حمایت؛ از حرف تا عمل
زوج‌های جوانی که زندگی‌شان را با جهزیه ایرانی شروع کرده‌اند

حمایت؛ از حرف تا عمل

نویسنده : نجمه عرفانیان

این روزها واژه «ا قتصاد مقاومتی» را زیاد می‌شنویم. در اخبار، سمینارها و سخنرانی‌ها. البته این واژه آن‌قدر در حد حرف باقیمانده ماند، تا امسال دو کلمه «اقدام» و «عمل» هم به آن اضافه شد تا همه بدانند که «به عمل کاربرآید، به سخندانی نیست.» اما در این بین معدود آدم‌هایی هم هستند که این شعار را در زندگی‌شان پیاده کرده‌اند. همین بهانه‌ای شد تا با دو نفر از آن‌ها به گپ و گفت بنشینیم.

 

|| خودمان انتخاب کردیم

به خانه دوستم وارد می‌شوم. ثمانه حدود هشت ماهی است که به خانه خودش رفته. اکثر جهیزیه‌اش از کالاهای ایرانی هستند. ازدواج‌شان دانشجویی بوده و حالا در یکی از محله‌های مشهد زندگی می‌کنند.

 «نه، انتخاب خودمون بود...» این را بدون مکث در جواب سوالم می‌گوید وقتی که پرسیده‌ام: «نتونستین کالاهای خارجی و لوکس بخرین یا انتخاب خودتون بود که سراغ کالاهای ایرانی برین؟». همسرش معلم است، به گفته خودش هر دو برای این کار هم نظر بودند و مشکل مالی هم برای تهیه وسایل‌شان نداشته‌اند که به خاطر آنمجبور شوند سراغ کالاهای ایرانی را بگیرند.

دلنشین‌ترین قسمت خانه‌شان کتابخانه‌ای چوبی است که به سفارش خودشان ساخته شده و همان ابتدای ورود به منزل چشم را می‌گیرد. کتاب‌ها از همه نوع هست؛ از کتاب‌های درسی تا کتب دینی، اندیشه‌ای و دیوان شعرایی مثل حافظ. وقتی می‌پرسم با حرف مردم چه کار کردید، می‌گوید: «ما مراسم جهیزیه دیدن نداشتیم و فقط عده کمی وسایل را دیدند و همین باعث شد حرفی هم نباشد.»

ثمانه می‌گوید گرچه شنیده بودیم که کیفیت کالاهای ایرانی پایین‌تر از مشابه خارجی آن است اما وقتی از دیگرانی که کالای ایرانی گرفته بودند مشورت می‌گرفتم در آن حد هم بد نمی‌گفتند! با این‌حال با صداقت می‌گوید که برای مثال بشقاب‌های ایرانی‌اش کیفیت خارجی‌ها را ندارند و خیلی زودتر شکسته‌اند و  ابعادشان خیلی هم متناسب نیست.

گرچه دوست 23 ساله‌ام و همسرش موفق نشده‌اند همه وسایل را ایرانی بخرند و مثلا وسایل برقی‌شان تنها مونتاژ ایران است اما هنوز هم از این‌که از کارگران آن کارخانه‌ها حمایت کرده‌اند راضی هستند و انگیزه‌شان را همین چند واژه می‌دانند: «حمایت از تولید داخلی.»

 

|| من خودم چه کار می‌توانم بکنم؟

هانیه 25 سال دارد و در مطبوعات مشغول کار است. لیسانس صنایع دارد و الان هم علوم تربیتی می‌خواند. همسرش مهندس است و آخرین روزهای اسفند1391 به خانه خودشان رفته‌اند.

«سال91 اولین سالی بود که شعار اقتصادی داشت. فکر می‌کردم جدا از مسئولان، من خودم تنهایی چکار می‌توانم بکنم؟ و بعد دیدم آن سال یک خرید عمده دارم که جهیزیه است و جهیزیه‌ام را کاملا ایرانی خریدم.»

