دور دنیا با میلیون‌ها رکاب
مصاحبه با جهانگردی که با دوچرخه دور دنیا را می‌گردد

دور دنیا با میلیون‌ها رکاب

نویسنده : مائده کاشیان

تا حالا کلمه «سایکل توریسم» به گوشتان خورده؟ همان‌هایی که کوله پشتی و دوچرخه‌شان را برمی‌دارند، پا از مرزهای کشورشان فراتر می‌گذارند، وجب به وجب از این کره خاکی را می‌گردند و در سفر زندگی می‌کنند و در زندگی سفر. زیبایی‌های راه‌ها و جاده‌ها را از نزدیک می‌بینند و لمس می‌کنند و در فضای وسایل نقلیه‌ای مانند هواپیما، قطار و... محصور نمی‌شوند. در ادامه گفت و گویی داشتیم با محمد تاجران، یکی از همان جهانگردهایی که با دوچرخه به 51کشو در قاره‌های اروپا، آسیا و اقیانوسیه سفر کرده است.

+ چه شد که تصمیم گرفتید دور دنیا را بگردید؟

- از سال85 سفر کردن را شروع کردم، چون دوست داشتم طوری زندگی کنم که دلم می‌خواست نه این‌که صرفا زندگی کرده باشم و سفر را دوست داشتم.

+ چرا با دوچرخه؟

- چون علاوه بر این‌که ورزش است، با عناصر محیطی بی‌واسطه ارتباط برقرار می‌کنی و سرعتش پایین است که همه این‌ها کمک می‌کنند تجربه بهتری از سفر داشته باشی.

+ سختی‌های سفر با دوچرخه را چه کردید؟

- زندگی سختی‌های خودش را دارد، هیچ جای زندگی قرار نیست ساده باشد. قطعا سخت بود ولی می‌ارزید. مثل بالا رفتن از کوه، هر چه بخواهی بالاتر بروی باید سختی بیشتری را تحمل کنی.

+ همیشه تنها سفر می‌کنید؟

- بله، فقط یک بار به صورت اتفاقی با یک دختر هلندی هم مسیر بودم و 20 روز هم با یک پسر آمریکایی سفر کردم، بقیه مواقع تنها بودم.

+ با مردمان کشورهای مختلف که زبا‌ن‌های متفاوتی دارند، چطور ارتباط بر قرار می‌کنید؟

- به زبان انگلیسی مسلط هستم و کمی هم اسپانیایی بلدم. بقیه‌اش هم زبان اشاره، عکس و نقاشی. وقتی سفر می‌کنی و با مردم زندگی می‌کنی، ارتباط برقرار کردن می‌شود بخشی از کار تو و آن را یاد می‌گیری.

+ مسیر را چطور پیدا می‌کنید؟

- از نقشه‌های کاغذی با جزئیات مناسب استفاده می‌کنم و گوشی‌های هوشمند هم می‌توانند کمک کنند. باید خواندن نقشه را بلد باشی که با تجربه یادگرفتم.

+ چه وسایلی را همراه خودتان می‌برید؟

- هر چیزی که برای یک زندگی نیاز است. چادر، کیسه خواب، وسایل آشپزی، وسایل عکاسی و ماهیگیری و لپ تاپم.

+ پس در سفر آشپزی هم می‌کنید؟

- بستگی دارد کجا باشم. مثلا در کشورهای آسیایی می‌روم رستوران. اما جاهای دیگر از سوپر مارکت چیزی تهیه می‌کنم و آشپزی می‌کنم. بر اساس نقشه برنامه ریزی می‌کنم مثلا اگر قرار است دو روز به سوپر یا جایی دسترسی نداشته باشم مواد غذایی برای دو روز همراه خودم می‌برم.

+ تا حالا شده بین راه اتفاقی بیفتد و حرکت‌تان متوقف شود؟

- بله فراوان. مثلا دوچرخه‌ام خراب شده. آخرین بار در راه بلغارستان این اتفاق افتاد که نیم ساعت کنار جاده ایستادم تا ماشینی مرا سوار کرد و خودم را به تعمیرگاه رساندم. یا مثلا هوا بد بوده و برف آمده که صبر می‌کنم تا هوا بهتر شود.

+ شده بین راه آسیب ببینید؟

- یک بار در راه ویتنام تب شدیدی داشتم که مجبور شدم یک روز در چادر بخوابم و با استراحت و غذا حالم بهتر شده. من دارو با خودم نمی‌برم و جز ویتامین ث اصلا دارو مصرف نمی‌کنم.

