سلام کَن! خداحافظ سینما!
چرا دیگر سینما به ما لبخند نمی زند؟!

سلام کَن! خداحافظ سینما!

نویسنده : مسعود بهاری

یادمان بخیر!

یاد آن روزهایی که رویِ سینما به مردم بود. روزهایی که مردم سینما را مثل یک دوست، یک فامیل در کنار خودشان داشتند. حالا گیرم این دوست خیلی محبوب نبود، این فامیل هنوز جا باز نکرده بود... اما فامیل بود، دوست بود. دوست که باشی، حتی اگر دوستت را ناراحت کرده باشی، رهایش نمی کنی. خودش را می‌چسبی، دلش را بدست می آوری، نگاهت فقط به خود اوست.

اما بعضی دوست‌ها هستند که وقتی یک ناراحتی کوچکی بینتان پیش می‌آید، رویشان را بر می‌گردانند. می‌روند. انگار می‌خواهند بگویند: من از اولش هم می دونستم از تو دوست در نمیاد!

وایسا سینما! برگرد! نگاه کن به مردمت. متنفر نباش از این مردم که "اخراجی ها" را دوست دارند. رو نچرخان از این مردم! درست است، شاید نتوانی رفتارشان را هنوز درست پیش بینی کنی، اما این تویی که باید یاد بگیری، تویی که روز اول آمدی و خواستی با این مردم دوست باشی، حالا به این زودی داری قهر می‌کنی؟ می‌خواهی بروی به خانه اروپایی‌ای که از آن آمده‌ای؟

ما فکر کرده بودیم مهرمان به دلت افتاده... اما تو زودی رفتی پیش فامیل‌های آن ورِ آبی‌ات. حالا که نتوانستی قاعده‌ی محبت ما را پیدا کنی می‌خواهی فکرمان را عوض کنی؟ به جای آنکه ببینی ما چه دوست داریم، می‌خواهی کاری کنی آن چیزی را دوست داشته باشیم که تو دوست داری؟

مسیر را عوضی می‌روی رفیق! این دوستی نشد که تو نگاهت به "کَن" باشد و من هم نگاهم به همانجا. دوستی این است که چشممان را به چشم هم بدوزیم. تو نگفته‌های مرا بخوانی و من لطف‌های تو را روی هوا ببرم که عاشق بمانی... که بمانی...

کِی بود که با "جمشید هاشم پور" میخکوبمان می کردی؟ کی بود که فیلم جنگی و حادثه ای برایمان می‌ساختی؟ کی بود که "کلاه قرمزی" ات بزرگ و کوچکمان را می کشاند به سینما؟ "خواهران غریب"ت همه را می خنداند و به گریه می انداخت؟ یادش بخیر! چه خوب پابندمان کرده بودی!

حالا ولی سر به هوا شده ای... دلت به "جیم جارموش" خوش است که بخندد به شوخی‌ات. کاری کرده‌ای خوشمان بیاید که به ما لبخند بزنند، برایمان دست بزنند... مدل لباس‌هایت را دیگر به رخ می‌کشی... ما را هم دیگر انگار یادت رفته دوستی قدیمی... انگار تو و من داریم هر دو با یک نفر دیگر دوست می شویم.

من ولی گول نمی خورم. ما بنا بود معشوق تو باشیم، نه عاشقِ تو! بنا بود ما محورِ این آسیاب باشیم، اما حالا تو داری ما را سر می‌دوانی. فکر نکن حواسمان نیست. فکر نکن نمی فهمیم "ابد و یک روز"ت هوای کدام وَر را دارد! فکر نکن نمی‌فهمیم با این فیلم‌های سرد و لرزان و خشن، می‌خواهی دمِ کدام ها را ببینی. راستی تو که جایزه‌ات را گرفتی، دیگر اصلا برایت مهم هست که مردم ببینندت یا نه؟! چه باک! اگر مردم هم نبینند خواهی گفت مردممان هنوز متمدن نشده‌اند!

سینما! زودتر به ما نشان بده که هنوز خاطرِ ما را می خواهی. زودتر یک عاشق توی ساختارت پرورش بده که به ما هدیه بدهد، شادمان کند، بترساندمان، میخکوبمان کند. انقدر هی نقد اجتماعی تحویلمان ندهد. انقدر بنیانِ اخلاق برایمان زیر سوال نبرد! انقدر کانونِ خانواده از هم نپاشد!

