قلیونتم، چاقم کن!
#یادداشت #قلیونه دیگه #دو_سیب_پرتقال

قلیونتم، چاقم کن!

نویسنده : نیلوفر نیک بنیاد

همراه عده‌ای از دوستان موجه‌ام(!) به سفره‌خانه‌ای رفتم تا به خیال خودم روز خاطره‌انگیزمان را با خوردن بال کبابی و دوغ محلی، خاطره‌انگیزتر کنم. اما بعد از رسیدن و مستقر شدن، شنیدن سفارش‌های دوستان باعث درآمدن چند شاخ ریز و درشت روی سرم شد. «شیر نارگیل، دو سیب، پرتقال طبیعی، هلو و...». قطعا ما به بازار میوه و تره‌بار نرفته بودیم و قطعا چیزی که می‌شنیدم سفارش لبنیات و میوه و سبزی‌جات نبود. دوستان موجه داشتند به مسئول سفره‌خانه‌ای که دو تا تابلوی بزرگ مبارزه با بدحجابی و دخانیات داشت، سفارش قلیان می‌دادند. البته شاخ‌هایی که بعد از اعتراض من روی سر دوستان درآمد از شاخ‌های اولیه من هم بیشتر بود: «واه! تریاک که نخواستیم! قلیونه دیگه!».

مساله همین بود. من فکر می‌کردم در طی این سال‌ها حداقل «قلیونه دیگه» برای مردم روشن شده است و فهمیده‌اند که ضررهایش اگر از سیگار بیشتر نباشد کمتر هم نیست. ولی خب انگار اشتباه فکر می‌کردم. انگار مردم هنوز نفهمیده بودند یا خودشان را می‌زدند به نفهمی. این را نه 7-8 نفر دوستان من، که آمارهای بزرگ ملی نشان می‌داد. آمارها می‌گفت که در همین 3-4 سال گذشته مصرف قلیان بین نوجوان‌های 13 تا 15 ساله دو برابر شده است. آمارها می‌گفت که حدود 4درصد مردم هر روز(!) قلیان مصرف می‌کنند. آمارها می‌گفت که 43 درصد زنان و 64 درصد مردان حداقل یک‌بار قلیان کشیده‌اند. و همه این‌ها یعنی مردم هنوز به «قلیونه دیگه» اعتقاد دارند.

البته نمی‌شود همه تقصیر را هم گردن قلیون‌کشنده‌ها(!) انداخت. بخشی از رفتارشان طبیعی است. مثل وقت‌هایی که چیزی نیاز نداریم و وارد یک فروشگاه می‌شویم و چند دقیقه بعد با چندین کیسه پر از خرید می‌آییم بیرون. میان این همه تنوع طعم و رنگ و شکل و کاربرد، از قلیان سفری و خانگی و صنعتی گرفته تا یک بار مصرف و الکترونیک و... همین که همان چند درصد ناقابل هم هنوز قلیان را امتحان نکرده‌اند، جای شکر دارد!

آدم با خودش می‌گوید این همه تنوع از کجا می‌آید؟ چرا کسی جلوی‌شان را نمی‌گیرد؟ پس این تابلوهای مبارزه با دخانیات چه کاربردی دارد؟ پاسخ آن نامه‌ای که چهار هزار پزشک دو سال قبل با هدف مبارزه با قلیان برای مسئولین مملکت نوشتند، چه شد؟ مگر ما همان ملتی نیستیم که به خاطر فروش شکلات با طرح قلب، مغازه‌ها را پلمپ می‌کنیم؟ آیا بلایی که قلیان سر جسم آدم می‌آورد از کاری که شکلات قلبی با او می‌کند، بدتر نیست؟ چطور می‌شود که توی هر کافه و رستوران و باغ و سفره‌خانه‌ای، قلیان پیدا می‌شود، آن هم فراوان؟!

