مد؛ این مار خوش خط و خال
مد از كجا آمده؟ به كجا مي‌رود؟ چرا ما باآن همراه مي‌شويم؟

مد؛ این مار خوش خط و خال

نویسنده : لیلا جان قربان

هنوز سال تمام نشده است، چشم به راهیم! چشم به راه این‌که بدانیم سالی که می‌آید چه رنگی است و قرار است روز اول سال لباس‌های چه رنگی به تن داشته باشیم و پز آن را به دیگران بدهیم! یا آن‌که منتظریم تا ببینیم چه مدل مانتو یا پیراهن به بازار می‌آید تا ما...
در تعریف مد گفته‌اند که، يكي از راه‌هاي مختلف زندگي است كه ما به كمك آن مي‌خواهيم خودمان را در جامعه و فعاليت‌هاي اجتماعي وارد كنیم و با همگوني با ساير انسان‌هاي اطرافمان به سمت يك زندگي اجتماعي حركت كنيم. مد یک تنوع گذراست كه در نوع پوشش نمود پيدا مي‌كند و هر بار با كمي تغيير، رنگ و بوي زندگي آدم‌ها را تغيير مي‌دهد!
مد و مدگرایی به شکل کنونی از قدمت چندانی برخوردار نیست. سرآغاز آن به 1960 میلادی برمی‌گردد. از نخستین گروه‌هایی که شکل ظاهری و ایده‌های آن‌ها مورد تقلید قرار گرفت می‌توان بیتل‌ها، هیپی‌ها و یا پانک‌ها را نام برد که هر کدام علاوه بر ظاهر متفاوت از اجتماع، دارای ایده‌هایی بودند که اغلب مخالف جامعه سالم بودند. اما رفته، رفته وقتی مد به جهان سوم رسید معنی دیگری پیدا کرد! شما می‌دانید که این معانی چیست؟

** مد اجباری در خرید
در خیابان راهنمایی در حال تماشای ویترین مغازه‌هاست. مریم؛ 20 ساله است و دانشجوی حقوق است او در رابطه با مدگرایی می‌گوید: مدها در ايران، هميشه از طريق ماهواره و برنامه‌های تلويزيونی، رواج داده می‌شوند. بعد مغازه دارها و توليدی‌ها دنبال اين طرح‌ها می‌روند و تا جايی که بتوانند آن‌ها را پياده می‌کنند. او در ادامه تاکيد می‌کند: بعد از رواج اوليه مد، آن‌قدر اين نوع در جامعه زياد می‌شود که اکثر مردم مجبور می‌شوند از آن‌ها استفاده کنند. مثلا من خودم، هميشه وقتی می‌خواهم لباس بخرم، دچار مشکل می‌شوم!

** مدگرایی یا بی‌تفکری
شیرین سالمی، 17 سال دارد او با این‌که خودش ماهواره ندارد، مدها را از آن‌چه شنیده یا در خانه اقوام دیده، به کانال‌های ماهواره‌ای نسبت می‌دهد. شیرین معتقد است که پیروی بی‌چون و چرا از دیگران سبب رواج مد می‌شود و آن‌هایی که پیروی از مد می‌کنند از خود تفکری ندارند.

** دو دسته مراقب باشند!
محمد علی عنبرانی؛ کارشناس ارشد روان‌شناسی است، او درباره این‌که چه افرادی به مد روی می‌آورند، می‌گوید: مد دو بستر بسیار گسترده دارد؛ زنان، جوانان و نوجوانان چراکه آنان به علت آمادگی روحی و روانی بیشتر در معرض خطر قرار دارند. آن‌ها به دنبال کسب هویت، استقلال و شخصیت می‌باشند. در قالب این مدها و الگوها، به دنبال ابراز هویت فردی و نقش اجتماعی خویش هستند. جوان برای ساختن شخصیت خویش و برگزیدن صفات لازم، از دیگران پیروی کرده و روش آنان را در برنامه‌‌کاری خود قرار می‌دهد. او با انتخاب مد به دنبال خودنمايى، تشخص‌طلبی و مقبولیت عمومی است و در واقع با تقلید افراطی از مد به غریزه تنوع‌طلبی خود برخلاف عرف پاسخ می‌دهد.

** کمی سبک و سنگین کنید
این کارشناس ارشد روان‌شناسی یادآور می‌شود: بهتر است كه با ظهور يك طرح و سبك جديد، در هر زمينه-اي، آن را سبك و سنگين كنيم و با وضعيت فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي خود تطبيق دهيم و یا حتي در مواردي خودمان با سيلقه زيبا و دوست داشتني خود مواردی به آن اضافه يا از آن كم كنيم و آن‌وقت آن را در زندگي پياده کرده و به کار بندیم.

