خواب نمونیم!*صلوات...
پرونده‌ای پیرامون تیم ملی والیبال ایران در چند ماه آینده

خواب نمونیم!*صلوات...

نویسنده : سینا واحدی

یک قرن و خرده‌ای از عمر ورزش پرهیجان والیبال می‌گذرد و شاید امروز بتوان آن را جزو 5 ورزش محبوب دنیا دانست. خبر خوشحال کننده راهیابی تیم ملی ایران به مسابقات المپیک را همه شنیده‌ایم. این‌که بعد از 52 سال به المپیک راه یافتیم، به علت این‌است که اصلا 52 سال است که والیبال به مسابقات المپیک اضافه شده و این یعنی والیبال ما تا الان رنگ المپیک را هم ندیده بود. رفتن‌مان به المپیک در رشته‌ای که امروز همه آن را به خوبی می‌شناسیم و حتی برایش به خیابان می‌ریزیم و کلی شلوغ‌کاری می‌کنیم، بی‌سابقه و بی‌نظیر بود.

 

گذشت از هفت خان والیبال

بعد از پیروزی بر 6 رقیب سرسخت در انتخابی المپیک و گرفتن سهمیه قطعی رقابت‌های المپیک آرژانتین با رتبه دوم در گروه، اتفاقی عجیب را شاهد بودیم. اتفاقی که با بردهای سابق تیم ملی والیبال‌مان در مسابقات گذشته هم‌خوانی نداشت. رفتن به المپیک شاید بی‌سابقه‌ترین اتفاق والیبالی ایران باشد، اما این دفعه خبری از شور و شوق خیابانی و عمومی مردم نبود. مردم بعد از شنیدن خبر المپیک رفتن‌مان اصلا عین خیال‌شان هم نبود. بدون شک دلایل زیادی برای این مساله وجود دارد، اما شاید بتوان بالا رفتن انتظار مردم از سطح والیبال را یکی از مهم‌ترین دلایل آن دانست.

سهميه گرفتن در بين سه تيم برتر آسيا، تيم‌هاي دوم و سوم اروپا،‌ تيم دوم آمريكاي جنوبي و تيم دوم آمريكاي شمالي به نظر سهل مي‌رسید اما كار مشكلي بود.

جدا ازین که باخت‌مان در برابر فرانسه با اختلاف بسیار کمی بود، اما قرارگیری در برابر تیم‌های قَدَر دنیا برد‌های آسانی را برای‌مان رقم نزد. تنها در برابر استرالیا توانستیم همه‌ی ست‌ها را بگیریم و 3بر0 به پیروزی برسیم. در 5 بازی دیگر با اختلاف یک یا دو ست برنده بازی بودیم. به هر حال با بازی‌های قدرتمندانه و تلاش تیمی توانستیم برای اولین بار در تاریخ المپیک به آن راه پیدا کنیم، جالب این‌که در گروه 8 تیمی ما، تنها ایران سابقه حضور در المپیک را نداشت.

 

Mp4ترین لیگ جهانی

تیم ملی والیبال ایران امسال چهارمین حضورش در لیگ جهانی والیبال را در حالی تجربه می‌کند که این رقابت ها در سال برگزاری المپیک در فشرده‌ترین زمان ممکن برگزار خواهد شد.

لیگ جهانی در سه سطح برگزار می‌شود و هر تیم با توجه به سابقه و رتبه خود در سطح یک، دو یا سه قرار می‌گیرد. تیم ملی کشورمان مانند دوره‌های گذشته در سطح 1 لیگ با دیگر رقبا هم‌تیم است. 

اما این لیگ غیر از تغییر زمانی، تغییرات دیگری هم دارد. آن هم در فرمول گروه بندی مسابقات. این بار سطح‌ها از 9تیم به 12 تیم تغییر یافته‌است. بازی‌ها در 3هفته و با 9میزبان و با گروه‌های 4 تیمی برگزار می‌شود. ایران که با تیم‌های فرانسه، ایتالیا، استرالیا، روسیه، آمریکا، برزیل، آرژانتین، صربستان، بلغارستان، بلژیک و لهستان هم گروه است، با تیم‌های برزیل، آرژانتین و صربستان 2بار هم گروه است، در نتیجه 2 بار بازی می‌کند.

