من فمینیست هستم!
ماجرای خالکوبی روی بدن ترانه علیدوستی چیست و آیا واقعا او یک فمنیست تندرو است؟

من فمینیست هستم!

نویسنده : حکیمه بالال

پس از حضور موفق فیلم «فروشنده» در جشنواره «کن» و بازگشت عوامل فیلم به کشور، طبق معمول بازار حواشی و اظهار نظرها پیرامون تیپ و لباس و اینجور چیزها داغ شد. این حواشی این بار اکثرا مثبت بودند و مردم به تعریف و تمجید از بازیگران محبوب‌شان می‌پرداختند تا اینکه چند شب قبل و در نشست خبری که با حضور عوامل فیلم برگزار شد، آن روی دیگر سکه هم دیده شد.

ماجرا از این قرار بود که در میان تصاویر این نشست، عکسی از ترانه علیدوستی منتشر شد که تتو بزرگی را روی ساعد دستش نشان می‌داد. همین کافی بود تا واکنش‌ها و اظهار نظرهای مختلف دوباره آغاز شود. عده‌ای مثل همیشه شروع به مزه پراکنی کردند. عده‌ای با مقایسه او با هنرپیشه‌های آن طرف آب‌رفته به سرزنش وگاهی توهین پرداختند. عده‌ای دیگر هم با مقایسه عکس‌های دیگر از نشست که از زوایای مختلف گرفته شده بازار فتوشاپه و فتوشاپ نیست راه انداختند.

ترانه اما در پاسخ، تنها به توییت مجدد یکی از پست‌های اینستاگرامش که مربوط به یکسال پیش بود، اکتفا کرد. او در این پست فمینیست بودن خود را تایید کرده بود و البته تعریفی از فمینیست را نیز ارائه داده بود که با این اتفاق مورد توجه و  واکنش‌های مختلف فالوورها و نافالوورها قرار گرفت. کامنت‌هایی از بی‌فکر و بی‌اطلاع دانستن علیدوستی درباره جنبش فمینیست گرفته تا نصیحت‌ها و تاسف برای فرزند کوچکش.

اما غیر از انتشار این عکس، عامل دیگری که موجب این حجم شدید واکنش از طرف مردم و سرازیر شدن به پیج‌ این بازیگر کم حاشیه‌ای بوده، اظهارات برخی از سایت‌ها در شرح نقش تتو شده روی دست ترانه علیدوستی بود. این سایت‌ها این نقش را نماد «پروچویس»ها که یکی از گروه‌های فمینیستی طرفدار آزادی سقط جنین هستند، معرفی کردند. چیزی که با عقل سلیم و با توجه به مادر بودن خود ترانه جور در نمی‌آید.

اما فمینیسم واقعا چیست و آیا آن نماد به راستی علامت چنین گروهی است؟

جنبش فمینیسم حدودا از اوایل قرن نوزدهم آغاز شد. این جنبش تاکید بر برابر بودن زنان و مردان در تمام جنبه‌ها و فرصت‌های اجتماعی، رفتاری، حقوق و اجتماعی داشت. ایجاد بسترهای برابر سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرصت‌های برابر اشتغالی و آموزش و افزایش قدرت زنان و رهایی از محدودیت‌ها و قیدهای جنسیتی از اهداف این جنبش است. به طور کل فمینیست‌ها تلاش می‌کردند نابرابری‌های اجتماعی وابسته به جنسیت را شناخته و از ادامه آن جلوگیری کنند. آن‌ها عقیده داشتند در اکثر فرهنگ‌ها در طول تاریخ مردان فرصت‌های بیشتری را نسبت به زنان دریافت کرده‌اند و به آن‌ها به خاطر جنس‌شان ظلم شده است.

این جنبش از آغاز تا کنون سه موج را پشت سر گذاشته است که بنابر وضعیت هر دوره، خواسته‌ها و اهداف مختلفی را دنبال کرده است. فمینیست‌ها نیز مانند هر گروه و جنبشی آرم‌هایی هم برای خود دارند. بعضی گروه‌های خاص نیز آرم مخصوصی برای خود طراحی کرده‌اند. اما آنچه که به عنوان نماد و نشانه اصلی آن‌ها معرفی می‌شود علامت ونوس و یک مشت گره کرده است؛ یعنی همان آرمی که روی دست این بازیگر مشاهده شد و نماد قدرت زنان است. اما گروهی با نماد پروچویس خواندن آن، بار دیگر زمینه را برای واکنش‌های هیجانی مردم فراهم کردند. 

