قاتلان واقعی ستایش چه کسانی هستند؟
هیچ انسانی از بدو تولد قاتل و ناهنجار بدنیا نیامده است، اما چه چیزهایی باعث به وجود آمدن شخصیت‌های بیمار

قاتلان واقعی ستایش چه کسانی هستند؟

نویسنده : الهام حبشی

اواخر فروردین ماه بود که فضای مجازی پر شد از تصاویر دخترک خردسالی که به شکلی غیر انسانی پس از مورد تجاوز قرار گرفتن توسط پسری حدودا 16 ساله با چاقو به قتل رسیده بود، اما این داستان هولناک به همین جا ختم نشد و تا آنجا ادامه پیدا کرد که قاتل کم سن و سال برای خلاصی پیدا کردن از جسدی که روی دستش مانده بود، آن را در وان حمام انداخته و سعی کرده آن را در اسید حل کند.

حادثه‌ای که خواندید داستان جدیدی نیست، تنها تکرار داستان‌های ناخوشایندی است با سناریو‌ای دست کاری شده و تاسف‌بارتر از آن سن ارتکاب جرمی است که روز به روز افت می‌کند، قصد ندارم با تشریح حوادث تیره‌ای که این روزها صورت می‌پذیرد روان شما را بیش از این متالم سازم، همه این‌ها را گفتم تا برسم به نقطه‌ای که بپرسم: «چطور شد که یک نوجوان شانزده ساله راه هزار ساله‌ی شیطان شدن را یک شبه طی کرد؟» تمام دلایلی که می‌شود احتمال داد نشتی از آن باشد را بررسی کردم، دوست ناباب، محل زندگی نامناسب، مشکلات اقتصادی و... اما وقتی می‌خواهم هر کدام از دلایل را برای خودم تشریح کنم متوجه می‌شوم تمامی این دلایل از نقصی بنیادی نشات می‌گیرد و « خانه از پای بند ویران است». والدین ابتدایی‌ترین گروهی هستند که بیشترین اثرات و جریان‌های بعدی زندگی را هدایت می‌کنند.

شاید شما هم دوست یا آشنایی دارید که نمی‌دانند فرزندش زمانی که خارج از خانه به سر می‌برد دقیقا با که و کجا و چطور زمانش را سپری می‌کند. این طور پدر و مادرها یا بدون شناخت از علم تربیت اولاد تنها بچه‌دار شده‌اند یا تسلط و صبر کافی در مقابل رفتارهای فرزندان‌شان را از دست داده‌اند. ولی به هر حال این‌که نداند طبق شرایط ایجاد شده چطور باید با فرزندش برخورد کنند، یا سهل انگاری در تربیت و بی‌توجه به اعمال او داشته باشند، ضررهایی جبران ناپذیر به دیگران و البته فرزندش وارد خواهد کرد.

وجود ماهواره در خانواده‌هایی که فرزندشان به بلوغ فکری نرسیده است، دیدن فیلم‌هایی که صحنه‌های روابط جنسی را به نمایش می‌گذارند یا فیلم‌های خشن که فکر انسان را فاسد و خشونت آمیز می‌کند و به شما یاد می‌دهد برای خلاصی از یک جسد می‌شود آن را در اسید انداخت، اعتیاد به بازی و سریال‌هایی که هیجان کاذب ایجاد می‌کنند، استفاده از اینترنت بدون نظارت، همه از عوامل شکل‌گیری یک شخصیت ناسالم است که طبق عادت و مشاهدات پیشینش به طور ناخود آگاه الگوبرداری می‌کند و تبدیل به فردی ناهنجار می‌شود.

ما به عنوان خواهر یا برادر بزرگتر یا والدین آینده، باید بدانیم رفتار با انسان‌ها خصوصا کودکان و نوجوانانی که در حال رشد هستند تا به چه اندازه مهم است، بعضی‌ها طبق اصل خود درمانی که می‌گوید «تو خودت یک پا دکتر هستی و می‌توانی برای خودت و دیگران دارو تجویز کنی»، تربیت فرزند را هم از این قانون مستثنا نمی‌دانند، خوردن داروی اشتباه ممکن است جبران شود اما روح  و شخصیت انسانی که یک عمر با تربیت ما شکل می‌گیرد تغییر دادنش کار حضرت فیل است. 

