اندر مزایای نمایشگاه کتاب
طنزیات

اندر مزایای نمایشگاه کتاب

نویسنده : فرانک باباپور

واقعا آدم که فکر می‌کند می‌بیند در کشورش چه پتانسیل‌های خوب و مثبتی وجود دارد که در کشورهای دیگر وجود ندارد! کشورهای دیگر مدام در فکر خوش‌گذرانی و شادی و ادا بازی، اما کشور ما تا به این اندازه فرهیخته و بافرهنگ. آن‌ها یک جشن‌ها و مراسمی دارند مثل هالووین که می‌روند لباس‌های زامبی و هیولا تن‌شان می‌کنند و جمع می‌شوند دور هم و شب‌شان را با قر و حرکات منشوری و مواد شادی آور خاک‌برسری صبح می‌کنند و نهایتش این‌که یک سری ریلیشن شیپ‌هایِ ریزِ منتهی به ازدواج هم ایجاد کنند. اما در کشور ایران یک هفته تا ده روز جوانان‌مان به نمایشگاه کتاب می‌روند. همه از سر تا سر ایران به تهران می‌روند تا در نمایشگاه کتاب حضور پیدا کنند و بتوانند بالاخره کتاب مورد علاقه‌شان را بیابند.

از هفته‌ها قبل در فضای مجازی با دوست و آشنا درمورد کتاب‌ها بحث می‌کنند و غرفه‌های خوب را شناسایی می‌کنند و تصمیم می‌گیرند چند نفری به نمایشگاه بروند. تازه بعضی‌ها عده‌ای دیگر را هم که اهل کتاب نیستند، با وعده‌ی نشان دادن کتاب آوازه‌خوان که اتفاقا گیتار هم می‌زند، راهی می‌کنند که هم یکدیگر را ببینند و هم آن‌جا بیشتر درمورد کتاب‌های مورد علاقه‌شان صحبت کنند. 

بعد که به نمایشگاه می‌رسند تمام غرفه‌ها را زیر و رو می‌کنند تا کتاب مورد نظرشان را پیدا کنند و مسلما آنچه برای‌شان مهم است، باطن و فحوای کتاب است. اصلا هم کاری به عکس روی جلد و جنس و رنگ کاغذ و چال گونه! عه ببخشید، قطع و اندازه کتاب، ندارند. حتی دیده شده به قیمت کتاب هم کاری نداشته‌اند! در عوض به ناشر کتاب که همان اصل و نسب کتاب است خیلی کار دارند. 

دنبال این نیستند ببینند کدام نویسنده و شاعر در کدام غرفه است که بروند کتابش را بگیرند به علاوه امضا و عکس سلفی. 

معمولا یک سری بن‌های کتاب هم از روی نوع دوستی رد و بدل می‌شود تا مبادا کسی به دلیل نداشتن پول کافی، از خرید کتاب مورد نظرش منصرف شود. حتی کتاب می‌خرند هدیه می‌کنند به هم.

از صبح هم که به نمایشگاه می‌روند، به هرحال ظهر می‌شود و خسته می‌شوند و باید حداقل برای نهار یک سیب زمینی، فلافلی، چیزی که بخورند. پس برای این‌که در وقت و مکان صرفه‌جویی شود، به دسته‌های مساویِ اکثرا و همیشه دو نفره‌ی دختر و پسر تقسیم می‌شوند. یک نفر که نمی‌صرفد یک میز جدا داشته باشد. دختر و پسر هم به این علت است که غذای دخترها معمولا اضافه می‌آید و مبادا اسراف شود. 

چند روزِ نمایشگاه به همین منوال و با جایگشت‌هایی بین افرادِ گروه‌ها و غرفه‌ها و ... سپری می‌شود و اتفاقا باز هم ریلیشن شیپ‌های درشتِ منتهی به ازدواج ایجاد می‌شود و درشت به این دلیل که چه کسی بهتر از یک کتاب‌خوان؟ 

البته یک مرحله آخری هم هست که خیلی ایده‌آل است و کمتر اتفاق می‌افتد و در آن گروه‌های چند نفره برای مطالعه چند روزه‌ی کتاب‌های‌شان، در محیطی آرام و دل‌انگیز، به سواحل دریای شمال می‌روند به معیت جوج و نوشابه! صد البته شما فرض کنید یک چیزی شبیه اعتکاف‌های درسی!