این‌که فمینیسم فی نفسه خوب یا بد است، یا این‌که با اعتقادات ما در تضاد است، موضوعی است که شاید از همان آغاز نیز موافقان و مخالفان زیادی داشته است. اما این واقعیت که شاید در درون همه ما گاهی احساساتی از این دست ایجاد می‌شود؛ این‌که خواستار برابری‌ها اجتماعی و حقوقی هستیم، موضوعی غیر قابل انکار است. حالا یک نفر که اتفاقا فرد محبوب و مشهوری هم هست این عقیده را عنوان می‌کند و با دلایل خودش پای حرفش هم ایستاده است. حالا باز ماییم که مثل همیشه عقیده شخصی دیگری را بر نمی‌تابیم. که شاید تنها ایرادی که بتوان به او گرفت این است که باید توجه بیشتری به جایگاه فعلی‌اش به عنوان سلبیریتی و در کانون توجه بودن داشته باشد.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٣/١٥
٠
٠
مرسی حکیمه.هم مطلب به روزی بود و هم اطلاعات مفیدی داده بود.اما با جمله آخرت خیلی موافق نیستم.چونکه اولا ساعد دست بنده خدا اتفاقی دیده شده و مانمیتونیم برچسب بزنیم که عمدی بوده و اگر بصورت اتفاقی دیده نمیشد شاید این حاشیه ها هم براش بوجود نمیومد و اتفاقا بنظرم حالا که بعددیده شدن این علامت تهمتهایی بهش زده شد کار منطقی ای کرده که توضیح اش رو توییت کرده. بازم مرسی از مطلب خوبت;-)
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٣/١٥
٢
٠
البته من فکر نمیکنم این دیده شدن کاملا اتفاقی بوده. به نظرم صرفا ایشون نمی خواستند که به صورت علنی این خالکوبی رو نشون بدند وگرنه وقتی رو ساعد دست همچین خالکوبی هست، اگر واقعا نخوان کسی ببینتش قطعا نباید چنین لباس "آستین کوتاهی" هم میپوشیدند. اصلا فلسفه خالکوبی فکر میکنم همین باشه که دیگران ببیننش نه اینکه خود طرف ببینتش فقط!
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٣/١٥
٠
٠
من هم منظورم این نیست که نمی خواست دیده بشه،ازقصد خودش خبرندارم!اما گفتم توی اون نشست باید مبنا رو بزاریم روی اینکه اتفاقی دیده شده و داشته دستش را درازمیکرده مگراینکه خلافش ثابت بشه.بحث اینکه بخواد تتوش دیده بشه بااینکه اینجا اتفاقی دیده شده فرق میکنه.و حالا که چه عمدی یا چه سهوی دیده شده توضیح دادن بابتش خوبه:)
Vania
Vania
٩٥/٠٣/١٦
٠
٠
ممنون از نظر نجمه جان:) فکر کنم منظورم رو تو جمله آخر واضح نرسوندم. منظورم این نبوده که عمدی در کار بوده و اتفاقا اینکه بعد از دیده شدنش توضیح داده راجع بهش از نظر خود منم خوبه.جمله آخرم بیشتر رو این حسابه که چون جایگاهی داره که الگو ممکنه قرار بگیره، حساسیت ها هم روش بالا میره و در نتیجه خود این خانم هم باید چیزهایی رو رعایت کنه:)
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٣/١٦
٠
٠
بازم قبول ندارم چون خالکوبیه و ممکنه دیده بشه.مگه آدم از چیزی میترسه که بخواد بخاطر مخفی کردنش هی مواظب باشه و هی بپاد.
Vania
Vania
٩٥/٠٣/١٦
٠
٠
دقیقا! خالکوبیه و ممکنه دیده بشه. و اینکه تو عرف ما حداقل چیز پسندیده ای نیست.نه بحث ترسه و نه چیز دیگه.فمینیست بودنش رو جور دیگه ای میتونست اعلام کنه. حتی بدون خالکوبی...دیگه ام مخالفت کنی میکم همیه که هس:دی
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٣/١٥
٥
٦
از اونجایی که فمینیست رو کلا قبول ندارم به این معنا که اصلا چیزی به اسم آزادی درست مثل هم برای زن و مرد در اسلام وجود نداره و از نظر منطقی هم قابل قبول نیست به دلیل تفاوت های مختلفی که زن و مرد با هم دارند؛ حرف ایشون رو هم قبول ندارم. اما بیشتر از این ناراحت شدم که این فرد به عنوان یک بازیگر موفق و حتی الگوی برای خیلی از دخترانِ ایرانی مطرحِ؛ بعد از فردا میبینیم یک سری از همین دختران و خانم هایی که الگوشون این افرادند برمیدارن خال کوبی میکنند چرا چون اینطوری قبح خالکوبی واسه خانم ها ریخته میشه و شده! خالکوبی که حتی واسه مردها هم زشت و زنندست دیگه چه برسه به زن ها که به لطافت معروفند!
زهرا‌ آقايي
زهرا‌ آقايي
٩٥/٠٣/١٥
١
٠
من اول يه سوال دارم. خالكوبي از نظر شرعي چه منعي داره؟ و دوم اينكه اصلا بحث برابري و مساوي بودن نيست چون از اساس مساوي نيستند. بحث حق انتخابه... همونطور كه آخر همين پست هم نوشته شده، اگر يك زن بخواد خانه دار باشه، اين انتخابشه و هيچكس حق نداره اون رو متحجر بدونه وبرعكسش. چون در جامعه به مردان چنين ايرادهايي وارد نيست. يعني مردها به متحجر و غير متحجر تقسيم نميشن معمولا... به نظر من ترسي نبايد وجود داشته باشه. اگه وجود داره به اين معنيه كه يه عده اي آزدي زنان رو تهديدي بر آزادي خودشون مي‌بينن. با تقديم احترام به شما...
زهرا‌ آقايي
زهرا‌ آقايي
٩٥/٠٣/١٥
٠
٠
البته با اون قسمت نظرتون كه اين اتفاقي ديده نشده موافقم...
Cold
Cold
٩٥/٠٣/١٥
٣
٢
داداش صرفا نمیشه به دلیل اینکه توی دین ما یا توی فرهنگ ما یک چیزی جلوه خوبی نداره یا اصلا وجود نداره اون چیز اشتباه باشه!! تو هر دو تا موردی که گفتی صدق میکنه این موضوع....اگه اینطوری که تو میگی باشه که پس کلا آدم نباید فکر کنه!! بشینه ببینه مامان باباش چی میگن فقط همون درسته!...هرکی هم طور دیگه فکر میکنه صددرصد اشتباه میکنه!
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٣/١٥
٣
٣
خالکوبی از نظر شرعی منعی نداره مگر موارد خاص که اونم باید خودتون برید بخونید. اما منم نگفتم منعی داره. کلا تو کشوری که ما توش داریم زندگی میکنیم کار پسندیده ای نیست. البته از نظر قانونی هم غیر مجاز و مشکل اصلیش اینجاست که خالکوبی یک کاری که باید زیر نظر شخصی انجام بشه که کاملا به کارش وارد باشه و با سلامت فرد سر و کار داره پس به خاطر اینکه این کار غیر قانونیه و نمیشه روی انجامش نظارت خاصی باشه ممکنه کسی که میره این کار رو انجام بده فردا روز به بیماری های مختلف دچار بشه. حتی یکی از شرایط حرام شدن این کار از نظر شرعی همینه که نباید به سلامتی فرد صدمه ای بزنه. من به این قضیه ای که خانم ها باید حقوق خودشون رو داشته باشند اصلا مشکلی ندارم و فکر میکنم خیلی از افراد جامعه ما هم با من هم عقیده باشند اما یک مشکلی وجود داره. وقتی تعریف فمینیست میشه «برابری اجتماعی، سیاسی و اقتصادی هر دو جنسیت» یعنی تمام این موارد بدون هیچ گونه حد و اندازه ای. آیا به نظر شما برابری اجتماعی هر دو طرف امکان پذیز ؟ مثال زدن تو این موضوع خیلی راحت اما من نمی خوام مثال بزنم چون کاملا موضوع روشن. پس نتیجه حرفم اینه که هرچی غربی ها بگن رو ما نباید بگیم هرچند که گفته شون تا حدی هم درست باشه اما اون حد نادرستش میشه مشکل ما! میشه یک راه واسه سوء استفاده های زیادی که خیلی هم زیاد تو جامعه ما.
Sara_syfi
Sara_syfi
٩٥/٠٣/١٥
٢
٠
