لایک‌های کشنده...

لایک‌های کشنده...

نویسنده : mansooreh_houshmand

اگر درست خاطرم مانده باشد دو یا سه سال پیش بود که با فراگیر شدن نسبی شبکه اجتماعی اینستاگرام شاهد ظهور پدیده‌ای به نام کمدین‌های اینستاگرامی بودیم. آپلودهای پانزده ثانیه‌ای با افراد نابازیگر، کسانی از جنس خودمان که گاهی مسائل عادی و گاهی چالش‌های اجتماعی را با سر کردن روسری و آرایش‌های غیر معمول و لباس‌های عجیب و غریب به حیطه طنز می‌کشاندند.

شیوه اجرای به دور از تلکلف و فارغ از جلوه‌های پردرخشش سینمایی و طنز ِ اغراق شده این کلیپ‌ها و از همه مهمتر ذائقه طنز گرای ایرانی باعث شد تا در مدت زمان ِ کوتاهی این کمدین‌های اینستاگرامی زبانزد شبکه‌های اجتماعی شوند و به اصطلاح خوشان فالوورهای‌شان کیلو کیلو بالا برود.

گسترش روز به روز اینستاگرام، افزایش ِ مدت زمان ویدیوی آپلود شده و ... تمایل شرکت‌های تبلیغاتی و غیره را برای استخدام این کمدین‌ها که طبعا و طبیعتا تعدادشان رو به افزایش بود، زیاد کرد.

ویودیوهای طنز با ذکر اسپانسر و سفارش تبلیغ کالا گسترش یافت. کمدین های اینستاگرامی دیگر فقط کمدین نبودند بلکه صفحه مجازیشان و فیلم‌های سلفی و غیره‌شان روسری‌ها و صدای نازک کرده و صورت ِبزک کرده‌شان به محل درآمد بدل شده بود. اقدام مجله چلچراغ در مصاحبه با تعدادی از این کمدین‌ها و به کار گیری بعضی از آن‌ها در شبکه نسیم و برنامه ویتامین ِ خ به شهرت این کمدین‌ها و مردمی کردن آن‌ها افزود.

آن ور ماجرا و در ورای جملات ِدوست داشتنی «به عشق فالوورهام، برای شما مردم، همه تلاشم خندوندن ِ شماست» و غیره، ماجرایی درحال ِ شکل گیری بود. بازار کمدین‌ها دیگر منحصر به چند نفر خاص نبود و اصطلاحا دست زیاد شده بود. بالا رفتن تعداد کمدین‌ها باعث شکل گیری رقابت فالووری شده بود. کلیپ های طنز جای‌شان را به کلیپ‌های تهدید آمیز دادند. به عشق مردمم به به کوری چشم بدخواهام بدل شد. حسادت توی چند کا و من چند کا باعث لشکرکشی‌های مجازی شد و طنز کمدین‌های ِ به اصطلاح ِ مردمی را به حاشیه کشاند.

حاشیه هم که از همان اول ِ ازل پررنگ‌تر از متن بوده است، فالوورهای عزیز به دستور همین کمدین‌های خندان ِ آغشته به کینه و خشم به صفحه این وآن یورش می‌بردند و فحش پشت فحش. تا اینجای ماجرا جز پیگیری حاشیه و جوابیه و اسکرین شات و غیره چیزی در بین نیست و این فحش‌های اینستاگرامی هم که سر دراز دارند. اما در کمال ناباوری همین فالوورها همین kها پا از دنیای مجازی فراتر می‌گذارند و به دنیای واقعی این کمدین‌ها پا می‌گذارند، تهدیدها رنگ واقعیت می‌گیرند  و در نهایت منجر به زد و خورد وکتک خوردن و چاقو خوردن یکی از همین کمدین‌ها می‌شوند به این‌جای ماجرا که می‌رسد به این فکر می‌کنم آیا ارزشش را داشت؟

برای چه چیزی؟ چه کسی؟ توی همین بهت‌ها و شوک‌ها دست و پا می‌زنم که متوجه می‌شوم کمدین مجروح حتی روی تخت بیمارستان هم دست برنداشته و رفقایش با انتشار عکس آغشته به خون او، از فالووهایش خواسته‌اند نگذارند حقش پایمال شود .