** راستی، رفتیم نمایشگاه کتاب، از کدام کتاب‌ها بخریم بهتر است؟

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٥/٠٢/١٤
٠
٠
جالب بود... یه دوستی داشتیم قدیما که میگفت نمایشگاه کتاب بدترین ضربه رو به کتابخوانی میزنه درست هم تحلیل میکرد ولی ....
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٢/١٥
٢
١
نمیدونم درسته، باید تحلیلشونو شنید. ولی همه ی تمرکز برای کتابخون شدن مردم، روی نمایشگاه کتابه. از این کارای کوچولو که کشورای دیگه میکنن میشه استفاده کرد. تو مترو هم یه کتابای داغونی گذاشتن آدم از کتاب خوندن زده میشه! ممنون که خوندین :)
لیلی رضایی
لیلی رضایی
٩٥/٠٢/١٥
٠
٠
با چه تحلیلی این حرف را گفتن؟ نمایشگاه کتاب فرصتی برای خرید اسان و ارزان کتابهن حر
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٥/٠٢/١٥
١
٠
این کسی که ازش صحبت میکنم خودش یه پای ثابت برگزاری نمایشگاه تهران بود و کارمند رسمی نهاد کتابخانه منم اوایل با این تحلیل مخالف بودم ولی بعدها با تجربه ی چند نمایشگاه تا حدودی درک کردم این نظریه رو. نمیگم صد در صدش درسته ولی نمایشگاه کتاب به جای اینکه به آگاهی و رشد فرهنگ کتابخوانی کمک کنه بیشتر خرید شتاب زده ی کتابه البته برای من این طور بوده. به نظرم برای کتاب خوان شدن مردم نمایشگاه به تنهایی راه گشا نیست.
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٢/١٦
٠
٠
با خرید شتاب زده موافقم ولی برای همه صدق نمیکنه، و با کارهای دیگه به جز نمایشگاه کتاب، به شدت موافقم. کلی وقت پرت تو زندگی هست که میشه بجاش کتاب خوند...
حسین مداحی
حسین مداحی
٩٥/٠٢/١٤
١
٠
در وهله ی اول من از شما در منسب طنز نویس جیم تقاضا دارم که از لفظ فارسی استفاده کنید. ریلیشن شیپ؟(جناب خان) ریلیشن شیپ دیگه چیه؟ شما قشر فرهنگی این مرز و بوم باید بیشتر توجه کنید. در ادامه مایلم بگم که متن فوق العاده زیبایی بود. تبریک میگم. البته خب جای تبریک نداره چون دیدن و خوندن همچین متون قوی و فوق العاده ای از شما هم برای شما و هم برای ما عادی شده. در ادامه تر باید بگم که والا بنده به عنوان کوچکتر شما به شما پیشنهاد میکنم که کلا کتاب هایی در راستای پاسداشت زبان و ادب فارسی خریداری کنید که دیگه از این الفاظ بیگانه استفاده نکنید.
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٢/١٥
٠
٠
طنزنویسا یه چیزایی رو ورچپه میگن که درستش استفاده بشه! تو اون قشر پدیدآوردن ریلیشن شیپ، میگن ریلیشن شیپ خخخ ولی درست میگین باید زبان پارسی رو پاس داشت. ممنون که خوندین، قوی و فوق العادگی از خودتونه. لطف دارین :))
alireza_kh
alireza_kh
٩٥/٠٢/١٤
٠
٠
با تمام این وجود بازم مشتاقیم به نمایشگاه بریم، اما امسال انگار قسمت نیست...
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٢/١٥
٠
٠
آره همهمه و شور کتاب خریدن خیلی خوبه :) ایشالا یه روز ماهم غرفه بزنیم کتابامونو بفروشیم :دی ایشالا که سال دیگه حتما حتما قسمتتون بشه :) حالا نگفتین ما چه کتابی بخریم خوبه؟ مثلا برا حوزه سینما و اینا اگه بقیه بخوان بنویسن و یاد بگیرن...
alireza_kh
alireza_kh
٩٥/٠٢/٢٥
٠
٠
کتاب که زیاده اما تنها چیزایی که الان در خاطرم هست، کتاب درک فیلم الن کیسبی و اشنایی با مبانی سینما و نقد فیلم از وارن باکلند و اصول نقد فیامه که کتابای خوبیه لذت نقد فراستی هم کتاب به شدت خوبیه، این کتاب ها البته زمانی موثر و مناسب هست که قبلا فیلم هایی که ازشون حرف میزنه رو دیده باشید به هر حال مطالعه کنید ... در ضمن مادر که اتفاقی کامنت های شمارو دیدن متوجه شدن که همسایه مون هستید :) ایام به کام
