ریاحی
رضا ریاحی
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
تصویرخوانیتون خوبه به مرحله بعد راه پیدا میکنین :-)))) ولی بازم میگم دارین انتقاد آمیز برداشت میکنین درحالی که خیلی ساده باید زندگی این آقای مشکی رو تماشا کنیم همین!
f_maveddat
f_maveddat
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
تشکر بابت معرفی این معجون :))) حداقل حسنی که داشتنش داره اینه که به اینو اون نشونش میدی ازشون میخوایی که برات بخوننش...اونوقت هربار میشه با شنیدن خوانش های متفاوت به طرز وحشتناکی کیــــــــــف کرد (^_^)
رضا ریاحی
رضا ریاحی
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
ممنون ازشما و وقتی که گذاشتین... درکل کتاب سرگرم کننده ای میتونه باشه :-)))
f_maveddat
f_maveddat
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
البته چون یه کمی قیمتش زیاده مجبوریم یه مدتی رو صبر کنیم تا صفحاتش همینجوری یکی یکی بیاد رو اینترنت ('^_^)
رضا ریاحی
رضا ریاحی
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
پس پیگیر باشین و منم در جریان بزارین (^_^)
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
به نظرم چیز باحالی باشه ممنون از معرفی تون. ولی کاش یه راهنما هم برای داستانی که آوردیم میذاشتین آدم ترغیب میشد بره دنبال کتاب :)
رضا ریاحی
رضا ریاحی
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
خواهش میکنم. اتفاقا اگه این کتاب راهنما میداشت که همه چیز خراب میشد! توی متن مطلب توضیح دادم هدف از ارایه این کتاب چیه :-)) مرسی از شما :-))
v-qavam
v-qavam
٩٥/٠٤/٠٩
١
٠
خیلی جالب بود خوشم اومد:) حالا من از دیدگاه کارمندی خودم میخونمش:) ساعت هفت صبح هست و زوم می کنیم روی جهان هستی و به یک کشور و شهر و نهایتا به یک خونه و یک درخت میرسیم :)یه بلبل داره آواز زیبایی میخونه و آقای مشکی که خوابیده از صدای آوازش لذت می بره که صدای زنگ ساعت به نشونه اینکه وقت بیدار شدنه بلند میشه و ذوق بلبل کور میشه و از روی شاخه میپره:) صفحه بعدی آقای مشکی بیدار شده و با چشم نیمه باز شبکه های مجازیش رو چک میکنه و لذت میبره که دوباره صدای گوش خراش زنگ ساعت لعنتی مجبورش میکنه چشم هاشو کامل باز کنه و ساعت رو خاموش میکنه.از پنجره بیرونو نگاه میکنه و میبینه داره بارون میاد و حالش گرفته میشه و دوباره میخوابه خخخ :)
رضا ریاحی
رضا ریاحی
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
خیلی عالی بود وحیدجان، دقیقا همون برداشتی بود که منم داشتم خصوصا ابتدای داستان که توی کامنت مرتضی جانم بهش اشاره کردم. زنده باد :-))
v-qavam
v-qavam
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
یکی از بهترین معرفی کتاب هایی بود که خوندم :) ممنون
رضا ریاحی
رضا ریاحی
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
خوشحالم, ممنون از وقتی که گذاشتی :-))
zahra_rezaee
zahra_rezaee
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
خیلی جالب بود من هم همون ترجمه ای رو کردم که اقا مرتضی داشتن فقط نمیدونم چرا دور چندتا نت رو پرانتز کشیده بود ؟!
رضا ریاحی
رضا ریاحی
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
آره درسته, ممکنه ختم یا شروع اون نت باشه همراه با اوج بیشتر یا تکرارش یا هرچیز دیگه ای که من نمیدونم :-))
s_mohsen
s_mohsen
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
به نظر من که یکی داره یه اهنگ ملایم دانلود میکنه که با اون بخوابه بعد سرچ یه اهنگی از طبیعت دانلود میکنه میگیره میخوابه تا پنج دقه بعدش بعدم سایلنت میکنه گوشیشو میخوابه!!!
رضا ریاحی
رضا ریاحی
