Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - صدای زرد یواش در گوش خیابان! www.jeem.ir
صدای زرد یواش در گوش خیابان!
گفت‌وگو با اولین گروه موسیقی خیابانی دارای مجوز

صدای زرد یواش در گوش خیابان!

نویسنده : مائده کاشیان

تصمیم داشتند با یک فولکس واگن زرد رنگ که آرام حرکت می‌کرد، به سراسر ایران سفر کنند، ساز بزنند و برای مردم بخوانند. می‌خواستند صدای موسیقی‌شان در خیابان بپیچد و آدم‌هایی که هزار جور مشکل و دغدغه و سوال را در ذهن‌شان مرور می‌کنند را جذب کنند تا برای لحظاتی ذهن‌شان خالی شود. تصمیم گرفته بودند حال خوب و تجربه‌های‌شان را با مردم تقسیم کنند و گاهی حتی به آن‌ها تلنگر بزنند، بنابراین اسم گروه را «زرد یواش» گذاشتند و شروع کردند. در ادامه گپ و گفتی داشتم با پیام ملکوتی، سرپرست گروه زرد یواش که پیشنهاد می‌کنیم از دست ندهید.

+ چه شد که رفتید سراغ موسیقی خیابانی؟

- من از سال81 توی خیابان گیتار می‌زدم، اما بعد از مدتی یعنی سال87 یا 88، همراه برادرم پدرام، دو نفری ساز می‌زدیم و از سال 92 کارمان جدی‌تر شد، برای گروه اسم گذاشتیم، در فیسبوک صفحه داشتیم و کلیپ‌های‌مان در فضای مجازی پخش شد.

+ سبک شما چیست؟

-فیوژن. یعنی تلفیق جاز و راک.

+ چرا خیابان را برای خواندن و ساز زدن انتخاب کردید؟

- موسیقی خیابانی با فرهنگ ما عجین است، نمی‌شود آن را جدا دانست و به هزاره‌های قبل برمی‌گردد.آن روزها که استیج و کنسرت نبود و نوازنده‌ها در خیابان می‌نواختند. قبل از انقلاب هم فریدون فروغی در خیابان ساز می‌زد، ما هم همین کار را انجام دادیم و سعی کردیم به صورت فیس تو فیس و مستقیم با مخاطب ارتباط برقرار کنیم.

+ از حس و حال مردم وقتی در خیابان ساز می‌زنید و می‌خوانید تعریف کنید؟

- مردم ایران هنرمند و هنر دوست هستند، هرجا ساز زدیم مردم دوست داشتند و حمایت کردن، آن‌ها به هنرهای خیابانی مثل تئاتر و موسیقی خیابانی نیاز دارند، مثلا بسیاری از آن‌ها نه وقت دارند و نه پول که بتوانند به کنسرت بروند. موسیقی خیابانی در شهرهای صنعتی و دنیای ماشینی می‌تواند خیلی کمک کند و برای دقایقی خستگی روح و روان را برطرف کند، چون مردم پر از اندیشه هستند. افتخار زردیواش این است که ایستگاهی هستیم به اسم ایستگاه آرامش و برای همان چند دقیقه باعث می‌شود مردم دغدغه و شلوغی ذهنشان آرام شود. حتی اگر برای دقایقی این اتفاق بیفتد ما رسالت‌مان را انجام دادیم. البته در کنار کار موسیقی یکی از رسالت‌های ما فرهنگ‌سازی درباره یک سری از مسائل است.

+ می خواهید در مورد کدام موضوعات فرهنگ سازی کنید؟

- زباله نریختن، اعتیاد و عوارضش، بانک پلاکت خون در بیمارستان شریعتی که ما خودمان عضوش هستیم. کلا رسالت هنر این است که در قالب هنر حال خوب ایجاد کند و وقتی حال خوب ایجاد می‌کند پیامی برساند. قرار نیست از بین صد نفر همه آن پیام را بگیرند، حتی اگر یک نفر هم پیام را بگیرد و در زندگی‌اش تاثیر داشته باشد، ناخودآگاه در اجتماع هم تاثیر می‌گذارد. زرد یواش می‌خواهد برای رشد جامعه قدم بردارد.