Miss_shqyq
Miss_shqyq
٩٥/٠٢/١٤
١
٠
یعنی سنسورهای مردم ما اونقدری که به وجود یک عدد دختر با یک عدد پسر واکنش میده به هیچچچچچی واکنش نمیده.واقعا این موضوع برام زننده شده،مثلا خیلی جالبه که کسی توجهش جلبه اون اکیپ چندتا پسر که واسه جلب توجه لات بازی درمیارن و ته سیگاراشون همه جا ریخته و صداهای خوفناکی که تولید میکنن،یا مثلا یه اکیپ دختر که با کلی بزک و هرهر و کرکر وسط سالن ها می خرامن نمیشه،یعنی میشه ها،ولی الحق و الانصاف که اون حساسیتی که رو دوتا طفل مظلوم مختلف الجنس هست رو اون آتیش پاره ها نیست!!متنتون جالب و بامزه بود فقط بنظرمن‌ چیزی که گفتید داستان هرروزه ی خیابونا و کافه ها و کافه کتابا و پارکای ماست،نمایشگاه کتابم یکیشه!
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٢/١٥
٠
٠
واقعا اون اکیپهای بی ادب خیلی بدترن از اکیپ دونفره ی بافرهنگ، و بیشتر رو مخن، راست میگین باید به اونا هم اشاره ای می کردم. ممنون که خوندین و نظر دادین، بله داستان هرروزه است اما دیگه نمایشگاه کتاب بشه که نبینیم، انگار اونجا هر کارکردی داره الا خریدن کتاب :( راستی نگفتین چه کتابی خوبه برای خوندن؟
لیلی رضایی
لیلی رضایی
٩٥/٠٢/١٥
٠
٠
من از بچگی نمایشگاه کتاب دوس داشتم
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٢/١٥
٠
٠
:) پس باید خیلی در زمینه کتاب و کتاب خوانی سابقه داشته باشید، نگفتین کتاب چی بخریم یا بخونیم؟ :)
لیلی رضایی
لیلی رضایی
٩٥/٠٢/١٥
٠
٠
ضد پیشنهاد:رمان عاشقانه پیشنهاد: ژانر هیجانی؛اکشن و ترسناک
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٢/١٦
٠
٠
کتاب معمایی آشنا ندارین؟ کارآگاهی باشه مثلا :دی
لیلی رضایی
لیلی رضایی
٩٥/٠٢/١٩
٠
٠
اتفاقا از این نوع زیاد میخونم، موضوع کتابها یادمه ولی اسمشو نه!
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٢/١٥
٢
٠
یکمی هم از نمکهای فضای مجازی بخونید: / ‏اینروزا قرار های عاشقانه فقط نمایشگاه کتاب😁 / ‏ولی جذاب ترین صحنه ای که تو نمایشگاه کتاب دیدم پسره داشت راجع به دولت ابادی قپی می اومد برا دختره ،دختره گفت شما رشته تون چیه گفت مهندسی عشق / ‏نمایشگاه کتاب چیه ما خودمون سعدی مذگان داریم / ‏یجور تریپ نمایشگاه کتاب ورداشتن انگار چی میخوان بخرن.دیگه چگونه در یک ماه عاشق شویم و چگونه همسر خودرا شیفته نگه داریم این تریپارو نداره / ‏رفتم نمایشگاه کتاب گفتم قیمت این کتاب چند؟ یه قیمت نجومی گفت گفتم میریم یه دور میزنیم برمیگردیم / ‏نمایشگاه کتاب اونجاش خوبه که وایسی برات کلی از کتاب ِ تعریف کنه بعد بگی ممنون عالی بود٬ پی دی افش رو حتما دانلود میکنم / ‏تورو خدا فردا بذارید برم نمایشگاه کتاب این زوج های بورژوآیی رو ببینم :(
k_koolak
k_koolak
٩٥/٠٢/١٥
١
٠
من اصولا ادم جو گیری هستم کتاب می بینم هول میشم. به نظرم نمایشگاه تهران خیلی خوبه ولی بهتر هم می تونه(باید) بشه. پارسال با دانشگاه رفتیم از 8 نفر 4-3 نفر قصد خرید کتاب داشتیم :دی
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٢/١٦
١
٠
بله واقعا باید بسترهای بهتری در این زمینه فراهم بشه. امیدواریم که بشه... البته ماهم میتونیم خیلی کارها بکنیم. احسنت به اون ۴-۵ نفر دیگه! :)))
k_koolak
k_koolak
٩٥/٠٢/١٥
٠
٠
خرید کتاب بسته به سلیقه شماست. اما دو تا کتاب خواندش خالی از لطف نیست: 1.هنر اندیشیدن از انتشارات ابوعطا 2.سنگ فرش هر خیابان از طلاست نوشته موسس دوو کره جنوبی
