کاربر گرامی آیا وکیلم؟
به بهانه ایجاد یک کانال ازدواج اینترنتی در تلگرام

کاربر گرامی آیا وکیلم؟

نویسنده : نجمه عرفانیان

در کانال تلگرامی «خواستاگرام» می‌توانید با نیمه گمشده خود آشنا شوید، از او خواستگاری کنید و سروسامان بگیرید. حتما شما هم اسم این کانال را شنیده‌اید، چون این روزها خبرش همه جا پیچیده است؛ جایی که خانم‌ها و آقایان جداگانه مشخصات و عکس‌شان را قرار می‌دهند و هرکس کد مخصوص به خود را دارد. اگر کاربرها براساس همین اطلاعات اولیه‌ای که از عکس‌ها و مشخصات یکدیگر بدست می‌آورند کسی را پسند کنند از ادمین کانال درخواست می‌کنند تا برای او و فرد مورد نظر «اتاق مذاکره»ای جهت چت در تلگرام تشکیل دهد. اگر باز هم تمایل به آشنایی بیشتر داشتند، موسسه می‌تواند برای‌شان ترتیب یک ملاقات حضوری را بدهد که البته همه این مراحل هزینه دارد و با یک حساب سرانگشتی معلوم می‌شود درآمد خوبی هم برای موسسانش داشته است.

در کانال خانم‌ها و آقایان گشتی می‌زنم. همه جور کیسی هست؛ از مذهبی گرفته تا آتئیست*. از بی‌حجاب تا باحجاب. داشتن صداقت، اندام خوب، چهره زیبا و جذاب و خوش تیپی از ملاک‌های اکثر کاربران است. بیشتر افرادی که عضو این کانال شده‌اند از این‌که در دنیای واقعی منتظر همسر دلخواه خود مانده‌اند خسته شده‌اند و حالا آستین‌ها را بالا زده و در دنیای مجازی به دنبال همسر هستند. به سن و سال‌شان که دقت می‌کنم؛ بیشتر 27 سال به بالا یا متارکه کرده‌اند. اما چندین و چند دختر و پسر 18 تا 23 ساله هم در این کانال عضوند و دنبال نیمه گمشده خود می‌گردند.

 

|| قصه از کجا شروع شد؟

دراین جهان همه چیز در حال تغییر کردن است. دنیا به سمت مدرن شدن رفت و کشور ماهم ازاین قاعده مستثنا نبود. جامعه مدرن هم اقتضائات خودش را دارد که از ریزترین رفتارها تا سبک ازدواج را هم تغییر می‌دهد. قبل‌ترها در همین سرزمین عروس و داماد تا بعد از عقد همدیگر را نمی‌دیدند اما الان جامعه سبک دیگری از ازدواج را طلب می‌کند. 

ازدواج اینترنتی اولین بار در دهه 1990 وارد ادبیات فناوری شد. خیلی‌ها با همین روش ازدواج کرده‌اند و خوش بخت شده‌اند و البته بسیاری هم با شکست مواجه شدند و یا فریب خوردند. ازدواج اینترنتی پدیده‌ای است که چه بخواهیم و چه نخواهیم رقم می‌خورد و مثل خیلی چیزها هم خوب دارد و هم بد؛ اما سوال این‌جاست اگر ازدواج اینترنتی هم می‌تواند موفق و بادوام باشد، پس چرا در ذهن ما این جمله که «ازداواج اینترنتی بد است یا اکثرا ناموفق است» حک شده و در آن سال‌های ورودش به ایرانی قبح زیادی داشت؟ 

 

|| گزینه های روی میز 

رسیدن به همسر دلخواه، راه‌های متفاوتی دارد که ازدواج اینترنتی هم یکی از آن‌هاست اما بهترین شیوه ازدواج نیست. گزینه‌های روی میز هر آدمی با بغل دستی‌اش فرق دارد. شیوه رسیدن به همسر مناسب در زن و مردی که سابقه جدایی داشته‌اند یا کسانی‌که تا سنین بالا هنوز موفق به ازدواج مناسب نشده‌اند با دختری 18 ساله یا پسری 22 ساله خیلی متفاوت است. دسته اول تحت تاثیر هیجانات یا بازوهای ورزشکاری طرف قرار نمی‌گیرند. آن‌ها بخت خود را در دنیای حقیقی آزموده‌اند و حالا دنیای مجازی می‌تواند فرصت دوباره‌ای به آن‌ها بدهد. اما اگر از همان‌ها هم بپرسی، آشنایی‌های حقیقی را ترجیح می‌دهند. این آدم‌ها نسبت به کم وسن سال‌ها عاقلانه‌تر دست به انتخاب می‌زنند چون به قول معروف سرد و گرمی چشیده‌اند. 

