خون تو پاشیده به شهر*

خون تو پاشیده به شهر*

نویسنده : E_Tavana

دختر جوانی با با خوردن قرص خودکشی کرد / دختر جوانی، در ایستگاه مترو خودکشی کرد.

تفاوت این دو گزاره چیست؟ شما می‌توانید، صفحه حوادث روزنامه را نخوانید. اخبار گوش نکنید. در مهمانی‌ها، به محض شنیدن ماجرایی ناگوار، جمع را ترک کنید. اما نمی‌توانید، توی شهر و مدرسه و دانشگاه، چشم‌های‌تان را ببندید. خودکشی شناسان معاصر، معتقد به وجود ساختمان شخصیتی یا روان پویایی خاصی که با خودکشی ارتباط داشته باشد، نیستند. به نظر آن‌ها از تخیلات بیماران انتحاری، که اگر خودکشی می‌کردند چه اتفاقی روی می‌داد یا پیامدهای آن چگونه می‌بود، می‌توان درباره روان پویایی خودکشی اطلاعات فراوانی به دست آورد. چنین تخیلاتی معمولا مشتمل است بر آرزوی انتقام، قدرت، کنترل، تنبیه، جبران، فداکاری، نجات یافتن، تولد دوباره و ... .

خودکشی، به خودی خود صرف نظر از نوع و نحوه آن، فوریت درجه اول برای متخصصین بهداشت روانی است. خودکشی موفق یک فرد (به زعم نگارنده اصطلاح خودکشی موفق، به دلیل بار مثبت واژه «موفق»، نیاز به بازنگری دارد) در درجه اول، پیامی حاکی از عدم سلامت یک خانواده دارد. و از آن‌جایی که از دست دادن یک عزیز، به دلیل خودکشی دردناک‌تر از مرگ‌های دیگر است، هشداری است نیز مبنی بر وخیم‌تر شدن اوضاع روانی خانواده. تأثیر شرایط اقتصادی، بهداشتی و آموزشی یک جامعه نیز، در سطحی کلان‌تر غیرقابل چشم پوشی است. فراوانی «خودکشی‌های شهری»، این روزها نقش و تأثیر جامعه را پررنگ‌تر جلوه می‌دهد. ساده لوحانه است اگر فکر کنیم، جوانی خودکشی از پل عابر پیاده و حضور ناظران خیابانی را، به صورت تصادفی انتخاب کرده است. حال این‌که به مدد اینترنت راه‌های ساده‌تر و بی‌دردتری نیز یافت می‌شود. ساده لوحانه‌تر، واکنش برخی مسئولین است؛ مبنی بر پیشنهاد ایمن سازی پل‌ها و ایستگاه مترو و غیره و هم چنین نادیده گرفتن این پدیده ترسناکِ در حال شیوع. معمولا در این نوع خودکشی، برخلاف سایر انواع که فرد دلیل خودکشی خود را به نحوی مثلا به صورت یادداشت به دیگران اعلام می‌کند، فرد هدف و پیام خود را مشخص نمی‌کند. شاید هم دلیل کارش آن‌قدر واضح و روشن است که نیازی به توضیح ندیده است. شاید اگر در موارد اقدام به خودکشی، به غیر از حضور نیروی انتظامی و آتش نشانی، اهمیت حضور مددکاران اجتماعی و روان شناسان نیز درک شود، علاوه بر نجات یک فرد، بتوان از وقوع موارد مشابه، از طریق شنیدن دغدغه‌ها و مشکلات فرد که احتمالا دغدغه‌های هم نسلانش است؛ از طریق شناسایی خانواده او و کمک به آن‌ها؛ از طریق مشاوره به فرد برای ادامه‌ی زندگی سالم، جلوگیری کرد.

شاید اگر جامعه‌ای، وظیفه‌اش را به درستی انجام بدهد؛ به اشتغال، ازدواج، آموزش، تفریح و بهداشت‌روان به قدر کفایت اهمیت بدهد؛ حرف‌های مخالف و صداهای معترض را بشنود، اصلا کسی صدایش را روی پل بالا نبرد.