کاش که کلا در همه ی موارد به حای اینکه سریع پای عبارتی مثل "کار های غربی ها" رو وسط بکشیم به خود مطلب فکر کنیم. آخه مثلا این یه مسئله ی شخصیه، که نه مانع شرعی داره نه معنی بد! یکی نمونه های همین چیزی که باعث میشه تا حدی حق با فمنیست ها باشه، توی کشور خودمون،وقتی که اشکان دژاگه، سردار آزمون،پیام صادقیان، رضا قوچان نژاد به خاطر تتو احضار شدن به کمیته انضباطی، چن نفر از مردم اومدن بگن آخ آخ چه کار شنیعی،وای چقدر نامناسب،چند نفر به خاطر تتو توی پیجاشون حرفای نامناسب زدن؟ مسلما اگر هم بودن خیلی کمتر از این مورد بود. چرا؟چون آقان!! به نظر من این مساله از کوچکترین مسایلیه که حق انتخابش فارغ از جنسیت باید به خود فرد داده بشه و نباید قضاوت بشه...
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٣/١٥
١
١
کلد بخشی از جواب شما تو جوابی که به خانم آقایی دادم بود. اما متوجه نشدم که از کجای حرف من چنین برداشتی کردی که اصلا آدم نباید فکر کنه؟
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٣/١٥
١
١
خانم : Sara_syfi من کاملا مخالفم با این حرف شما که برای افراد مشهوری مثل ایشون این کار یک مسئله شخصیِ، به قول یکی از جیمی ها یک فرد چرا مشهور میشه؟ چرا سلبریتی میشه؟ چون مردم اون فرد رو بالا میبرندش حالا توانایی های خودشم هست درست اما مهمترین علت مردمند. پس مردم هم حق دارند به رفتارهای اون فرد واکنش نشون بدند و این یک مسئله کاملا طبیعی درست مثل همه کشورها که خود سلبریتی ها نسبت به رفتارهاشون محتاط هستند و مردمشون هم واکنش نشون میدند. جدای از این من اصلا دوست ندارم فردا روزی خواهرم، همسرم یا حتی دخترم از چنین رفتارهای الگو بگیره! پس حق دارم نقدش کنم. حق دارم بگم اگر خلاف عرف رفتار میکنی باید مراقب باشی که داری فرهنگ سازی هم میکنی. باید مراقب باشی که یک عده دارند از تو الگو میگیرند. | اما در مورد اتفاقات مشابه ای که برای آقایون هستش که گفتید. چرا به نظرم من این موضوع واسه آقایون هم هست و یادمِ همون موقع ها هم بحثش بود و همین که رفته به کمیته انضباطی گویای همین موضوع هست که نسبت به رفتارهای این افراد حساسیت وجود داره. اما با توجه به این که این فرد یک دورگه بودِ و هست نمیشه خیلی بهش خرده گرفت. اینکه گفتم غربی به نظرم کاملا هم درست چون این یک تعریف غربی که با فرهنگ و دین غرب هم عجین شده. پس دلیلی نداره که به حرف من ایراد بگیرید و کاملا هم طبیعی که با فرهنگ و مذهب ما مشکلاتی داشته باشه. پس شما یک طرف به قاضی نرید.
Sara_syfi
Sara_syfi
٩٥/٠٣/١٥
٠
٠
خب، نمیدونم، من قصد نداشتم که دلخوری ای به وجود بیارم، ولی از لحنتون بر میاد که عصبانی یا دلخور شده باشید. اگر حرفی زدم که نباید و دلخور شدید،معذرت میخوام. راستش یه کمم پشیمونم در نتیجه ش که چرا وارد بحث شدم. شرمنده به هر حال...
Sara_syfi
Sara_syfi
٩٥/٠٣/١٥
٠
٠
دیگه بحثو هم ادامه نمیدم که مسئله ساز نشه :)
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٣/١٥
٠
١
خانم : Sara_syfi من کلا تو یک سری موارد حرفم رو صریح میزنم به این علت که مسئله حساسیت بالایی هم داره و نمیشه خیلی حرف رو پیچوند. اینم از همون موارد. هیچ دلخوری هم پیش نیمده اصلا دشواری نداشته باشید. :)
Vania
Vania
٩٥/٠٣/١٦
٠
٠
مستر خورسندی:فمینیسم طبق تعریف خانم علیدوستی یعنی برابری در حقوق اجتماعی، سیاسی و اقتصادی. چیزی که ما تو اسلام هم داریم.یعنی نگاه غیر جنسیتی به افراد. همون ان اکرمکم عندالله اتقاکم..و فرقی نیست که اون فرد مرد باشه یا زن.تا اینجاش فکر نمیکنم مشکلی باشه. مشکلی اگر هست مربوط به جنبه های افراطی فمینیست هاست که همونطور که گفتین آزادی درست مثل هم یا به عبارت دیگه تشابه حقوق زن و مرد رو میخوان نه تساوی.که بنده هم مخالف هستم. و اما قسمت دوم هم قسمت مسئله دار قضیه اس. همین که ایشون در جایگاه الگو قرار دارند و این حرکتشون ممکنه تاثیرات بدی رو بذاره
S_refaeinia
S_refaeinia
٩٥/٠٣/١٦
١
٠
تو قانون چیزی تحت عنوان خالکوبی و تتو جرم انگاری نشده و ما جرمی به نام خالکوبی نداریم..به همین دلیل هم اگر کسی روی مچ دستش خالکوبی داشته باشه پلیس کاری باهاش نداره..در شرع هم تا جایی که به سلامت بدن آسیبی نرسونه منعی وجود نداره..فمینیسم در معنای اصلی خودش هیچ هم چیز بدی نیست و عمده افراد جامعه چه زن و چه مرد حق برخورداری مساوی و یکسان از حقوق اجتماعی رو دارند که در قانون اساسی ما هم ذکر شده..قانون اساسی توسط شورای نگهبان بررسی میشه و اگر ایرادی خلاف شرع و قانون داشته باشه اصلاح میشه..بنابراین ازونجا ک اصل برابری از ق.ا حذف نشده پس نه خلاف شرع( اسلام ) و نه خلاف قانون کشوره..اینکه اسلام در چن صد سال پیش در جامعه ای بدوی که دخترانشون رو زنده به گور میکردن ظهور کرده و گفته دختران برکت خانه هستند و ممانعت ازون عمل حیوانی کرده دلیلی بر پیشرو بودن این دین و آیین هستش..حالا اگه مثلا دیه مرد دو برابر زن هست رو دلیلی بر نامساوی بودن حقوق زنان نگذاریم چون در اون زمان در اون جامعه اونچنانی همین که دیه تعریف شده برای زن خودش کلی حرکته..کما اینکه جهالت این مردم رو هنوزم در ممانعت از رانندگی و حق رای زنان داریم میبینیم پس اسلام نمیتونسته یهو بیاد چیزایی وضع کنه ک اون جامعه قدرت درکش رو نداشته..امروز در کشور ما دیه زن و مرد یکسان پرداخت میشه چون تفاسیر مجدد و به روز ارائه شدن..پس ب نام اسلام چیزی رو تموم نکنیم..خداوند متعال به هردو جنس توانایی و هوش و ذکاوت داده و هردو یکسان مورد بازخواست قرار میگیرن در محشر..کمی لازمه در هر حکمی تحقیق کنیم تا منظور اون حکم رو بفهمیم..موفق باشید
Vania
Vania
٩٥/٠٣/١٦
٠
٠
سارا جان اتفاقا خیلی خوبه که نظرت رو گفتی..کسی هم دلخور نشده.فقط تو حالت نوشتار طوریه که نمیشه احساسات رو منتقل کرد و ممکنه یه وقت اینجوری یبشه که شما فکر کنی طرف مقابل عصبانی یا ناراحته در صورتی که نیست.:)
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٣/١٧
٠
١
آقای : S_refaeinia ممنونم از توضیح هایی که دادید اما منظور من از غیر قانونی بودن خالکوبی، خود خالکوبی نبود. انجام دادنش غیر قانونیه یعنی اینکه جایی به طور رسمی وجود نداره که خالکوبی بکنه. و البته در مورد مسائلی که گفتید من با نظر شما موافق نیست مثل همون نا برابر بودن ارث که فکر هم نمیکنم الان قانونی برای برابر شدنش وضع شده باشه؛ صرفا جوری شده که هردو جنس میتونند نصف نصف ارث ببرند به انتخاب خود ارث دهنده، یعنی از اولم همینطوری بود و با توجه به شرایط موجود حتی خانم ها در مواردی ارث بیشتری از آقایون میبرند که در شرع اسلام این موضوع وجود داره. اما الان با تغییر شرایط زندگی ها نیاز به ارث برابر بیشتر احساس میشه (البته از این حرفم امیدوارم این رو برداشت نکنید که اسلام با توجه به زمانِ خودش این حرف رو زده، هرچند این هم بوده اما دلیل نمیشه واسه زمان فعلی بیایم و کلا ردش کنیم چون گفتم از اولم هیچ اجباری برای ندادن ارث برابر نبوده). یک دلیل خیلی مهمشم اینه که اصولا خانوم ها چندان نیاز به ارث ندارند به این دلیل که کسی که باید به فکر معیشت خانوادش باشه مردِ. البته پیشنهاد میکنم برای روشن شدن اینطور مسائل بهتر لینک هایی که پایین تر دادم رو شما هم مطالعه کنید.