** یک بار بگویید، نه
عنبرانی در پاسخ به این سوال که آیا در پذیرفتن مد اجباری وجود دارد، می‌گوید: ما مي‌توانيم حتي در مواردي مد جديد را اصلا نپذيريم، چون هيچ تناسبي با روحيه و وضعيت زندگي ما ندارد. اگر يك بار اين مساله را امتحان كنيد احساس غرور و شعف مي‌كنيد. چراکه شما بر يك جريان از پيش تعيين شده و هدف‌دار كه تمايل دارد شما را تحت كنترل خود در آورد كاملا غلبه كرده‌ايد. اين يك مهارت است، مهارت تسلط برجزئيات تأثير گذار اجتماعي، كه به راحتي به دست نمي‌آيد اما وقتي اين مهارت كسب مي‌شود مثل تمامي مهارت‌ها، اعتماد به نفس فرد را بالا مي‌برد. يك بار امتحان كنيد و نتیجه‌اش را ارزیابی نمایید.

** ماجرای دست‌های پنهان
بد نیست بدانید که مد فقط مربوط به مدل لباس یا مو نیست، بلکه در تمام ابعاد زندگی می‌تواند جریان داشته باشد و در این میان شبکه‌های تلویزیونی، مطبوعات و پایگاه‌های فعال اینترنتی، انواع مدهای جدید را تبلیغ می‌کنند و از این طریق، زمینه را برای گرایش خانواده‌ها و بخصوص جوانان به سوی مدهای نو مهیا می‌سازند.

** ریش و قیچی در دست خودتان
اگر تمام حرف‌هایی که گفتیم را جمع کنیم، سر و ته آن می‌شود این‌که همه‏ ما به خوبی می‌دانیم که پیروی از الگوها و مدهای غربی و پوشیدن لباس‌هایي با آرم خارجی یا تقلید از مدل موی سر فلان فوتبالیست، نمی-تواند به ما شخصیت اعطا کند و موجب پیشرفت و ترقی ما گردد. عوامل اصلی موفقیت در تمامی زمینه‌ها، خودباوری یا همان اعتماد به نفس، پایبندی به اصول اعتقادی و ارزش‌های اخلاقی ا‌ست. شاید برای شما هم این اتفاق به کرات تجربه شده باشد که افرادی را بیشتر بپذیرید که بیشتر می‌دانند و می‌فهمند نه آن‌هایی که ظاهری آراسته و به روز دارند.


برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
Em Ad
Em Ad
٩١/١١/١٤
٣
٠
به نظر من ، آدم باید اون چیزی رو بپوشه که بهش میاد ، مد و رنگ سال و این چیزا اصلأ ملاک نیست .
علیرضا
علیرضا
٩١/١١/١٤
١
١
خدا را 500000000000000000000000000 بار شکر ما که اهل مد نیستیم :) واقا این مد را غربی ها برای رد کردن اجناس به درد نخورشان برای ما به ارمغان آوردن! و هیچ جنبه ای به جز اسراف ندارد!
Em Ad
Em Ad
٩١/١١/١٥
٠
٠
آره واقعأ ...
Eli-soltani
Eli-soltani
٩١/١١/١٤
٢
٠
به زبان ساده می‌توان گفت، مد یعنی آن چیزی که طراحان لباس تصمیم می‌گیرند که مردم بپوشند ... نمیتونم بگم اهل مد نیستم ... به لباس پوشیدنم خیلی اهمیت میدم نمیدونم این خوبه یا بد ولی هر چیزی که مد میشه رو هم قبول ندارم ... هر چیزی که خوشم بیاد و نظرمو جلب کنه میخرم به مدش کار ندارم.
s.a
s.a
٩١/١١/١٤
١
٠
منم کاری به مد ندارم......
m-ghorbani
m-ghorbani
٩١/١١/١٤
٣
٠
اصلا برام مهم نیست مد چیه.فقط همون چیزی رو می خرم که نیاز دارم و ازش خوشم بیاد.به نظر من،مثلا امسال یک رنگه و سال دیگه یک رنگ خب ینی اون مانتو یا هر چیزی که مد پارسال بوده دیگه قابل استفاده نیست و فقط خرج اضافی محسوب میشه مخصوصا اگر فقط به خاطر اینکه مدِ خریده بشه و هیچ علاقه ای درآن وجود نداشته باشه.بازم میگم این نظرمنه،بقیه نظرات هم محترمه
m-nik110
m-nik110
٩١/١١/١٤
١
٠
لایک!
taba_sa
taba_sa
٩١/١١/١٤
١
٠
منم کاری به مد ندارم..... فقط این که چی بهم میاد......
مريم
مريم
٩١/١١/١٤
١
٠
اره منم همين طور
m_sepehri
m_sepehri
٩١/١١/١٤
١
٠
منم همینجورم دختر عمو جان :)
mah-tkh
mah-tkh
٩١/١١/١٤
٠
٠
منم به مد علاقه ای ندارم! هرچی خوشم بیاد میخرم! اهل مارکم نیستم چون پول دور ریختنه! وقتی جنس ایرانی خوب هست چرا خارجی بخرم؟
m-nik110
m-nik110
٩١/١١/١٤
٠
٠
سنت شکنی کردی اول نگفتی!من به جای شما میگم اوللللللللللللللللللللللللللللللللللل
m-nik110
m-nik110
٩١/١١/١٤
١
٠
گاهی بعضی از لباسها فقط به واسطه مد بودنشان مورد استقبال قرار میگیرند در واقع نوعی استفاده اقتصادی هم در میان است! ولی مهم نیست مد چی باشه!چون شاید لباسی مد باشد ولی مناسب نباشد!
2nyadideh
2nyadideh
٩١/١١/١٤
٠
٠
احسنت :) لايك بالام جان :) ترويج فرهنگ مد پرستي صرفا براي كسب درآمد به يه شيوه غير متعارف ميباشد؟!
2nyadideh
2nyadideh
٩١/١١/١٤
١
٠
اي بابا به گفته از ما بزرگتراش :‌آخرين مد كفن است؟! اونايي كه دنبال مد ميرن اينو هم در نظر بگيرن!؟ منم با نظر جمع موافقم!؟ مد چيه؟! من دروهله اول چيزي كه با جيبم همخوني داشته باشه و اينكه بهم بياد . برام مهمه !!
a_entesari
a_entesari
٩١/١١/١٤
٠
٠
وبا سلیقه ام!
2nyadideh
2nyadideh
٩١/١١/١٤
٠
٠
دستتتون درد نكنه خانوم جان قربان بسي فيض برديم :) ببخشيد ولي .كم پيدايين ها؟! هم توي جيم كاغذي . هم اينجا !؟؟
m-nik110
m-nik110
٩١/١١/١٤
٠
٠
کلا این خانم ما کم پیداست!پلاک ده هم مثه سپیدار من شده!!پرنده پر نمیزند!
a_entesari
a_entesari
٩١/١١/١٤
١
٠
من اونجور نیستم به مد اهمیت ندم یعنی اول می بینم اون چیزی که میخرم بهم میاد یانه؟با سلیقه ام اوکیه؟بعد میرم سرغ اینکه مد هست یانه؟تا چیزی با سلیقه ام جورنباشه نمی خرم،راستی رنگ سال سبز زمردیه!خخخخخخ
نگارا
نگارا
٩١/١١/١٤
٠
٠
آره سبز مده من خیلی دوسش دارم رنگشو!
a_entesari
a_entesari
٩١/١١/١٤
٠
٠
نمی دونم بهم میاد یا نه بعدم سبز زیتونی تیره رو ترجیح میدم!
m_sepehri
m_sepehri
٩١/١١/١٥
٠
٠
آره.رنگ قشنگی هم هست ولی یکم روشنه.من اگه بخوام بپوشم ترجیح میدم مثل پاییز جان تیره شو بپوشم.
نگارا
نگارا
٩١/١١/١٤
٠
١
بچه ها امسا سبز مده!! من که علاقع دارم نه هر مدی ولی چیزایی که قشنگه خوبه!مارکم دوس دارم اسن من که لباس مارکدار میپوشم خودم کلی حال میکنم با لباسا مارکم اسنم واسم مهم نیس بدونه کسی یا نه خودم که میدونم حال میکنم!لذت میبرم
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩١/١١/١٤
٢
٠
چرا باید بشیم آلت دست یه عده که فقط به فکر منافع خودشونن؟؟مد برای آدم چی میاره؟؟من از همه عذر میخوام!ولی اونی که بخواد با مد و مارک و اینچیزا سرشو بگیره بالا به نظرم باید پیش یه مشاوره بره!باید روی اعتماد به نفسش کار کنه!آدم باید با شخصیتش و عزت نفسش سرشو بگیره بالا!قدرت فاعله باشیم!ما شکل بدیم به چیزایی که میخوایم!منفعله نباشیم که هر طرفی خواستن بکشنمون!مد و مارک بد نیست به خودی خود!منم خودم بوده وقتی که لباسی خریدم که مارک بوده!ولی نخریدمش برای بزرگی!خریدم که بپوشمش!مثل بقیه لباسام که معملولی بودن!فقط همین
اسمانه
اسمانه
٩١/١١/١٥
٠
١
مد برای من اصلا مهم نیست بیشتر اهل ساده پوشی هستم....
a-pooryousof1373
a-pooryousof1373
٩١/١١/١٥
٢
٠
لباس باید خوشکل باشه مهم نیست مد باشه یا نه
saraj
saraj
٩١/١١/١٥
٠
٠
دمت گرم بزن لایکو
mahshid
mahshid
٩١/١١/١٥
٠
٠
لایک
bye
bye
٩١/١١/١٦
٠
٠
من کاری به مد ندارم ! خرید کردنم طوریه که دوستان هر موقع جنس جدید میارن خبرم میکنن و بنده اگه خوشم اومد ازشون میخرم !
N_Sepehri
N_Sepehri
٩١/١١/١٦
٠
٠
به نظر من که اهل مد بودن اصلا خب نیست. آخه مثلا هر لباسی که مد بشه تقریبا همه میپوشن. زیبا کسیه که ز دیگران متمایز باشه نه همرنگ و هم لباس بقیه..
mr.majdator
mr.majdator
٩١/١١/١٦
٠
٠
آدم باید چیزی که دوس داره رو بپوشه.آیا واقعا اگه مد با ارزش های اخلاقی متضاد بود،باز هم باید طرفدار مد بود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پربازدیدتریـــن ها