از همه این سوال‌ها که بگذریم یک چیز بیشتر از همه آزارم می‌دهد. این روزها که هر کجا می‌رویم، می‌بینیم بچه‌ها همپای مردهای به‌اصطلاح سبیل‌کلفت قلیان می‌کشند، این روزها که می‌بینیم دخترهایی با پوشش به اصطلاح اسلامی کنار بقیه نشسته‌اند و قلیان می‌کشند، این روزها که تفریح پیر و جوان، مرد و زن، متاهل و مجرد شده قلیان کشیدن و به اصطلاح تا قلیان نکشی توی جمع‌شان راهت نمی‌دهند، فقط نگران یک ‌چیزم: «مبادا قبح اخلاقی‌اش بریزد». استادی داشتیم که می‌گفت «هرچیز که قبیح بودنش از بین برود جرم بودنش هم از بین می‌رود. مبادا روزی برسد که بچه‌ها توی مدرسه به‌جای «ده، بیست، سه پونزده...» «قلیونتم، چاقم کن...» بخوانند. انصافا، انصافا، انصافا، بیایید اگر حواس‌مان به سلامتی خودمان نیست، لااقل به تاثیری که روی ذهن بقیه می‌گذاریم فکر کنیم...

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠٢/٠٥
١
٠
بعضی از مردم استعداد بالایی تو خودفریبی دارن، کشیدن قلیون یکی از مصادیقش ه. ای کاش این تنوع ها جاهای دیگه خرج بشن.
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٢/٠٥
٠
٠
البته این افراد توی دیگر فریبی هم استعداد بالایی دارن معمولا...
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠٢/٠٦
٢
٠
یه عده هم هستن که تو عالم فکر و خیال خودشون پردردسرترین و پرمشکل ترین آدم دنیان و شعارشونم این که کسی منو نمیفهمه...کسی منو درک نمیکنه... وای خدا... چرا من؟! :| درنتیجه: قلیون، سیگار.../ اتفاقا همینا هستن که چیزی رو به جز دور و خودشون نمیبینن. این قسمت مونده بود😁
فاطمه
فاطمه
٩٥/٠٢/٠٥
١
٠
سلام نیلوفر عزیزم فکر میکنی آدمی که تاثیر قلیون روی بدن خودش براش مهم نیست، میاد "انصافا" به تاثیر بدش روی ذهن بقیه فکر کنه؟
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٢/٠٥
٠
٠
شاید یه درصد آدمایی وجود داشته باشن که خودشونو دوست ندارن ولی حداقل آیندگان خودشونو دوس دارن. همون یه درصد هم غنیمته:)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٢/٠٥
١
٠
نمی دونم واقعا چی باید گفت، اما کاش مردم به قلیون به چشم " قلیونه دیگه نگاه نکنند " چون به قول شما کم کم چیز های دیگه هم مثل " قلیون دیگه " قبحش میریزه و این اصلا جالب نیست..
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٢/٠٥
١
٠
اوهوم . منم معتقدم خیلی چیزا باید قبیح بمونن. شاید بقیه بگن پس روشنفکری و آزادی عمل و اینا چی میشه؟ ولی به نظرم توی بعضی مسائل واقعا نباید روشنفکر بود. یا حداقل نباید روشنفکری رو اینطوری معنا کرد.
خواننده
خواننده
٩٥/٠٢/٠٥
١
١
منم مخالف سر سخت دخانیاتم و اصلا به خود قضیه کار ندارم ؛ ولی این جمله که "تو بعضی چیز ها نباید روشنفکر بود" خیلی زشته ! هرچند که روشنفکر عملا شده فحش !