+ چون تها هستید نگران خطرات و بیماری نیستید؟ 

- اگر بخواهی به این‌ها فکر کنی که نمی‌توانی از خانه‌ات بیرون بیایی. اصلا به این چیزها فکر نمی‌کنم و حتی وسیله دفاعی همراه خودم نمی‌برم.

+ شما خیلی پولدار بودید که توانستید این طور دور دنیا را سفر کنید؟

- پول نه؛ همت داشتم. سفر بیشتر از پول، همت می‌خواهد و هوشمندی که بدانی چطور سفر و زندگی‌ات را طراحی کنی. من دوچرخه را سال 84، دست دوم و به قیمت450 هزارتومان خریدم و تا حالا دارم استفاده می‌کنم. اوایل سفرم کلا300 دلار پول داشتم و 10 سال گذشته، اصلا کار نکردم. هزینه‌های سفرم با کمک مردم تامین می‌شود، البته مردم باید دلیلی برای کمک کردن داشته باشند. سفرم را طوری طراحی کردم که آن دلیل قانع کننده برای مردم وجود داشته باشد.

+ چه دلیلی؟

- در همه جای دنیا در مدارس برای بچه‌ها کلاس‌های آموزشی می‌گذارم که از طبیعت مراقبت کنند و آن را دوست داشته باشند. در180 مدرسه در این 51 کشور کارگاه‌ها را داشتم و رایگان است، افرادی که سفرهای مرا دنبال می‌کنند و خودشان می‌خواهند، پولی می‌دهند و کمک می‌کنند تا بتوانم سفرم را ادامه دهم. یک انجمن هم در سوئیس تشکیل دادم که هدفم همان آموزش درباره درختان و طبیعت است.

+ تقریبا هزینه سفرتان چقدر است؟

- ماهی حداقل 500 یا600 یورو هزینه‌اش است، اما برای هرکسی امکان پذیر است، آدم‌ها بستگی به شرایط و امکانات‌شان باید سفرشان را طراحی کنند.

+ برای محیط زیست در ایران هم کاری انجام دادید؟

- بله به تازگی تیمی تشکیل دادم که افرادی را تربیت کنیم و بفرستیم به مدارس تا بچه‌ها را با درخت و محیط زیست آشنا کنند و به آن‌ها آموزش بدهند.

+ عکس العمل مردم وقتی می‌گویید ایرانی هستید چیست؟

- مردم با هم مشکلی ندارند و دولت‌ها هستند که مشکل دارند. مهم این است خود تو کی هستی نه ملیتت. فقط در پاکستان جایی مهمان بودم، وقتی فهمیدن شیعه هستم بیرونم کردند. در تایلند هم یک بار به خاطر این‌که ایرانی بودم من را با اسلحه بیرون کردند.

+ می‌خواهید سفرهای‌تان را تا کی ادامه بدهید؟

- سفر من تمام نشده و امیدوارم حداقل تا10سال آینده سفر کنم. اروپا تقریبا تمام شده، می‌خواهم بروم قاره آمریکای جنوبی، شمالی و در نهایت آفریقا

+ جذاب‌ترین سفرت کدام کشور بود؟

- نروژ، به خاطر طبیعتش، تجربه روزهای20 ساعته، دیدن شفق قطبی، نهنگ و دیدن گوزن‌های قطبی کنار خیابان. ایتالیا و نیوزلند را هم به خاطر ترکیبی از طبیعت، معماری، مردم و غذاهای‌شان را خیلی دوست داشتم، البته نیوزلند معماری چندانی ندارد.

+ در سال چه مدت در سفر هستید؟ 

- 10 ماه سفرم و یکی دوماه به ایران می‌آیم.

+ برای اینکه کی و به کجا بروید از قبل برنامه ریزی می‌کنید؟

- نه من خام سفر می‌کنم و سعی می‌کنم وقتی وارد کشوری می‌شوم اطلاعاتی نداشته باشم و جریان‌ها را دنبال کنم و بروم ببینم چه اتفاقی می‌افتد. وقتی سفر یک ماهه یا یک هفته‌ای داری، باید برای لحظه به لحظه برنامه ریزی کنی ولی وقتی سفر زندگی‌ات می‌شود، چیزی را ازدست نمی‌دهی.

