الهی العــــــــفو...

الهی العــــــــفو...

نویسنده : b_noori

* لحظات نزدیک افطار شب 21 رمضان است. تلوزیون روشن است و احسان علیخانی در حال اجرای ماه عسل. مهمان امروز یک جوان 27 ساله است که به علت قاچاق مواد مخدر محکوم به اعدام بوده است و حتی طناب دار هم دور گردنش انداخته شده است ولی در لحظه آخر بخشیده شده است. صحبت‌های پسر جوان، متحول شدنش در زندان، حافظ قرآن شدنش و صداقتش در بیان دقیق داستان زندگی‌اش سخت به دل می‌نشیند. به این فکر می‌کنم که یک اعدامی بخشیده شد، آیا ما در اطراف‌مان مجرمانی بدتر از اعدامی داریم که نمی‌بخشیم‌شان؟

* نیمه‌های شب است و بعد از خواندن دعای جوشن و انجام اعمال شب احیاء، دارم سخنرانی استاد انصاریان را گوش می‌کنم؛ از بخشش می‌گوید و عفو و از معرفت. داستان دزدی را تعریف می‌کند که خزانه بزرگی را غارت کرده و وقتی برای برداشتن آخرین گوهر خزانه می‌رود، زبانش را به گوهر می‌زند تا جنسش را بفهمد. ناگهان به همدستانش دستور می‌دهد تمام اموال را سر جایش قرار داده و بیرون بروند، چون آن گوهر سنگ نمک بوده است و دزدی از کسی که نمکش را خورده است روا نیست!

* قرآن سر می‌گیرم، خدا را به خودش و 14 عزیزش قسم می‌دهم، الهی العفو می‌گویم و در تمام این حالات به گذشت، به آشتی و به معرفت فکر می‌کنم. نزدیک به چهار سال است که با صمیمی‌ترین و عزیزترین دوستم به خاطر مسائلی پیش پا افتاده قطع رابطه کرده‌ام. آیا لازمه العفو گفتن و بخشش خواستن از خدا شروع بخشش از طرف خودم نیست؟ آیا رواست دوستی که نان و نمک هم را خورده‌ایم، با هم خندیده‌ایم و با هم اشک ریخته‌ایم را به سادگی فراموش کنم؟

* هنوز اذان صبح را نگفته‌اند، می‌دانم بیدار است و احیاء گرفته است. پیامک می‌دهم؛ از قدر می‌گویم، از بخشش و از دلتنگی. عجیب آن‌که او هم دلتنگ است و آماده آشتی، فقط بهانه‌ای می‌خواسته ..

*صبح شده ولی امروز روزی سوای روزهای چهار سال قبل است. امروز سبک شده‌ام و احساس لذتی لطیف تمام وجودم را فرا گرفته است. حالا می‌توانم با تمام وجود بگویم: الهی الـــــعفو...

=============

پی نوشت: برای آشتی و بخشیدن کسی که ازش ناراحتید تو این شب‌ها پیش قدم بشید. بهانه‌ای بهتر از این شب‌ها وجود نداره. به قول استاد انصاریان: وقتی می‌بخشید خدا میگه بنده من بخشید من که پروردگار اونم از بنده‌ام کمتر باشم و نبخشمش؟