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
اینم برداشت جالبی بود محسن جان, شاید اینم بشه گفت که توی این سروصدا و شلوغی شهر، تمرکز کرد و دست گذاشت روی آواز خوندن یک پرنده.... :-))
سحر
سحر
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
در 120 صفحه در قطع رقعی و به قیمت 28 هزار تومان؟؟ یکم گرون نیست اون وقت؟
رضا ریاحی
رضا ریاحی
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
باور کنین قیمت گذاریش دست من نبوده (^_^) ولی فکر نمیکنم گرون باشه چون یک کتاب گرافیکیه نه یک کتاب متنی و میتونست بیشترم باشه :-))
Far!de
Far!de
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
چقد جالبه کتابه :)
رضا ریاحی
رضا ریاحی
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
بله همینطوره :-))
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
چه خلاقیتا میزنن و چه خوب درمیاد. این خلاقیت ما کجا رفته که نیست؟ ای بابا... ممنون از معرفیتون، خیلی خوب بود :)
رضا ریاحی
رضا ریاحی
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
خلاقیت ما زیر درخت آلبالو گم شده :-))) ممنون ازشما خانوم باباپور
Golbarg_K
Golbarg_K
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
سخت بود ها!!! ممنون
رضا ریاحی
رضا ریاحی
٩٥/٠٤/١٠
٠
٠
ممنون از شما :-))
f_jafarpour
f_jafarpour
٩٥/٠٤/١٠
٠
٠
چه جالب:)
رضا ریاحی
رضا ریاحی
٩٥/٠٤/١٠
٠
٠
بله درنوع خود خیلی جالبه :-))
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/٠٤/١٠
١
٠
من واقعا مشتاق شدم بخرمش احساس می کنم کتاب جدیدی باید باشه ولی ترجیح می دم یکی بهم هدیه بده اصلا هم مسئله قیمتش نیست :دی
رضا ریاحی
رضا ریاحی
٩٥/٠٤/١٠
٠
٠
اونکه البته :دی :-))
امین
امین
٩٥/٠٤/١٠
٠
٠
هوا ابریه. پتو رو میکشم سرم میخوابم ---> اینجاش جزو داستانای تخیلی بود! مگه داریم آدم اینقد مرفه که اینکارو کنه!!!
رضا ریاحی
رضا ریاحی
٩٥/٠٤/١١
٠
٠
چه عرض کنم :-))
k_koolak
k_koolak
٩٥/٠٤/١٠
٠
٠
مچکرم به نظر جالب میاد. تو مشهد کجا میشه تهیه کرد؟
رضا ریاحی
رضا ریاحی
٩٥/٠٤/١١
٠
٠
این کتاب به تازگی توی بازار کتاب ارائه شده و هنوز فراگیر نشده و میتونید از کتابفروشی های مرجع و معتبر تهیه کنید // ممنون از شما :-))
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٤/١١
٠
٠
چقدر خوب بووود!!من تونستم تاحدود زیادی بفهمم منظورش رو!احساس انسانهای غارنشین رو پیدا کردم:))))
رضا ریاحی
رضا ریاحی
٩٥/٠٤/١٢
٠
٠
همینطوره، قطعا کتاب جالبی میتونه باشه :-))
زهرا‌ آقايي
زهرا‌ آقايي
٩٥/٠٤/١٢
١
٠
سلام آقاي رياحي. فوق العاااااده ممنونم بابت اين كتاب بسياااار جالب. حداقل تاثير خوبي كه مي‌تونه رو ذهن مخاطب بذاره ايه كه از ذهنش خوب كار مي‌كشه. و اين يكي از بزرگترين رسالت‌هاي هنره. خيلي خوب روزمرگي رو به تصوير كشيده و اتفاقا نويسنده! داستان (تصويرگر) سليقه و دقت نظر بسيار بالايي در انتخاب اشكال يا سمبل‌ها داشته. ممنون از شما. نه تنها يكي از بهترين معرفي كتاب‌ها بلكه يكي از بهترين مطالب سايت بود. :) خداقوت:)
رضا ریاحی
رضا ریاحی
٩٥/٠٤/١٩
٠
٠
سلام خانوم آقایی، میبخشین بابت این تاخیر زیادم... کاملا حق باشماست و جای یک چنین خلاقیت هایی در هنر واقعا خالیه. ممنونم از لطفتون و وقتی که گذاشتین :-)))
y-naeemi
y-naeemi
٩٥/٠٩/١٧
٠
٠
خیلی جالب بود رضا جان ! چه معرفی کتاب جدیدی بود ! ممنون ! این مدلیشو ندیده بودم
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
شعری سروده خودم

نحس

٩٧/٠٣/٠٥
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
آغاز مکتب نمادگرایی جادویی

کتاب پایان نامه؛ جادوی قرن بیست و یکم

٩٧/٠٣/٠٣