+ وقتی سفرتان را شروع کردید خانواده مخالف نبودند؟

- آن زمان30 سالم بود و بچه که نبودم، اما چون شناخت و تصوری درباره کار من نداشتند، نگران بودند و مخالفت می‌کردند. ولی این زندگی من بود و کسی در آینده جواب حسرت کارهای نکرده من را نمی‌دهد.

+ ایران را هم با دوچرخه گشته‌اید؟ 

- در ایران 4 یا 5 هزار کیلومتر دوچرخه سواری کردم، اما ایران خیلی بزرگ است و گذاشتمش برای 50 سالگی به بعد.

+ پس اول جهانگردی کردید و بعد ایرانگردی؟

- جهانگردی جسارت و ریسک پذیری می‌خواهد، جوان‌تر که باشی ریسک پذیری بالاتری داری و بهتر با مردم و فرهنگ‌های مختلف ارتباط برقرار می‌کنی. آدم‌ها هر چه سن‌شان بالا می‌رود سخت‌تر می‌شوند و ظرفیت تحمل کردن دیگران پایین می‌آید، برای همین ترجیح دادم تا توانایی‌ام بیشتراست این تجربه را داشته باشم. در ایران آن‌قدر تنوع نیست که تو را به چالش بکشد و مردم کشور خودت فضای چالش برانگیزی برایت نخواهند بود که ظرفیت خاصی لازم باشد.

+ دخترها هم می‌توانند با دوچرخه جهانگردی کنند؟

- چرا که نه. درست است که یک دختر ریسک‌های خودش را دارد ولی با یک احتیاط نرمال می‌تواند این کار را انجام دهد. تنها راه از بین بردن ترس رو به رو شدن با آن است، کسی می‌تواند به ترسش غلبه کند که در معرض اتفاقات قرار بگیرد.

+ وضعیت استفاده از دوچرخه برای سفر یا جابه‌جایی در کشورهای دیگر چطور است؟ 

- در هلند سرانه دو چرخه 4/1 است، یعنی یک خانواده 4 نفره 6 تا دوچرخه دارند. خانواده آلمانی را دیدم که همراه دختر 8 ساله‌شان، 3 ماه دوچرخه سواری کردند و سفر کردند. زمستان‌های نروژ خیلی سرد است، وقتی صبح زود که هوا تاریک است بیرون می‌آیی، کلی بچه می‌بینی که با دوچرخه به مدرسه می‌روند. در هلند شهردار با دوچرخه رفت و آمد می‌‌کند، در نیوزلند و همیلتون عضو شورای شهر و کنسول که من خودم میهمانش بودم وقتی بعد از ظهر به خانه می‌آمد هرجا که می‌خواست برود با دوچرخه می‌رفت. این‌جا اعضای شورای شهر را اصلا نمی‌توانی ببینی!