هفته نخست: 27 تا 29 خردادماه

گروه A، میزبان استرالیا: استرالیا، فرانسه، ایتالیا، بلژیک

گروهB ، میزبان برزیل: برزیل، ایران، آمریکا، آرژانتین

گروهC، میزبان روسیه: روسیه، صربستان، بلغارستان، لهستان

هفته دوم: سوم تا پنجم تیرماه

گروهD ، میزبان لهستان: لهستان، روسیه، آرژانتین، فرانسه

گروهE ، میزبان ایتالیا: ایتالیا، آمریکا، استرالیا، بلژیک

گروهF ، میزبان صربستان: صربستان، ایران، بلغارستان، برزیل

هفته سوم: 10 تا 12 تیرماه

گروه G، میزبان فرانسه: فرانسه، بلژیک، برزیل، لهستان

گروه H، میزبان آمریکا: امریکا، بلغارستان، روسیه، استرالیا

گروه I- میزبان ایران: ایران، ایتالیا، صربستان، آرژانتین

 

و این المپیک لعنتی...

هرچند لیگ جهانی و جام جهانی اعتبار و شاید هم کلاس خاصی داشته باشد، اما به هر حال المپیک معتبرترین و مهم‌ترین رویداد والیبالی کل دنیاست. اکنون که بعد از 52 سال برای اولین بار در رقابت‌های المپیک شرکت می‌کنیم، باید کمی بیشتر هوای خودمان را داشته باشیم. مسابقات والیبال مردان المپیک 2016 برزیل با حضور 12 تیم برگزار می‌شود. 12تیم مسابقات والیبال المپیک بر این اساس انتخاب می‌شوند:

برزیل: میزبان المپیک

آرژانتین: قهرمان مسابقات انتخابی آمریکای جنوبی

روسیه: قهرمان مسابقات انتخابی اروپا

کوبا: قهرمان مسابقات انتخابی آمریکای شمالی و مرکزی

مصر: قهرمان مسابقات انتخابی آفریقا

آمریکا و ایتالیا: قهرمان و نایب قهرمان جام جهانی 2015

پنج سهمیه دیگر المپیک 2016 در رقابت‌های انتخابی مشخص شدند.

رقابت‌های نفس‌گیر المپیک بین12 تیم در قالب 2گروه انجام خواهد شد. ایران در گروه دوم با تیم‌های لهستان، مصر، روسیه، کوبا و آرژانتین، هم گروه‌است. از هر گروه 4 تیم اول، به مرحله بعد صعود خواهند کرد. در اولین بازی‌مان روبه‌روی تیم مربی سابق و دوست داشتنی قرار خواهیم گرفت. آرژانتین اگرچه 2بازی هم قبل از آن در لیگ جهانی با ما انجام خواهد داد، اما بی‌شک بازی‌ با آرژانتین در المپیک هیجانی‌تر و سخت‌تر خواهد بود.

طبیعی است برای رفتن به مرحله یک چهارم نهایی باید حداقل از سد 2 تیم بگذریم. شاید به نظر مصر و یا حتی کوبا اسم‌های ناآشناتری باشند، اما نمی‌توان هیچ‌کدام از آن‌ها را دست کم گرفت.

تیم دوم جهان، لهستان، با 8 بار حضور در المپیک و یک قهرمانی، حریفی سرسخت برای ایران محسوب می‌شود. اگر چه در مسابقات انتخابی از ما یک پله بالاتر ایستاد، اما هم‌چنان در بازی‌های اخیر در مقابل ایران نتیجه‌ای غیر از باخت به‌دست نیاورده‌است.

تیم روسیه آخرین قهرمان المپیک جهان با رتبه سوم در رنکینگ جهانی، 11بار در المپیک حاضر بوده که برایش 3مدال طلا به ارمغان آورده‌است. یقینا آخرین بازی ایران در مرحله گروهی المپیک یکی از سخت‌ترین‌های آن خواهد بود.

آرژانتین با رتبه ششمی در آخرین رنکینگ بین‌المللی، اما انگیزه فوق‌العاده‌ای برای کسب مدال خواهد داشت. اگرچه با 6 بار حضور خود در المپیک تنها مدال به دست آورده‌اش برنز بوده است، اما با وجود مربی نام آشنای خود ولاسکو نشان داده که حریف چغری در برابر ایران است.