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٣/١٧
٠
١
خانم وانیا یک سوال الان برای من پیش امد با توجه به توضیح شما؛ برابری، تشابه و مساوات دقیقا چه فرقی میکنن با هم؟ غیر اینه که این برابری داره میگه مثلا اگر خانم ها نصف آقایون از ارث سهم دارند اشتباه؟ برابری اقتصادی یا اجتماعی یعنی همین دیگه، میگه باید برابر باشند. در صورتی که اسلام میگه نیازی نیست برابر باشند و خب دلایل کاملا عقلانی هم برای این حرف داره. پس به این دلیل مخالفم با فمینیست که کلا مواضعش مشخص نیست و همه چی نسبیِ. به همون دلیلی که بالا هم گفتم یعنی غربی بودن اصل این قضیه که شرایط اسلامی توی اون لحاظ نشده اصلا. حالا هرچند که یک بخشهایی از حرف هاش هم درست باشه اما به دلیل همین که جای سوء استفاده های زیادی داره نمیتونم قبولش کنم. البته قطعا هم مخالف حقوق انسانی و طبیعی هیچ یک از دو جنس نیستم مگر خلاف شرع باشه.
Vania
Vania
٩٥/٠٣/١٧
٠
٠
با این بخش صحبت هاتون که فمینیسم کلا نسبی و هرجور برداشتی میشه ازش کرد و شرایط اسلامی توش لحاظ نشده بنده هم موافقم.درنتیجه سوء استفاده هایی هم حتما میشه ازش..اما در مورد اینکه گفتم برابری و تشابه..مثلا ما تو دینمون داریم که یکی از حقوق زن اینه که همسرش باید نفقه و خرج زندگیش رو بده و تامینش کنه..ازون ور هم یکی از حقوق مرد اینه که همسرش مثلا بدون اجازه اش خونه رو ترک نکنه..به طور کلی بخوام بگم وقتی میگیم برابری بیشتر ازین جنبه منظورم هست که حقوقی که تو اسلام به مرد و زن دادن برابره اگه جایی چیزی به مرد داده شده جای دیگه هم یه حق و ارزشی به زن داده شده..اما تشابهی که فمینیست ها میخوان و من منظورمه اینه که عینا چیزی رو میخوان که مربوط به مردان هست. یعنی یه جورایی زنان از زنانگیشون خارج بشن و بشن مثل مردا.
Vania
Vania
٩٥/٠٣/١٧
١
٠
اون برابری که تو فمینیسم (از نوع مثبت) هم ازش صحبت میشه.(برابری اجتماعی و سیاسی و ...) هم مثلا اینکه تو محیط کار اگر ن بعنوان یک خانوم و یک آقای دیگه هردو داریم کار یکسانی انجام میدیم، پس حقوق و دستمزد یکسان هم باید بگیریم.چیزی که متاسفانه الان تو جامعه خودمون هم رعایت نمیشه گاهی.
S_refaeinia
S_refaeinia
٩٥/٠٣/١٧
٠
٠
برادر عزیز تا وقتی خود یک چیز جرم نباشه انجام دادنش هم جرم نیست، کلا خالکوبی و تتو جرم نیست کسی که انجامش میده هم مجرم نیست..اما در رابطه با بقیه حرفتون، من دیه رو گفتم نه ارث که خب در دیه گویا شبهه ای نداشتین اما در ارث..مورث( همون ارث دهنده که فرمودین ) خودش حق تقسیم ترکه نداره و اگر بیاد وصیتی هم بکنه که هر دو جنس نصف نصف ارث ببرن این وصیت محلی از اعراب نداره و عملی نمیشه چون فقط حق داره راجع به یک سوم اموالش تصمیم گیری کنه..اینکه چرا مرد دو برابر زن ارث میبره هم که یک دلیلش رو خودتون گفتین چون مرد نان آور خانه و زن اصولا خانه داره( زنان شاغل استثنا این مورد هستن ولی در کل زن از قدیم خونه دار تصور شده چون وظیفه ای مبنی بر کار کردن نداره )..دلیل دیگه اون هم در بحث عاقله می باشد که اگه من بخوام راجبش حرف بزنم طولانی میشه..بهتره تو نت ی سرچ کنین..ولی خلاصش اینه که اگه ی نفر جنایتی کنه و استطاعت پرداخت دیه و اجرت المثل رو نداشته باشه( و یک سری شرایط دیگه ) این دیه رو از اقوام ذکورش میگیرن..در اینجا مالی از اناس گرفته نمیشه و فقط ذکور باید جور بکشن به نوعی پس طبیعیه که در ارث هم همین اولاد ذکور سهم بیشتری داشته باشند! بنابراین ارث نامساوی تقسیم میشه چه خود متوفی خواسته باشه چه نخواسته باشه..هیچ قانونی هم وضع نشده که برابر کنه و کسی هم در این مسئله شکی نیاورده چون به قطع قوانین ارثی اسلام بسیار بسیار پیشرو و مترقیه..به هرصورت من همچنان معتقدم فمینیسم در معنای اصلی چیز بدی نیست و مخالفتی هم با اسلام نداره کما اینکه خود اسلام هم ارزش والایی به زن و جایگاهش داده و این رو میشه از حضور فعال برخی زنان اهل بیت در اجتماع دریافت..همونطور که حضرت زینب کاری کرد در عاشورا همپای مردان حتی شاید بیشتر( اجتماع )، حضرت خدیجه که تجارت میکردن( اقتصادی ) و حضرت زهرا که در بسیاری از مسائل سیاسی بعد از رحلت پیامبر اظهار نظر و دخالت کردند( سیاسی )..پس در اسلام همون برابری اجتماعی سیاسی اقتصادی به زنان داده شده و مخالفتی نشده..موفق باشید :)
Miss_shaqayeq
Miss_shaqayeq
٩٥/٠٣/١٥
٠
١
تووی کشوری که خالکوبی محکومه خیلی جالب نیس که یه سلبریتی به عنوان نماد فرهنگ و هنر جامعه بیاد و خالکوبیش رو نشون بده...البته در کل ازین تناقضات حرفی و عملی توو کشور کم نداریم.واقعا معلوم نیس کدوم طرفی هستیم.بلاخره چی مجازه چی نیست. من که فکر نمیکنم یه آدم مشهور وقتی میدونه قراره بره جلوی فلاش دوربین ها به این چیزا حواسش نباشه. درباره فمنیست هم...بنظر من اگر قرار باشه زن ها هم به گرایش های جنسیت محور روی بیارن این خودش یه جور به رسمیت شناختن این تفکیک جنسیتی و جنس پرستیه!اگر قراره با نابرابری حقوق زن و مرد مخالفتی بشه باید با گرایش انسانیت محور یا مثلا یه چیزی مثل «نه به جنسیت محوری!!!» ابرازش کرد. مطلبتون خیلی خوب بود.ممنون:)
زهرا‌ آقايي
زهرا‌ آقايي
٩٥/٠٣/١٥
٠
٠
من شخصا با «جنسيت پرستي» و خود فمنيست به اين معني كههست مخالفم. ولي ما زن‌ها يه سري حقوقي داريم كه ازش محروم هستيم و من وظيفه خودم مي‌دونم در حد خودم براي احقاقشون تلاش و مبارزه كنم:)
Vania
Vania
٩٥/٠٣/١٦
٠
٠
در این مورد که نشون دادن اون خالکوبی عمدی بوده یا نه بنظرم نمیشه اظهار نظر کرد فعلا..اما بخش دوم صحبتتون گرایش به جنسیت محوری اگر بده برای هم مردان بده و هم خانوم ها. افمینیست ها هم گرایش های مختلف دارن و در ابتدت هم هدفشون ابراز نارضایتی و مبارزه با نابرابری های اجتماعی و حقوقی بود.مثل حق رای یا دریافت حقوق یکسان تو محیط کار.که بعدها گرایش های افراطی شون رو جنسیت محوری تمرکز کردن که خب ما هم با اینجنبه اش مخالفیم.
Miss_shaqayeq
Miss_shaqayeq
٩٥/٠٣/١٦
٠
١
