الهی العــــــــفو...

الهی العــــــــفو...

نویسنده : b_noori

* لحظات نزدیک افطار شب 21 رمضان است. تلوزیون روشن است و احسان علیخانی در حال اجرای ماه عسل. مهمان امروز یک جوان 27 ساله است که به علت قاچاق مواد مخدر محکوم به اعدام بوده است و حتی طناب دار هم دور گردنش انداخته شده است ولی در لحظه آخر بخشیده شده است. صحبت‌های پسر جوان، متحول شدنش در زندان، حافظ قرآن شدنش و صداقتش در بیان دقیق داستان زندگی‌اش سخت به دل می‌نشیند. به این فکر می‌کنم که یک اعدامی بخشیده شد، آیا ما در اطراف‌مان مجرمانی بدتر از اعدامی داریم که نمی‌بخشیم‌شان؟

* نیمه‌های شب است و بعد از خواندن دعای جوشن و انجام اعمال شب احیاء، دارم سخنرانی استاد انصاریان را گوش می‌کنم؛ از بخشش می‌گوید و عفو و از معرفت. داستان دزدی را تعریف می‌کند که خزانه بزرگی را غارت کرده و وقتی برای برداشتن آخرین گوهر خزانه می‌رود، زبانش را به گوهر می‌زند تا جنسش را بفهمد. ناگهان به همدستانش دستور می‌دهد تمام اموال را سر جایش قرار داده و بیرون بروند، چون آن گوهر سنگ نمک بوده است و دزدی از کسی که نمکش را خورده است روا نیست!

* قرآن سر می‌گیرم، خدا را به خودش و 14 عزیزش قسم می‌دهم، الهی العفو می‌گویم و در تمام این حالات به گذشت، به آشتی و به معرفت فکر می‌کنم. نزدیک به چهار سال است که با صمیمی‌ترین و عزیزترین دوستم به خاطر مسائلی پیش پا افتاده قطع رابطه کرده‌ام. آیا لازمه العفو گفتن و بخشش خواستن از خدا شروع بخشش از طرف خودم نیست؟ آیا رواست دوستی که نان و نمک هم را خورده‌ایم، با هم خندیده‌ایم و با هم اشک ریخته‌ایم را به سادگی فراموش کنم؟

* هنوز اذان صبح را نگفته‌اند، می‌دانم بیدار است و احیاء گرفته است. پیامک می‌دهم؛ از قدر می‌گویم، از بخشش و از دلتنگی. عجیب آن‌که او هم دلتنگ است و آماده آشتی، فقط بهانه‌ای می‌خواسته ..

*صبح شده ولی امروز روزی سوای روزهای چهار سال قبل است. امروز سبک شده‌ام و احساس لذتی لطیف تمام وجودم را فرا گرفته است. حالا می‌توانم با تمام وجود بگویم: الهی الـــــعفو...

=============

پی نوشت: برای آشتی و بخشیدن کسی که ازش ناراحتید تو این شب‌ها پیش قدم بشید. بهانه‌ای بهتر از این شب‌ها وجود نداره. به قول استاد انصاریان: وقتی می‌بخشید خدا میگه بنده من بخشید من که پروردگار اونم از بنده‌ام کمتر باشم و نبخشمش؟

