Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - معرفی دره ارغوان مشهد www.jeem.ir
معرفی دره ارغوان مشهد
کجا بریم دور دور؟!

معرفی دره ارغوان مشهد

نویسنده : محمد حسین وکیلی

سلام و عرض ادب. در مطلب «دور دور» قبلی روستاهای مایان رو به شما معرفی کردیم که جای نسبتا بکر و خلوتی بود. امیدوارم که اگر سفر کرده‌اید راضی بوده باشید و اگر هنوز نرفتید حتما سفر کنید، حیف است هر روز هوای مسموم مشهد را تنفس کنید وقتی در اطرفمان چنین طبیعتی وجود دارد.

بگذریم؛ این هفته قصد دارم برای شما دشت ارغوان (یا دره ارغوان) را معرفی کنم. این دشت به دلیل وجود درختچه‌های متعدد ارغوان به این اسم شناخته می‌شود و بهترین زمانی که ارغوان‌های آن خوش‌رنگ ولعاب به نظر می‌آید نیمه اردیبهشت ماه است. دشت ارغوان تقریبا دو سالی است که بین مردم شناخته شده و اگر قصد دارید سر ظهر تعطیلات به آن‌جا بروید پیشنهاد می‌کنم که خودداری کنید زیرا بسیار شلوغ می‌شود.

اما همین شلوغی باعث شده جدیدا سرویس‌های بهداشتی مرتبی در آن‌حا بسازند که اگر زمان‌زیادی را هم خواستید آن‌جا بگذرانید با مشکل جدی مواجه نشوید. دشت ارغوان برای اتراق در روز‌های آفتابی هم کمی مشکل دارد زیرا سایه‌های آن بسیار محدود است و زود پر می‌شود، پیشنهاد می‌‌کنم اگر قصد دارید سر ظهر بروید حتما چادر مسافرتی یا آلاچیق پیش ساخته همراه خود داشته باشید.

برای رفتن به دشت ارغوان باید از دوراهی وکیل‌آباد به سمت طرقبه حرکت کنید، بعد از رد کردن میدان سیمرغ به کمربندی می‌رسید. کمربندی را رد کنید تا به میدانی که در تصویر زیر می‌بینید برسید، راه مستقیم به چالیدره،کنگ و.. می‌رود. پس شما باید سمت جاغرق یعنی سمت چپ بروید.

بعد از پیمودن مسافت کوتاه به جاده جاغرق خواهید رسید، باید دور بزنید و به سمت چپ بروید (سمت شهر طرقبه)، بعد از طی کردن کم‌تر از دو کیلومتر به اولین فرعی در دست راست خواهید رسید که اسم آن فرعی «طرقدر» است.

به سمت طرقدر حرکت کنید، پس پیمودن مسافتی به میدان صاحب‌الزمان خواهید رسید، این میدان را سمت راست بپیچید. بعد از طی کردن 3 کیلومتر از اول جاده طرقدر به این دوراهی خواهید رسید. سمت راست به سمت دهبار می‌رود و سمت چپ به دشت ارغوان ختم می‌شود.پس راه ما سمت چپ است.

دشت ارغوان جاده خسته‌ و کوتاهی دارد و طول آن کم‌تر از 2 کیلومتر است. در همین جاده کوتاه سمت راست‌تان کوه است و سمت چپتان دره‌های عمیق و هیجان‌انگیز آدرنالین خون‌تان را بالا می‌برد.

زمانی‌که به دشت ارغوان برسید با یک رود ‌جاری مواجه خواهید شد که از وسط جاده آسفالت عبور می‌کند. ادامه این جاده به روستای «کلات آهن» می‌رسد. اما شما به مقصد رسیده‌اید و برای اتراق دو راه دارید. اگر راه سمت چپ را انتخاب کنید تا باغ‌های شخصی‌می‌توانید رانندگی کنید اما در طول مسیر باید از یک رود کوچک و کم عمق عبور‌ می‌کنید. در تصاویر زیر از اول جاده تا باغ‌های شخصی را می‌توانید ببینید. و اگر سمت راست را انتخاب کنید به یک دشتی خواهید رسید که سرسبز است و آب دارد اما ارغوان‌هایش کم‌تر از سمت دیگری است.