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٢/٠٥
١
٠
من هم منظورم با همین روشنفکر از نوع فحش شده اش بود. حق با شماست ولی. شاید بهتر بود جمله ام رو طور دیگه ای میگفتم. ممنون ازتون :)
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٢/٠٥
٠
٠
قلیون هم یک زمانی واسه خودش ابهتی داشت! درست همون زمانی که پدر بزرگ و مادربزرگ ها و کلا بزرگترهای فامیل جمع میشدن و "استعمالش" میکردن! اما الان شده بازیچه! درست مثل خیلی چیزهای دیگه که بازیچه شدن. من به عبارت "عقده ای بودن" تو این زمینه ها اعتقاد وافر دارم!
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٢/٠٥
٠
٠
درسته. ابهتش که ریخته. کاش قبحش نریزه. منم به «همرنگ جماعت شدن» اعتقاد دارم توی این زمینه ها. همه دوس دارن همرنگ جماعت بشن سریعا وقتی پای یه همچین چیزی وسطه.
رجبعلی محبی
رجبعلی محبی
٩٥/٠٢/٠٥
٠
٠
نیکوتین، نیکو می‌کند حال آدم را؛ گاهی!
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٢/٠٦
٠
٠
شیرینی هم شیرین می کند حال آدم را «همیشه»! به این جایگزین ها هم فکر کنید خب:))
سرخوش:)
سرخوش:)
٩٥/٠٢/٠٦
٠
٠
چی میشه که تسکین دهنده ی روح جوون ها یا ابزار سرگرمیشون میشه قلیون !! که رسما بهشون ضربه میزنه :/؟ ایکاش همه کتاب خوندن رو دوس داشتن:) مثلا یه شعاری مثل : بجای سیگار ، پسته بخور / به جای قلیون ، کتاب بخون :)))))))))
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٢/٠٦
٠
٠
اوهوم. خیلی عوامل دست به دست هم دادن. ولی خب مساله الان اینه که خیلیا از سر بیکاری نمیرن سراغ قلیون. یعنی حتی اهل کتاب هم هستن و قلیون تفریحشونه باز!
MiRaCLe_THeo
MiRaCLe_THeo
٩٥/٠٢/٠٦
٠
٠
من واقعا خودمو در این حد و اندازه ها نمیدونم که بخوام با رفتار گذشتگان مقابله کنم:) از اون اولم قلیون نزد ایرانیان بوده و بس:)) حیفه سنت به این خوبیو نادیده بگیریم;)))....گذشته از شوخی خیلیا قلیون به خاطر وجهه نسبتا موجه تر و عامه تری که نسبت به سیگار داره انتخاب میکنن که به نظرم عاقلانه تره تا این که بخوان تو رنج سنی 13تا18 سال سیگار بکشن...هرچند همینم نباید باشه دیگه...
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٢/٠٦
٠
٠
درسته، ولی همیشه که نباید بین بد و بدتر انتخاب کرد. مخصوصا وقتی میشه بین بد و خوب هم انتخابی داشت.
Amir Hossein
Amir Hossein
٩٥/٠٢/٠٦
٠
١
این مطلب 10 سال،دقیقا 10 سال دیر نوشته شد. اون زمان هم نوجوانان 13-15 ساله که ما بودیم سفره خانه ها رو قرق کرده بودیم در این که قبحش هم ریخته که شکی نیست ولی بخشی از اون نیاز جامعه هست.مثلا از فردا سیگار نفروشند! مگه میشه؟! باید تفریحات دیگه ای تو این کشور باشه که درصد کمی طرف قلیان برند
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٢/٠٦
٠
٠
قبول دارم که باید تفریحات دیگه ای باشه و قبول دارم که ده سال پیش هم نوجوون ها قلیون می کشیدن، ولی نه به اندازه الان و نه با گستردگی الان. این شیوعش نگران کننده است به نظرم.