+ چطور می‌توانید باعث رشد جامعه شوید؟

- ما کلی کار خیریه انجام دادیم. تصمیم داریم اولین کمپ ترک اعتیاد رایگان در ایران، که موزیک در آن تدریس بشود را بزنیم. من خودم چندین سال اعتیاد داشتم و درد اعتیاد را تجربه کردم، می‌خواهیم جهنم اعتیاد را به گوش مردم برسانیم. چون آن فضا را تجربه کرده بودم، رسالتم این است که تجربه خودم را به مردم بگویم. هر کاری زکاتی دارد، زکات کار ما هم آگاه کردن مردم است. اگر حتی یک نفر که در فضای اعتیاد است من را ببیند که از آن محیط بیرون آمدم، توانسته‌ام پاک شوم و ترک کنم ما کارمان را انجام دادیم. وقتی ده دقیقه یا یک ربع ساز می‌زدیم، 5 دقیقه برای مردم صحبت می‌کردیم، اهداف معنوی‌مان یکی از علل موفقیت ماست.

+ فکر می‌کنید چقدر تاثیرگذار بودید؟

- خیلی عوامل مثل تکه‌های پازل برای انجام یک کار لازم است، اما تا جایی که حمایت شدیم، تلاش‌های خودمان، لطف خدا و حمایت مردم بوده راضی هستیم و خدا را برای آگاه شدن حتی یک نفر شکر می‌کنیم. به امید خدا آلبوم که آماده شود و کنسرت برگزار کنیم، هرچقدر چهره‌تر شویم صدای‌مان بیشتر شنیده می‌شود، منتظر آن زمان هستیم که بیشتر بتوانیم فعالیت کنیم.

+ از حمایت‌های دولت و مسئولین راضی هستید؟ اصلا حمایت می‌شوید؟

- به لطف خدا وزارت ارشاد به ما مجوز داد و شاکر خداوندیم. خیلی از افراد می‌خواستند با ما برخورد کنند اما دیدند داریم فرهنگ‌سازی می‌کنیم و راه درست را می‌رویم و همین راه درست باعث شد مجوز بگیریم. البته متاسفانه موسیقی خیابانی مثل تئاتر خیابانی تعریف نشده.تئاتر خیابانی صنف دارد، حمایت می‌شود، مورد توجه قرار می‌گیرد اما موسیقی خیابانی این اتفاق برایش نیفتاده و واقعا نیاز به صنف دارد. مثلا در فرانسه نوازنده‌های خیابانی زیر نظر دولت و بیمه هستند. آقا سعید که نابیناست و در میدان ونک سنتور می‌زند تا کی باید آن گوشه سنتور بزند، دیده نشود و حمایت نشود؟ اگر مریض بشود چه کسی باید هزینه‌اش را بدهد؟ ما در جمهوری اسلامی زندگی می‌کنیم و وقتی در چارچوب و قوانین قدم برمی‌داریم باید حمایت شویم.

+ تا حالا شده وسط اجرا اتفاقی بیفتد و اجرایتان متوقف شود؟

- به لطف خدا همیشه عشق، انرژی مثبت و شادی بوده و اتفاقی نیفتاده. فقط یک بار غرب تهران داشتیم اجرا می‌کردیم و جمعیت زیادی ایستاده بودند، پشت سر ما جوی بزرگی بود، یک خانم و آقا داشتند رد می‌شدند که خانوم در جوی افتاد و ما موزیک را نگه داشتیم و مردم برای کمک رفتند.

+ در کدام شهرها اجرا داشتید؟

- ما اولین گروهی بودیم که تور ایرانگردی آغاز کردیم. تهران که اجرا کردیم رفتیم کرج، گهردشت، قزوین، مشهد، اصفهان، رامسر، لاهیجان که بزرگترین اجرای خیابانی که بیش از هزار نفر جمعیت بود را داشتیم. رشت، شیراز، کرمان، یزد، همدان و کرمانشاه، اما از یک جایی به بعد دیگر نتوانستیم کار را ادامه دهیم، درگیر آلبوم شدیم و کار متوقف شد.

