ریو مانده در گِل
نگاهی به وضعیت بد ریو برای میزبانی المپیک / کدام ورزشکاران ایرانی در المپیک 2016 شانس مدال دارند

ریو مانده در گِل

نویسنده : صالح یعقوبی زابل

 برای خواندن قسمت قبل اینجا کلیک کنید 

کشورها برای برگزاری تورنمنت‌های بزرگ در کشورشان تقاضا می‌دهند، امکانات آماده می‌کنند، مانند قطر رشوه می‌دهند و اگر برای میزبانی انتخاب شوند حسابی ذوق می‌کنند و جشن می‌گیرند، تلاش برای گرفتن میزبانی دلایل زیادی دارد، ماندگار شدن در تاریخ، ایجاد هزاران فرصت شغلی موقت و دائم، ساخته شدن سازه‌های ورزشی و...

حالا این‌که قرعه به نام یک کشور بیفتد تا جام جهانی و المپیک را به فاصله دو سال از هم برگزار کند، یعنی اوج خوشبختی، اما برای برزیل اینگونه نبوده و دارد به اوج ناکامی تبدیل می‌شود، به قول فرماندار ریو: «میهمان نوازی با جیب خالی، نتیجه‌ای جر آبروریزی ندارد» حق هم دارد، برای این‌که به عمق فاجعه پی ببرید به این آمار و ارقام دقت کنید

- خزانه ایالتی ریودوژانیرو پنج و نیم میلیارد دلار کسری بودجه دارد.

- خزانه فدرال برزیل چهل هفت میلیارد دلار کسری بودجه دارد.

- اقتصاد برزیل چهار درصد رشد منفی داشته و کوچکتر شده.

- درآمدهای نفتی از دو سال پیش نزدیک به یک سوم کمتر شده.

همه این‌ها در حالی است که شهر ریو تا چند هفته دیگر میزبان ده هزار ورزشکار و نیم میلیون توریست است.

به تمام این مشکلات اضافه کنید استیضاح رییس جمهور این کشور را در همین ایام و تعلیق او را و همچنین پرداخت نشدن حقوق کارمندان دولت، معلمان و بدتر از همه پلیس را... مسئولان محلی برای بودجه میزبانی از بودجه امنیتی سی درصد کم کردند، فکر خیلی بدی بود، زاغه‌های ریو دوباره پر از تبهکاری، جرم و جنایت شد.

اگر هنوز با نگارنده موافق نیستید که برزیل با چالشی بزرگ برای برگزاری المپیک روبرو است، به یاد بیاورید این کشور همچنان با مشکل پشه‌های زیکا دست و پنجه نرم می‌کند، پشه‌ای که نیش آن باعث بوجود آمدن کودکان ناقص الخلقه می‌شود، هرچند در این روزها تا حدودی مهار شده‌اند اما زیکا هم هزینه زیادی روی دست دولت گذاشت و هم باعث شد عده‌ای از سفر به این کشور منصرف شوند، فروش نرفتن بخش عمده‌ای از بلیط‌ها هم باعث نگرانی زیادی شده.

 

|| ورزشکاران ایران در المپیک بیست شانزده

 بعد از گفتن اوضاع بد کشور میزبان بپردازیم به آشنایی با تعدادی از ورزشکاران غیور ایرانی که با تمام توان برای المپیک آماده می‌شوند. 

چراغ اول کسب سهمیه را احسان روزبهانی بوکسور خوب کشورمان با حضور در مرحله یک چهارم نهایی لیگ نیمه حرفه‌ای روشن کرد، احسان در لندن هم حضوری شگفتی‌ساز داشت که با ناداوری دستش از مدال کوتاه ماند.

تکواندو دیگر رشته پر افتخار کشورمان در تاریخ المپیک، این‌بار سه سهمیه در بخش آقایان کسب کرده مهدی خدابخشی، سجاد مردانی و مخصوصا پدیده این ایام ورزش ایران فرزان عاشورزاده، حسابی برای کسب مدال امیدوارمان کرده‌اند، البته در بخش بانوان هم کیمیا علیزاده با هفده سال سن کسب سهمیه کرده، طبق نظر سنجی‌ها کیمیا علیزاده هم شانس روی سکو رفتن دارد.