مينا
مينا
٩٥/٠٢/٠٦
٠
٠
سلام.موضوع خيلي مهميه.اينكه ديگه عادي شده براي همه وحشتناكه.و اينكه چرا باهاش مقابله نميكنن واقع
مينا
مينا
٩٥/٠٢/٠٦
١
٠
سلام.موضوع خيلي مهميه.اينكه ديگه عادي شده براي همه وحشتناكه.و اينكه چرا باهاش مقابله نميكنن واقعا آدمو عصبي مي كنه.من از بقيه شهرستان ها خبر ندارم.ولي مثلا تو سبزوار نزديك دو ساله كه فرماندار كلا همه سفره خونه ها و قليون فروشي ها رو جمع كرده.و چقدر مردم خواستن بلايي سر ش بيارن ولي كوتاه نيومده.اميدوارم تو كل كشور اين اتفاق بيفته.
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٢/٠٦
٠
٠
اوهوم. این عادی شدنش واقعا بده. و متاسفانه توی شهرهای کوچیک زودتر عادی میشه. بخاطر نبودن تفریح های دیگه....
m_motamedi
m_motamedi
٩٥/٠٢/٠٦
٣
٠
خب آقا بیکارن... موضوع خیلی ساده تر از این حرف هاست. منم وقتی بیکار بودم صبح تا شب clash of clans بازی میکردم!
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٢/٠٦
٠
٠
خب بازم بحث انتخاب بین بد و بدتره. حداقل توی بیکاری میشه کاری کرد که تاثیرش فقط دامن خود آدم رو بگیره، نه دیگران!
m_meisam
m_meisam
٩٥/٠٢/٠٦
١
٠
وقتی مسئول کشوری ما جلو چشم میلیونها بیننده از لذت قلیون کشیدن حرف میزنه دیگه چه انتظاری داریم!!!متاسفانه قبح قلیون شکسته.هرچند ضررش بیشتره
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٢/٠٦
٠
٠
هنوز یه امیدهایی هست. حداقل تا وقتی که علنی شدن یه چیز رو به وضوح نبینیم (مثلا از طریق رسانه های عمومی و ...) میتونیم یه درصد امید داشته باشیم که بعضیا هنوز به قبیح بودنش اعتقاد دارن.
زینب
زینب
٩٥/٠٢/٠٦
١
٠
ی چند وقتی هس ک قلیون توی تمام رستورانا ُ سفره خونه هـآی مشهـد ممــنوع شــده ُ نــیست هرچند حتما زیرزمینیاش هنوز هــس ...
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٢/٠٦
٠
٠
هست اگر بگردید. اگرم نباشه موضوع با یه کم اسکناس حل میشه :))
h.naderi
h.naderi
٩٥/٠٢/٠٦
٠
٠
بالاخره سوژه قلیون رو نوشتید :)
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٢/٠٦
٠
٠
بله ولی به طور کامل اونی نشد که میخواستم. میخواستم تاکیدم روی پاراگراف آخر باشه و مخصوصا روی یه بخش خاصش! ولی خب یه چیزی هست به اسم تئوری طناب نویسندگی. که نمیذاره آدم کامل اون چیزی رو بگه که میخواد...:)
anar_93
anar_93
٩٥/٠٢/٠٦
٠
٠
واقعا با اون قسمتِ آخرش موافقم و دلم به حال بچه ها می سوزه که هر تصویری رو راحت می بینن قلیون سیگار و حتی بدتر از اون
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٢/٠٦
٠
٠
قلیونو سیگار که چیزی نیست! خیلی بدتر از اون. خیلی خیلی بدتر از اون!
Miss_shqyq
Miss_shqyq
٩٥/٠٢/٠٦
٠
٠
خیلی راه داریم تا به روزی برسیم که مردم برن سفره خونه و چون دوس ندارن چیزی بخورن یه لیوان آب سفارش بدن و بتونن بشینن اونجا تفریح کنن...ما توو کشور مشکل تفریح داریم!!عامه که اهل پیست اسکی و دوچرخه سواری و کوه و...نیستن.تفریح معمولا خوردنه،اگه نخوان بخورن ،خب ناچارن بکشن!:/ البته منظورم این نیس که باهاش موافقم،فقط خواستم از دید عامه مردم نگاه کرده باشم.