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
خورشید
خورشید
٩٥/٠٤/٠٨
٠
٠
ادم کینه ای نیستم . خیلی راحت تر از اینکه در باور دیگران بگنجه کسی و که در حقم بدی کرده میبخشم . اما گاهی برخی ادمها خودشون هیچ راهی برای بخشیده شدنشون برات نمی ذارن . هیچ راهی
b_noori
b_noori
٩٥/٠٤/٠٨
٠
٠
منم آدم کینه ای نیستم این اتفاق هم فقط به خاطر شاید غرورمون رخ داد// برای شما فقط میتونم بگم : آنقدر خوب باشيد که ببخشيد، امّا آنقدر ساده نباشيد که دوباره اعتماد کنید! گاهی وقتا لازمه ی بخشیدن شروع ارتباط دوباره مثل قبل نیست.
یک دوست
یک دوست
٩٥/٠٤/٠٨
٠
٠
دوست قدیمی و خوبم وقتی خوشحالی هامون جای ناراحتی ها و کدورت ها رو می گیره خیلی حس قشنگ تری داریم.با بخشش هاس که آدم میتونه بزرگ بشه میتونه حس خوبی داشته باشه و آرامش را به زندگیش راه بده.و الان بعد این سال ها من در موردت به اون آرامش رسیدم.
b_noori
b_noori
٩٥/٠٤/٠٨
٠
٠
بهتره بگم هردومون به آرامش رسیدیم.. امیدوارم بعد از این دیگه فقط خوشی باشه نه ناخوشی ..
m_rs
m_rs
٩٥/٠٤/٠٨
٠
٠
بخشش کار خيلی قشنگی...:) خيلی قشنگ...!! خيلی از ماها نمیدونیم شب قدر برای کدوم.گناهمون الهی العفو میگیم ولی.وقتی دلیلش رو بدونیم دیگه گناهی باقی نمیمونه حسابی سبک میشیم...!!
b_noori
b_noori
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
انشاالله که الان همه سبک شده باشند از گناه..
b_noori
b_noori
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
به نظرم تا ما بخشیدن رو یاد نگیریم توقع زیادیه که از خدا بخوایم ما رو ببخشه، هرچند خدا خیـــلی بزرگتر و مهربان تر از حد تصور ماست ولی من شخصا همچین جسارتی ندارم!
b_noori
b_noori
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
اگر تو این چند روزی که از ماه رمضان باقی مونده تونستیم دلمون رو با هم دیگه صاف کنیم که هیچی؛ اگر نه بعدش شیطان رجیم از بند آزاد میشه و دیـــــگه نمیزاره دلمون رو از کینه و کدورت ها صاف و خالی کنیم..
f_maveddat
f_maveddat
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
سلآم؛ بله بخشش کار قشنگیه... ان شالله که هممون توی این کار قشنگ سر بلند باشیم :)
b_noori
b_noori
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
امیدوارم بتونیم بگذریم و غرورمون رو یکم کم کنیم بعضی وقتا
zahra_rezaee
zahra_rezaee
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
میتونم ببخشم اما فراموش نمیکنم
b_noori
b_noori
٩٥/٠٤/٠٩
٠
٠
به قول نلسون ماندلا " میبخشم اما فراموش نمی کنم" اتفاقا باید همین طور باشه. چون اگر فراموش کنیم ممکنه دوباره به همون دلیل قبلی به مشکل بخوریم..
mohamad_s
mohamad_s
٩٥/٠٤/١١
٠
٠
کار بزرگی کردی ...
b_noori
b_noori
٩٥/٠٤/١١
٠
٠
امیدوارم همه بتونین چنین کارهای در ظاهر کوچک ولی در باطن بزرگ رو انجام بدن..
پربازدیدتریـــن ها
سند زدن چشم هایت به نام من

و چقدر این چشم‌ها با عینک خواستنی‌ترند

٩٧/٠٣/٢٧
آشنایی با تیم های گروه مرگ (گروه B) جام جهانی

بِکِش زیرش!

٩٧/٠٣/٢٧
شعری سروده خودم

دلتنگی

٩٧/٠٣/٢٨
صفای وجود تو را عشق است

دست گل و شیرینی

٩٧/٠٣/٢٨
بر اساس واقعیت

اتاق؛ برترین رمان خواندنی امسال

٩٧/٠٣/٢٩
داستانی آشنا

منی که من باشم! / قسمت دوم

٩٧/٠٣/٢٧
کاش به خودمان بیاییم

از روزه تا فطر ذهنی

٩٧/٠٣/٢٩
شعری سروده خودم

عشق بادآورده

٩٧/٠٣/٣١
بوی تعفنش

کافی شاپ

٩٧/٠٣/٢٨
معرفی فیلم

اوکجا را حتما ببینید

٩٧/٠٣/٢٧
به خودتان رحم کنید

فقیر نباشیم

٩٧/٠٣/٢٨
شعری سروده خودم

آمدم

٩٧/٠٣/٣٠
شعری سروده خودم

خداحافظ رمضان

٩٧/٠٣/٢٧

هزار و یک داستان

٩٧/٠٣/٣١
روی موج مثبت

بن بست

٩٧/٠٣/٣١
ای آنکه هیچ یک از نامه‌هایم به دستت نرسید

تو را رقیبانی است

٩٧/٠٣/٣٠
حالمان خوش نیست

با توام دنیا

٩٧/٠٣/٣٠
شعری سروده خودم

گرگان و سگان دست به دستند...

٩٧/٠٣/٣١
عشق خطرناک ترین مخدر دنیاست

جادوی عشق

٩٧/٠٣/٢٩
وای از آن روز...

من یک سامورایی هستم

٩٧/٠٣/٣٠