شیرجه‌های نرفته
درباره مکال گرایی منفی

شیرجه‌های نرفته

نویسنده : kalaf_f

کمال گرایی دو نوع است: مثبت و منفی. آنچه در این یادداشت مدنظر است کمال گرایی منفی ست! همان کمال گراییِ مسخره‌ای که نمی‌گذارد آب خوش از گلوی آدم پایین برود. یا غل و زنجیرت می‌کند به زمین و نمی‌گذارد دست به هیچ کاری بزنی یا سرِ انجام دادن هر کاری وسواسی و بیچاره‌ات می‌کند.

متخصصین امر می‌گویند این نوع از کمال گرایی از دوران کودکی، بنا به دلایلی همچون: انتظارات بالای والدین، روش های ناصحیح آموزشی در مدارس، وجود یک فرد کمال گرا در خانواده، مقایسه شدن با این و آن و ... در وجود آدم شکل می‌گیرد و به نتایجی فاجعه انگیز و تاسف بار منجر می‌شود! از شکست تحصیلی و شغلی و عاطفی گرفته تا اعتیاد و خودکشی و سقوط در اسفل السافلین جهنم! 

آدم‌هایی که این نوع از کمال‌گرایی را دارند، از دردهای مشترکی رنج می‌برند. مِن جمله:

- توقع بیش از حد از خود:  می‌خواهند بهترین باشند. شکست در قاموس آنها یعنی فاجعه! وقتی وارد کاری می شوند یا تصمیمی می گیرند بیشترین انتظارات را از خود دارند. و اگر این انتظارات برآورده نشود می شکنند و می شکانند!

- خود سرزنش گری: در طول شبانه روز وجدانِ بیدار­شان با چشم­هایی از حدقه در آمده براندازشان می کند. واگویه­های منفی هر لحظه مثل پتک بر ذهن­شان کوبیده می شود. با جملاتی از قبیل: بازم خواب موندی! خاک بر سرت کنن! این چه حرکتی بود؟ این چه حرفی بود؟ تو آدم نمی شی؟ و... انس دیرینه­ای دارند.

- زندگی در گذشته یا آینده:  به لحاظ ذهنی یا در گذشته زندگی می کنند و یا در آینده؛ اصلا با زندگی در حال، حال نمی‌کنند! با لذت بردن از فرایند بیگانه‌اند و مدام به نتیجه می‌اندیشند. یا نگرانِ چالش‌های آینده‌ی و یا در حسرتِ فرصت‌های سوخته و از دست رفته.

- کمبود اعتماد به نفس: اگر هزار و یک استعداد هم داشته باشند، باز هم توی سر خودشان می‌زنند. همیشه خود را خیلی دور از ایده آل‌ها و آرمان‌های فرابشری‌شان می بینند و احساس بی‌لیاقتی می‌کنند.

اهمیت بیش از حد به قضاوت دیگران: کمال گراها دوست دارند در هر حالتی تایید دیگران را به دست بیاورند. دلشان می‌خواهد آدم خوبه قصه باشند. اگر در حق کسی مرتکب اشتباه شوند یا کسی از آنها گله یا انتقادی بکند به هم می ریزند و یک تراژدی درست و حسابی از آن قضیه می‌سازند.

زندگی سینوسی:  دمدمی مزاج اند. گاهی وجودشان پر از اراده، انگیزه و شوقِ حرکت است و گاهی در هم شکسته، مغموم در گوشه‌ای کز می‌کنند. حالات رفتاری شان نیز بسته به حالِ درونی شان متغیر است و از این جهت گاهی اسبابِ شگفتی اطرافیان می‌شوند.

عملکرد وسواسی/ تنبلی و اهمال کاری: کمال گراها در مواجهه با حسِ تمامیت خواهی درونی شان، دو راه را انتخاب می‌کنند. تسلیم یا فرار؛ تسلیم به این معنی که، دچار عملکردهای وسواسی می شوند؛ مثلا سرِ یک پروژه­ی کوچکِ کم اهمیت کلی عرق می‌ریزند. انگار که قرار است بابتش سیمرغ طلا بگیرند! و در حالت دوم، از انجام پروژه طفره می روند. مدام امروز و فردا می‌کنند و یا کلا می‌بوسند و می‌گذارندش کنار.

در نهایت کمال گرایی را می توان در قالب سه مدل بیان کرد:

خود مدار : مرتب از خودش ایراد می گیرد.

