چالش‌های ورزش حرفه‌ای بانوان
بانوان ورزشکار در کشور ما با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند؟

چالش‌های ورزش حرفه‌ای بانوان

نویسنده : sajede_gh

تیم ملی فوتبال زنان آمریکا در اعتراض به کیفیت چمن مصنوعی بازی دوستانه با ترینیداد و توباگو بیانیه‌ای نوشته بودند که در بخشی از آن آمده: « بدن ما، شغل ماست و ما آن را در معرض خطر و آسیب قرار نخواهیم داد.»

وقتی صحبت از ورزشکار حرفه‌ای می‌شود، منظور کسی است که ورزش را به عنوان شغل و حرفه خود انتخاب کرده است. علاوه بر این‌که خود ورزشکار باید نکات مربوط به حرفه‌ای بودن را رعایت کند، باید شرایط و امکانات برای حرفه‌ای بودن او فراهم شود. مسلم است که بانوان ورزشکار نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اما ورزشکاران زن در این بین با چالش‌هایی متفاوت از مردان برای رسیدن به هدف‌شان در حرفه خود روبرو هستند که در این نوشته به چند مورد آن اشاره می شود.

1.تبعیض جنسیتی: جام جهانی فوتبال زنان در سال 2015 در حالی در کانادا برگزار شد که بازی‌ها در زمین‌هایی با چمن مصنوعی انجام می‌شد. اتفاقی که موجب اعتراض بازیکنان بزرگ در این تورنمنت شد و معتقد بودند در این زمینه میان فوتبالیست‌های زن و مرد تبعیض وجود دارد و امکانات ورزش حرفه‌ای زنان در حد و اندازه مردان نیست. با وجود حضور زنان در رقابت‌ها و میادین مهم ورزشی مانند مردان اما هنوز هم برخی اقدامات مسئولین و متولیان امر ورزش حرفه‌ای برای فراهم آوردن امکانات ورزشی در مورد زنان و مردان متفاوت است. اتفاقی که نیاز به بازنگری مسئولین در نوع نگاه‌شان به ورزش حرفه‌ای زنان دارد تا بستر رشد و پیشرفت برای آن‌ها مانند مردان مهیا شود و این حرفه آن‌ها را در معرض خطر و آسیب قرار ندهد.

2. مسائل مربوط به بارداری: کریستین تیله، نایب قهرمان جودوی المپیک لندن که از بخت‌های اصلی کشور آلمان برای کسب مدال طلا در المپیک پیش رو بود، در پیامی برای هواداران خود نوشت: «به دلیل بارداری فرصت حضور در المپیک 2016 ریو را از دست داده‌ام». بارداری مسئله‌ای است که زنان ورزشکار زیادی را با چالش مواجه کرده است. هر چند برخی از این ورزشکاران، در مواجهه با این موضوع دست از تلاش نکشیده‌اند و به تمرینات و تلاش خود ادامه داده‌اند. برای مثال، آلیسیا مونتانو در حالی در مسابقات قهرمانی دوی800متر شرکت کرد که هشت ماهه باردار بود و در کمال ناباوری توانست از خط پایان عبود کند. پائولو راد کلیف دونده ماراتن تا آخرین روز بارداری به دویدن ادامه می‌داد. ترموند قهرمان وزنه برداری هرگز تمرینات خود را متوقف نکرد. مسئله بعدی در مورد ورزش حرفه‌ای زنان باردار، زایمان و مسائل پس از آن است که به صورت مقطعی و برای برخی دیگر برای همیشه آن‌ها را از میادین ورزشی دور می‌کند. اتفاقی که بر روی دوران ورزش حرفه‌ای زنان تاثیر گذار است اما بسیاری توانسته‌اند بعد از بچه‌دار شدن هم، پس از مدتی دوری به میادین ورزشی برگردند و افتخارات خود را تکرار نمایند.

3. وظیفه مادر بودن: ویژگی دیگری که زنان را در عرصه ورزش حرفه‌ای از مردان متمایز می‌کند، سنگین‌تر بودن وظایف مربوط به تربیت فرزند است. این‌که در بسیاری از اردوها و مسابقات مادران در کنار فرزندان خود نیستند قطعا از لحاظ روحی شرایط مطلوبی برای مادر و فرزند نیست. هر چند این روزها این مسئله را بسیاری از خانواده‌ها پذیرفته‌اند و با آن کنار آمده‌اند به طوری که اکنون فرزندان برای تشویق مادرهایشان به ورزشگاه می‌آیند. اما در مجموع رابطه میان مادر و فرزند و مشکلات دوری آن‌ها چالشی ست که اکثر زنان ورزشکار با آن مواجه هستند و حل آن نیازمند ارائه راهکار و تلاش -هم از سوی مسئولین و هم از سوی خانواده‌ها- می‌باشد.

علاوه بر مسائلی که برای زنان در نقاط مختلف دنیا می‌باشد، در کشور ما برای زنان ورزشکار چالش‌هایی متفاوت از سایر کشورها وجود دارد.

