زندگی فدای دود!
خطری جدی که جوانان را تهدید می‌کند

زندگی فدای دود!

نویسنده : مازیار حکاک
دود هم از سلسه مراتب دارد. یعنی این را از معتاد جماعت که بپرسی به شما می‌گوید اول سیگار بوده آن هم به صورت تفننی یا در تعطیلات! بعد تعطیلات زیاد شده یا وقت گذاشتن برای سرگرمی‌ها زیاد، و کم‌کم یک نخ سیگار شده دو نخ و همین‌طور یک بسته و دو بسته و بعدش ورود به تیم ملی و خلاصه ادامه ماجرا! سیگار منجر به اعتیاد شده، اعتیاد هم موجب بدبختی! به همین سادگی و به همین خوشمزگی.
شاید کسی باور نکند که میلیون‌ها تومان در روز در کشور دود می‌‎شود و آسمان زندگی عده‌ای را سیاه می‌کند. شاید کسی باور نکند که که اعتیاد جوان این مملکت را به جایی می‌رساند که از خانه خودش دزدی کند و حتی برای رسیدن به مواد از فروش فرزند و ناموس دریغ نکند. شاید هیچ‌کس باور نکند که اعتیاد با جوان این مملکت کاری می‌کند که تمام ذوق، استعدادش و تمام زندگی‌اش را دود می‌کند و می‌فرستد هوا. همه این شایدها به این خاطر است که هیچکدام از ما خود را در معرض این بلای خانمان‌سوز نمی‌بینیم. موضوعی که اگر پایش بیفتد شاید خیلی از ما در مقابلش ضعف نشان دهیم.

ایران و دوست صمیمی به نام دود
طبق آخرین آمار اعلام شده توسط نهادهای زیربط 45 درصد معتادان ایرانی زیر ۳۰ سال سن دارند و بیش از ۲.۵ درصد جمعیت ایران معتاد است. برای این‌که بیشتر موهای‌تان سیخ سیخی شود و چشم‌تان از حدقه بیرون بیاید، باید بدانید که سن آغاز مصرف در کشورمان 21 سال است و جنسیت 91 درصد مصرف‌کنندگان مرد و 9 درصد زن است و برای بلند شدن دود از سر مبارک‌‎تان خدمت‌تان عارضیم که عدد تقریبی مصرف‌کنندگان مواد در سطح کشور، حدود 1325000 نفر است. توجه می‌نمودید؟! یک میلیون و نیم تقریباً! اما این که چرا رابطه کشورمان با دود خوب است چند دلیل اساسی دارد. اولی این‌که ایرانی جماعت ذاتا عاشق دود است. از همان قدیم الایام ذغال خوب در کنار کباب خوب، رفیق خوب و ... (این سه نقطه همان چیزهایی است که دبیر سایت سانسور می‌کند پس ما هم نمی‌نویسیم شما خودتان حدس بزنید!) در اولویت قرار داشته. علاوه بر این مسئله ما در همسایگی کشور دوست و برادر افغانستان هستیم که علیرغم کشف میلیون میلیون مواد مخدر هنوز هم سوراخ‌های بی‌شمار در مرز وجود دارد که در سوت ثانیه مواد مخدر از هرجای افغانستان به ایران می‌رسد و در شهرهای ایران آب می‌شود. در کنار این دو دلیل عمده دلایلی اجتماعی نظیر عدم توجه به فرزندان، شکاف نسل‌ها، مشکلات جامعه و حتی موانعی نظیر کنکور و ازدواج در رفیق شدن ایرانی جماعت با دود آن هم از نوع مواد مخدرش تاثیر به سزایی دارند.

تریاک در صدر
تریاک و مشتقات آن، شیشه، کراک هروئین، حشیش و اکستازی بیشترین مصرف را در کشور دارند. البته ترتیب این مواد نشان‌دهنده میزان مصرف‌شان است. این‌که این مواد چیست و شیوه استفاده آن چیست را مطرح نمی‌کنیم چراکه قصد نداریم چشم و گوش بسته شما را بیشتر از این‌که خودتان واردید نسبت به این مسائل باز کنیم! اما برای این‌که بدانید خطر تا چه اندازه در کمین است، باید بدانید همین 72 ساعت بیداری در اثر مصرف شیشه، عاملی است که خیلی از جوان‌های کنکوری پایتخت به این مواد مخدر روی بیاورند. کاری هم نداریم که این 72 ساعت بیداری چه آثار تخریبی به همراه دارد. باز بیشتر بد نیست بدانید که اعتیاد پسرها از خوابگاه‌ها و سربازی شروع می‌شود و برای دختر خانم‌ها هم آرایشگاه‌های زنانه مامن امنی است تا از آن‌جا یک به یک پله‌های ترقی را طی ‌کنند و دود ‌شوند در هوا.