منم دقیقا همینو میگم،تمثال حرفم مثل این قضیه است که میگن اگه یکی بدی میکنه جوابشو با بدی بدی دیگه خودت چه فرقی با اون داری؟خودتم همون کار رو کردی. حالا اینجام برای مبارزه با مردسالاری،اومدن تشکل زن سالاری راه انداختن.خب دیگه چه فرقی با اونا میمونه؟باید از اساس چنین تفکری رد بشه و شعار برابری حقوق زن و مرد ،تبدیل بشه به شعار حقوق انسان ها و چنین تفکیکی از اساس باطل باشه. من کاملا موافقم که در حق زن ها ظلم میشه.مخصوصا در کشور خودمون.و از نظر اهداف و خواسته ها،منم میتونم بگم همون اهداف و خواسته های فمنیست هارو دارم،ولی نمیگم فمنیستم،من چون انسانم حقوق اجتماعی یک انسان رو میخوام.جنسیت من هویتم نیس،یکی از ویژگی های منه در کنار ملیت و سایر چیزا.
زهرا‌ آقايي
زهرا‌ آقايي
٩٥/٠٣/١٥
٠
٠
حكيمه جان ممنون از مطلبت. خيلي خوب بود...
Vania
Vania
٩٥/٠٣/١٦
٠
٠
لطف داری زهرای گل:)
Sara_syfi
Sara_syfi
٩٥/٠٣/١٥
٠
٠
خیلی ممنون،، مطلب خوبی بود، هم به روز،هم پر اطلاعات :)
Vania
Vania
٩٥/٠٣/١٦
٠
٠
قابلی نداشت:) ممنون از شما:)
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٥/٠٣/١٥
٠
٠
من آخرش دلایل جناب علیرضا را برای مخالفت با فمنیسم نفهمیدم! اینکه برابری های اجتماعی زن و مرد چه چیزی رو در جامعه اسلامی نقض میکنه برای من کلا مبهمه.
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٣/١٥
٠
١
من یک سری لینک به شما میدم که این بحث فمینیست رو خیلی روشن پاسخ دهی کردن بهش و به شبهاتی که خود جیمی ها وارد کردن به اینکه چرا نباید برابری زن و مرد باشه پاسخ میدند. فقط باید وقت بذارید و بخونیدش در غیر این صورت از دست من کاری ساخت نیست برای توضیح کاملش.
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٣/١٥
٠
١
http://jeem.ir/article/blog/21720
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٣/١٥
٠
٢
http://jeem.ir/article/blog/21837
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٣/١٥
٠
٢
http://jeem.ir/article/blog/21920
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٣/١٥
٠
١
http://jeem.ir/article/blog/22027
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٣/١٥
٠
١
http://jeem.ir/article/blog/22143
Vania
Vania
٩٥/٠٣/١٦
١
١
فکر میکنم مشکل از همین واژه برابریه..فمینیست ها خیلی وقت ها چیزی که میخوان تشابه هست نه برابری و تساوی..وگرنه اگه حقوق زن و مرد رو تو اسلام بررسی کنیم شاید حتی خیلی جاها حقوقی که به زن داده شده بیشتر باشه..
محمد-۱۵۱
محمد-۱۵۱
٩٥/٠٣/١٦
١
٠
مطلب خوب و پر باری بود :) به نظر من اینکار میتونه یه نوع جوسازی رسانه ای هم باشه«به نظر من». چون اگه میخواست میتونست جوری لباس بپوشه ک دیده نشه عقاید شخصیش!هرچی نباشه ایشون مشهور هستن و تو چشم؛به شخصه تو کتم نمیره ک اتفاقی بوده باشه این کار.با خوب و بد تتو و اون نماد هم کاری ندارم،این جوسازی یا بازی رسانه ای رو نمیپسندم به شخصه!
Vania
Vania
٩٥/٠٣/١٦
٠
٠
شاید هم اصلا انقدر مهم نبوده که به این فکر کنه که دیده بشه یا نه.حالا عمدی یا سهوی چیز دیگه ای که هست اینه که حداقل بعدش تگذیب نکرده موضوع رو . جواب داده به حرف ها.//خیلی با قاطعیت هم نمیشه گفت جوسازی و بازی رسانه ای بوده. چون ایشون بازیگر خیلی کم حاشیه ای بودن و مسلما نمیان برای خودشون ا توجه به موقعیتشون حاشیه و حرف و حدیث درست کنن.
لیلی
لیلی
٩٥/٠٣/١٦
٠
١
خالکوبی خانم ها نباید انقدر زشت و ضایع باشه..واقعا که ...
Vania
Vania
٩٥/٠٣/١٦
٠
٠
شما دوست داری چطور باشه؟:) دیگه ایشون این مدلی پسندیدن:)
لیلی
لیلی
٩٥/٠٣/١٦
٠
١
ظریف و پنهان..معمولا مچ دست روی کتف مچ پا خالکوبی میکنن..با کدوم عقل سلیمی صاف زده رو ساعد الله اعلم!
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٥/٠٣/١٦
٠
١
فمنیسم کلا از بنیادش چیز مسخره ای هستش/وقتی زنها از نظر جسمی و فکر و روحی و احساسی و از هر نظری که فکر کنی با مردا متفاوتن و همه هم اینو میدونن حتا خود فمنیسمها/چطور با این تفاوتها انتظار دارن و میخوان و میگن که باید حقوق ما از همه نظرها با مردها یکی باشه!!!!/وقتی این اعتقاد باید به وجود بیاد که با جنس دیگه برابر باشن نه متفاوت حالا کاری به تفاوتش که مثبت باشه یا منفی یا برتر باشه یا ضعیف هم کاری نداریم همین تفاوت که فقط صرفا تفاوت باشه خودش در یکی بودن در جامعه هم تفاوت ایجاد میکنه/////////////////من با حرفهای اقای خورسندی کاملا موافقم/حتا اگه دختر و زن هم بودم با این جنبش کورکورانه موافق نبودم.چون همونطور که گفتم از پایه اشتباست.
Vania
Vania
٩٥/٠٣/١٦
١
١
خب اون زمانی که این جنبش ایجاد شد(حدود قرن 18-19) زمانی بود که میشه گفت زن ها تقریبا هیچ حقوقی نداشتن.اولین فعالیت های این جنبش هم برای کسب حق رای بود و در مراحل بعد خواهان برابری های اجتماعی و سیاسی دیگه.ولی خب بعدها و الان رسیده به حالت افراطی و میشه گفت به جای برابری، بیشتر میخوان به تشابه برسن که نادرسته.ممنون از نظرتون:)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/٠٣/١٦
٠
٠
تو کپشن نوشته مبارزه با ***یسم:) این رو بیشتر توضیح بدین من نمی دونم چی هست
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٥/٠٣/١٦
٠
٠
یعنی فقط بعنوان ابزار جنسی بهشون نگاه نکرد.
Vania
Vania
٩٥/٠٣/١٦
٠
٠
توضیح دادن جناب آتشروان.. توضیح بیشتر هم اگه میخواین گوگل علیه الرحمه در خدمته
Far!de
Far!de
٩٥/٠٣/١٦
٠
٠
اصن مگه فمینیست بودن بده؟؟
Vania
Vania
٩٥/٠٣/١٦
٠
٠
توی مطلب و کامنت ها هم گفتم اصل به وجود اومدن فمینیست بد نبوده. یه تلاش بوده واسه احقاق حق..اما الان دیگه جنبه افراطی پیدا کرده. طوری که کلا تبدیل شده به مرد ستیزی و یه سری آزادی های بیش از حد که میخوان و ... . این واکنش ها هم بخاطر هموناس
Far!de
Far!de
٩٥/٠٣/١٧
٠
٠
یکی از چیزایی که میخوان همون چیزیه که اقا اشکمهردر جواب اقای بهمن گفتن؟؟ اگه اینه که خیلیم خوبه :) باید باشه اصن :)
Vania
Vania
٩٥/٠٣/١٧
١
٠
یکیش اون مورد بوده..اما الان دیگه طوری شده که میشه گفت در تضاد با ما و اسلام هست خیلی خواسته هاشون.نمونه اش آزادی واسه سقط جنین یا هم جنس گرایی و موارد دیگه. اتفقا در ابدا اونا طوری عمل می کنن و با همین شعارها بنظرم خیلی هارو حذب می کنن اما بعدش میبینیم با خیلی عقاید ما مخالفه.بنظرم خودت بیشتر در موردش مطالع داشته باشی تا برات واضح و روشنن بشه فریده جان.چون اینجا خیلی هم نمیشه کامل توضیح داد و بازم ممکنه ناقص باشه توضیحات من.
Vania
Vania
٩٥/٠٣/١٧
١
٠
و اینکه اگه اسلام رو هم بررسی کنیم میبینیم خیلی از چیزایی که فمنیست ها میخوان رو اسلام خیلی سالها قبل به زن داده. چیزی رو که تو دین خودمون داریم رو چرا بریم از جوامع غربی بگیریم؟
Far!de
Far!de
٩٥/٠٣/١٨
٠
٠
:)
مرتضی
مرتضی
٩٥/٠٣/١٦
١
٢
اون که از حجابش، اونم از خالکوبیش، حالا هم گفته فیمینیسته. ملت این آدم رو زارت نشوندن اون بالا به عنوان ستاره
