مردها vs زن‌ها!
نقدی به نگاه جنسیتی حاکم بر جامعه

مردها vs زن‌ها!

نویسنده : Nasrin-A

چند ماه پیش وقتی داشتم کلمات متضاد را به بچه‌های کلاس چهارمی یاد می‌دادم، از بچه‌ها خواستم هر دو کلمه‌ای که به نظرشان مفهوم تضاد را می‌رساند؛ نام ببرند. بچه‌ها شروع کردند به ردیف کردن کلمات متضاد و من روی تخته همه را نوشتم. تا این‌که رسیدیم به دو کلمه «دختر - پسر»، «زن - مرد». بچه‌ها این دو جفت کلمه را به اسم کلمات مخالف می‌شناختند.

یک لحظه به این فکر کردم که اگر این بچه‌های ده ساله با همین تفکر رشد کنند؛ آینده آن‌ها هم مثل گذشته ما پر خواهد شد از جنگ‌های جنسیتی. مثل دوران ما، دخترها فمینیسم را علم خواهند کرد و پسرها مرد سالاری را. گفتم دخترهای خوب دو کلمه دختر- پسر مخالف و متضاد هم نیستند بلکه کامل کننده همدیگرند. (حالا بماند که چه بدبختی کشیدم برای تعریف کلمه مکمل!)

متاسفانه در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که تا قبل از ازدواج، از جنس مخالف بد می‌گوییم و تا می‌توانیم در بحث‌های جنسیتی طرفداری جنسیت خودمان را می‌کنیم و به انحای مختلف سعی می‌کنیم جنس مخالف را سرکوب و تحقیر کنیم؛ حتی اگر ته دلمان هم عقیده چندانی به حرف‌های گفته شده نداشته باشیم! و این بدترین شکل تربیت در یک جامعه اسلامی است. جامعه‌ای که قرار است پیام‌آور صلح و مهر باشد؛ مردمانش باید در کمال آرامش روانی در کنار هم زندگی کنند. دخترها و پسرها، زن‌ها و مردها، مادرها و پدرها، از آن دست کلمه‌هایی هستند که شکل گرفته‌اند تا در کنار همدیگر رشد کنند و وجود همدیگر را به تکامل برسانند.

خیلی وقت است که دارم روی این تفکر جنسیت‌گرا فکر می‌کنم و سعی می‌کنم خودم را از گرفتار شدن در دام آن رها کنم. طبیعی است که من از موفقیت و رشد زنان و دختران جامعه‌ام به وجد بیایم اما این به معنای نادیده گرفتن ضعف‌ها و اشتباهات هم جنسانم نیست. طبیعی است که به عنوان یک زن از پایمال شدن حقوق شهروندی‌ام توسط مردان جامعه ناراحت باشم اما این به معنای فراموش کردن رفتارهای خوب و برخوردهای سنجیده و انسانیِ مردان جامعه نیست.

جامعه ما هم مثل هر جامعه رو به پیشرفت دیگری با آسیب‌های عدیده‌ای دست به گریبان است. بیشتر مشکلات اجتماعی را هم می‌توان در کانون خانواده‌ها ریشه‌یابی کرد. این‌که فساد اخلاقی در جامعه افزایش یافته است و یا خیانت‌های فکری و رفتاری در جامعه فزونی گرفته است، چیزی است که نمی‌توان کتمانش کرد. اما این‌که نوک پیکان انتقادات را به سمت یک جنس خاص بگیریم و فقط و فقط انحراف اخلاقی زنان و رفتارهای نسنجیده زنان را عامل فروپاشی کانون خانواده و ویرانی اجتماع انسانی قلمداد کنیم بسیار دور از انصاف خواهد بود.