برادران عالمیان مدت‌هاست که مردان اول پینگ پنگ کشورمان شده‌اند و با کسب سهمیه این دو نفر، همه اخبار این رشته را در المپیک دنبال می‌کنند زیرا احتمال کسب مدال در این رشته بسیار بالا رفته.

در تیراندازی همه نگاه‌ها به بانوان کشورمان است، الهه احمدی، نجمه خدمتی، گلنوش سبقت الهی، مه لقا جام بزرگ به همراه پوریا نوروزیان سهمیه کسب کرده‌اند، سایت جهانی هم از احتمال کسب مدال توسط احمدی و خدمتی گفته بود، نجمه خدمتی در مسابقات آسیایی اینچئون اولین مدال طلای کاروان ایران را کسب کرد 

در دوچرخه سواری، ایران سال‌هاست نام حسین عسگری را بر بام خود دارد، او در چند بخش کسب سهمیه کرده است.

دوومیدانی؛ احسان حدادی و محمود صمیمی در پرتاب دیسک، حسن تفتیان در دو، حمید رضا زور آوند در پیاده روی، محمد جعفر مرادی در دو ماراتن و لیلا رجبی در پرتاب وزنه کسب سهمیه کرده‌اند، جالب است بدانید لیلا رجبی اهل بلاروس است و پس از ازدواج با پیمان رجبی دو و میدانی کار ایرانی، مسلمان می‌شود و با تابعیت ایران در مسابقات شرکت می‌کند و بارها هم برای کشورمان افتخار آفرینی کرده است.