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٢/٠٦
٠
٠
کاملا موافقم. دقیقا تفریحمون شده خوردن. و مشکل اینجاست که این روزها خرج خوردن از کشیدن بیشتر شده. یعنی اگر بخوای توی کافه ای برای 40 دقیقه بشینی و هیچی نخوری پول سرویسی که باید بدی بیشتر از کشیدن یه قلیون تموم میشی. خب عقل سلیم چی میگه؟ عقل سلیم نگاه به جیبش میکنه...متاسفانه!
صدیقه حسینی
صدیقه حسینی
٩٥/٠٢/٠٦
٠
٠
مرا عهدی ست با قلیان که تا جان در بدن دارم هواداران دودش را چو جان خویشتن دارم ! مرسی نیلوفر عزیز
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٢/٠٦
٠
٠
مرسی از شما و این شعر :)
زهره_براتی
زهره_براتی
٩٥/٠٢/٠٦
٠
٠
مازوخیسم ذاتی ما انسان ها .. نمیدانم شاید دلیل واضح و مبرهنی دارن این دوستان .. درود دوست عزیز
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٢/٠٦
٠
٠
فقط مازوخیسم نیست آخه. سادیسم هم قاطیشه کمی! بر شما هم درود :)
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٢/٠٦
٠
٠
قلیون کشیدن اصولا کار غیراخلاقی نیست که نگران ریختن قبحش باشیم.قدیمی ها میکشیدند و سر ومور و گنده هم بودند.حالا بخاطر جسم های ضعیف مردم در قرن حاضر خیلی ضررهاش مشهودتره.همین:-\
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٢/٠٦
٠
٠
راستش من اطلاعات پزشکی ندارم و نمیدونم دقیقا چه بلایی سر آدم میاره. اون چیزی که مد نظرمه به خودی خود قلیون کشیدن نیست، اینه که قلیون توسط چه کسی، با چه سنی، با چه جنسیتی، با چه پوششی، و توی یه مکانی و با حضور چه اشخاصی کشیده میشه! وگرنه سلامت جسمی هر کس مربوط به خودشه:)
نادر
نادر
٩٥/٠٢/٠٦
٠
٠
سلام. باید عکس "خودتان قضاوت کنید ، زندگی یا مرگ" روی قلیون هم بزنن ، شاید یکی اطلاع نداره که با کشیدن قلیون چه بلایی سر خودش میاره
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٢/٠٦
٠
٠
آخه کسی توجه نمی کنه. من خودم واقعا دوست دارم بدونم چند تا سیگاری با دیدن اون عکس روی سیگار احساس پشیمونی از کشیدن سیگار بهشون دست داده... باید دنبال یه راه اساسی تر بود به نظرم.