نماینده آمریکای شمالی با کسب قهرمانی در مسابقات انتخابی به مسابقات راه‌یافت. کوبا با رتبه 15 در رنکینگ جهانی 6 حضور در مسابقات المپیک داشته که همانند آرژانتین رتبه‌ای بهتر از سومی کسب نکرده‌است.

آخرین حریف‌مان، تنها نماینده قاره آفریقا، رتبه 17رنکینگ جهان است. 3 حضور گذشته مصر در المپیک رتبه 10ام و یازدهمی را برای قهرمان آفریقا به همراه داشته است. شاید بتوان گفت ساده‌ترین رقیب ایران در گروه مقدماتی المپیک، مصر باشد. 

 

آزمون لوزانو

8‌امین تیم جهان و تیم اول آسیا با اولین حضور خود درالمپیک امید کسب مدال دارد. اما در این شرایط سخت در اولین قدم باید نقاط ضعف گذشته خود را جبران کند. لوزانو با قبولی در اولین امتحان خود توانست تیم ملی ایران را به المپیک برساند، اما او هنوز نتواسته نقاط ضعف اصلی ایران را حل کند.

والیبال امروزی یا به قولی نوین در تیم‌های قدرتمند دنیا بر پایه سرویس است. به صورتی که برزیل، ایتالیا، آمریکا و روسیه سرویس‌زن‌های بسیار قوی و درست و حسابی دارند. سرویس‌هایی که به امتیاز تبدیل می‌شود.

دریافت و توپ‌گیری در انتهای زمین مشکل دوم تیم ملی کشورمان است، مشکلی که حتی روسیه و آمریکا نیز با آن درگیری داشته‌اند. این مساله البته نیازمند تجدید روحیه تیمی و تقویت اتحاد بین بازیکنان مخصوصا دفاع و توپ گیر است.

 

غرش ببرهای ایران

تیم ملی والیبال کشورمان با تکیه بر نقاط قوت و قدرت خود می‌تواند حتی امید کسب مدال را هم داشته باشد. نکاتی مثل

- انسجام ذهنی در تمام طول بازی به طوری که از دست دادن 4 یا 5 امتیاز قابل جبران است. دفاع روی تور مستحکم با وجود محمد موسوی و عادل غلامی و...

-  داشتن بازیکنان آماده روی نیمکت ذخیره

- سرویس‌های بسیار خوب حتی بهتر از تیم‌هایی مانند روسیه و ایتالیا (قائمی، موسوی، میرزاجانپور، معروف)

- مربی کاربلدی به نام لوزانو

- تجربه‌های جهانی مکرر در سال‌های اخیر

به امید مدال‌های رنگین در المپیک...

============

* اشاره به خواب موندن 2بازیکن تیم ملی و جا ماندن از هواپیما بازگشت به ایران پس از مسابقات انتخابی ژاپن

