نظام آموزشی بر محور ثروت

نظام آموزشی بر محور ثروت

نویسنده : مائده رئیس الساداتی

«با ما کنکور را 100 بزنید.»، «پزشکی دانشگاه تهران ديگر رویا نیست.»، «چگونه با معدل 16 نهایی پزشکی قبول شدم.»، «با 5 جلسه ریاضی کنکور را 50 به بالا بزنید!» و... این‌ها فقط يک سری از جملات برگه‌های تبلیغاتی است که هم اکنون در بیشتر شهر پخش شده است. خسته از اين همه تبلیغات جورواجور که شما را گیج می‌کند، مي‌روید سراغ شبکه‌های خودی (نه بی‌خودی بلاد کفر) تا تلویزیون را روشن می‌کنید فلان شبکه مسابقه‌ای علمی دارد، با خودتان مي‌گویید چه خوب و مشغول تماشا مسابقه‌ای مي‌شوید که سطح علمی دانش آموزان مختلف سنجیده مي‌شود ولی در آخر با تبلیغ فلان بسته‌های آموزشی مواجه خواهید شد و شماره‌ای که باید به آن نام و نام خانوادگی خود را پیامک کنید! شبکه بعد دبیری دارد فلان مبحث زیست را درس مي‌دهد که ناگهان به دلیل کمبود وقت به شما پیشنهاد مي‌دهد سی‌دی‌های آموزشی فلان موسسه را خریداری کنید تا به طور کامل متوجه مباحث بسیار مهم دبیر محترمه شوید.

بی‌خیال تماشا تلویزیون شده و مي روید که کمی استراحت کنید تا خود را برای درس خواندن آماده کنید. گرم خواب شده‌اید که ناگهان تلفن خانه زنگ می‌زند:

-الو

- سلام از آموزشگاه بووووققققق مزاحم میشم

- بله بفرمائید...

- همایش فلان درس را داریم با فلان دبیر پروازی کاملا مجانی مایلید شرکت کنید. وقت تنگ است و جا کم...

شما هم وسوسه می‌شوید و قبول می‌کنید. روز همایش، دبیر مربوطه:

- با 6 صفحه از جزوه بنده خواهید توانست این درس را در کنکور 60 درصد زده و نهایی را 20 بگیرید.

و پشت بندش جیغ ذوق زده دختر کناری‌تان بلند مي‌شود.

کارنامه نهایی را گرفتید و مي‌خواهید در پایه چهارم ثبت نام کنید؛ بعد از تعریف و تمجیدهای فراوان مدیر از دبیرهای دبیرستان و آموزشگاه غیر انتفاعی مربوطه که سال‌ها در دبیرستان‌های تیزهوشان و نمونه گچ خورده‌اند و هم اکنون قدم بر سر شما نهاده‌اند تا به شما دانش آموزان بی‌هوش و کم‌هوش درس بدهند و حرص بخورند، با رقم 10 میلیون و اندی شهریه مواجه مي‌شوید! بی‌خیال دبیرستان به نام و دبیران تیز هوشانی و تعداد دانش آموزان کم مي‌شوید و با خودتان مي‌گویید «خودم می‌شینم میخونم يک دوتا کلاسم برای بعضی از دروس تخصصی میرم» و به سراغ یکی از برگه‌های تبلیغاتی رفته و شماره را می‌گیرید تا از قیمت کلاس‌های فلان دبیر با خبر شوید که به سمع‌تان می‌رسانند که کلاس‌های درس مربوطه مبحثی شده است و اگر مایلید با دانش آموزان تیزهوشان در يک کلاس بنشینید باید کمی بیش‌تر مایه بگذارید و تا سقف فلان میلیون يک درس تخصصی می‌کشد!

خسته از همه اين درگیری‌ها، نگاه‌تان به لیست کتاب‌های کمک درسی مي‌افتد که ندارید و در نهایت خسته‌تر از همیشه روی تخت‌تان ولو مي‌شوید و یاد جمله معروف علم بهتر است یا ثروت مي‌افتید، اما اين بار با قطعیت تمام به جواب خود رسیده‌اید، قطعا ثروت بهتر است زیرا تا ثروت نباشد از ثبت نام هم خبری نیست، از کلاس کنکور هم همین طور و همین طور درس خواندن. نظام آموزشی بر محور ثروت...