سحر نیکوعقیده
سحر نیکوعقیده
٩٥/٠٢/٠٧
١
٠
به نظرم ی خورده شعاری بود...ینی اینکه بیایم بگیم وای وای چه کار بدی و... چیزی رو حل نمیکنه. من الان خیلی از پیرمرد پیرزنا و یا حتی جوون ترها رو میشناسم که قلیون می کشیدند و کماکان می کشند و کاملا در سلامت روحی و جسمی به سر می برند. دیدن این افراد به مراتب تاثیرش بیشتر از شعار دادنه :/ و اصولا حس خوبی ندارم وقتی می بینم زیر یک مطلب درمورد موضوعی که شاید اونقدر معضل جدی نباشه و یا واضح تر بگم قبحش ریخته باشه همه خودشون رو در موضع آدم خوبه قرار میدن و مگین وای وای وای اینا چقدر بیکار و فلان و بیسارن، به نظرم ی جای کار میلنگه :/
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٢/٠٩
٠
٠
خب هدف این مطلب هم بیان ضررهای جسمی و روحی قلیون برای اون فرد نبوده.ولی حداقل من خودم به شخصه از دیدن خانم های با حجابی که قلیون میکشن حالم بد میشه و فکر میکنم اینم یکی از تاثیرات منفی قلیون کشیدنشونه.حتی اگه صد سال عمر کنن.لنگیدن کار هم میتونه ناشی از این باشه که کسایی ک مخالفن نظر نمیدن، یا نظر برعکس میدن.ک البته توی این مطلب خیلیا هم مثل شما مخالف بودن و نظرشونم دادن:)
شیرین
شیرین
٩٥/٠٢/٠٧
٠
٠
سلام برای من این پدیده قلیان در ایران چیز جدید و عجیبی ست. تا سال 84 که ساکن ایران بودم از این خبرها نبود و شاید هم من بی خبر بودم. چیزی که برایم خیلی عجیب است اینهمه طرفدار داشتن و علاقمندان قلیان کشیدن است که تا یادم می آید جزو امور بسیار سطح پایین شمرده میشد. حالا می بینم که مقوله دود و دم شده تفریح مردم و واقعا شاخ در می اورم. شاید هم من هنوز همان اسناب ی هستم که به کسانی که سیگار کشیدن را تمدن می دانند - و بواقع در دهه هفتاد باقی مانده اند و عقب مانده فرهنگی هستند - و بساط قلیان را تفریح و شاید هم کول می دانند، نگاهی می اندازد، دماغش را می گیرد و می رود به طرف دیگر. اسناب هستم؟ بله، خیلی هم زیاد!
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٢/٠٩
٠
٠
توی سال 84 هم بود.ولی نه انقدر همه گیر.شایدم به قول شما مشکل از ماست.ما باید همرنگ جماعت بشیم!هرچند من ترجیح میدم همیشه با همین مشکل باقی بمونم:))
ساناز
ساناز
٩٥/٠٢/٠٧
٠
٠
نظری در مورد قلیون ندارم فقط اینکه دوسش دارم ولی چون زشته بده عیبه تا الان که باشه 23 سالم دستم نزدم بهش ؛) اومدم کامنت بدم که چقد شما مهربونی نیکولای آبی.... اکثرا هرکس کامنت داده جواب دادی :)) دوس دارم این احترامی که میذاری رو کاش هممون این مدلی باشیم خیلی حس خوبی در طرف مقابل ایجاد میکنه.... سنمون هم بالاتر رفت همچنان همین مدلی بمونیم بد نشیم.... مطالب هم مفیدن هم دلچسب :) مرسی @-}--
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٢/٠٩
٠
٠
مرسی از شما که نظر دادی:) اخلاق حکم میکنه هرکس ک وقت میذاره و میخونه و نظر میده،حالا مثبت یا منفی، من جوابشو بدم:)ممنون بازم از شما.
Mahdiyar_m.toosi
Mahdiyar_m.toosi
٩٥/٠٢/٠٧
٠
٠
فکر میکنم متاسفانه قبح قلیون خیلی وقته ریخته ! از اون زمان که تعداد کافه سنتی های شهر مشهد رشد چشم گیری داشت قبح قلیون ریخت . تا جایی که مسئولین به زور متوسل شدن و قلیون را ممنوع کردند و تنها تفاوتش مخفی کاری و اضافه کردن یک اسم رمز برای سفارش قلیون بود . شاید همین ریختن قبح قلیون باعث شد که بانوان اول قلیون بکشند و امروز شاهد ریختن قبح سیگار کشیدن یک خانم در کنار خیابان هستیم !
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٢/٠٩
٠
٠
آره متاسفانه.ولی من هنوز امید دارم.شاید یه درصد باشن ولی هنوز هم هستند کسایی ک مصرف دخانیات رو هرجایی و با هرکسی جایز نمیدونن...