+ چرا متوقف شد؟

- نمی‌توانستیم به همان شکل قبل ادامه بدهیم، این اواخر متاسفانه یا خوشبختانه شبکه‌های ماهواره‌ای از ما کلیپ پخش کردند و طوری شد که تا شروع می‌کردیم خیلی شلوغ می‌شد و ماشین‌ها می‌ایستادند، ترافیک می‌شد. این شلوغی دردسرساز می‌شود و از موسیقی خیابانی تبدیل به کنسرت خیابانی می‌شود و از لحاظ اخلاقی و انسانی هم درست نیست. مثلا در اجرای کرمانشاه چون راه بسته شده بود، نیروی انتظامی آمد و حق داشت چون شاید مثلا کسی بیماری داشته باشد و خیابان نباید بسته شود.

+ یعنی قرار نیست اجرای خیابانی را ادامه بدهید؟

-مثل قبل نه، مگر این‌که تهیه کننده‌ها هماهنگ کنند، پارک یا یک فضای بزرگ را با هماهنگی نیروی انتظامی و ارشاد بگیرند که مردم بیایند و به صورت رایگان اجرا کنیم و اگر مردم خواستند پولی اهدا کنند صرف خیریه یا موسسه‌ای شود.

+ در مشهد کجا اجرا کردید و چطور بود؟

- در بیشتر پاسازهای خیابان سجاد اجرا کردیم و خدا را شکر مردم و حتی نیروی انتظامی از ما حمایت کردند، با این‌که بعدها شنیدم اگر کسی بخواهد در مشهد کنسرت بگذارد باید جایی خارج از شهر اجرا کند، این یعنی کمک خدا و نیروی معنوی.

+ تا حالا شده موانع و مشکلات باعث شوند کار را کنار بگذارید یا پشیمان شوید؟

- نه اصلا. مشکلات زیادی مثل گرما یا سردی بیش از حد هوا، نداشتن جای مناسب برای اجرا بوده، اما به لطف خدا سختی‌هایی که کشیدیم چه از لحاظ معنوی چه از لحاظ مادی نتیجه داده و شیرین است.

+ از این راه درآمدی هم دارید؟

- بله، البته تور ایران که می‌رفتیم، پولی که درمی‌آوردیم هزینه جای خواب و خورد و خوراک و بنزین و... بود. در هیچ کجای دنیا موسیقی خیابانی رایگان نیست.

+ اگر نوازنده‌ای بخواهد با شما همکاری کند استقبال می‌کنید؟

- حتما، بعد از آلبوم از کسانی که توانایی‌اش را داشته باشند استفاده می‌کنیم. همین الان هر وقت برای خیریه‌ای اجرا داشته باشیم یا برنامه‌ای باشد نوازنده‌های قدیمی گروه جمع می‌شوند و تمرین می‌کنیم و برای اجرا آماده می‌شویم.

+ اگر در نقطه‌ای ایستاده باشید که همه اجرای‌تان را ببینند کدام آهنگ را می‌خوانید؟