1.الزام رعایت پوشش: زن ایرانی به عنوان نماینده کشور مسلمان بایستی با حجاب اسلامی در میادین ورزشی حاضر شود. این پوشش شاید در مورد برخی رشته‌ها که تحرک کمتری دارند مشکلی ایجاد نکند اما در رشته‌هایی مثل دو و میدانی، فوتبال، فوتسال، بسکتبال و حتی برخی رشته‌های مثل سنگ نوردی و امثال آن برای ورزشکاران چالش برانگیز است. موضوعی که به نظر می‌رسد نیاز به توجه و نگاه دقیق مسئولین دارد تا با تشکیل کارگروه‌هایی جهت طراحی لباس‌هایی مناسب و مختص هر رشته، شرایط ورزشکاران زن ایرانی را به شرایط حریفان نزدیک کند تا رقابت با اختلاف کمتری انجام گردد. جنس و طراحی لباس از موضوعاتی است که می‌تواند مورد بررسی و تحقیق قرار گیرد و با بهبود آن شرایط را طوری فراهم کرد که زن ایرانی با حجاب کامل در میادین ورزشی حضور یابد و فرصت رقابت را پیدا کند.

2. اجازه همسر: تیم ملی فوتسال زنان ایران، امسال در حالی قهرمان آسیا شد که نیلوفر اردلان، کاپیتان تیم به علت مخالفت همسرش برای خروج از کشور، غایب بزرگ این مسابقات بود. کاپیتان تیم ملی فوتبال و فوتسال، در اولین دوره مسابقات آسیایی نتوانست همراه تیم سفر کند. این بازیکن برای مسابقات جام جهانی گواتمالا با اجازه دادستانی از کشور خارج شد. اردلان اولین ورزشکاری نیست که برای شرکت در مسابقات برون مرزی با چنین مسئله‌ای روبرو می‌شود و قطعا آخرین ورزشکار هم نخواهد بود.

3. نداشتن اسپانسر: عدم پخش رسانه‌ای مسابقات ورزشی بانوان در کشور ما موجب می‌شود ورزشکاران زن کمتر دیده شوند. بنابراین طبیعی ست که اسپانسرها علاقه‌ای به حمایت مالی از این ورزشکاران نداشته باشند. موضوعی که ورزشکاران زن را در ایران با مشکلات زیادی مواجه کرده است. به طوری که حتی مجبورند، اردوها و مسابقات را با هزینه‌های شخصی خود شرکت کنند یا این‌که عطای شرکت در مسابقات را به لقایش ببخشند. نداشتن محل تمرین مناسب، لباس مناسب، و بسیاری از مسائل مالی موضوعاتی ست که به دنبال نداشتن اسپانسر برای این ورزشکاران پیش می‌آید. عدم اختصاص بودجه مناسب برای ورزش بانوان از طرف فدراسیون‌ها نیز مزید بر مشکلات و عدم حل آن‌ها می‌گردد.

آنچه گفته شد تنها گوشه‌ای از چالش‌هایی ست که یک زن ورزشکار با آن‌ها روبروست. موضوعی که نیاز به اراده و خرد جمعی برای حل آن احساس می‌شود.

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
Far!de
Far!de
٩٥/٠٣/١٩
٠
٠
8ماهه باردار بوده بعد مسابقه دو شرکت کرده برندم شده ؟ بدون اینکه مشکلی پیش بیاد واسش؟ 0_0
Miss_shaqayeq
Miss_shaqayeq
٩٥/٠٣/١٩
٠
٠
ای بابا...:((
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٣/١٩
٠
٠
طفلک بانوان ورزشکار! بهتره بگیم با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم نمی کنند؟! تفاوت بین مشکلات ورزشکاران غیر ایرانی و ایرانی هم واقعا جالبه! مرسی در کل :)
پربازدیدتریـــن ها
پایان تمام حسرت ها

حصار تنهایی

٩٧/٠١/٢٧
گذار یک اعتراف بکنم

پیوند ما از جنس جنون بود

٩٧/٠١/٢٩
لطفا با گویش مشهدی بخوانید

مشتبا وارد می شود!

٩٧/٠١/٢٦
موسسه پیش گویی «نون تو ماست» پیش بینی کرد:

وضعیت سلبریتی ها در سال 97

٩٧/٠١/٢٧
حسی که در من جوانه زده

كمي دركمان كنيد!

٩٧/٠١/٢٣
آنقدر می‌خندد که از چشم‌هایش اشک می‌آید

مه لقا بانو / قسمت اول

٩٧/٠١/٢٦
شعری سروده خودم

تیر خلاصی

٩٧/٠١/٢٨
عشق، زندگی؛ خانواده

غرق در دنیای مجازی

٩٧/٠١/٢٣
یک جعبه واژه رنگی

شاید بشود گفت برگشت!

٩٧/٠١/٢٨
تو خوب بمان

دل نشکنیم

٩٧/٠١/٢٨
شعری سروده خودم

من چه گویم

٩٧/٠١/٢٧
از خودم بدم می آید

دروغ...!

٩٧/٠١/٢٥
آخرین باری که لبخند زدیم

از خوشی ها بخوانیم

٩٧/٠١/٢٤
با کلمات بازی نکنید

کارگر را چه به زندگی؟

٩٧/٠١/٢٩
عطرت عجب ماندگار است

آن خانه

٩٧/٠١/٢٦
هدف از بعثت چه بود؟

سیاست‌زدگی تا کجا؟

٩٧/٠١/٢٦
همدیگر را زیر دست و پا له نکنیم

گور دسته‌جمعی بود آن پناهگاه

٩٧/٠١/٢٣
محصول پیکسار و دیزنی

تفسیر انیمیشن کوتاه loe

٩٧/٠١/٣٠
درباره پایتخت 5

سناریو عجیب

٩٧/٠٢/٠١
شعری سروده خودم

من دیوانه

٩٧/٠٢/٠٢