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
s_khorashadi
s_khorashadi
٩٥/٠٣/٢٦
٠
٠
مطلب جامع و خوبی بود ، ممنون / ورودتون رو هم به جمع جیمی ها خوشامد میگم :)
سینا واحدی
سینا واحدی
٩٥/٠٣/٢٧
٣
٠
ممنونم! :) البته از قدیما با جیم دوستم من! حالا هم که اومدم پیشش! :))
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠٣/٢٦
٠
٠
چقدر خوب میشه اگه تیم با نتایج عالی از پس المپیک هم بر بیاد، چیز غیر ممکنی نیست ولی راستش من که چشم آب نمیخوره! تجربه اول و سختی ه.
سینا واحدی
سینا واحدی
٩٥/٠٣/٢٧
٣
٠
ما همه تلاشمونو کردیم! شمام براش دعا کنید فقط! :))
Far!de
Far!de
٩٥/٠٣/٢٦
٠
٠
مطلب خوبی بود! خسته نباشین! راستی ؛ کیا خواب موندن؟؟؟ خخخخ
سینا واحدی
سینا واحدی
٩٥/٠٣/٢٧
٢
٠
سلامت باشین!! عکسشون کوچولو اون بالا هست! دیگه نمیگم که اسمشون...(ای بابا چرا سانسور کردی مدیر!) :)
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٥/٠٣/٢٧
٣
٠
موسوی و محمودی
Far!de
Far!de
٩٥/٠٣/٢٧
٠
٠
مرسی نسرین جان :)
a_m
a_m
٩٥/٠٣/٢٧
٠
٠
بعد از ۵۲ سال راهیابی به المپیک،احتمالا سبب شده بیشتر مردم از روند این جریان اطلاع درستی نداشته باشند،مطلب بسیار جامع و مفیدی بود،دیگه احتیاج به باز کردن tab های زیاد نیست
سینا واحدی
سینا واحدی
٩٥/٠٣/٢٧
٣
٠
بعید به نظر می رسه! اخه تلویزیون که خیلی گفت! ممنون!:)
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/٠٣/٢٧
٠
٠
واقعا این 52 سال که از عمر المپیک والیبال می گذره این قدر اوضاعمون بد بوده ؟ به نظر من کسی نبوده استعداد ها رو کشف کنه و فدراسیون والیبال کوتاهی کرده . امسال اولین سال حضورمونه و مطمئنا همیشه اولین بارها خیلی سختند ، امیدوارم خوب بازی کنند و کلی تجربه بگیرند و موفق باشن :) فقط چرا این قدر دیر این مطلبو نوشتین ؟ شما خهم خواب موندین ؟:دی
سینا واحدی
سینا واحدی
٩٥/٠٣/٢٧
٣
٠
اوضاعمون بد نبوده تازه به فکر افتادیم فقط!! البته حرکت های زیرساختی خوبی توسط اقای داورزنی انجام شد ، تو دهه80! تازه امروز بازی های لیگ شروع میشه! جیمی همیشه بیدارند!!!
f_maveddat
f_maveddat
٩٥/٠٣/٢٧
٠
٠
سلآم؛ امیدوارم والیبالمون بتونه توی المپیک مقام بیاره و توقعات مردمو برآورده کنه در اون صورت شاید بشه که به غیر فوتبال به ورزش های دیگه هم توی کشور بیشتر بها داده بشه :) سپاس...قلمتآن مستدآم (^_^)
سینا واحدی
سینا واحدی
٩٥/٠٣/٢٩
٣
٠
ما هم امیدواریم زیاد! سپاس!
zarafe
zarafe
٩٥/٠٣/٢٧
١
٠
سلام و خسته نباشید.آقا واحدی. مطلب خیلی جالب مخصوصا سر تیتر عالی بود. تبریک بخاطر جیمی شدن.
سینا واحدی
سینا واحدی
٩٥/٠٣/٢٩
٢
٠
سلامت باشید! سپاس!
G_Gorgani
G_Gorgani
٩٥/٠٣/٢٧
٠
٠
بسیار جامع و مفید:)به امید پیروزی تیمِ کشور عزیزمون^_^
سینا واحدی
سینا واحدی
٩٥/٠٣/٢٩
٢
٠
ممنون! انشاا..
یاسین هستم «)
یاسین هستم «)
٩٥/٠٣/٢٧
٢
٠
سلام استاد واحدی :)) آقا چه خبر ازین ورا ؟! :)))
سینا واحدی
سینا واحدی
٩٥/٠٣/٢٩
٤
٠
سلام! مخلص شما! شما چه خبر ازون ورا؟!
یاسین هستم «)
یاسین هستم «)
٩٥/٠٤/٠٢
١
٠
این‌ور که خبرها حاکی از سلامتی‌ه :) امیدواریم اون‌ورا هم اوضاع رو به‌راه باشه :)
Golbarg_K
Golbarg_K
٩٥/٠٣/٢٧
١
٠
سلام.خوش اومدید(خود من هم چندان قدیمی نیستم البته!). ان شاءالله که پیروزی قسمت بچه های والیبال ایران بشه که لایقش هستن. ممنون از مطلبتون
سینا واحدی
سینا واحدی
٩٥/٠٣/٢٩
٢
٠
سلام سلامت باشید! شما هم قدیمی میشید انشاا.. سپاس
Mostafa
Mostafa
٩٥/٠٣/٢٧
١
٠
به امید موفقیت بیش از پیش و روز افزون تیم ملی والیبال و فوتبال ایران عزیزمون در میادین بین المللی و جهانی و المپیک....
سینا واحدی
سینا واحدی
٩٥/٠٣/٢٩
٢
٠
انشاا..
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
آغاز مکتب نمادگرایی جادویی

کتاب پایان نامه؛ جادوی قرن بیست و یکم

٩٧/٠٣/٠٣