+ به نظرتان فرهنگ‌سازی برای استفاده از دوچرخه در ایران جواب می‌دهد؟

- فرهنگش را نداریم وتمایلی هم وجود ندارد. در مشهد جرات نمی‌کنم دوچرخه سواری کنم چون آرامش ندارم و هرلحظه چون دارم در جاده با لباس دوچرخه سواری می‌روم، منتظرهستم یکی بیاید با برخورد توهین آمیز دوچرخه‌ام را ببرد و علافم کند. دوچرخه زمانی وسیله حمل و نقل است که همه انسان‌ها به یک اندازه بتوانند استفاده کنند که درایران این حق نیست. فرهنگ‌سازی برای یک وسیله ممنوعه معنی ندارد.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
Golbarg_K
Golbarg_K
٩٥/٠٣/٣٠
٠
٠
یک عالمه هیجان بهم تزریق شد!!! پرونده درس خوندن که بسته شه حتما پامو میذارم جای پای این آقا!! مرسی از مطلبتون:)
maede
maede
٩٥/٠٣/٣١
٠
٠
به به چقدر خوب :) امیدوارم انشاالله تجربه این سفر جذاب برات اتفاق بیفته :)
Golbarg_K
Golbarg_K
٩٥/٠٣/٣١
٠
٠
خدا از دهنتون بشنوه!!!! :))))
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٥/٠٣/٣٠
٠
٠
با موتور بهتره/دوچرخه خیلی کند و سخته
maede
maede
٩٥/٠٣/٣١
٠
٠
دوچرخه ورزشم هست.مخصوصا برای آدم هایی مثل ایشون که قبلا هم کوهنوردی و دوچرخه سواری می کردن و اهل ورزش هستن.
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٣/٣٠
٠
٠
جالب واسه من که همیشه اینطور افراد حسابی تحسین برانگیزند. جدای از سختی دوچرخه سواری، هزینه سفر هم بالاست!
maede
maede
٩٥/٠٣/٣١
٠
٠
بله واقعا جذابه و روحیه خاصی رو میطلبه :)
k_koolak
k_koolak
٩٥/٠٣/٣١
٠
٠
وای خیلی ممنون. خیلی منتظر همچین مصاحبه ای بودم. من هم همچین قصدی دارم برای چند سال اینده البته ولی نه پول دارم نه دانش و نه هم سفر تنهایی هم می ترسم. متاسفانه تو مشهد چندتا لاین دوچرخه گذاشتن که غیر قابل استفاده است از طرفی هم خانم ها رو محدود کردند.دوچرخه های زرد رو هم که به خانم ها نمیدن :|
maede
maede
٩٥/٠٣/٣١
١
٠
خوشحالم که مصاحبه رو دوست داشتی :) انشاالله پولاتو جمع کن،همسفر پیدا میشه.خیلیا تو نت هستن که دنبال همسفرن :) اگه خیلی طالب دوچرخه سواری هستی،یه گروهی رو میشناسم که سه شنبه ها صبح زود،ساعت های معینی رو، تو یه مسیر مشخص دوچرخه سواری می کنن.میتونی اگر بخوای باهاشون همراه بشی :)
i.forouzan
i.forouzan
٩٥/٠٣/٣١
٠
٠
گ÷ و گفت قشنگی بود، من از شنیدن حرفای افراد جهان دیده لذت میبرم. مرسی
maede
maede
٩٥/٠٣/٣١
٠
٠
بله واقعا شنیدنی بود//چه خوب که دوست داشتین و ممنون از نظرتون :)
نگار
نگار
٩٥/٠٣/٣١
١
٠
سلام عزیزم،منم مشهدم،اگه دلت خواست یه روزایی هماهنگ کن با هم بریم رکاب زنی 😊
k_koolak
k_koolak
٩٥/٠٣/٣١
٠
٠
منم میام :)
maede
maede
٩٥/٠٣/٣١
٠
٠
سلام :) من دوچرخه سوار نیستم نگار جان،با کولاک برو :))
f_maveddat
f_maveddat
٩٥/٠٣/٣١
٠
٠
سلآم؛ خیلی هم جذاب....مرسی از شما...خدا قوت به آقای تاجران... تشکـــــــــــــر :)
maede
maede
٩٥/٠٣/٣١
٠
٠
سلام.ممنون که خوندی :)
شهین
شهین
٩٥/٠٣/٣١
١
٠
دست شما درد نکنه. مصاحبه های خیلی خوبی برگزار میکنید و انگار شور زندگی رو به آدم تزریق میکنید. حداقل برای من که تمام مصاحبه هاتون این احساس رو میده. متشکرم.فقط از خواندن بخش آخر مصاحبه دلم گرفت. (که البته تقصیر شما نیست)ای کاش واقعا فرهنگ بهتری داشتیم و دید مردم ما نسبت به خیلی چیزهایی که درکل دنیا نرمال هست و جا افتاده، از این بهتر میبود.بهرحال متشکرم بخاط همه مصاحبه های خوب و جالبی که انجام میدید.
maede
maede
٩٥/٠٣/٣١
٠
٠