* بخشی از شعر کاظم بهمنی

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
sahari_m
sahari_m
٩٥/٠٣/١٤
٠
٠
باشد ..که کسی صدایش را روی پل بالا نبرد .... چند روز پیش اتفاقی توی مسیری پیرمردی دیدم که موتورش بنزین تموم کرده بود ..نگه داشتم ..با یه نگاه ساده یه بطری خالی پیدا کرد ..گفت کار خدا رو ببین باید تا من بنزین تموم میکنم تو برسی و این بطری همین نزدیک باشه ..خدایا شکرت ..در حال بنزین کشیدن میگفت ..من که همش سر نماز میگم خدایا بس ئه اگه زندگی همین ئه بس ئه ..... بعضیها در طول شبانه روز بارها با کلماتشون خودکشی میکنن ....
لیلی
لیلی
٩٥/٠٣/١٥
٠
٠
منظور کامنت را نفهمیدم..سحر خانم میشه بیای توضیح بدی
marjan_mi
marjan_mi
٩٥/٠٣/١٤
٠
٠
:)
لیلی
لیلی
٩٥/٠٣/١٥
٠
٠
*خون تو پاشیده به شهر*واقعا همینطوره..وقتی یه نفر خودکشی میکنه شاید خودش را از غم دنیا که سیری ناپذیره خلاص کنه..ولی ارث هنگفتی از اسان شدن مصیبت را به جا میگذاره
sahari_m
sahari_m
٩٥/٠٣/١٦
٠
٠
وقت تون بخیر ...منظور من توی کامنت م این که خودکشی فقط عملی نیست ..خیلی ادم ها بارها و بارها ارزوی مردن میکنن و این خودش نوعی خودکشی ..همون پیرمردی که من گفتم ..شغل ش جمع اوری ضایعات بود ..با اون سن ..توی اون گرما ..برا تامین مخارج زندگی ...اون اعتقاداتش اجازه نمیده و الا از کجا معلومه برا خلاص شدن خودکشی نکنه و همین ارزوی مرگ کردن خودش نوعی خودکشی ئه ...عدم رغبت به ادامه ی بازی مگر غیر از افت بازی نتیجه ای هم داره ؟ میبخشید خانوم لیلی من محمد م ..
لیلی
لیلی
٩٥/٠٣/١٧
٠
٠
مرسی از توضیحات
پربازدیدتریـــن ها
شعری سروده خودم

بعد تو

٩٥/٠٩/١٣
شعری سروده خودم

شاید دلیل خلقتت آغوش باشد!

٩٥/٠٩/١٣
شعری سروده خودم

سکوت پاییزی

٩٥/٠٩/١٤
امان از این همه ناهماهنگی

یک نفر با من هماهنگ شود

٩٥/٠٩/١٣
شعری سروده خودم

چشم هایم باز شد٬ دیدم کنارم نیستی

٩٥/٠٩/١٨
لطفا شفاف بگویید

مسابقه ی غسل

٩٥/٠٩/١٣
گیج شده ام

حال این روز

٩٥/٠٩/١٤
به دنبال آیه های عذاب

سید حسن آقامیری کیست؟

٩٥/٠٩/١٤
ترانه ای سروده خودم

دل بهونه گیر

٩٥/٠٩/١٥
عمق فاجعه

آرایشگاه

٩٥/٠٩/١٥
معرفی فیم دریا سالار

لطف خدا بود

٩٥/٠٩/١٤
داستان کوتاه

به همین سادگی / قسمت دوم

٩٥/٠٩/١٤
نامه ی کشف شده ی قدیمی ترین دانشجوی دانشگاه بیرجند

مجمع الأدبا

٩٥/٠٩/١٥
اندر حکایت آموزش مسائل جنسی به کودکان

بچه از کجا میاد؟

٩٥/٠٩/١٦
ترسیده ام انگار

دلم مى خواهد همه چيز را بسوزانم!

٩٥/٠٩/١٣
چرا همیشه همه چیز را آماده می خواهیم؟

دوستت دارم های ناگفته

٩٥/٠٩/١٥
باید بشوی همان آدم سابق

آفرینش برای خوب بودن

٩٥/٠٩/١٤
شعری سروده خودم

چشم هایت شبیه پاییزند...

٩٥/٠٩/١٨
شعری سروده خودم

ناز نگاه

٩٥/٠٩/١٤
اندر مصائب شغل من

پرنیا؟ پریا؟ پریان؟ پرنیان؟

٩٥/٠٩/١٣