ali_sh
ali_sh
٩٥/٠٣/١٦
٠
٠
چ تندرو و بدون منطق
مرتضی
مرتضی
٩٥/٠٣/١٦
٣
٤
به قول رهبر اگه انقلابی گری تندرو بودنه، بله من تندرو ام.
Far!de
Far!de
٩٥/٠٣/١٦
١
١
بحث حجاب که هم تو کل جامعه عادی شده (نمیگم خوبه میگم یه چیزطبیعی ای شده) هم مخصوصا تو بازیگرا :)
مهدی معتمدی
مهدی معتمدی
٩٥/٠٣/١٦
١
٢
برادر گرامی انقلاب قبلا انجام شده... شما چندبار میخواهید انقلاب کنید!؟
Vania
Vania
٩٥/٠٣/١٦
١
١
شاید ایشون اصلا نعتقد به حجاب نباشن..خالکوبیشون هم چیزیه در حیطه اعتقادات شخصی شون. جواب هم دادن به واکنش های مردم. بهتره که قضاوت نکنیمشون.
مرتضی
مرتضی
٩٥/٠٣/١٧
١
١
خانم وانیا شما در موردش مطلب نوشتید ما هم نظر دادیم، اگه به قضاوت نکردن باشه بیاییم هم شما مطلب ننویسین هم ما نظر ندیم کلا فراموشش کنیم این خانم رو.
Vania
Vania
٩٥/٠٣/١٧
٠
٠
بنده همچین حرفی زدم؟ نظر دادن و ابراز عقیده تون محترم و ازاد.دقیقا مطلب هم واسه همین نوشته شده که بقیه هم نظرشون رو بگن.من مظورم این بود اینطور که شما میگین اون از حجابش اینم از خالکوبی و حالا هم میگه فمنیسته!یه جورایی انگار بنده خدا قتل کردن. اینکه فمنیست چهره خوبی نداره و بعضی عقایدشون حتی کلا با شرع ما مخالفه درست اما اگه برین پستی رو که بعناون جواب گذاشتن رو بخونین میبینین منظورشون از فمنیست اون جنبه افراطیش نیست.
nooshin_tamimi
nooshin_tamimi
٩٥/٠٣/١٦
٣
١
خسته نباشی عزیزم. بنظر من کلا ورود به زندگی شخصی هنرمندا و کلا آدمها اصلا کار درستی نیست
Vania
Vania
٩٥/٠٣/١٦
١
٠
متشکرم نوشین عزیز:) موافقم..حریم خصوصی هرکس حریم خصوصیشه. تا وقتی خودش عمومیش نکنه:)
مهدی معتمدی
مهدی معتمدی
٩٥/٠٣/١٦
٤
٠
عقیده خودش چی هست که دیگه تضادش بخواد چی باشه!؟ هر کسی در نوع اندیشه آزاد است هرچند که هنوز خیلی جا دارد تا انسان های سنتی همچون مردم ایران این مسائل را بپذیرند و در برابر حرکت رو به جلو مقاومت نکنند...
Vania
Vania
٩٥/٠٣/١٦
٠
٠
جمله اولتون رو متوجه نشدم! بله عقیده هرکس محترم و آزاد هست مگر اینکه تو اجتماع این عقیده اثر سوء بذاره...
مهدی معتمدی
مهدی معتمدی
٩٥/٠٣/١٧
٠
٠
منظورم این بود که عقیده اصلا هیچ تعریف دقیقی ندارد و عقیده قطعی به چیزی داشتن با یک مغز محدود درست به نظر نمی‌رسد و حال آنکه شما از تضاد چند عقیده صحبت میکنید و این مسئله چندان درست نیست... کاملا با این مسئله که انسان ها نباید آزادی یکدیگر را مختل کنند موافقم اما اینکه به فردی اجازه ندهیم تفکر مورد نظرش را داشته باشد عملی سرکوب گراست. در واقع هر کس آزاد است تا وقتی که آزادی دیگران را مختل نکند... ولی به نظر می‌رسد فعلا بعضی افراد از بعضی دیگر آزاد ترند!!!
Vania
Vania
٩٥/٠٣/١٧
٠
٠
میشه لطفا بگین کدوم قسمت مطلب از تضتد چند عقیده صحبت شده؟///حرفتون درست اینکه اجازه ندیم کسی عقاید یا تفکر موردنظرش رو داشته باشه سرکوب گراست رو خب اکثرا موافق هستن فکر میکنم..ولی خب مسئله وقتی مهم تر میشه که شخصی که تو چشم هست چه بازیگر چه خواننده یا حتی یه روحانی کاری یا عقیده ای رو ابراز کنه که واکنش ها یا تاثیرات خاص یا حتی سوء رو در جامعه بذاره.نقد به ایشون هم بیشتر از همین جنبه است.
مهدی معتمدی
مهدی معتمدی
٩٥/٠٣/١٧
٠
٠
به نظرم تاثیر گذاری افراد مشهور در جامعه امری طبیعی است. لطفا ابتدا تعریف کنید تاثیر سو یعنی چه؟ و اینکه چرا نباید اتفاق بیافتد؟ فکر میکنم مردم یا مسولان باید نسبت به نگاه مخالف شخص دیگر انعطاف پذیر باشند و انعطاف را بیاموزند. اینجا مسیله شیفت پارادایم ها مطرح است که بدون آن انحصار طلبی عقل و تفکر شکل خواهد گرفت...
Vania
Vania
٩٥/٠٣/١٧
٠
٠
تاثیر سوء مثلا اینکه یه نفر فرضا یه روحانی کار خطایی ولو کوچیک انجام بده یا حرکتی انجام بده که واکنش برانگیز بشه خب ایشون ممکنه همون کار کوچیکشون اثر بذاره و یه عده رو از دین مثلا بزنه یا نظرشون رو عوض کنه.یا در مورد یه سلبریتی که میشه الگوی خیلی از نوجوونا و جوونا خیلی وقتها طوری هست شرایط که اگر کاری رو بکنن اون دسته طرفدارانشون هم میرن دنبالش عموما هم بدن فکر در مورد عواقب و اصل موضوع.
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٣/١٦
١
١
برعکس فمینیست چیه؟ من همونم! باید یه فکری به حال درمان خودم داشته باشم... خیلی بی کلاسیه!!
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٣/١٦
١
٠
یعنی شما ضد زن اید؟!!! یادم باشه دیگه دور و ورتون نپلکم...خخخ
Vania
Vania
٩٥/٠٣/١٦
٠
٠
فکر کنم میشه نا فمینیست:دی...واقعا! خیلی خطرناکه .یکی به این مشکل دچار بود دو روز بعدش مرد خخخ یه فکری بکن زودتر:دی
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٣/١٦
١
٠
بعدش هم!!!! برای من خیلیییییی جالبه که توی موضوعی که مخصوص خانمهاست آقایون بیشتر از خود خانمها صاحب نظرن...این هم نقدی به خودمونه که خانم ایم....
Vania
Vania
٩٥/٠٣/١٦
٠
٠
یعنی ما خانوم ها کم کاری کردیم که آقایون بیشتر صاحب نظر شدن؟ یعنی بریم اعلام حضور و وجوود کنیم زیر پیجای ترانه؟:دی
الهام خانم
الهام خانم
٩٥/٠٣/١٦
٠
٠
خیلی مطلب خوبی بود راستی مگه خانم علیدوستی دورگه هستند ؟؟ منم با خاکوبی مخالفم و اینکه مردم عادی میتونند هرجوری دلشون میخواد رفتار کنند تا حدی اما یه آدم مشهور نه الان همه دخترای جوون میرن خالکوبی میکنند چون خانم علیدوستی یه الگو واسه جوونامون
Vania
Vania
٩٥/٠٣/١٦
٠
٠
دورگه؟ نه..چطور؟ اگه جوونامون به این فکر کنن که ایشون طبق عقیده شخصی خودشون این کارو انجام دادن و صرفا چون فرد معرفی هستن نمیشه گفت کارشون درسته چقدر خوب میشد:) دیگه مشکل این الگوبرداری های بدون فکر رو هم نداشتیم
زهره_براتی
زهره_براتی
٩٥/٠٣/١٦
٠
٠
سلام حکیمه جان به قول عنوان مطلبت او یک فمنیست هست یعنی ترانه علیدوستی اعلام کرد عمدا یا غیر عمد با خالکوبی روی ساعدش که من طرفدار حزب فمنیست هستم ! آیا هرشخصی باید برای هرکاری و هر عقیده ای که داره توضیح بده ؟؟
Vania
Vania
٩٥/٠٣/١٦
١
٠
سلام:) خب مسلما نه.عقیده ی هرکس محترمه واسه خودش. منتها اینجا چون ایشون فرد مشهوری محسوب میشن اون توضیحشون بنظرم کار درستی بود.دیگه کش دادنش از طرف ماها نادرسته اما..ممنون از نظرت زهره عزیز:)
j_hoseinpoor
j_hoseinpoor
٩٥/٠٣/١٦
٠
٠
کلا دلیل بدبختی ملت ایران فمنیست بودن یا نبودن یک شخص نیست .کلا ما ملتی هستیم که هیچ کس را از روی فکر یا هنر یا کارش قضاوت نمی کنیم برای ما فقط قیافه یا پوشش مطرحه ما همیشه دنباله رو بودیم بدون فکر وتحقیق برای همین تا یک نفر بگه فلانی بده بدون هیچ تحقیقی شروع به فحاشی و توهین می کنیم.ترانه علیدوستی خالکوبی کرده خوب من نکنم .ترانه علی دوستی فمنیسته خوب من نباشم .چرا نمی گید ترانه علیدوستی یکی از بهترین هنر مندای کشوره .