تمام زندگی فدای مواد
از این‌که هر فرد معتاد چقدر در روز خرج مواد مخدر می‌کند آماری در دست نیست. اما قطعاً رقم شاخ‌داری یا به عبارت بهتر شاخ دراری است که محاسبه‌اش کمی سخت است، اما برای این‌که چند و چند قیمت‌ها دستتان بیاید ما در یک حرکت انسان دوستانه و انتحاری(!) با یک ساقی خفن ارتباط برقرار کردیم و آمار را برای‌تان ریخته‌ایم روی دایره. فقط باید بدانید که نوسان قیمت دلار(!) گرانی‌های زیادی را در بازار به وجود آورده، از سویی دیگر برخوردهای نیروی انتظامی عامل افزایش دو یا چهار برابری مواد در ماه‌های اخیر بوده است. یک نکتی تستی دیگر هم این‌که قیمت مواد برابر است با قیمت آن در شهرهای مرزی کشور ضرب در 30 درصد حق بچه‌ها. بعد از فرا گرفتن این نکات طلایی این شما و این قیمت‌‌ها. گرم ترياك بين 10 تا 15 هزار تومان و هر «سوت» (واحد خريد و فروش) شيشه بين 8 تا 12 هزار. قيمت هر گرم كراك و هرويين 20 تا 30هزار تومان آب می‌خورد. البته نوسان قيمت در تمامي انواع مخدر به خلوص، محل و  چگونگي عرضه بستگي دارد. معمولاً قيمت‌ها در بالای شهر بالاتر است چراکه ساقیان اين مناطق مدعي‌اند كه كالاي باخلوص بالاتري را ارايه مي‌كنند. جالب است بدانید که ساقی مورد وثوق ما(!) مدعی بود که اگر کسی جسارت خرید و فروش «آشپزخانه» (اصطلاح تخصصي براي لوازم توليد كراك و شيشه) را داشته باشد در كمتر از يكسال مي‌تواند اصل و سود پول خود را دربياورد. یعنی شما تصورش را بکنید به لحاظ اقتصادی فرد معتاد اگر هر دو روز یکبار برود موج‌های آبی باز هم پول اضافی می‌آرود که می‌تواند در آن‌جا سه تیکه یا پیتزای مخصوص بزند بر بدن!