دختر هشت ماهه و نیمه‌ای دارد به اسم فاطمه سادات. خانه‌شان آرام و ساده است و گل وگلدان مهم‌ترین رکن آرامش این خانه. می‌پرسم از این و آن نشنیده بودی که کالاهای ایرانی کیفیت خیلی خوبی ندارند؟ «چشم بسته این کار را نکردم. تحقیق کردم و بعد از بین کالاهای ایرانی بهترین را خریدم.»

از نظر او یک جاهایی خیلی هم خرید کالاهای ایرانی از خودگذشتگی نمی‌خواسته چون خیلی از وسایل ایرانی مثل ظروف چینی یا پلاستیکی، با کیفیت هستند و زیبایی لازم را داشته‌اند.

قبل از این‌که من بحث حرف مردم و فامیل را پیش بکشم خودش به این قضیه اشاره می‌کند و می‌گوید: «خانواده دختر جهیزیه را آبروی خودش می‌داند. خانواده‌ام ابتدا می‌گفتند یعنی واقعا راهی نیست؟ ولی الحمدلله مشکل خاصی ایجاد نشد و البته بعدترها زمینه صحبت و سوال برای دیگران پیش می‌آمد و می‌گفتند شما که پولش را داشتید چرا خارجی نخریدید؟ و ما هم برایشان توضیح می‌دادیم.»

هانیه از وسایلش راضی است و می‌گوید برای هیچ کدام از ساخته‌های دست بشر نمی‌توان تضمین کرد که به هیچ عنوان خراب نشوند. او با علم به این‌که در کیفیت برخی کالاهای ایرانی تردید وجود دارد، این کار را کرده است. در انتهای صحبت‌مان می‌گوید «نمی‌توانستم مثلا به خاطر این‌که آبمیوه‌گیری یا جاروبرقی ایرانی صدای بلندتری دارد، بیخیال شوم و هیچ کاری انجام ندهم.»