یک دختر و پسر 20 ساله هنوز خیلی فرصت دارد تا با آدم‌ها آشنا شود و در همین دنیای واقعی دنبال همسر مطلوبش بگردد. آشنایی در دنیای حقیقی اجازه می‌دهد بهتر همدیگر را بشناسیم و صادقانه‌تر از دنیای مجازی به هم معرفی شویم. چند نفر از شما آدم‌های نه چندان خوش چهره‌ای را دیده‌اید که شخصیت فوق العاده‌ای دارند؟ آیا اگر در فضای مجازی چهره او را می‌دیدید بی‌تفاوت و حتی با اکراه از آن عبور نمی‌کردید؟ تا وقتی به تجرد قطعی نرسیده‌ایم چرا خودمان را ناچار از رفتن به سراغ روش‌های پر ریسک‌تر برای ازدواج بدانیم؟ 

 

|| بهترین نوع ازدواج چه جوریه؟

قبل‌ترها «واسطه‌ها» در جوش دادن ازدواج و وصلت سردادن نقش کلیدی را بازی می‌کردند. یکی از بهترین راه‌های ازدواج وجود واسطه‌ای است که دو طرف این وصلت یعنی هم خانم و هم آقا را خوب بشناسد و آن‌ها را به هم معرفی کند. در مکان‌هایی که به فکر و سلایق شما شبیه هستند زیاد فعالیت کنید. همین جاهاست که واسطه‌ها یا شخص مورد نظر، شما را پیدا می‌کنند و چه چیزی بهتر ازاین‌که کسی را پیدا کنید که به فکر شما نزدیک است و با او دغدغه‌های مشترک دارید. در یک جامعه جوان که دارد مدرن می‌شود شیوه‌های جدید آشنایی مثل ازدواج های اینترنتی، عادی است اما شیوه‌های رسیدن به شناخت هم مهم است، موضوعی که مورد بی‌توجهی قرار گرفته است.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
زهره_براتی
زهره_براتی
٩٥/٠٢/٠٦
٠
٠
چشم نجمه خانم =) مرسی بابت طرح دغدغه های ارزشمند و نگاه دقیقت !
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٢/٠٦
٠
٠
مرسی زهره جون:)
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٥/٠٢/٠٦
١
٠
مطلب خوبی بود ، نکات ظریفی داشت ، ممنون :)
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٢/٠٧
٠
٠
ممنون ازنظرتون:))
زهرا- خسروی
زهرا- خسروی
٩٥/٠٢/٠٦
٠
٠
نشنیده بودم این جور کانالم داریم!! ولی مطلب دغدغه مند بود و کامل؛ ممنون نجمه جان:)
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٢/٠٧
٠
٠
ممنونم ازشما:)))
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٢/٠٦
٠
٠
امیدوارم این کاناله مثل خیلی از سایت ها و شبکه های اجتماعی نظیرش، به مکانی برای اصطلاحا ازدواج موقت چند ساعته(!) تبدیل نشه. تجربه ثابت کرده اینجور لوازم برای ازدواج گاهی همین که ضرر نزنن بزرگترین فایده شون هست!:))
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٢/٠٧
٠
٠
درمقایسه با تجربه های قبلی،این کانال توسط کاربرانش جدی گرفته شده اما هنوز یکی ازآسیب هاش همینه که گفتین.بعضی ازکاربرا توی مشخصات اولیه شون نوشتن که پیشنهاد ازدواج موقت قبول نمیکنن.:)
z_amini
z_amini
٩٥/٠٢/٠٦
٠
٠
این کانال ها رومامانم بتونه،فیلترشون میکنه.خخخخ...کلا مامانمو دیدین این سوژە هارو مطرح نکنید . تلگراممو دوس میدارم.ازم میگیره :))))
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٢/٠٧
٠
٠
حواستون باشه عضوش نشین تاتلگرامتونو ازدست ندین:)))
amiralidoost
amiralidoost
٩٥/٠٢/٠٧
٠
٠
من که کانال رو سرچ کردم نبود اگه میشه لینکش رو بزار ممنون
h.naderi
h.naderi
٩٥/٠٢/٠٧
٠
٠
اول از همه تبریک به خاطر اولین مطلبی که از شما پوستر شد. دوم اینکه اگه بخوایم نقد فنی و ساختاری بکنیم شاید کلام به دارازا بکشه ولی به نظر من دو تا ایراد اومد: 1- فرض گرفتید که عده ای با این کانال آشنا هستند، به نظر من بهتره در چنین مواردی به جای این فرض مخاطب رو توی یک تعلیقی نگه دارید/ 2- متن خیلی نتیجه گراست. نتیجه دار بودن نوشته بد نیست ولی نتیجه گرا شدن شبیه نصیحت کردن می مونه. این با تحلیل یک اتفاق فرق داره. لذا اگر یک مقداری روایت در این نوشته مثل لید خیلی خوبی که نوشتید تقویت می شد و در پارارگراف های بعدی هم تکرار می شد حتما نوشته بهتری رو شاهد بودیم.
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٢/٠٧
٠
٠
ممنونم ازنظرشما
seavash_h
seavash_h
٩٥/٠٢/٠٧
٠
٠
جدای بار ادبی مطلب که خوب هم بود ..توی دنیای هرکی هرکی امروز و گسترده گی سونامی وار دنیای مجازی و همه گیر شدن لحظه به لحظه ش ..ان شالله که امیدوار باشیم فقط بازخورد خوب داشته باشه ..که البته یه کم خوشخیالی بنظر میاد
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٢/٠٨
٠
٠
همینطوره اما چاره ای هم جز کناراومدن بااین اتفاقات نداریم...:-)
گل سرخ
گل سرخ
٩٥/٠٢/٠٨
٠
٠
آخرالزمان شده ها....ممنون از اطلاع رسانیتون
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٢/٠٨
٠
٠
:-)
alireza_kh
alireza_kh
٩٥/٠٢/١١
٠
٠
از اسمش فهمیدم یه اتاق فکری پشت این کانال هست :))))))
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٢/١٤
٠
٠
بله:)
maeadeh_sh72
maeadeh_sh72
٩٥/٠٤/١٠
٠
٠
واقعا احتیاجی به این سایتا هس ؟ والا بدون سایت و اینا ازدواج میکنن اوضاع این فکر کنین با سایت
پربازدیدتریـــن ها
ولی اگر نباشند...