سینما جان! برگرد از آن طرف. حواست به این طرف باشد.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
naeeme-chakeri
naeeme-chakeri
٩٥/٠٣/٠٨
١
٠
فقط میتونم بگم فوق العاده بود و حرف دل....بسی موافق و به امید روزای بهتر. ممنون
سحر
سحر
٩٥/٠٣/٠٨
١
٠
واقعا قشنگ بود.لذت بردم. راستی راستی سینما خیلی ازمون فاصله گرفته.
M_Hoseiny
M_Hoseiny
٩٥/٠٣/٠٨
٠
٠
هنرهنرمند اگر در راه درست به کار گرفته شود به خودی خود قداست داشته و مقدس است. تکریم و تجلیل های خانواده های شهدا پس از فیلم پربار شوق پرواز می ارزد به خروار خروار از این جوایز و هدایای خارجی کشورهای دیگر.... مطلبتون حرف دل بود ممنون
Cold
Cold
٩٥/٠٣/٠٩
٠
٠
قراره تمام فیلما درباره جنگ و شهدا باشه؟...اگه یه بازیگر توی اونا بازی کنه مقدس میشه؟..نمیخوام به شهدا بی احترامی کنم اونا رو سر ما جا دارن ، ولی واقعا یکمی ذهنتون رو روی پیشرفت باز کنین...اون نخل طلایی که شهاب حسینی دستش گرفته میدونین قبل از اون دست چه بازیگرایی بوده؟؟
فاطمه سادات منافی
فاطمه سادات منافی
٩٥/٠٣/٠٨
٠
٠
هی بابا ... نمیدونم چرا از بچگی هیچ وقت نتونستم با تلوزیون سینما و فیلم ارتباط خوبی برقرار کنم
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٥/٠٣/٠٨
١
٠
وای چه مطلب جالب و چه نقد خودمانی دلچسبی. دم شما گرم بابت این درد دل دوست داشتنی. بسیار زیاد موافقم. یاد روزهایی بخیر که همه ی خانواده همراه پدر میرفتیم برای تماشای چهار شنبه ی عزیز، برای دو نفر و نصفی برای عیال وار و برای آلما.... این روزها سینما هیچ رنگ و بویی برایم ندارد به همان دلایلی که شما خوب تر گفته اید:)
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/٠٣/٠٨
٠
٠
زیادم اوضاع بدی نداره زیادم اوضاع خوبی نداره ولی خب با سینما آشتی کنید :)
marjan_mi
marjan_mi
٩٥/٠٣/٠٨
٠
٠
:)
هاچ
هاچ
٩٥/٠٣/٠٨
٠
٠
اصغر فرهادی خودش یه لبخند گنده ست. ما رو به جای قابل قبولی رسونده اونوقت این طور گفتن یه جور کم لطفی نیست؟
s.alifarrokh
s.alifarrokh
٩٥/٠٣/٠٨
٠
٠
من بشخصه از سینما و تلویزیون ایران در حد لالیگا متنفرم!اما خب بنظرم تنها ایرانی که واقعا فیلم میسازه اصغر فرهادی هست و انصافا فیلماش هم بد نیستن. بنظرم درست نیست اینقد اصغر فرهادی رو بکوبیم. فوهش :|
m_bahari
m_bahari
٩٥/٠٣/٠٩
٠
٠
دوست من جمله اولتون برای تایید متن کافی بود. بقیه اش در ادامه همون جمله ی اول ممکنه معنا پیدا کنه...
s.alifarrokh
s.alifarrokh
٩٥/٠٣/٠٩
٠
٠
نمیفهمم منظورتونو!
m_bahari
m_bahari
٩٥/٠٣/٠٩
٠
٠
اینکه می فرمایید از سینمای ایران متنفرید، تایید حرفِ متن منه دیگه.. همین از اصغر فرهادی هم به این خاطر خوشتون نمیاد که سینما رو رونق داده، به این خاطر دوستش دارید که اسم ایران رو سربلند کرده. بد هم نیست. اما مساله ی سینما نیست این. این مثل اینه که بگید از دکتر ظریف خوشم میاد چون ایران رو آبرو داده تو جهان. این دیگه ربطی به سینما و دغدغه ی سینما نداره.
s.alifarrokh
s.alifarrokh
٩٥/٠٣/٠٩
٠
٠
نه اتفاقا اصلا برای اینکه اسم ایران رو سربلند کرده نمیگم ، دارم میگم تنها ایرانی هست که فیلم میسازه و میشه به عنوان یه فیلم بهش نگاه کرد.
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٥/٠٣/٠٩
٠
٠
خودت فهمیدی چی گفتی!
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٣/٠٩
١
٠
جالب نوشته بودین :)
Vania
Vania
٩٥/٠٣/٠٩
١
٠
نکنه شما جزء اون دسته ای هستین که فرهادی گفته فیلماش و جایزه اش خوشحالتون نمی کنه؟:دی...قبول دارم تو برهه های خیلی سیاه نمایی شد و میشه و قبلا لذتی که داشت رو شاید الان نداشته باشه.اما همین موفقت های توی جشنواره های دیگه هم نقطه ی روشنیه برای اینکه ببینیم دارهیم پیشرفت می کنیم.
Cold
Cold
٩٥/٠٣/٠٩
٠
٠
نمیدونستم پیشرفت هم میتونه باعث ناراحتی بشه!
Cold
Cold
٩٥/٠٣/٠٩
٠
٠
شما خودت یه سر به سینماها بزن...همین 2 هفته پیش داشتم از جلو سینما سیمرغ رد می شدم از سر کنجکاوی رفتم از مسئول فروش بلیطشون پرسیدم کدوم فیلما الآن از همه بیشتر فروش داره؟...گفت پنجاه کیلو آلبالو و رسوایی 2!!...یادمه اون زمان فیلم جدایی تو یه جمعی داشتم از اون فیلم میگفتم ، شاید اگه 10 نفر بودن 5 نفرشون برگشتن گفتن چی بود اون فیلمه؟ نه سرش معلوم بود نه تهش! فک کنم هر فیلمی سر راه پیدا میکنن بهش اسکار میدن!!....من که وقتی این چیزا رو میبینم بهشون حق میدم ، تازه مهم تر اینکه تو کارشون موفق بودن و افتخار کسب کردن
m_fanaei
m_fanaei
٩٥/٠٣/٠٩
٠
٠
حرفتون حرف خوبی بود و احساس می کنم یادداشت اصلا نمی خواد بی ارزش کنه جایزه آقای حسینی رو بلکه دوری سینما از مردم که واقعا ناراحت کننده است، میشه "هامون"ساخت که هم مردم دوست داشته باشند هم داورا بگن به به و چه چه و هم تو ذهنا بمونه بخاطر ساختار درست، و خواهران غریب رو که چقدر خوووب بود واقعا
پربازدیدتریـــن ها
وقتی خیالش همراهت بود