دیگر مدار : مرتب از اطرافیانش ایراد می گیرد.

جامعه مدار: مرتب از نهادهای جامعه، از شهر و از مملکتش ایراد می گیرد.

حیطه های کمال گرایی نیز در زندگی افراد مختلف، متفاوت است؛ یک نفر ممکن است اگر دکترایش را در فلان رشته نگیرد آسمانش به زمین بیاید. دیگری یا باید سمتِ مدیرکل سازمانی را داشته باشد یا توی خانه بخوابد. آن یکی همسری می خواهد مثال زدنی و و و .

این علائم در افراد مختلف شدت و ضعف دارد. به هر صورت اگر بیشترِ این علائم را در خودتان می بینید، بدانید و آگاه باشید که کمال گرایی منفی دارید! پس اگر می خواهید رستگار شوید حتما دنبال راه چاره باشید. چون کمال گرایی منفی نه تنها دنیای تان را نابود می کند، بلکه آخرت تان را نیز از بین می برد. به نظرم خیلی از اهالی جهنم کمال گراهای منفی هستند! آنقدر نا امید از رحمت خدا شده اند و خودشان را دور از نجات دیده اند که...

* شیرجه‌های نرفته گاهی کوفتگی‌های عجیبی بر جای می‌گذارند. آلبر کامو

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
سخی
سخی
٩٥/٠٣/٠٥
١
٠
عخی! این رو من نمونه ش رو دیدم از نزدیک. شخصی رو میشناسم، که همه ش بچه هاش رو با بقیه مقایسه میکنه. دلش میخواد بچه هاش بهترین باشن. کورکورانه دلش میخواد بچه هاش شغل و پیشه ی خودش رو ادامه بدن. ولی بچه های بیچاره ش هیچ پیشرفتی ندارن. بنده خدا همیشه ی خدا در حال ایراد گرفتن از بچه هاشه. که فلانی چرا این کارو نکردی؟ فکر میکنه چون بچه ش اون کارو نکرده خنگه! و همیشه به بچه هاش میگه خنگ. بچه هاش هم یک جورهایی حرف پدرشون رو قبول کردن. البته نمیدونم اینی که من میگم دقیقا همون چیزی هست که توی متن شما خوندم یا زیاد مرتبط نیست. ولی فکر کنم همون کمال گرایی منفی باشه. خوب نوشتید. موفق باشید.
فاطمه
فاطمه
٩٥/٠٣/٠٦
٠
٠
متاسفانه نمی دونن دارن چه بلایی سر فرزندشون میارن.
سخی
سخی
٩٥/٠٣/٠٦
٠
٠
بله نمیدونن. آدم میترسه بهشون بگه. من خودم به شخصه میترسم بگم. یه جوری رفتار میکنن اصلا. افسوس
kalaf_f
kalaf_f
٩٥/٠٣/٠٦
٠
٠
بله همونه. وجود والد کمال گرا باعث میشه فرزند هم همین خصلت رو در آینده پیدا کنه. فرزند یکی از آشنایان ما سر همین مسائل فکر خودکشی به سرش افتاده بود.
zahra_rezaee
zahra_rezaee
٩٥/٠٣/٠٦
١
٠
هممون درصدی از کمال گرایی منفی رو در خودمون داریم
kalaf_f
kalaf_f
٩٥/٠٣/٠٦
٠
٠
اگر درصد کمی باشه کمال گرایی منفی نیست. در واقع ماها همه کمال گرا هستیم. کمالگرایی مثبت و سازنده ست. وقتی مانع حرکت شد و سدِ پیشرفت میشه کمالگرایی منفی.
لیلی
لیلی
٩٥/٠٣/٠٦
١
٠
از شیرجه های واقعی همیشه دلم میخواس از روی یک صخره شیرجه بزنم تو دریاچه و در همین حال یه عکس سلفی هم بگیرم
لیلی
لیلی
٩٥/٠٣/٠٦
١
٠
مطلب بسیار مفید و اموزنده ای است..بعضی اوقات زندگی ادم سینوسی یا جامعه مداری با ترکیبی از چند شیرجه نرفته است.
kalaf_f
kalaf_f
٩٥/٠٣/٠٦
١
٠
ممنون که خوندی دوست عزیز
الهام خانم
الهام خانم
٩٥/٠٣/٠٦
١
٠
من این خود سرزنش گریا خییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییلی دارم ینی یه وقتی خطا از طرف مقابلها باز خودما سرزنش میکنم عملکرد وسواسی که یا خدااا خودما میکشم سر یه موضوع کم اهمیت من همه اینایی را که گفتید دارم ینی چی الان چی میشم :( الان میگم چرا شما کاملا درست تو دوتا خط اول گفتید این خصوصیاتم به خاطر انتظار زیاد اقوام از همون کودکی بود و همینطور مدیر ومعلمای مدرسه طوری که خودمم باور کردم و بعد اصلا طوری شدم که تحمل کوچکترین شکستیا ندارم برای ترس از شکست هم گاهی یا اصلا کاری انجام نمیدم مبادا بقیه بگند تلاش کرد وشکست خورد مثالش همین کنکور یا انقد خودما سر یه کار میکشم که مطمئن باشم آخرش پیروزی من الان چیکار کنم ؟ :(
kalaf_f
kalaf_f
٩٥/٠٣/٠٦
٠
٠
الهام خانم باید به فکر راه برون رفت از این وضعیت باشید. کمالگرایی منفی مانع بزرگی در راه پیشرفت و کماله. راهکارهای زیادی داره که اگر سرچ کنید به یک چیزهایی می رسید. اما بهتره با یک مشاور خوب در این خصوص مشورت کنید.
الهام خانم
الهام خانم
٩٥/٠٣/٠٧
١
٠
من سرچ کردم راهی پیدا نکردم شما راه حلی سراغ ندارید حتما در موردش مطالعه کردید واقعا من بابت این ویژیگی ها خیلی اذیت میشم مخصوصا اون مورد تایید بودن مثلا شده چندین ماه به این فکر کردم که آیا اون حرفی که زدم فلان شخص ناراحت شد ؟؟ پس اگه راه حلی پیدا کردید بگید چون خیلی کمکم میکنه
kalaf_f
kalaf_f
٩٥/٠٣/٠٨
٠
٠
من خودم هم جز گرفتاران هستم :) ولی چشم. اگر به راهکار عملی و موثری دست پیدا کردم حتما اطلاع میدم بهتون
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/٠٣/٠٨
٠
٠
زندگی سینوسی ها جالب بودن واسم، مطلب خیلی خوب و به درد بخوری بود ، ممنون
پربازدیدتریـــن ها
خدا هیچکس را شرمنده نکند