شما همیشه به من لطف دارید و ممنونم که به مطالب من توجه می کنید و می خونین :) بله انشاالله که اوضاع بهتر بشه و حداقل راه های مناسب دوچرخه سواری بیشتر بشه.
zahra_rezaee
zahra_rezaee
٩٥/٠٣/٣١
٠
٠
خوش به حالش کاش من هم میتونستم.خوندن مطلب کلی حسرت اورد توی دلم
maede
maede
٩٥/٠٣/٣١
٠
٠
ای وای ببخشید اگه دلتون خواست :(
h.naderi
h.naderi
٩٥/٠٣/٣١
٠
٠
خیلی فرد خوبی رو پیدا کردید و این مصاحبه هم بسیار عالی انجام شده بود :) احسنت
maede
maede
٩٥/٠٣/٣١
٠
٠
خداروشکر،به لطف راهنمایی های آقای فروزان نیاست :) ممنون که خوندین :)
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٣/٣١
٠
٠
واااااای خیلی هیجان زده ام!!1
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٣/٣١
٠
٠
«ولی این زندگی من بود و کسی در آینده جواب حسرت کارهای نکرده من را نمی‌دهد.» این اوج قضیه بود! سفر خیلی فوق العاده است! اونم با دور دنیا! اونم با دوچرخه!!!! آقا خوش به حالش داره میره آمریکای جنوبی رو ببینه.....:(
maede
maede
٩٥/٠٣/٣١
٠
٠
آره این همت و پشتکارشون تحسین برانگیزه :)
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠٣/٣١
٠
٠
منم میخواممممم. دوچرخه سواری عالیه. سفر هم عالیه. حالا ترکیب این دوتا فوق‌العاده میشه. سختی هاش قبول ولی لذتش بیشتره به نظرم.یه آدم پایه پیدا بشه بیاد منم ببره 😭😭😭😭😭😭 یه جوری زندگی این آدما برام حسرت برانگیزه. حس میکنم دارن از لحظه لحظه زندگیشون لذت میبرن. یکی بیاد بریم دیگه 😭😭😭
maede
maede
٩٥/٠٣/٣١
٠
٠
آره واقعا زندگی جالبی میشه.همراه که زیاده،برین حداقل مشهد گردی :))
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠٣/٣١
١
٠
حالا حتماً نباید جهانگردی باشه ها. من ایران گردی رو هم پایه ام. ✌✌✌مرسی مایده جان بابت این مطلب تر و تمیز.
maede
maede
٩٥/٠٣/٣١
٠
٠
اگه واقعا تصمیم به ایرانگردی با دوچرخه داشته باشی فکر کنم از طریق نت و گروه های دوچرخه سواری بتونی همسفرهایی رو پیدا کنی :) نظر لطفته :)
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠٤/٠١
٠
٠
چه عالی! منتهی فک کنم همین قدر که ایران گردیم زمان ببره، راضی کردن پدرم هم برای کسب این اجازه زمان ببره. امیدوارم بشه یه روز... :))))
k_koolak
k_koolak
٩٥/٠٣/٣١
٠
٠
مچکرم اره اگه معرفی کنید ممنون میشم. منم مثل ایشون نمیخوام حسرت چیزی رو دلم بمونه واسه همین تلاشمو بیشتر کردم. شما هم دعا کنید تلاش هام نتیجه بده.
maede
maede
٩٥/٠٣/٣١
٠
٠
بپرسم ساعت و مکان دقیقشو بهت میگم.امیدوارم همونطور بشه که میخوای :)
Vania
Vania
٩٥/٠٣/٣١
٠
٠
لازمه منم بگم دلم خواست!هیییی//// با اون بخش صحبت های این اقا خیلی موافق نیستم که دخترها هم میتونن این کار رو انجام بدن اگه به ترسشون غلبه کنن.حداقل اینجا تو کشور ما اینطور نیست.فقط به خود اون دختر بستگی نداره.و اکثر خانواده ها اجازه نمیدن دخترشون تنها سفر کنه...ممنون مائده جان و خداقوت:) مصاحبه خوبی بود:)
maede
maede
٩٥/٠٣/٣١
٠
٠
آره حتی ایشون هم که آقا هستن خانواده شون مخالف بودن و نگرانی هایی داشتن،خترا که دیگه جای خود!ولی اگر تنها مشکل همین باشه به نظرم قابل حله بلاخره//مرسی حکیمه جان،چه خوب که خوشت اومد :)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٤/٠١
١
٠
وای چقدر دلم خواست ^_^ مرسی مائده بانو :)
maede
maede
٩٥/٠٤/٠٢
١
٠
ممنون که خوندی :)
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/٠٤/٠١
٠
٠