ترسناک تر از نبودنت...

٩٦/١٠/٢٣
ساده می گویم...

یک «من» وسط زندگی‌ام گم شده است

٩٦/١٠/٢٧
دارید کم کم پیر می شوید

شما حواس تان نبوده

٩٦/١٠/٢٥
می توانستم راه بهتری را انتخاب کنم

جنگ و درخت انجیر

٩٦/١٠/٢٤
عشق نفس زندگی‌ست

جوانی فدای عاشقی

٩٦/١٠/٢٦
کوچ پاییزی؛ از رستوران به دفتر مهندسی

دیگر گارسون نیستم!

٩٦/١٠/٢٥
اندر احوالات تام کروز

تو چرا پیر نمیشی لعنتی؟

٩٦/١٠/٢٨
برای روز مبادا

همین یک لاخ موی مشکی!

٩٦/١٠/٢٧
در لحظه‌ای عاشق‌ات شدم

لحظه های ناب

٩٦/١٠/٢١
برای سانچی

نفرین این سرزمین تمامی ندارد

٩٦/١٠/٢٧
می‌پرسد ماجرا چه بود؟

مردان دریا

٩٦/١٠/٢٦
و چون می‌گذرد غمی نیست

به گذر ثانیه ها محتاجم

٩٦/١٠/٢٤
هرگاه خواستمش...

خدا را باید بی نهایت عاشق بود

٩٦/١٠/٢٣
بهترین و بدترین اتفاق های زندگی

فراموشی

٩٦/١٠/٢٧
کمی پیدا شو...

گمشده

٩٦/١٠/٢٨
پیر شدن...

از روزگار رفته حکایت

٩٦/١٠/٢٨
تظاهر کردن

ما مجبور نیستیم

٩٦/١٠/٣٠
اندازه‌اش؟ حجم‌اش؟

می‌شود آن داستان اصلی‌ات را بگویی؟

٩٦/١٠/٣٠
روزمره هایم...

داستان کار در اسنپ

٩٦/١٠/٣٠
عجیب غرق رویایت شدم

یک نفر هست که باید همیشه باشد

٩٦/١٠/٣٠