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٥/٠٢/١٥
٠
٠
کتابهایی که معرفی کردین خوب هستن ولی زیادی قدیمی نیستن؟! البته اگه عنوان مشابهی نباشن! به نظرم ما نمایشگاه میریم که با تازه های نشر رو به رو بشیم نه قدیمی های تجدید چاپ شده
k_koolak
k_koolak
٩٥/٠٢/١٦
١
٠
کتاب های جدیدی نیستند. ولی خوندنشون خیلی خوبه. والا من که زیاد به تازه ها کاری ندارم. کلا کتاب ببینم و پول داشته باشم می خرم :(
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٢/١٦
٠
٠
کتاب هرچی باشه خوندن داره و کتاب خوب هرچقدم قدیمی باشه، بازم بیشتر خوندن داره :) خیلی ممنون از معرفی هاتون، منکه هیچکدومو نخوندم :(
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٢/١٦
٠
٠
کتاب هرچی باشه خوندن داره و کتاب خوب هرچقدم قدیمی باشه، بازم بیشتر خوندن داره :) خیلی ممنون از معرفی هاتون، منکه هیچکدومو نخوندم :(
Miss_shqyq
Miss_shqyq
٩٥/٠٢/١٥
٠
٠
نظر شخصی من اینه که هر کتابی ارزش یکبار خوندن رو داره،حتی اگر کتاب بدی باشه بلاخره میشه یه چیزهایی یاد گرفت.ولی اگه بصورت خاص بخوام نام ببرم خب البته اینکه چه تیپ کتابی دوست دارید مهمه ولی من اینا الان توو ذهنم هست:کتاب به بچه گفتن از بچه ها شنیدن،یه کتاب تربیتی عالیه به همه دختر خانوما توصیه میکنم،فکر نکنید که فقط واسه وقتی مامان شدین مناسبه،کلا در ارتباط با هرکسی میشه ازش استفاده کرد. کتاب چرا عقب مانده ایم؟...این کتاب معرکست و واقعا ارزش خوندن داره. کتاب شرم نوشته ی قاضی مرادی،اینم خیلی کتاب مفیدیه درباره ی شرم و اینکه چیزی که توو کشور ما نیست حس شرمه،یکم ادبیاتش صقیله ولی تلنگر خوبی ب آدم میزنه. از کتابای سال راستش خبر ندارم،فعلا اینا:)))
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٢/١٦
٠
٠
چه کتابای خوبی ^_^ اون تربیت بچه واقعا لازمه، همه چی باید از همون اول درست جا بیفته و بیاد بالا... مرسی از شما :)
Vania
Vania
٩٥/٠٢/١٦
١
٠
ازون کتابا که خیلی توش حرف نزدن.همش تصویریه.بعدم به خودت اختیار داده هرجور دوست داری نقاشیاشو رنگ کنی به سلیقه خودت.:دی ..منم ببر فرانک:((
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٢/١٦
٠
٠
شما کلاس چندی خاله؟! من یه دونه از اونا میخرم حتما برات :)))
الهام خانم
الهام خانم
٩٥/٠٢/١٦
٠
٠
واای فرانک عاشق مطالب طنزتم چقد خندیدم ممنون مثل همیشه عاااااااااااالی :) راستی عذر خواهی من را به خاطر دیر خوندنم بپذیر آباجی
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٢/١٦
٠
٠
خیلی ممنون آباجی ^_^ خیلی هم مرسی که میخونی،همینکه سوخت و سوز نداره بسه! :دی
naser_j
naser_j
٩٥/٠٢/١٦
٠
٠
خیلی هم خوب :)،مطلب عشق نمایشگاهی تونم خیلی خوب بود
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٢/١٧
٠
٠
خیلی ممنونم :) خدارو شکر واقعا :)
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٢/١٧
٠
٠
راستی عشق نمایشگاهی رو از کجا خوندید؟! فکر کنم منتشر نشد جایی! نکنه شده من خبر ندارم؟! خخخخ
naser_j
naser_j
٩٥/٠٢/١٧
٠
٠
منتشر شده :)،به آقا مجتبی بگید یه شارژ بفرسته آیدی تلگرامم پی دی اف شو بفرستم براش :)))
Far!de
Far!de
٩٥/٠٢/١٧
١
٠
موادشادی آور خاک بر سری ؛ چال گونههههه خخخخخخ ایبل ؛-) !! کتاب پیشنهادی من به تو : آموزش تصویری هک کردن ؛-)
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٢/١٧
٠
٠
فریده خخخخ مرسی بابت کتاب! امیدوارم وجود داشته باشه! :)))
Far!de
Far!de
٩٥/٠٢/١٧
٠
٠
خواهش میشه خخخخ ؛-) انشالله که هس :)