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٢/١٩
١
٠
یاد یک گزارش تلویزیونی افتادم که یک زوج ژاپنی رو نشون میداد که امده بودن ایران زندگی کنند و با اینکه ژاپنی بودند اما برای حمایت از اقتصاد کشوری که دارن توش زندگی میکنند بیشتر لوازم مصرفی خونشون ساخت ایران بود و اتفاقا راضی هم بودند از همون وسایل ایرانی. آدم بعضی وقت ها یک چیزایی میبینه که واقعا نیاز داره یکم بیشتر با خودش فکر کنه. یکیش هم همین برند خارجی پرست بودن ماست! من که به شدت طرفدار کالای ایرانی هستم و اعتقاد دارم کسی که میره گاهی وقتها 2 برابر پولش رو به جنس خارجی میده و ایرانی رو نمیخره در اصل داره خیانت میکنه به اقتصاد کشور خودش.
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٢/١٩
٠
٠
درسته،خریدکالاهای ساخت وطن یک گزاره عقلانی است که فارغ از اعتقادات اشخاصه.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٢/١٩
١
١
راستش خود من شخصا اگر درآمد داشته باشم و بخوام خرید انجام بدم کالایی رو ترجیح میدم که کیفیت و قیمت مناسبی داشته باشه و امتحان خودش رو پس داده باشه، بلاخره قرار نیست فقط کارخونه دار و تولید کننده سود کنه، من مصرف کننده هم دارم یک مبلغی رو پرداخت میکنم و باید مطمعن باشم طبق پولی که هزینه کردم استفاده می کنم ، یک سری از کلاهای ایرانی واقعا قیمت، عمر و کارایی لازم و مفید رو دارن پس اینجا کالای ایرانی میخرم اما زمانی که یک کالای ایرانی با کیفیت پایین تر از مشابه خارجیش و قیمت بالاتر توی بازار باشه چرا کالایی رو بخرم که کیفیت پایین تر و قیمت بالاتری داره؟ به هر حال من و ما هم برای پولی که هزینه میکنیم زحمت کشیدیم و تنها کارگر و تولیدکننده برای پولشون عرق نریختن! از کالایی که قیمت و کیفیت مناسب داشته باشه حمایت میکنم . " تشکر نجمه بانو "
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٢/٢٢
٠
١
تاحدودی باهاتون موافقم.اما بنظرم نگاه شما به قضیه نکاه کوتاه مدته نه بلند مدت.خواهش میکنم:)))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٢/٢٣
٠
٠
:-lll
مریم سادات
مریم سادات
٩٥/٠٢/٢٠
١
٠
کاش که همه ی ما ایرانی ها هممون اجناس ایرانی میخریدیم کاش هممون از مید این ایران حمایت می کردیم... مرسی خانم عرفانیان: )
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٢/٢٢
٠
٠
خواهش می کنم:)
translator
translator
٩٥/٠٢/٢٠
١
٠
ایرانی باکیفیت هم داریم ولی خیلی کم به نظرم.وقتی یخچال فریزر خریدیم چند سال گذشت خراب شد و نمایندگی اومد باقیمت بالا بردش درست کرد و دوباره ب فاصله کوتاهی خراب شدو یه تعمیرکار اوردیم ک گفت گاز چینی پرکردن ک کیفیت نداره گاز باکیفیت پرکرد که مدتها کارمیکنه.ینی نمااااایندگی حروم خوری میکنه بعد میخوان رغبت ادمم کم نشه تاکیفیت رو درست نکنن نباید توقع خرید داشته باشن.خیلیم که حقوقا بالا وعادلانه ست که چندبار برای یک وسیله پول بدیم.
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٢/٢٢
٠
٠
ممنون.این مثالی که زدید نمونه ای بود که نمیشه تعمیم اش داد چون فریزر خونه ما هم ایرانیه و نزدیک به 14 ساله که ماشاالله آخ نگفته.باز هم بنظرم خرید کالاهای ایرانی بیشتر از حدی که در واقع وجود داره میتونه رونق بگیره.
مهدی خسروی
مهدی خسروی
٩٥/٠٢/٢١
١
٠
به نظر من این خرید وسایل رو به خرید مواد غذایی هم بسطش بدیم خوبه، نه تنها کالای خارج از ایران رو نخریم بلکه کالای خارج از شهرمون رو هم نخریم .به امید صفر شدن واردات.
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٢/٢٢
٠
٠
البته این چیزی که شما میگین بنظرم افتادن ازاون طرف بومه! چون ما مزیت نسبی داریم و همه مناطق جغرافیایی همه محصولات رو نمی تونن تولید کنن.مثلا شمالی ها اگر زعفرون بخوان که شرایط ش رو ندارن کشت کنن یا برعکس ما هم محصولاتی لازم داریم که مجبوریم ناچارا از جاهای دیگه وارد کنیم.اینجا صحبت برسر اینه که کجاها میشه ایرانی خرید اما غفلت می کنیم و نادیده می گیریم.
مهدی خسروی
مهدی خسروی
٩٥/٠٢/٢٢
١
٠
نه دیگه به قول رهبر فقط اون کالاهایی که مشابه داخلی دارن رو داخلی شو بخریم
سعید نایب
سعید نایب
٩٥/٠٢/٢١
١
٠
راستش من اصلا اعتقادی به خرید لوازم زندگی که شامل یخچال اجاق گاز ،تلوزیون ،ماشین ظرف شویی و ماشین لباس شویی رو از برندهای ایرانی نداشتم. تو یک برنامه یک خانم ژاپنی که مذهب شیعه رو انتخاب کرده بود رو دیدم که یک جمله گفت که خیلی منو برد تو فکر. ایشون گفت که من تمام وسایل زندگیمو از برند های ایرانی خریدم چون خواستم کمک کنم به کشور شیعه .
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٢/٢٢
٠
٠
درسته.ایول:)
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١