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
زهرا‌ آقايي
زهرا‌ آقايي
٩٥/٠٤/٠٣
٠
٠
متاسفم بابت اين وضع واقعا متاسفم... ولي خيلي از همين بچه پولدارا رو ميشناسم كه رفتن كلاس كنكور با هزينه‌هاي گزاف. در نهايتم ازاد قبول شدن! يعني اونام فقط بازارگرمي راه انداختن. به نظرم خيلي موثر نيستن.... حالا شايدم باشن!
m_rs
m_rs
٩٥/٠٤/٠٣
٠
٠
آره بعضی ها هم هستن. منم دیدم ولی.چ میشه کرده ديگر دانش آموز شده دستگاه عابر بانک...:) ممنون ازتون...:)
خورشید
خورشید
٩٥/٠٤/٠٣
٠
٠
به نظر من کلاس کنکور و اموزگاه و همه این ها زیاد هممهمنیست . یکی بخواد بخونه بدون همه اینها هم میتونه یه رشته خوب قبول شه
m_rs
m_rs
٩٥/٠٤/٠٣
١
٠
بله درسته...:) اما خيلی هام بودن کة به خاطر وعده های اموزشگاه ها گول خوردن.و از آخرم نابود شدن..!! ممنون به خاطر نظرتون
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/٠٤/٠٣
١
٠
لعنت به این سیستم آموزش و پروش و گزینش ما، نمی دونم تا کی قراره آینده دانش آموزای این مملکت به بازی گرفته بشه ..
f_maveddat
f_maveddat
٩٥/٠٤/٠٣
٠
٠
سلآم؛ بله واقعن وضع داغونیه :/
p_rahimii
p_rahimii
٩٥/٠٤/٠٣
٠
٠
ما که بدون کلاس کنکوریو و این جور برنامه ها خوندیم آخرشم دوره روزانه یه دانشگاه خوب قبول شدیم، اینا همش الکیه، آدم باید خودش بخواد. فقط یه برنامه ریزی درست کافیه.
m_rs
m_rs
٩٥/٠٤/٠٣
٠
٠
بله واقعااا درسته...:) تبریک میگم بهتون به خاطر اين همتی کة داشتین...!!!
s_mohsen
s_mohsen
٩٥/٠٤/٠٣
٠
٠
البته که مشکل از سیستم اموزشی هم هست ولی همیشه هم نباید تقصیر روگردن دیگران انداخت:)
n_rohani
n_rohani
٩٥/٠٤/٠٣
١
٠
به شخصه به طور کامل همه ی اینا رو تجربه کردم ولی هیچ وقت توی دامهای اینا نیفتادم ولی تو دور بری هام تا هست دیدم کسایی رو که 10میلیون سی دی و کتاب و خیلی چیزای دیگه رو خریدن ولی در اخر رتبه کنکورشون رو با 140*وارد کردن گوشیشون شارز شده :-)و دیدم کسایی رو که بدون هیچ کدوم از این سی دی ها الان دارند بهترین جاهای ایران درس میخونند
m_rs
m_rs
٩٥/٠٤/٠٣
٠
٠
بله درسته...:) مهم خود دانش آموز...
m_rs
m_rs
٩٥/٠٤/٠٣
٠
٠
درسته واقعآ...:) آدم باید زرنگ باشة ک گول نخوره خيلی از دوستای من واسه نهایی هاشون دچار وسوسه های موسسه ها شدن و از آخرم هیچ...!!
سحر
سحر
٩٥/٠٤/٠٣
٠
٠
بی نهایت با این متن موافقم.من خودم به خاطر شهریه ی بالای پیش دانشگاهی همه مدرسه ها-از دولتی تا غیرانتفاعی-تصمیم گرفتم پیش را غیرحضوری بخوانم.وضع خیلی افتضاح است...
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٥/٠٤/٠٣
٠
٠
والله من که هم کارشناسی هم ارشد رو روزانه خوندم هیچ کلاسی هم شرکت نکردم! مهم خود کتاب درسی و همت دانش آموزه. به این تبلیغات دهن پر کن اهمیت ندین! چن تا از کتاب تست های معتبر سنجش رو بگیرید و بشینین بخونین تمام! :)
m_rs
m_rs
٩٥/٠٤/٠٣
٠
٠
ممنون...:) حتما خواهیم خوندی و تمام سعیمون رو خواهیم کرد...!!!:)
m_rs
m_rs
٩٥/٠٤/٠٣
٠
٠
از افتضاحم کمی آن ور تر...:)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٤/٠٤
١
٠
یاد دوران پیش دانشگاهی بخیر " قلم چی دست از سر هیچ بنی بشری برنمی داره " . بسیار خوب :)
m_rs
m_rs
٩٥/٠٤/٠٤
١
٠
دست از سر ما هم برنداشته هنوز از آخرم.کار خودش رو کرد باید برم قلم چی...:| ممنون ار نظرتون..:)
s_a_taheri
s_a_taheri
٩٥/٠٤/٠٧
٠
٠
واقعا ما داریم به کجا میریم؟؟؟؟ حالا جای دوری نرید بیاید من یه آموزشگاه کنکور میزنم ثروت هم نمی خواد میرید پزشکی دانشگاه تهران فقط بصورت قسطی شهریه های دانشگاه آزاد رو به من بدید :)))
m_rs
m_rs
٩٥/٠٤/٠٧
٠
٠
الان دیگه شهریه های اين مدرسه های غیر انتفاعی کم از آزاد نداره کی از نزدیکانم آزاد پزشکی میخونن شهریه یه ترم ایشون به اندازه شهریه سال سوم یکی از اين آموزشگاه ها بود آدم گاهی با خودش میگه آزاد قبول شم خرجش.کم تره...:)
s_a_taheri
s_a_taheri
٩٥/٠٤/٠٧
٠
٠
جدی؟ پس ما خوب موقع در رفتیم وگرنه الان در حد سیکل باید بسنده می کردیم:)))
m_sistani
m_sistani
٩٥/٠٤/١٠
٠
٠
آدم اگه اراده کنه و خودش درس بخونه دیگه هیچ احتیاجی به این کلاسهای چرت و پرت نداره ولی میگن کلاس داره بری این کلاسای با کلاس گرون!
m_rs
m_rs
٩٥/٠٤/١٠
٠
٠
صحیح...!! ممنون از نظرتون...:) ولی مشکل اینجاست یه سری معلم از خدا بی خبر جوری بچه ها رو وابسته به جزوه مي کنن کة کلا کتاب از یاد میره...!!:(
پربازدیدتریـــن ها