من هیچوقت دوست نداشتم عید بیاید

٩٦/١٢/٢٣
شعری سروده خودم

غیر تو راه ندارند به درون خانه دل

٩٦/١٢/٢٣
این ها را می دانستی مامان؟

من خیلی زود بزرگ شدم / قسمت اول

٩٦/١٢/١٩
من آخرین بچه هستم

سین هفت نفره

٩٦/١٢/٢٣
پیش از آنکه مهلتت تمام شود

بدهکاران دوست داشتنی

٩٦/١٢/٢٢
پشت سرش اشک ریختم که برگردد

کاسه آب که نه...

٩٦/١٢/٢٠
شعری سروده خودم

در انتظار سال پیش

٩٦/١٢/١٩
خنده هایش بوی سیب می دهد

مهربانو

٩٦/١٢/٢١
گل همیشه بهار بوستان قلب من

تو نبودی

٩٦/١٢/١٩
یکتا معبودم...

راه نشانم ده

٩٦/١٢/٢١
راهنمای جامع سنگ های قیمتی

انواع عقیق و ویژگی های آن

٩٦/١٢/٢٠
شعری سروده خودم

پرواز حس قشنگی نیست

٩٦/١٢/١٩
به گمانم دچار ویروس شدی

مرض عشق!

٩٦/١٢/٢١
و یک پیش بینی درست

تاریخ جهان و کتاب های من

٩٦/١٢/٢١
غذا فقط غذا نیست

از فینگرفود تا اژدر زاپاتا

٩٦/١٢/٢٠
فال حافظ

ناموسا جایی رسیدی دست ما رو هم بگیر!

٩٦/١٢/٢٤
شعری سروده خودم

دروغ های من

٩٦/١٢/٢٢
نمی توانست حقیقت داشته باشد

به نام سارا / قسمت دوم

٩٦/١٢/٢٣
زندگی چیست؟

و شاید زندگی...

٩٦/١٢/٢٢
عیدی خاص بدهید

یک پیشنهاد عیدانه

٩٦/١٢/٢٤