به این درخت‌ها که برسید دو طرف شما با‌غ‌های شخصی‌است و جای زیادی برای نشستن پیدا نمی‌کنید. اما یک کوچه باغ ‌عالی وجود دارد که از بین آن رودخانه هم رد می‌شود. با توجه به سایه درختان، یک مسیر رویایی و دوست داشتنی و البته پر آب برای قدم‌زدن‌های دو نفره به بالاست!

حالا اگر از همان اول دشت ارغوان، به جای سمت چپ به سمت راست برویم با چه چیزی مواجه می‌شویم؟ عکس‌های زیر تصاویر قسمت راست دره ارغوان است.

.اپیشنهاد میکنم مسیر رودخانه را ادامه دهید تا به دره هایی برسید که به هم نزدیک تر می شوند و جاذبه بصری این منطقه رو دوچندان کرده است

این هم ارغوان از نمای نزدیک.البته این عکس (و البته تمام عکس‌های بالا) تقریبا 8 روز پیش گرفته شده و ارغوان‌ها تا الان باید سرحال‌تر شده باشند.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
الهام خانم
الهام خانم
٩٥/٠٢/٠٩
٢
١
این عکسای آخری چقد شبیه منظره روبه روی خونمونه :)
admincheh
admincheh
٩٥/٠٢/٠٩
٠
١
مریم چه طور دلت اومد این بنده ی سراپا ارغوانی رو با خودت نبری دره ارغوان ؟:(
mhv
mhv
٩٥/٠٢/١١
٠
١
اگه با ما بیاین خوش نمی گذره، هم باید خیلی راه برین تند تند و هم خیلی واستین برا عکس !
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٢/١١
٠
٢
و تو چه می دانی که ما در فراق باغ های ابرده چههه هااا که نمی کشیم خخخ
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٢/٠٩
٠
٠
یادش بخیر دو سال و اندی پیش :) چقدر زود میگذره. ممنونم از محمد حسین جای تفریحی خوب پیدا کن :))
mhv
mhv
٩٥/٠٢/١١
٠
٠
مخلص
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٢/٠٩
٠
٠
احتمالا عکس ها رو هم خانومت گرفتن؛ باریکلا به اوشون :)
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٢/١١
١
٠
فقط یه دونه رو من گرفتم! ولی خب کل مطلب و تصاویر یه طرف, اون یه دونه عکس من یه طرف خخخ
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٥/٠٢/١٠
٠
٠
خيلي دوست ميداريم دره ارغوان رو...هواش هم هميشه عاليه ^__^...عكسا هم خيلي قشنگه...مرسي از مطلب دور دور عاليه ^____^
mhv
mhv
٩٥/٠٢/١١
٠
٠
خواهش میشه:)) هواش گرمه گرمممم
mhv
mhv
٩٥/٠٢/١١
٠
٠
روزای ابری ولی عالیه
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠٢/١٠
٠
٠
چقدرررر خوب و ریز و دقیق و با جزئیات معرفی میکنین، اون تیکه ای که آدرنالین میزن بالا خیلی خوب ه :)))))) اردیبهشتم کلا ماه بکری ه هرجا بری قشنگ ه 😁
mhv
mhv
٩٥/٠٢/١١
٠
٠
اره جاده اش خیلی خوبه، سه تا خاکی هم داره که هر کدوم یه منظره خفنه
ali_sh
ali_sh
٩٥/٠٢/١٠
٠
٠
خیلی خوب متشکرم . توی همه مطالب ی عکسی هم از تیبا باید باشه ها خخخخخ
mhv
mhv
٩٥/٠٢/١١
٠
٠
اون مهم تر از طبیعته
مسعود
مسعود
٩٥/٠٢/١١
٠
٠
چه راهنمایی دقیق و مصوری ممنون جای قشنگی باید باشه
mhv
mhv
٩٥/٠٢/١٢
٠
٠
وظیفه است:)))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٢/١٢
٠
٠
به چه جای قشنگی! البته فکر میکنم روزهای ابریش بهتر از روزای آفتابیش باشه :)
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٢/١٤
٠
٠
معرفی اونی که نزدیک شمال بود رو کی میذارین پس؟:))