Vania
Vania
٩٥/٠٣/١٦
٠
٠
حرفی ندارم واقعا..متاسفانه انگار حواشی برامون از متن مهم تره همیشه..
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٥/٠٣/١٦
٠
٠
سلام، ممنون از مطلب خوب :) کامنتا هم که عالی بود و حاوی کلی نکته!:) به نظرم نباید خیلی هنرمندان و کلا آدماي معروف رو تحت فشار قرار داد به خاطر افکار و عقایدشون، بلاخره اونا از جامعه میان و تو جامعه افکار مختلف هست :) موفق باشید :)
Vania
Vania
٩٥/٠٣/١٦
٠
٠
سلام،خواهش میکنم:) این حساسیت ها هم دقیقا به همین علت که اونام از همین جامعه هستن و البته مشهور ومعروف شدنشون و تا یه حدی هم طبیعیه. ولی خب موافقم بلاخره اونا هم زندگی شخصی خودشون رو دارن.ممنون از حضورتون:)
sahari_m
sahari_m
٩٥/٠٣/١٦
٠
٠
خانوم حکیمه بهتون تبریک میگم ..مطلبتون اونقد چالش برانگیز بود که همه وارد یه بحث طولانی شدن ...عقاید محترم ..اسلام با همه ی درستی ش بهمه ی عقاید اجازه ی حیات داده ..انسان موجود مختاری ئه و طبق اختیار باورهاش رو میسازه .....اینکه چه کسی چه کاری کرده بماند ..اطلاع رسانی شما عالی بود
Vania
Vania
٩٥/٠٣/١٦
٠
٠
ممنون از تبریکتون...احتمالا دلیلش بیشتر این بود که یه بازیگر محبوب و مشهور اینکار رو انجام داده و جالب توجه شده واسه همه...دقیقا! اگر ایشون این قیده رو دارن دلیلی نمیشه ما شروع کنیم به فحاشی و توهین. طبق باورهاشون احتمالا رسیدنبه اون عقیده. البته این عقاید محترم هرکس گاهی میتونه تاثیرات خاص هم بذاره با توجه به جایگاهی که فرد داره.و اینه که حساسیت زا میشه گاهی مسئله..
translator
translator
٩٥/٠٣/١٧
١
١
اولا اینکه شما هر چی از به اصطلاااااح هنرمند جماعت دیدین اصلا نباید تعجب کنین چون اونا اکثرا فازشون ای لاو امریکا و این چ کشوریه ما داریمو ب اصطلاح فاز روشن فکری دارن.شما اگر به حرفای استاد رحیم پورازغدی درمورد حقوق زن در اسلام گوش کنین متوجه میشین که اتفاقا حق خانم ها خیلی بیشتروبهترازاقایونه و مردا مظلوم واقع شدن.پس لطفا برید دنبالش و ب حقیقت برسید. حکیمه جان کاش درمورد این بیماریشم میگفتی ک تازگیا گفته.نمیدونم راسته یانه.علی ایحال ممنانیم
Vania
Vania
٩٥/٠٣/١٧
١
٠
خب بنظرم تعمیم ندیم به همشون این قضیه آی لاو آمریکا و اینارو..نمونه هاش رو هم داریم و دیدیم.یکیش شهاب حسینی. پس یه مقدار این بخش نظرت زیر سوال میره با اجازه.بخش بعدش هم خب ما هم موافقیم که اسلام تو مسئله حقوق خیلی بها داده به خانوم ها:)..در مورد بیمارشون هم خودشون گفتن مبتلا به ترس از مکان های بسته هستن. پرداختن به این مسئله هم خب به خاطر واکنش ها و حرف هایی که راه افتاد بود.اون یکی موضوع خیلی مورد خاصی نداشت. ما هم ممنانیم از حضورت الهام گل:)
m_meisam
m_meisam
٩٥/٠٣/١٧
١
٠
الان این خیلی مسئله مهمیه که اینهمه سر و صدا کرده؟؟؟
Vania
Vania
٩٥/٠٣/١٧
٠
٠
ازونجا خانم علیدوستی بازگیر مطرح و چهره ای هستن خب این کارشون هم خیلی مورد توجه قرار می گیره.خصوصا که یکی اینکه اولا کلا دید خوبی نسبت به خالکوبی تو جامعه وجود نداره و دوما اینکه این کارشون یه جورایی ممکنه تبلیغ اون جنبش هم محسوب بشه ولو غیر عمد و اینکه ربطش دادن به عقاید افراطی فمنیسم در مورد سقط جنین و ... ..
f_behzadfar
f_behzadfar
٩٥/٠٣/١٧
٠
١
من فکر میکنم این جنبش فمینیستی از اول بد نبوده!میدونی بر اساس زمانی که این جنبش راه افتاده میشه گفت اون موقع توی غرب که اسلامی وجود نداشته خانوما هیچ حقی نداشتن وخب شاید میشده با این فمینیست بودن یه کارایی کرد ولی حس میکنم الان افراطی شده و اون ارمان های اولیه رو ندارن! من به شخصه با اینکه دخترم این و اصلا قبول ندارم چون اصلا ذات و شخصیت زن اصلا توانایی هاش با اقایون برابر نیست که قرار باشه وظایف و حقوق برابر داشته باشن! الان اینکه زن بتونه توی تمامی مشاغلی که شاید خیلی از ضربه هارو هم چه جسمی و چه روحی بهش بزنه انجام بده و حقوق برابر داشته باشه چه فایده ای داره؟ درصورتی که موفقیت اقایون توی زمینه های اقتصادی وسیاسی و حالا هرچی مستلزم اینه که خانوما وظایف خودشونو درست انجام بدن! راجع به این بنده ی خدا هم منم عقیده بقیه رو دارم فکر میکنم به خاطر شهرت و الگو بودنش برای افراد کم سن تر باید یکم محتاط تر عمل میکرد:) نخسته بالام جان گزارش جامع و خوبی بود:)
Vania
Vania
٩٥/٠٣/١٧
١
١
ممنون از نظر خوبت فاطمه جان:) درست گفتی اوایل راه افتادنش و با توجه به شرایط اون زمان بد نبوده اما الان دیگه نه و کلی با عرف ما و اسلام مغایره.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٣/١٧
١
١
اینکه مانتوی به این بی حجابی پوشیده که اون خالکوبی رو نمایش بده جالبه !
Vania
Vania
٩٥/٠٣/١٧
١
٠
نمیشه صددرصد گفت اون کار عمدی بوده یا نه و به این خاطر که نمایش بده همچین پوششی داشته.
Vania
Vania
٩٥/٠٣/١٧
٠
٠
چون مسلما خودشون هم ئاقف بودن به اینکه دیده شدنش ممکنه براشون حاشیه ساز بشه
h_jeem
h_jeem
٩٥/٠٣/١٨
٠
١
زن ايرانى : به تنهايى مى تونه يك خانواده ى ٢٠ نفره رو راه ببره ، خوشمزه ترين قرمه سبزى درست كنه ، قربون صدقه ى بچه هاش بره ! بچه هاش رو نابغه بار بياره و... زن خارجى : به عنوان تبليغات با تنى برهنه ! از وقتى كه چش باز مى كنند مادر رو به عنوان كارمند مى بينند !
Vania
Vania
٩٥/٠٣/١٨
١
١
البته کارمندی و مادری کردن منافاتی ندارن با هم و این درمورد همه ی خانوم های خارجی هم صدق نمیکنه.همونطور که همین جا هم متاسفانه نمونه هایی ممکنه پیدا بشه که کار شده اولویت اول خانوم ها
میلاد
میلاد
٩٥/٠٣/١٩
٠
١
اما این واقعیت که شاید در درون همه ما گاهی احساساتی از این دست ایجاد می‌شود؛ این‌که خواستار برابری‌ها اجتماعی و حقوقی هستیم!!!!!!!!!!! خب معلومه شما هم نمیدونی فمنیست چیه برای این که خواستار حقوق انسانی برابر باشی لازم نیست خودتو فمنیست بدونی بعد هم تعریف خودتو از اون انجام بدی
Vania
Vania
٩٥/٠٣/١٩
٠
٠
این جمله ای که نوشتین از متن قبلش یه جمله ی دیگه ای هم بود.و مرتبط باهاش.جمله هارو کامل نمی نویسین معنا هم تغییر میکنه خب..بنده در حدی ه مطالعه داشتم تعریفی رو بدست آوردم نوشتم.دقیقا با بخش آخر موافقم.نیازس نیست برچسب فمنیست بودن و اینهارو بزنیم به خودمون ب دلیل خواستن چیزی که باید باشه و میخوایم.البته این بخش آخر رو متوجه نشدم با من وبدین یا خانم عیدوستی..بهرحال از ابراز نظرتون ممنون:)
translator
translator
٩٥/٠٣/٢٣
٠
١
حکیمه جان منم گفتم اکثرا نه همشون.دقت بنمویید.باتشکر :)
٩٥/٠٥/٠٩
١
٠
واقعا اینا که با فمنیست مخالفن معلومه حتی معنیشم نمیدونن چیه خخ
پربازدیدتریـــن ها
سند زدن چشم هایت به نام من