============

پ.ن؛ در شماره آخر که در آستانه المپیک منتشر می‌شود از آخرین شرایط کشور برزیل خواهیم گفت، همچنین با وزنه برداران و کشتی گیران که دو رشته پر افتخار تاریخ کشورمان است بیشتر آشنا خواهیم شد، زیرا با وجود کسب سهمیه هنوز شرکت کنندگان در المپیک برای این دو رشته انتخاب نشده‌اند، با راه والیبال در المپیک و انشأالله بسکتبال اگر صعود کند آشنا می‌شویم و خلاصه آخرین اخبار داغ را در اختیاراتان می‌گذاریم.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
زهرا‌ آقايي
زهرا‌ آقايي
٩٥/٠٤/٠٣
٠
٠
سلام آقاي صالحي خسته نباشيد. من همهشو نخوندم:) اين آخرش نوشتيد در شماره آخر؟؟ منظورتون قسمت آخر همين مطلبه يا هفته نامه؟!
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٥/٠٤/٠٦
٠
٠
سلام، یعقوبی هستم :)))، سلامت باشید:) منظورم قسمت آخر این مطلب بود، روزشمار المپیک هست و این قسمت دومش بود
زهرا‌ آقايي
زهرا‌ آقايي
٩٥/٠٤/٠٣
٠
٠
فكر مي‌كنم دولت برزيل يه كمي مظلوم نمايي كرده. چون درآمدي كه از حجم وسيع توريست‌ها به جيب مي‌زنه خيلي بيشتر از خزانه و فروش نفت و اينهاست. و بخشي از هزينه رو قبل از المپيك به دست ميارن... (من گردشگري خوندم به من اعتماد كنيد:)))
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٥/٠٤/٠٦
٠
٠
قطعا به کلام شما به سبب علمی که در این زمینه دارید اعتماد میکنم، چون من فقط آمار و ارقام رو از منابع مطمئن پیدا کردم، اما یه نکته هست، درسته که درآمد بسیار بالایی برزیل از توریست داره، حتی تو قسمت اول همین روزشمار اشاره کردم که درآمد این کشور فقط از فوتبال هفده بیلیون دلار هست، اما برزیل فعلا دولتی نداره، البته يه دولت موقت داره که تا زمان اتمام تعلیق ديلما روسف رییس جمهور این کشور، کشور رو اداره کنه، اما عملا کشور دو پاره شده و شاید بشه گفت دو دولت داره فعلا. بعدم ساخت دهکده ی المپیک هزينهء وحشتناکی رو دست دولت گذاشته که اگر بلیط ها فروش نره، که نرفته اکثراً و اگه توریست به میزان کافی نياد، که نمیان اکثرا، بزرگترین دلیلش هم زیکا هست، با چالشی بزرگ روبرو میشه یا بهتره بگم شده برزیل، اینقدر اوضاع پول خرابه که عرض کردم از بودجه امنیتی کم کردن تو این اوضاع ناآرامی که تو دنیا وجود داره، حالا مافيای زاغه های ریو که بماند، برزیل واقعا اوضاع داغونی داره الان...
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٥/٠٤/٠٦
٠
٠
ممنون که سر زدين خانوم آقایی :)
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/٠٤/٠٤
٠
٠
برزیل صبر کنه با برگزاری المپیک همه مشکلات مالیش رفع میشه :)) برای همه ورزشکارامون آرزوی مدال طلا می کنم :)))
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٥/٠٤/٠٦
٠
٠
البته اگه توریست بیاد و بلیط ها فروش بره که نرفته فعلا:) انشاءالله کاروان ایران فقط طلا درو کنه:) ممنون که خوندین پاییز بانو:)
v-qavam
v-qavam
٩٥/٠٤/٠٤
٠
٠
fبه این المپیک نمیدونم چرا ولی ته دلم خیلی امیدوارم برای ایران:) احتمالا می ترکونیم:) از زحمات شایان نویسنده هم کمال تشکر را دارم :*
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٥/٠٤/٠٦
٠
٠
آره، کاروان امیدوار کننده ایی داریم امسال، یکی از عوامل خوشبيني البته. موفقیت چشمگیر تو لندن بود، زمانی که انتظارش رو اصلا نداشتيم، بعد از المپیک ناکام پکن، لندن اینقدر خوب بود که نقره و برنزهای نصیر شلال، باقری معتمد، دوتا کشتی گیر آزاد کار که اسمشون خاطرم نیست، زیاد به چشم نيومد و البته فقط نقره احسان حدادی چسبید حسابی :) جناب آقای قوام، برادر عزیز برای بار دوم میگم، قشنگ با جون و دل از زحمات شایانم تشکر نکردی و اگر دوباره هم دل ندي به کار، میام کمین میکنم هروقت دو کیلو پاستیل بهت تحویل داده شد، ازت میگیرمشون، راستی گرفتی پاستیلا رو شیطون!؟ 😀
v-qavam
v-qavam
٩٥/٠٤/٠٦
٠
٠
جناب آقای آقا صالح آقای یعقوبی نویسنده محترم هفته نامه وزین جیم!!! مجددا قشنگ با جون و دل از زحمات شایانتون تشگر میکنم :) پاستیلا رو احتمالا در بهترین حالت زمانی میدن که من باید بدمشون به نوه ام شما هم بخاطر کهولت سن نمیتونی کمین کنی و ازم بگیریشون خخخخخ
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٤/٠٤
٠
٠
انشالله که ورزشکاران کشورمون از المپیک پیش رو سربلند و دست پر برگردن ، تشکر جناب یعقوبی.
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٥/٠٤/٠٦
٠
٠
انشالله :) کاروان قدرتمند و با انگیزه ایی داریم امسال :) ممنون از شما که خوندین :) موفق باشید :)
y-naeemi
y-naeemi
٩٥/٠٤/٠٥
٠
٠
مرسی صالح جان از مطلب خوبت ! من یه جا شنیدم وزنه برداری بخاطر مثبت اعلام شدن دوپینگ تعداد زیادی از ورزشکارا ممکنه حذف بشه از المپیک ! خبرش درسته؟
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٥/٠٤/٠٦
٠
٠
قربون تو داداش، نه داداش، تیم وزنه‌برداری انشالله مشکلی نداره، فعلا دومیدانی روسیه از المپیک کنار گذاشته شد به خاطر دوپینگ :)
تبارک منصوری
تبارک منصوری
٩٥/٠٤/٠٥
٠
٠
به همه ی این مشکلات ویروس زیکا رو هم اضافه کنید!
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٥/٠٤/٠٦
٠
٠
دقیقا :( زیکا خیلی مشکل ایجاد کرده:(، ممنون که خوندین :))
مرتضی
مرتضی
٩٥/٠٤/٠٧
٠
٠
سلام برادر، تولدتون مبارک ان شالله که خدا عمر با عزت بهت بده:-)
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٥/٠٤/٠٧
٠
٠
ایشالا همین روزا شیرینی دومادیتو بخورم صالح جون ، تولدت مبارک :)
v-qavam
v-qavam
٩٥/٠٤/٠٧
٠
٠
تولدت مبارک آقای آقا صالح آقا:) لبت همیشه به خنده/ دلت همیشه پر امید/ دستت همیشه به خیر/ روزگارت خوب:)
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