وای که چه قدر از زندگیش لذت می بره این آقا واقعا صرفا زندگی نکرده، دلمان بسی می خواهد ولی گمونم با همراه خیلی بهتر می چسبه :دی!نروژ و شفق قطبی و کلا جهانگردی و ایرانگردی . چه قدر خوش به حالشونه :))))))))) این که هزینه هاشون رو با کمک مردم تامین می کنن یعنی چی؟ هزینه ی سفر رو مردم می دن؟ خیلی خوب بود مائده فقط حسابی سوز به دل شدیم -_-
maede
maede
٩٥/٠٤/٠٢
٠
٠
آره اگه از اول با یک نفر شروع کنی خیلی بهتره ،امنیتشم بالاتره:) ایشون تو همه جای دنیا کلاس آموزشی که میذارن و هدف مهم سفرشون یعنی همون نگهداری از طبیعت و درخت ها و ...رو که میگن مردم علاقمند میشن که بایت کارگاه ها و کلاس ها پول بدن تا بازم بتونن سفر کنن و تو بقیه کشورها هم این کلاس ها و اموزش ها ادامه داشته باشن.اینطوریه که هزینه سفرشون تامین میشه.ممنون پاییز جان،ببخشید دیگه همه دلشون خواست :))
naeeme-chakeri
naeeme-chakeri
٩٥/٠٤/٠١
٠
٠
منم عاشق سفرم... ولی خب دوچرخه نه...جالا شاید بخشی از سفر ولی همش خب خیلی سخته... در ضمن وسیله ممنوعه؟؟!!!
maede
maede
٩٥/٠٤/٠٢
٠
٠
باید عاشق دوچرخه سواری هم باشی که اینطوری سفر کنی :) چون خانوما نمیتونن دوچرخه سواری کنن و برای آقایون هم به خاطر پوششون محدودیت قائل میشن و دوچرخه شون رو میگیرن،به این دلیل گفتن وسیله ممنوعه.
بیخیال
بیخیال
٩٥/٠٤/٠١
٠
٠
من همین الان داشتم با مادرم درباره همچین رویایی حرف میزدم دلم میخواست انجامش بده اخه چرا رویای ادمای دیگرو میدزدین اه
maede
maede
٩٥/٠٤/٠٢
٠
٠
اگه واقعا علاقمند باشین،پشتکار داشته باشین و پیگیر باشین میتونه رویای شما باقی بمونه و به واقعیت هم تبدیل بشه :)
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٤/٠٢
٠
٠
دمت گرم مائده خیلی خوب بود. حالا میخوای با این خیل عظیمی که میخوان جهانگردی کنن چیکار کنی؟ کی مسئولیت مارو به گردن میگیره؟ ها؟:)) من بی نهایت مسافرت کردن اینطوری رو دوست دارم... امیدوارم یه روز به آرزوم برسم :(
maede
maede
٩٥/٠٤/٠٥
٠
٠
دقیقا :) فکر نمی کردم این حجم از دوستداران جهانگردی با دوچرخه داشته باشیم!مسئولیت؟شیب؟بام؟ :))) امیدوارم همراه آقای خطیب حداقل یه دور ایرانگردی بری با دوچرخه :)
اردشیر از گرگان
اردشیر از گرگان
٩٥/٠٤/٠٢
٠
٠
سلام.من هم دور ایران رو با دوچرخه گشتم.و فهمیدم که کارهای بزرگ انگیزه میخوادنه پول وچیزای دیگه.وامیدوارم مثل شما دنیا رو زیر چرخهای دوچرخم فتح کنم.
maede
maede
٩٥/٠٤/٠٥
٠
٠
البته نمیشه که پول نخواد،قطعا این هم لازمه :) انشاالله..امیدوارم زودتر این خواسته تون اتفاق بیفته
فرید روشنایی
فرید روشنایی
٩٥/٠٤/٠٥
٠
٠
محمد تاجران عزیز بنظر من بهترین سایکل توریست ایرانه، این بزرگ مرد بدون هیچ چشم داشتی تمام دوچرخه سواران را ساپورت میکنه و تا هرکجا که میتونه بهشون کمک و همفکری میده...یادش بخیر تو ترکیه محمد با این پیشینه هنگفتش، پنچری دوچرخه ما رو گرفت و نزاشت ما حتی بهش دست بزنیم...امید به اینکه محمدهای بیشتری تو کشورمون پیدا کنیم
maede
maede
٩٥/٠٤/٢٥
٠
٠
بله،ایشون کارشون درسته :) ممنون از نظرتون
بهمن
بهمن
٩٥/٠٧/١٤
٠
٠
سلام آرزوی موفقیت برای شما دارم خیلی دوست دارم شما را از نزدیک ببینم و از تجربه شما استفاده کنم منم دوچرخه سواری می کنم وقصد ایران گردی دارم.
morteza
morteza
٩٦/٠٤/١٥
٠
٠
گفت و گوی جالبی بود ما هم همراه چند تا از دوستامون ایشالله سال دیگه شروع میکنیم ایران گردی و اگر خدا بخواد بعدش جهانگردی سعی داریم تا سال دیگه دانش مورد نیازو کسب کنیم و به وزن و تناسب اندام هم برسیم
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