به یاد 19 سرباز وطنم

به یاد 19 سرباز وطنم

نویسنده : s_aghagol

اولین هفته تابستان هفته بدی بود. و آبستن بدترین اخبار ممکن! «25 خانواده‌ای که جگرگوشه‌های‌شان را راهی خدمت سربازی کرده بودند. حال در سوگ و ماتم از دست دادن عزیزانشان فرو رفته‌اند.» در حادثه‌هایی دو دستگاه اتوبوس بین شهری دچار سانحه شده و 19 سرباز دار فانی را وداع گفته و 23 نفر نیز زخمی شدند. سربازانی که به احترام‌شان تمام قد می‌ایستیم و یادشان را همواره گرامی خواهیم داشت.

و اما سربازی. یا بهتر بگوییم خدمت مقدس سربازی. مقدس از این جهت که در راستای خدمت به کشور است. که ای کاش این اسم به جز بار معنایی‌اش بار عملی نیز می‌داشت. و مسئولین ذیربط نیز به معنای کلمه «مقدس» واقف بودند. جوانانی که دو سال از عمر جوانی خودشان را بر کف دست‌شان می‌نهند، به این امید که بی هیچ توقعی به مملکت خویش خدمت کنند. بگذارید کمی از وضعیت اسفبار دوران سربازی را تشریح کنم.

- نکته اول اینکه مطابق با قوانین خدمت وظیفه حقوق یک سرباز باید حداقل 60% حقوق کارمندان نیروی مصلح باشد! یعنی حدود 500هزارتومان! اما هم اکنون میانگین حقوق دریافتی یک سرباز زیر75هزارتومان است! آن هم با تأخیر و با کسر مبالغ عجیب و غریب! حقوقی که بیشتر به پول تو جیبی (با فرض اینکه هزینه های یک سرباز فقط خرید جوراب باشد البته!) می ماند تا حقوق! افزایش دستمزد سربازان این مزیت را دارد که نه تنها باعث بهبود نسبی وضع اقتصادی سربازان شود، بلکه این انگیزه را در نیروهای مسلح تقویت می‌کند تا به سرباز به‌عنوان یک منبع گرانبها نگاه کنند و به سمت استفاده موثرتر از آن بروند.

-  نکته دوم و تأسف بار اینکه، اغلب سربازان مطابق تحصیلات خود به کار گرفته نمی‌شوند! و بیشترین کاربردی که مثلا یک فارغ التحصیل رشته ریاضی از تحصیلاتش می‌برد این است که صبح به صبح سربازان را سرشماری کند! یا فارغ التحصیل رشته نفت باید تخت‌های خوابگاه را روغن بزند تا جیر جیر نکنند! فارغ التحصیل رشته تاریخ  را می‌خواهند که اعلام کند امروز چندم ماه است! و کسی که در رشته عمران تحصیل کرده است را می‌خواهند تا کامیون آجر را خالی کند! مثال‌هایی که به همان اندازه طنز بودن‌شان متأسفانه تلخ و واقعی نیز هستند!

- نکته سوم، مربوط به اعزام دسته‌ای از سربازان به مناطق مرزی است، مناطقی که اغلب مورد حمله تروریست‌های حرفه‌ای است. و سربازی که با کمترین امکانات و کمترین آموزش باید با آن‌ها مغابله کند. فقط یک سوال، کجای این نبرد عادلانه است؟ همین چند وقت پیش چندین سرباز در شهر خاش قربانی شدند!

- نکته چهارم، اگر چه تلاش‌های بسیاری جهت رفاه بیشتر این جوانان در دوران سربازی صورت گرفته است اما همچنان ضعف‌های بی‌شماری در سربازخانه‌ها موجود است. وضعیت نظافت و رفاهی سربازخانه‌ها به هیچ وجه با کلمه «خدمت مقدس» سازگار نیست! این درست که می‌گوییم خدمت! اما طبق چه شرایطی؟ طبعا باید شرایط نیز مقدس باشد. سربازخانه‌هایی که 10عدد سرویس بهداشتی و 200سرباز دارند! سربازخانه‌هایی که غذای سربازانش ساچمه پولو و دمپایی ابری است! و با همه این کمبودها انتظار دارند سرباز در عرض ده دقیقه به مراسم صبحگاه برسد و هر روز به اندازه 20000 کیلوکالری انرژی داشته باشد و مریض هم نشود! به شخصه شاهد بدترین برخوردها بوده‌ام، در اردویی سربازی بیمار شده بود و تب داشت و افسری که اصرار داشت وی باید در خشم شب حضور داشته باشد! و نام برده‌ای که به کمک دو تن از دوستانش سرپا ایستاده بود و ده دقیقه بعد دچار تشنج شد! 