این یورش‌ها و لشکرکشی‌ها ادامه خواهد داشت این حواشی پابرجا خواهد بود. اما کی و کجا و چه کسی باور خواهد کرد که در سایه شادی و خوشحالی و خنده خشم و بغض و کینه ریشه دوانده و این استفاده نابه جای نادرست منجر به جرح و جرم شده است.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
b_noori
b_noori
٩٥/٠٤/١٣
٠
٠
:-O !!!!!!!!
m_rs
m_rs
٩٥/٠٤/١٣
٠
٠
افراط گری.../ حتی در کمدی ...:|
Soori_h
Soori_h
٩٥/٠٤/١٣
٠
٠
کسی که افراط میکنه حوزه ش براش فرق نمیکنه ولیک طنز که منجر به خشم بشه سخت غیر قابل باوره
خورشید
خورشید
٩٥/٠٤/١٣
٠
٠
:|
لیلی
لیلی
٩٥/٠٤/١٣
٠
٠
اصن از اینستاگرام خوشم نمیاد، یه زمانی سرعت اپلود و بارگیری تصاویرش بالا بود ولی الان اپراتورها سرعتش را کم کردن
لیلی
لیلی
٩٥/٠٤/١٣
٠
٠
کدوم کمدین عکس مجروحش رو تو بیمارستان گذاشته بود؟
Soori_h
Soori_h
٩٥/٠٤/١٣
٠
٠
معروف نبود زیاد امیرسلیمانی
f_jafarpour
f_jafarpour
٩٥/٠٤/١٣
١
٠
ممنون بابت مطلب:)
Soori_h
Soori_h
٩٥/٠٤/١٤
١
٠
:) ممنون بابت وقتی که گذاشتید و خوندید
maeadeh_sh72
maeadeh_sh72
٩٥/٠٤/١٤
٢
٠
هر نرم افرازی میاد گندشو در میارن
Golbarg_K
Golbarg_K
٩٥/٠٤/١٤
٠
٠
بعضـــــی از ملتم بی کارنااااااا!!! ممنون:)
Soori_h
Soori_h
٩٥/٠٤/١٤
٠
٠
😅بله بیکاری ام الخطراته
naeeme-chakeri
naeeme-chakeri
٩٥/٠٤/١٤
١
٠
:| فضای مجازی اسمش روشه، یه فضای برای گاهی که بخوایم یه خرده فاصله بگیریم از واقعیتها...به نظر من این دنیای واقعیه که باید رو مجازی تاثیر بذاره و برعکسش خیلی مضحکه:|| ممنون از شما متن بسیاااار خوب بود:)
Soori_h
Soori_h
٩٥/٠٤/١٤
٠
٠
:)
f_maveddat
f_maveddat
٩٥/٠٤/١٤
٠
٠
سلآم؛ داریم دیگه..چه میشه کرد :/
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٥/٠٤/١٤
٠
٠
دیگه اینقدر شورش در اومده که رهبر هم میاد توی جمع شاعرا میگه اینقدر به این لایک ها توجه نکنید :))))
Soori_h
Soori_h
٩٥/٠٤/١٤
٠
٠
واقعا؟ پس خیییییلی دیگه اوضاع وخیمه
k_koolak
k_koolak
٩٥/٠٤/١٤
٠
٠
واقعا؟؟ خدا همه رو شفا بده
Soori_h
Soori_h
٩٥/٠٤/١٤
٠
٠
آمین😉
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٥/٠٤/١٥
٠
٠
جالب بود ... حالا این بنده خدا کی بود؟
Soori_h
Soori_h
٩٥/٠٤/١٥
٠
٠
امیر سلیمانی :) گفتم که زیاد معروف نبوده
پربازدیدتریـــن ها