آدینه
آدینه
٩٥/٠٢/٠٧
٠
٠
خیلی متاسفم ولی به نظرم اصلا کسی تصمیم نداره جلوی قلیان را بگیره تو خیابون محتشم کاشان که اول تا آخرشایدیه کیلومتر نباشه تو همین دو سه سال اخیر سه تامغازه جدیدبازشده که کارش تخصصی فقط قربونه دوتاازاین مغازه هاپیش ازاین لبنیاتی بودنداین دومغازه جدیدند اما فقط این هانیستندوچندمغازه دیگه م تو همین یه خیابون دارم انواع قلیون و زغال و ... می فروشن/ غصه دیوانه را هم مرد عاقل می خورد ... بااحترام.
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٢/٠٩
٠
٠
بله متاسفانه.آدم یه وقتایی از یه سریا توقع داره یه کاری بکنن.ولی وقتی همون یه سری ها هم میشن وکیل مدافع قلیون،دیگه امیدی نمیمونه.
دیرین دیرین
دیرین دیرین
٩٥/٠٢/٠٧
٠
٠
آغا باز تو دیرین دیرین دیدی جو گیر شدی ؟ جو گیر نشو گندم گیر بشو ( چقد من با نمکم!) سخت نگیر بابا قلیونه دیگه ...
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٢/٠٩
٠
٠
دیرین دیرین قلیونی ساختن مگه؟من اخیرا فقط دیرین دیرین تبلیغ رشیدپور رو دیدم:) سخت میگیرم چون یکی باید باشه ک سخت بگیره.
s_aghagol
s_aghagol
٩٥/٠٢/٠٨
٠
٠
من آدم خشنی نیستم ولی به یک قانون ایمان دارم! قانون کلت! قانون کلت بیان میکنه اگر جایی صحبت و عقل و فهم پیش برنده نبود! بحث کردن را بگذارید کنار، فرد مورد نظر را بگذارید سینه دیوار و با کلت خودتان را و جامعه را راحت کنید! فکر کنم صفره خانه هایی که با دو متر بنر مصرف دخانیات ممنوع همچنان قلیان توزیع می کنند در زیل این بند قرار بگیرند!
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٢/٠٩
٠
٠
من بیشتر با اونایی مشکل دارم ک به نظر خیلییییی موجه و مثبتن ولی قلیون میکشند.اونا رو دوست دارم توی این بند بذارم:)) مثل اینه که روزی بگیری ولی بگی قورمه سبزی ک روزه رو باطل نمیکنه؛)
مینا
مینا
٩٥/٠٢/٠٩
٠
٠
الا ینی اینجا هیشکی نمیکشه همه خوبن دیگه ! عجب ـآ !
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٢/٠٩
١
٠
نه.اگه دقت کنید چند نفری هم گفتن که میکشن:)
parhamhaqiqi
parhamhaqiqi
٩٥/٠٢/١٠
٠
٠
بیشتر مثل این می مونه که چرا کسی مشروب می خوره وقتی که می دونه مست، خمار یا سردرد میشه ، خیلی ها برای همون چند لحظه خوشی ، داغی هرچیزی که خودشون تجربه کردن اصلا سلامتی براشون اهمیتی نداره، توی خیلی زمینه ها هزار و یک جور عدد و رقم و آمار هم به مردم بدی ولی وقتی دلشون یه چیز دیگه می خواد اثر نداره.
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٢/١٠
٠
٠
اتفاقا مثال خوبی زدین. منم منظورم اصلا ضرر داشتن یا نداشتنش نیست. مساله قبیح بودن یا نبودن اون عمله. الان با اینکه شاید تعداد افراد مشروب خور خیلی هم کمتر از افراد قلیون کش نباشه ولی حداقل مشروب اونقدر هم عادی و رایج نشده. و این خودش خیلی خوبه به نظرم.
z_saberi
z_saberi
٩٥/٠٢/١٢
٠
٠
اره والا بنده خودم گنهکارم ولی خب دیگه به ضررش واقف شدم و نمی کشم
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١