- بنده سربازی نرفته‌ام ولی کم و بیش در این فضاها حضور داشته‌ام! و همین الآن سهم سربازان از این ماه مبارک غذای کم است و خواب اندک و گرمای برجک. نکته آخر، بار دیگر به خانواده‌های داغ دیده تسلیت عرض می‌کنم. مادران و پدرانی که فرزندشان را جهت امر مقدس سربازی رهسپار کردند و حال خود رهسپارند تا پیکر مقدسشان را تشییع کنند.

نو گلی پرورده بودم، خدمت از دستم ربود

آنچنان آن را گرفت، انگار در عالم نبود

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
S_refaeinia
S_refaeinia
٩٥/٠٤/٠٨
٠
٠
نیروی مسلح..مقابله؛ موفق باشید.
s.alifarrokh
s.alifarrokh
٩٥/٠٤/٠٨
٠
٠
اصلا من دلم میخواد بگیرم اینارو به رگبار فوهش ببندم.اصلا چرا سربازی اجباریه اخه؟!ینی از مزخرف ترین قانون هایی که من تا حالا دیدم همینه.فاتحه 2 سال جوونی رو بخونی که چی اخه؟؟خدمت!!اومدیم یکی مث من از شما خوشش نیومد ، عجبا !
s_aghagol
s_aghagol
٩٥/٠٤/١٢
٠
٠
یک نفر رو بیار که از خدمت خوشش بیاد دادا!
naeeme-chakeri
naeeme-chakeri
٩٥/٠٤/٠٨
٠
٠
مسلح و مقابله البته:)... متاسفانه حق با شماست و این وضعیت اسفباره... کاش بشه درست شه ولی مسئولین فعلا به نظر نمیاد گوشی برای شنیدن این حرفا داشته باشن. ...شاید در این مورد باید خودم مردم وارد عمل بشن...چون سربازی بالاخره شتریه که در خونه همه میخوابه تقریبا دیگه!!!...ممنون از شما و موفق باشین
s_aghagol
s_aghagol
٩٥/٠٤/١٢
٠
٠
شتریه که در خونه آدم های بی نوا معمولا میخوابه آخه!
خورشید
خورشید
٩٥/٠٤/٠٨
٠
٠
واقعا نمیدونم چی باید بگم :(
s.alifarrokh
s.alifarrokh
٩٥/٠٤/٠٨
٠
٠
میتونید بگید پسرا باید برن سربازی تا مرد شن.خیلی زیبا!
خورشید
خورشید
٩٥/٠٤/٠٨
٠
٠
نه . چون مخالفم
s.alifarrokh
s.alifarrokh
٩٥/٠٤/١٠
٠
٠
خب خدا رو شکر باز لاقل یه خانم رو ما دیدیم که مخالف باشه!!واقعا باید سجده شکر بجا اورد!
s_aghagol
s_aghagol
٩٥/٠٤/١٢
٠
٠
ما هم حرفی نداریم که بزنیم متاسفانه
پربازدیدتریـــن ها
سند زدن چشم هایت به نام من

و چقدر این چشم‌ها با عینک خواستنی‌ترند

٩٧/٠٣/٢٧
آشنایی با تیم های گروه مرگ (گروه B) جام جهانی

بِکِش زیرش!

٩٧/٠٣/٢٧
شعری سروده خودم

دلتنگی

٩٧/٠٣/٢٨
صفای وجود تو را عشق است

دست گل و شیرینی

٩٧/٠٣/٢٨
بر اساس واقعیت

اتاق؛ برترین رمان خواندنی امسال

٩٧/٠٣/٢٩
شعری سروده خودم

عشق بادآورده

٩٧/٠٣/٣١
کاش به خودمان بیاییم

از روزه تا فطر ذهنی

٩٧/٠٣/٢٩
داستانی آشنا

منی که من باشم! / قسمت دوم

٩٧/٠٣/٢٧
شعری سروده خودم

آمدم

٩٧/٠٣/٣٠
بوی تعفنش

کافی شاپ

٩٧/٠٣/٢٨
شده‌ام یک شهر از بوی تو

حتی دستم به خیالت هم نمی‌رسد

٩٧/٠٤/٠٢
روی موج مثبت

بن بست

٩٧/٠٣/٣١
به خودتان رحم کنید

فقیر نباشیم

٩٧/٠٣/٢٨

هزار و یک داستان

٩٧/٠٣/٣١
معرفی فیلم

اوکجا را حتما ببینید

٩٧/٠٣/٢٧
شعری سروده خودم

خداحافظ رمضان

٩٧/٠٣/٢٧
ای آنکه هیچ یک از نامه‌هایم به دستت نرسید

تو را رقیبانی است

٩٧/٠٣/٣٠
شعری سروده خودم

گرگان و سگان دست به دستند...

٩٧/٠٣/٣١
شعری سروده خودم

انسان نبودن راهِ زیباییست

٩٧/٠٤/٠٢
نامه شماره یک

در جستجوی الی / قسمت اول

٩٧/٠٤/٠٣