وقتی با یک پدیده اجتماعی رو به رو می‌شویم، سعی کنیم فراتر از نگاه جنسیتی به موضوع، نگاه انسانی داشته باشیم.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
پری
پری
٩٥/٠٣/٢٢
٠
٠
امان از این «دوگانه انگاری»هایی که در مغز ما فرو کرده اند و هنوز هم ادامه دارد. این دوگانه ها وحشتناکند.
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٥/٠٣/٢٣
٠
٠
متاسفانه
sahari_m
sahari_m
٩٥/٠٣/٢٢
٠
٠
انصافا بی طرفانه قضاوت کردید ...زیبا بود
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٥/٠٣/٢٣
٠
٠
خوشحالم که این حس بی طرفانه رو درک کردید:)
marjan_mi
marjan_mi
٩٥/٠٣/٢٢
٠
٠
:)
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٥/٠٣/٢٣
٠
٠
:)
Miss_shaqayeq
Miss_shaqayeq
٩٥/٠٣/٢٣
٠
٠
از قدیم گفتن:دخترا با دخترا،پسرا با پسرا و نیز گفتن:دخترا شیرن مثل شمشیرن،پسرا بادکنکن دست بزنی میترکن:)) خلاصه که حرف حق شما جواب نداره و دقیقا همینطوره که میفرمایید.
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٥/٠٣/٢٣
٠
٠
:) ممنونم از نگاه تون
h.naderi
h.naderi
٩٥/٠٣/٢٣
٠
١
الان بالاخره من هدف مطلب رو نفهمیدم. اینکه کلا توی همه چیز نگاه تساوری باشه خوبه یا بده؟ من الان در موقعیت هایی قرار دارم که مثلا گاهی میشه نیرویی رو جذب کنیم؛ عموما سعی می کنیم نیروی خوب بگیریم ولی آقا بودن برامون مهمه؛ چون استقامت و توانایی کاری و راندمانشون از خانم ها بهتره (این رو برای مثال در کار خودم میگم) الان این نوع نگاه به نظر شما میشه جنسیت گرا؟
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٥/٠٣/٢٣
٠
٠
قطعا از ضعف قلم منه که متوجه هدف متن نشدید:) نه این نگاه جنسیت گرا نیست، شما مختارید برای کارتون از هر جنسیتی نیرو جذب کنید، منظور من توی پدیده های اجتماعی بود اینکه تا یه مشکلی پیش میاد میگیم بله خانم ها اینجوری هستن، یا بله اقایون همشون این طور یاند. میگم همدیگه رو از روی جنسیت قضاوت نکنیم چون توی هر جنسی خوب و بد داریم.
h.naderi
h.naderi
٩٥/٠٣/٢٣
٠
٠
آها؛ اینکه مشخص و واضح هست. ینی به نظرم پیش فرض هست که توی هر جنسی خوب و بد داریم و البته قانون های کلی مثل چیزی که گفتم داریم.توی یک کارهای آقایون بهتر هستند توی یک کارهایی خانم ها// البته اینم مطلق نیست بلکه یک استقراء نسبی هست
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٥/٠٣/٢٣
٠
٠
مشخص هست ولی رعایت نمیشه متاسفانه. مخصوصا این روزها خیلی شاهد سرکوب جنسیتی تو فضای مجازی هستیم. تا یه نفر یه اشتباهی مرتکب میشه همه ی هم جنسانش هم متهم میشن!
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٣/٢٣
١
٠
راستش این هست که من هیچ وقت وارد بحث های زن یا مرد سالاری نشدم و مقابل مردهایی که اعتقاد منجمد برتری جنسیتشون رو دارند جبهه نگرفتم ، سعی کردم با صحبت کردن قانعشون کنم و بحث رو به کل کل و توهین نکشونم اما زمانی که یک فرد با تفکری ستیزه جو بار اومده سخت میشه قانعش کرد :)
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٥/٠٣/٢٤
١
٠
میدونی همشونم ستیزه جو نیستن کلا ذات بعضی از آدم ها اینجوریه که همه چی رو جنسیتی نگاه کنن. اگه یه موفقیتی مال جنسیت خودشون باشه عالیه ولی اگه برعکسش باشه میتونه تا حد یه کار عادی کم ارزش باشه:) این خوبه که اهل این بازیا نیستی
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٣/٢٤
٠
٠
امیدوارم همشون به راه راست هدایت بشن چون وجودشون آزار دهندس
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/٠٣/٢٤
٠
٠
واکنش دانش آموزا چی بود، پذیرفتن ؟ !بعضی آدما هستن کلا فرقی نداره بحث قومیتی باشه یا جنسیتی ، حزب بادن و حزب نفع !
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٥/٠٣/٢٤
٠
٠
درسته که سنشون خیلی کمه ولی قدرت درک بالایی دارن. و همین که همه چیز رو به خانواده هاشون انتقال میدن هم خیلی موثره توی پذیرشش. بعدشم مگه جرات دارن نپذیرن:))
پربازدیدتریـــن ها
خدا هیچکس را شرمنده نکند

من هیچوقت دوست نداشتم عید بیاید

٩٦/١٢/٢٣
شعری سروده خودم

غیر تو راه ندارند به درون خانه دل

٩٦/١٢/٢٣
همه چیز در تو خلاصه می شود

برای من از تو نوشتن ناممکن است

٩٦/١٢/٢٧
من آخرین بچه هستم

سین هفت نفره

٩٦/١٢/٢٣
کاش پشت دستم می زدی

من خیلی زود بزرگ شدم / قسمت دوم

٩٦/١٢/٢٧
کشفی در باب ریاضیات، آدم‌‌ها و ظروف آشپزخانه

استکان‌ها و لیوان‌ها

٩٦/١٢/٢٨
همین روزها حوالی بهار

روبان زرد

٩٦/١٢/٢٧
فال حافظ

ناموسا جایی رسیدی دست ما رو هم بگیر!

٩٦/١٢/٢٤
این جوان خیری از این دنیا ندید

ویرایش آخر یک نویسنده

٩٦/١٢/٢٧
سال تان قشنگ

عید من خنده ی توست

٩٦/١٢/٢٩
شبیه حرف هایت

سه شنبه ها

٩٦/١٢/٢٦
نمی توانست حقیقت داشته باشد

به نام سارا / قسمت دوم

٩٦/١٢/٢٣
عیدی خاص بدهید

یک پیشنهاد عیدانه

٩٦/١٢/٢٤
می‌دانی عزیز من؟

جایت همیشه سبز است!

٩٦/١٢/٢٦
مناجات آخر سال

خدایا!... مرا تا نبخشیدی سوار هواپیما نکن!

٩٦/١٢/٢٩
برای یک مشت اسکناس

شادگل

٩٦/١٢/٢٦
روزهایی در زندگی

آهای خودم، چطوری؟

٩٦/١٢/٢٩
فصل گرما در راه است

120 روز زندگی با ترس

٩٦/١٢/٢٤
داستان کوتاه

نگاه

٩٦/١٢/٢٨
این مراسم باشکوه

زانو زدن مقابل قفسه‌ ارتش شامپوها

٩٦/١٢/٢٨