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
خورشید
خورشید
٩٥/٠٤/٠٨
٠
٠
ادم کینه ای نیستم . خیلی راحت تر از اینکه در باور دیگران بگنجه کسی و که در حقم بدی کرده میبخشم . اما گاهی برخی ادمها خودشون هیچ راهی برای بخشیده شدنشون برات نمی ذارن . هیچ راهی
b_noori
b_noori
٩٥/٠٤/٠٨
٠
٠
منم آدم کینه ای نیستم این اتفاق هم فقط به خاطر شاید غرورمون رخ داد// برای شما فقط میتونم بگم : آنقدر خوب باشيد که ببخشيد، امّا آنقدر ساده نباشيد که دوباره اعتماد کنید! گاهی وقتا لازمه ی بخشیدن شروع ارتباط دوباره مثل قبل نیست.
یک دوست
یک دوست
٩٥/٠٤/٠٨
٠
٠
دوست قدیمی و خوبم وقتی خوشحالی هامون جای ناراحتی ها و کدورت ها رو می گیره خیلی حس قشنگ تری داریم.با بخشش هاس که آدم میتونه بزرگ بشه میتونه حس خوبی داشته باشه و آرامش را به زندگیش راه بده.و الان بعد این سال ها من در موردت به اون آرامش رسیدم.
b_noori
b_noori
٩٥/٠٤/٠٨
٠
٠
بهتره بگم هردومون به آرامش رسیدیم.. امیدوارم بعد از این دیگه فقط خوشی باشه نه ناخوشی ..
m_rs
m_rs
٩٥/٠٤/٠٨
٠
٠
بخشش کار خيلی قشنگی...:) خيلی قشنگ...!! خيلی از ماها نمیدونیم شب قدر برای کدوم.گناهمون الهی العفو میگیم ولی.وقتی دلیلش رو بدونیم دیگه گناهی باقی نمیمونه حسابی سبک میشیم...!!
b_noori
b_noori
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
انشاالله که الان همه سبک شده باشند از گناه..
b_noori
b_noori
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
به نظرم تا ما بخشیدن رو یاد نگیریم توقع زیادیه که از خدا بخوایم ما رو ببخشه، هرچند خدا خیـــلی بزرگتر و مهربان تر از حد تصور ماست ولی من شخصا همچین جسارتی ندارم!
b_noori
b_noori
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
اگر تو این چند روزی که از ماه رمضان باقی مونده تونستیم دلمون رو با هم دیگه صاف کنیم که هیچی؛ اگر نه بعدش شیطان رجیم از بند آزاد میشه و دیـــــگه نمیزاره دلمون رو از کینه و کدورت ها صاف و خالی کنیم..
f_maveddat
f_maveddat
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
سلآم؛ بله بخشش کار قشنگیه... ان شالله که هممون توی این کار قشنگ سر بلند باشیم :)
b_noori
b_noori
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
امیدوارم بتونیم بگذریم و غرورمون رو یکم کم کنیم بعضی وقتا
zahra_rezaee
zahra_rezaee
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
میتونم ببخشم اما فراموش نمیکنم
b_noori
b_noori
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
به قول نلسون ماندلا " میبخشم اما فراموش نمی کنم" اتفاقا باید همین طور باشه. چون اگر فراموش کنیم ممکنه دوباره به همون دلیل قبلی به مشکل بخوریم..
mohamad_s
mohamad_s
٩٥/٠٤/١١
٠
٠
کار بزرگی کردی ...
b_noori
b_noori
٩٥/٠٤/١١
٠
٠
امیدوارم همه بتونین چنین کارهای در ظاهر کوچک ولی در باطن بزرگ رو انجام بدن..
پربازدیدتریـــن ها
آقا کجایی؟

سربازانت منتظرند

٩٥/١٠/٢٣
شعری سروده خودم

قسم به طرز نگاهت

٩٥/١٠/٢٠
اصرار ازل را نه تو دانی و نه من

سجاده ی دوست داشتنی من

٩٥/١٠/٢١
کاش گرگ بودیم

گرگ ها گریه نمی کنند؟

٩٥/١٠/٢٠
شعری سروده خودم

تو خودت سجده شکری

٩٥/١٠/٢٢
تغییر نام و تحول در اوضاع و احوال کشور

غذا و سیمای ایران

٩٥/١٠/٢١
شاید هل ام داده باشند

افتاده به آب هیچ نفهمد که چه گویی!

٩٥/١٠/٢٢
شعری سروده خودم

برای درگذشت سیاست مدار با اخلاق مان

٩٥/١٠/٢١
چرا آدم ها را از روی ظاهر قضاوت می کنیم؟

چادر سیاه

٩٥/١٠/٢٢
شما هم نظر بدهید!

پیشنهاد امتیاز دهی به نوشته های سایت جیم

٩٥/١٠/٢٢
دلم اتفاقات خوب می خواهد

تولدم مبارک!

٩٥/١٠/٢٣
لبخندت برای من قدیمی نمی شود

من و خاطره یک نیمکت رنگ و رو رفته

٩٥/١٠/٢٣
ای کاش هر روز، روز آخر بود

روز آخر

٩٥/١٠/٢٦
حکایت آمارهای تکان دهنده

لطفا قبل از مصرف تکان دهید

٩٥/١٠/٢٠
سوغاتی برای دل خسته ما

مادربزرگ

٩٥/١٠/٢٣
مزاج خود را اماده کنید!

این یک نوشته تند است

٩٥/١٠/٢٦
ته ریشت را بیشتر

موهایت را دوست دارم

٩٥/١٠/٢٠
با همان لبخند همیشگی

عقب‌ تر بایست!

٩٥/١٠/٢٦
داستان کوتاه

رز آبی

٩٥/١٠/٢٦
آدم خوش قولی هستم

گل فروش

٩٥/١٠/٢٢
تبلیغات
تبلیغات