- دوست دارم در اولین اجرای‌مان بعد از آلبوم، آهنگ «ای ایران ای مرز پرگهر» را بخوانم و بعد ترانه‌های خودمان.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
zohreh_sh
zohreh_sh
٩٥/٠٣/١٦
٠
٠
جالب بود.ممنون
maede
maede
٩٥/٠٣/١٦
٠
٠
مرسی :)
s_mohsen
s_mohsen
٩٥/٠٣/١٦
٠
٠
کلا این دومین باره که اسم این گروهو میشنوم!ولی خب کار هیجان انگیزیه به نظرم.
maede
maede
٩٥/٠٣/١٦
٠
٠
بله خیلی خوبه :) امیدوارم که بیشتر اجراهاشونو ببینیم
shh
shh
٩٥/٠٣/١٦
٠
٠
سلام کی البوم شما بیرون میاد ؟؟؟
maede
maede
٩٥/٠٣/١٦
٠
٠
گفتن زمان پخش آلبوم هنوز مشخص نیست :)
sahari_m
sahari_m
٩٥/٠٣/١٦
٠
٠
مطلب زیبایی بود ..خدا رو شکر که کسی توی کار این عزیزان سنگ ننداخته ...خدا حفظ شون کنه
maede
maede
٩٥/٠٣/١٦
٠
٠
بله واقعا این خیلی خوبه که حمایت شدن،ای کاش همه هنرمندامون که به قول آقای ملکوتی تو چارچوب دارن کار میکنن حمایت بشن و دیده بشن.ممنون که خوندین :)
مرتضی
مرتضی
٩٥/٠٣/١٧
٠
٠
قهوه خانه سیار دیده بودیم ولی موسیقی سیار ندیده بودیم که دیدیم.
مرتضی
مرتضی
٩٥/٠٣/١٧
١
١
چمدونم والا بگم با کار اینا مخالفم باز یه عده میان میگن غرغر میکنی. به نظر من سکوت بهترین چیزه. تشکرات بابت مصاحبه ی خوبتون
maede
maede
٩٥/٠٣/١٧
٠
٠
شما به عکس العمل بقیه کاری نداشته باشین نظرتونو بگین :) ممنون
مجید
مجید
٩٥/٠٣/١٧
٠
٠
عاشق برادران ملکوتی ام، کارشون فوق العادس
maede
maede
٩٥/٠٣/١٧
٠
٠
بله عالین :)
sh.aalam
sh.aalam
٩٥/٠٣/١٧
٠
٠
بسیارعالی طلب خیربرای این عزیزان.
maede
maede
٩٥/٠٣/١٧
٠
٠
ممنون
Vania
Vania
٩٥/٠٣/١٧
٠
٠
مصاحبه ی جالبی بود:)..واقعا مشهد هم اجرا داشتن؟! دست غیب بوده کمکشون کرده یحتمل خخخ...الان صد کیلومتری مشهد نمیتونن بیان!:دی ///اینجور کارای داوطلبنه و مردمی بنظرم تاثیرش تو فرهنگ سازی خیلی بیشتر از برنامه هایی که کلی پول هم خرجش می کنن و تهش هم به جایی نمی رسن.یا راهشو بلند نیستن...ممنون مائده جان:)//راستی اینارو از کجا پیدا کردی؟من تاحالا اسمشونو هم نشنیده بودم.
maede
maede
٩٥/٠٣/١٧
٠
٠
آره تقریبا دو سال پیش مشهد بودن :) موافقم،خیلی خوبه که در کنار کارشون روی فرهنگ سازی تاکید میکنن و به نظر موفق میان تو این کار/تو کانالای موسیقی و پیجا آهنگاشونو گذاشتن و دیدمشون :)ممنون از نظرت وانیا جان :))
زهره_براتی
زهره_براتی
٩٥/٠٣/١٧
٠
٠
سلام مائده ی عزیز مثل همیشه خوب و دقیق ! در پناه خدا باشی .
maede
maede
٩٥/٠٣/١٧
٠
٠
سلام زهره جان.مرسی که خوندی،نظر لطفته :)
Far!de
Far!de
٩٥/٠٣/١٧
٠
٠
جاز و راک؟؟ همیشه فک میکردم ازون غیر مجازهاس وفقد تو کشورای اونور آبی هس :) خیلی خوبه اینکار :) خسته نباشی مائده خانوم :)
maede
maede
٩٥/٠٣/١٧
٠
٠
نه اینجاهم هست فقط در قالب چارچوب ها و قوانینمون :) ممنونم
شهین
شهین
٩٥/٠٣/١٧
٠
٠
دست شما درد نکنه برای مصاحبه های جالبی که انجام میدین.یه جورایی توی عمق روح آدم نفوذ میکنه.چندتا از مصاحبه هاتون رو خوندم (از طریق خواهرتون مطلع شدم) خوشحال میشم باز هم بخونم.
maede
maede
٩٥/٠٣/١٧
٠
٠