عاقبت بازی با دود
این‌که مواد مخدر مثل آتش‌بازی در دوران کودکی و چیزهایی که در فیلم‌ها و داستان‌های محتوایی صدا و سیما می‌بینم جیز است، شکی نیست و ما مطمئنیم که شما آن‌قدر گل و بلبل هشتید که به این مشائل روی نیاورید اما برای افزایش شطح آگاهی‌تان به شما می‌گويیم که مواد و افیون با فرد مبتلا چکار می‌کند.(اون‌جور نگاه نکنید و فکر کنید که ما بی‌سوادیم؛ خیر. بس که راجع به معتاد جماعت نوشتیم «س»‌های‌مان «ش» می‌زند!!) به عنوان مثال همین تریاک که محبوبیت بی‌نظیری در کشور دارد، ابتدا نوعی خوشحالی زودگذر به شخص می‌دهد. پس از آن مرحله منفی آغاز می‌شود که فرد را به مصرف مجدد تریاک وا می‌دارد و حرکات ارادی معتاد پس از مرحله اول کند می‌شود و شخص نسبت به امور بی‌تفاوت می‌شود و کم‌کم این‌قدر بی‌تفاوت می‌شود که قید زند‌گی‌اش را بزند و همه چیزش را فدای اعتیاد کند. در مورد کراک هم چون بدن مصرف کننده بعد از مدتی به کرم می‌افتد حتی قبرستان‌های شهر هم جایی برای آن‌‌ها ندارد.
برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
نگارا
نگارا
٩١/١١/٢١
١
٠
آماری که گفتین رسمیه پس آمار غیر رسمس خیلی بیشتر از ایناست متاسفانه!مورد تاسف بار بعدی یکی همین کم بودن قیمته و اینکه تریاک که طبیعیه خیلی مضراتش کمتر از شیشست که صنعتی ولی شیشه اینهمه ارزونتر و خب نمیشه منکر فایده های به ظاهر خوب شیشه شد مثه لاغری کم خووابی انرژی زیادی که میده!!ولی توهم زا بودنش الکیه من فکر میکنم!چه میدونم خدا به داد جوونامون برسه
taba_sa
taba_sa
٩١/١١/٢١
٠
٠
قابل توجه دوستان سیگاری..... هیییییی....
مجید
مجید
٩١/١١/٢١
٠
١
مواد نه ولی سیگار بکشین هیچیتون نمیشه...ها والا
maryam
maryam
٩١/١١/٢١
١
٠
دوست ناباب
مجید
مجید
٩١/١١/٢١
٠
٠
خیلیم خوبم...
m_sepehri
m_sepehri
٩١/١١/٢١
٠
٠
وقتی دور از جون تومور مثانه گرفتی می فهمی آقا مجید.نکن آشنای ما تفریحی سیگار می کشید،همچین بلایی سرش اومد که مجبور شد عمل کنه.خدابهش رحم کرد.
Eli-soltani
Eli-soltani
٩١/١١/٢١
٠
٠
چه خوبی داره جز درد و مرض؟؟؟ اعتیاد اولش از سیگار شروع میشه بعله آقا !!!
m_sepehri
m_sepehri
٩١/١١/٢١
٠
٠
فقط خود خودا باید جوونا رو حفظ کنه با این اوضاع!
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩١/١١/٢١
١
٠
سیگار فقط برگ مجید میدونه
مجید
مجید
٩١/١١/٢١
٠
٠
آخ نگو..........
چرا ناشناسم مهشید
چرا ناشناسم مهشید
٩١/١١/٢١
٠
٠
حوصله ندارم بخو نم....مهمون داریم
Em Ad
Em Ad
٩١/١١/٢٢
٠
٠
عادت کن به چیزی عادت نکنی ! اگه پی ببری به این جمله ، عمرأ اگه معتاد شی !
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩١/١١/٢٢
٠
٠
از دوستان کسی نظر منم اینجا دید یه تک بزنه خودمو میرسونم!چون یادم میاد دیشب یه نظری داده بودم!!!
m_kashiyan
m_kashiyan
٩١/١١/٢٢
٠
٠
عکس پروفایلت خیلییییییی باحاله =))
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩١/١١/٢٢
٠
٠
چشاتون باحال میبینه!
بدجنس
بدجنس
٩١/١١/٢٢
٠
٠
من حتی نمیتونم فکرش بکنم که یک روز سیگار نکشم . قطعا میمیرم. سیگار مرده .طوریت نمیشه اما خدایی مواد نامرده . من نامردیشو به چشم خودم دیدم
m_kashiyan
m_kashiyan
٩١/١١/٢٢
٠
٠
متاسفانه این روزا سیگار و اینجور چیزا باتوجه به سطح فکر بالای یه عده کلاس و اینا محسوب میشه!حتی سیگار کشیدن تو دخترا هم زیاد شده.
علیرضا
علیرضا
٩١/١١/٢٢
٠
٠
بله.موافقم با نظر شما
sam.ariyaee
sam.ariyaee
٩١/١١/٢٢
٠
٠
انقدر حرف زديد و حرف زديم از خطرات براي جوانان و خطر مبتلا شدن جوانان به اعتياد ... ميشه جوووني رو بگيد كه بين اعتياد پدر و مادرش داره خورد ميشه... از بين ميرههه ! دنــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــيا
علیرضا
علیرضا
٩١/١١/٢٢
١
٠
واقا این مورد رو باید خدا به داد اون بچه برسه...
چرا ناشناس مهشیدم
چرا ناشناس مهشیدم
٩١/١١/٢٢
١
٠
یه دود ...یه دود ...میشه دودورودودود
smt_200
smt_200
٩١/١١/٢٤
٠
٠
بعله همین دود دورودوددورودها تهش میشه هق هق قههقهقهقهقهقهقهقهق هق هق گریه
persian-girl
persian-girl
٩١/١١/٢٦
٠
٠
میشه قضیه اون بنده خدا که میگه تصمیم گرفتیم فقط تعطیلیا تفریحی بکشیم خوردیم به عید نوروز...! واقعا جای بسی تامل
z_khandandel
z_khandandel
٩١/١١/٢٨
٠
٠
بعضی چیزها وحشتناکه....این آمار که تازه رسمیش اینه و قطعا خیلی از پرتی هاش دیده نمیشه تاسف آوره...آقایون مسئولین کلاهتون رو بذارین بالاتر!!!!!
پربازدیدتریـــن ها