و چقدر این چشم‌ها با عینک خواستنی‌ترند

٩٧/٠٣/٢٧
آشنایی با تیم های گروه مرگ (گروه B) جام جهانی

بِکِش زیرش!

٩٧/٠٣/٢٧
شعری سروده خودم

دلتنگی

٩٧/٠٣/٢٨
شعری سروده خودم

من زنم!

٩٧/٠٣/٢٤
صفای وجود تو را عشق است

دست گل و شیرینی

٩٧/٠٣/٢٨
بر اساس واقعیت

اتاق؛ برترین رمان خواندنی امسال

٩٧/٠٣/٢٩
کارم را بساز

جنگ

٩٧/٠٣/٢٤
داستانی آشنا

منی که من باشم! / قسمت دوم

٩٧/٠٣/٢٧
بوی تعفنش

کافی شاپ

٩٧/٠٣/٢٨
معرفی فیلم

اوکجا را حتما ببینید

٩٧/٠٣/٢٧
کاش به خودمان بیاییم

از روزه تا فطر ذهنی

٩٧/٠٣/٢٩
به خودتان رحم کنید

فقیر نباشیم

٩٧/٠٣/٢٨
شعری سروده خودم

آمدم

٩٧/٠٣/٣٠
شعری سروده خودم

خداحافظ رمضان

٩٧/٠٣/٢٧
ای آنکه هیچ یک از نامه‌هایم به دستت نرسید

تو را رقیبانی است

٩٧/٠٣/٣٠
شعری سروده خودم

عشق بادآورده

٩٧/٠٣/٣١
حالمان خوش نیست

با توام دنیا

٩٧/٠٣/٣٠
عشق خطرناک ترین مخدر دنیاست

جادوی عشق

٩٧/٠٣/٢٩
وای از آن روز...

من یک سامورایی هستم

٩٧/٠٣/٣٠
روی موج مثبت

بن بست

٩٧/٠٣/٣١