بزرگوارید شما،نظر لطفتونه :) خیلی ممنونم از توجه تون
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٥/٠٣/١٧
٠
٠
چقد حال خوب کن بود مطلبت. مرسی مائده ی عزیز بابت زحمتی که برای این مصاحبه کشیدی.آرزوی موفقیت برای گروه زرد یواش:)
maede
maede
٩٥/٠٣/١٧
٠
٠
خوشحالم که خوشت اومده نسرین جان،مرسی که خوندی :)
sdd
sdd
٩٥/٠٣/١٧
٠
٠
سلام کاش یه خورده در مورد البوم هم توضیح میدادن ، خوب میشد ، ازشون بپرسین
maede
maede
٩٥/٠٣/١٩
٠
٠
مثلا دوست داشتین چی راجع به البومشون بدونین؟:)
nooshin_tamimi
nooshin_tamimi
٩٥/٠٣/١٧
٠
٠
چه جالب...من نمیدونستم فعالیت ایشون رو عالی عزیزم؟خسته نباشید
maede
maede
٩٥/٠٣/١٩
٠
٠
ممنون‌از نظرت نوشین جان😘
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٥/٠٣/١٧
٠
١
اصولا یک سری افراد مذهبی طور با کلیه ی کارهای حال خوب کن مخالفن البته به اسم دین!
s.alifarrokh
s.alifarrokh
٩٥/٠٣/١٧
٠
٠
حرام است :|
maede
maede
٩٥/٠٣/١٩
٠
٠
یه سری افراد در یه‌سری از شهرها‌به نظرم:/
s.alifarrokh
s.alifarrokh
٩٥/٠٣/١٧
٠
١
مششششهد؟؟؟؟؟اهنگ؟؟موسیقی؟؟؟ساز؟؟اجرا؟؟حرااااام است!!!!!!! البته بنظرم هنوز یه بنده ی خدایی با خبر نشده از این کار این ها وگرنه احتمالا وسط اجرا میگرفتن میبردنشون :| حالا چه میخوان مجوز داشته باشن چه نداشته باشن چه فرهنگسازی کنن چه فرهنگسازی نکنن :|
maede
maede
٩٥/٠٣/١٩
٠
٠
البته من فکر میکنم جدیدا بیشتر سختگیری میکنن و قبلا فضا بهتر بوده.
هانیه
هانیه
٩٥/٠٣/١٧
٠
٠
مصاحبه ی خوبی بود ممنون :) ان شاء الله که صنف هم ایجاد شه و بیشتر حمایت شن منتظر کنسرتشون هستیم گروه خاصی هستن
maede
maede
٩٥/٠٣/١٩
٠
٠
مرسی از شما:))منم فکر میکنم ارزش حمایت شدن و بیشتر دیده شدن رو دارن😊
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٣/١٩
٠
٠
خداروشکر که میبینیم یه عده در قالب هنر کارهای خیریه انجام میدن مصاحبه بسیار عالی و بدون کم و کاست آفرین
maede
maede
٩٥/٠٣/٢٩
٠
٠
چه خوب که مصاحبه رو دوست داشتین،ممنونم :)
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/٠٣/١٩
٠
١
کشورهای خارجی آخر هفته معمولا کنار خیابون ها همیشه هر طرف یه گروه موسیقی خیابونی ِ وقتی فیلمشو دیدم خیل واسم جالب بود یه جورایی هر گوشه خیابون یک پرفورمنس یا موسیقی و تئاتر داشت اجرا می شد و مردم خیلی شاد بودن:) کاش بشه این کار تو ایران ادامه پیدا کنه :)
maede
maede
٩٥/٠٣/٢٩
٠
٠
آره منم دیدم،واقعا حال و هوای خوبیه :( کاش یه بار از این اجراها تو مشهد ببینیم! :(
sdd
sdd
٩٥/٠٣/٢١
٠
٠
سلام 1_اینکه ترانه سراها کی ان ؟ 2_دو نفری میحونن با هم یا تکی ؟ 3_کی میاد بیرون ؟ این سه،تا سوال
maede
maede
٩٥/٠٣/٢٩
٠
٠
متاسفانه فقط سوال سوم رو پرسیدم و گفتن زمان پخش آلبوم مشخص نیست.
مرتضی
مرتضی
٩٥/٠٣/٢٨
٠
٠
با سلام گروه زرد یواش گروه است ک من وقتی اجرای گروه را دیدم علاقه مندیم ب موسیقی چند برابر شد و ممنون از گروه زرد یواش ک تأثیر بزرگی در زندگی من داشته 💛🌹🌷
maede
maede
٩٥/٠٣/٢٩
٠
٠
سلام.چقدر خوب :) انشاالله که موفق باشین
پربازدیدتریـــن ها