نمک های زندگی

٩٧/٠٣/٢٣
سند زدن چشم هایت به نام من

و چقدر این چشم‌ها با عینک خواستنی‌ترند

٩٧/٠٣/٢٧
آشنایی با تیم های گروه مرگ (گروه B) جام جهانی

بِکِش زیرش!

٩٧/٠٣/٢٧
تنها آیدا نیست

در آرزوی پسر بودن

٩٧/٠٣/٢٣
شعری سروده خودم

دلتنگی

٩٧/٠٣/٢٨
شعری سروده خودم

من زنم!

٩٧/٠٣/٢٤
صفای وجود تو را عشق است

دست گل و شیرینی

٩٧/٠٣/٢٨
غرق شده ام

به رویا

٩٧/٠٣/٢٣
کارم را بساز

جنگ

٩٧/٠٣/٢٤
درباره هزار و یک شب شهرزاد

با «شهرزاد» در تهران قدیم قدم زدیم

٩٧/٠٣/٢٣
داستانی آشنا

منی که من باشم! / قسمت دوم

٩٧/٠٣/٢٧
بوی تعفنش

کافی شاپ

٩٧/٠٣/٢٨
معرفی فیلم

اوکجا را حتما ببینید

٩٧/٠٣/٢٧
به خودتان رحم کنید

فقیر نباشیم

٩٧/٠٣/٢٨
شعری سروده خودم

خداحافظ رمضان

٩٧/٠٣/٢٧
بر اساس واقعیت

اتاق؛ برترین رمان خواندنی امسال

٩٧/٠٣/٢٩
کاش به خودمان بیاییم

از روزه تا فطر ذهنی

٩٧/٠٣/٢٩
عشق خطرناک ترین مخدر دنیاست

جادوی عشق

٩٧/٠٣/٢٩