یاد بگیریم برای تربیت فرزندان به دانش و بهره‌گیری از علم افراد صاحب نظر در این خصوص مراجعه کنیم، سهل انگار نباشیم و نسبت به رفتارهای فرزندان‌مان بی‌توجهی نکنیم، از برخورد‌های خشونت آمیز و لجاجت و تنبیه‌های سخت خودداری کنیم و تسلط و کنترل کافی بر آن‌ها داشته باشیم و البته مهم‌تر از همه این‌ها یاد بگیریم تربیت یک فرزند سالم نیازمند آگاهی و صبر است.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
حسین مداحی
حسین مداحی
٩٥/٠٢/٠٤
١
٠
الان هزار نفر پیدا میشن که از ماهواره دفاع کنن!
میرزا
میرزا
٩٥/٠٢/٠٤
١
٠
حسین جان اینه اون نتیجه گیری مستقیم...
حسین مداحی
حسین مداحی
٩٥/٠٢/٠٤
٠
٠
خب این متن داستان نبود مثل متن محمد. این یک کار تحقیقی و به صورت مقاله بود! اینجا نتیجه گیری به نظر من به جا بود.
میرزا
میرزا
٩٥/٠٢/٠٤
٠
٠
تحمیل نظر به خواننده چطور؟
حسین مداحی
حسین مداحی
٩٥/٠٢/٠٤
٠
٠
به نظر من که تحمیلی صورت نگرفت. چون توی این سبک نوشته حتما باید نتیجه گیری ای وجود داشته باشه. نتیجه گیری ای هم که توی متن انجام گرفته به نظرم چون بر اساس اطلاعات و داده های معقولی صورت گرفته نتیجه گیری مورد قبولی هست. من فکر نکنم کسی این نتیجه گیری ها رو قبول نداشته باشه. مگر اینکه خب اون شخص طرز تفکرش تفاوت های بنیادین با اکثر افراد جامعه داشته باشه. اینجا خانم حبشی اومدن یک موضوع رو از یک زاویه مورد بررسی قرار دادن و ریشه یابی کردن. ولی اونجا محمد یک داستان رو از یک زاویه نگاه کرده بود و قضاوت کرده بود. فکر نکنم هیچ شباهتی بین این و اون باشه.
میرزا
میرزا
٩٥/٠٢/٠٤
٠
٠
حسین! قالب ها با هم تفاوت دارند؛ خودت اینو می دونی. یادداشت و مقاله با هم فرق دارند. مقاله ساختار خودش رو داره، چکیده داره، مقدمه داره، بدنه داره، نتیجه داره اونم مستقیمِ؛ یادداشت اما فرقی که با مقاله داره در این هست که نتیجه گیری اون غیر مستقیمه. این متن یک یادداشت در مورد بررسی معضلاتی ست که مسبب به وجود اومدن پیش آمد ناگواری ست. حالا شما تصور کن که یک نفر داره برای شما این ماجرا رو می شکافه و بررسی می کنه، دست آخر هم بهت میگه: حسین! یاد بگیر که سهل انگاری نکنی! یاد بگیر که درست رو بخونی و برا کنکور آماده بشی، یادبگیر، یاد بگیر، یاد بگیر که اگه بخوای در کنکور رتبۀ خوبی بیاری و یک داروساز خوب از کار در بیای، باید خوب درس بخونی، اینو یاد بگیر! اینکه نتیجه گیری نیست که بخواد مستقیم هم باشه؛ عکس العمل شمای مخاطب چیه؟
حسین مداحی
حسین مداحی
٩٥/٠٢/٠٥
٠
٠
بله متوجه هستم. خودم ماه ها مقاله مینوشتم توی موضوعات مختلف. در مورد بقیه ی فرمایشاتتون من حقیقتا حرفی ندارم که بگم. اما خب اگر اینها نتیجه گیری نیست چی هست؟ ( خودم فکر میکنم اینها نوعی نصیحت هست که میشه توش نتیجه گیری رو هم پیدا کرد.). به هر صورت باید بگم هنوز متوجه اون چیزی که میخواید بهش برسید نشدم. نمیدونم من خنگ شدم یا شما هنوز اصل مطلب رو نگفتید.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٢/٠٥
١
٠
تقریبا درست حدس زدین جناب مداحی.
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/٠٢/٠٤
١
١
نگاه کنید خانم الهام ، الان شما با اینترنت به سایت جیم وصل شدین و این متن رو نوشتین درست ؟ ! با همین اینترت و نصب یک فیلتر شکن ، به راحتی میشه همه چیز دید ! منظورم اینه که ماهواره رو جمع کردیم ، اینترنت رو چکار کنیم ؟ ببندیم ؟ ! فیلتر کنیم ؟ ! کلا با زور هیچ چیز درست نمیشه ! اگه اروپا یک دلار برا گرفتن دین ما هزینه کنه ما اینجا توقع داریم با یک ریال هزینه به نتیجه برسیم چیکار کنیم ؟ آقا ! آهای جوان فیلم مستهجن نبین ! طرف در جواب چی می گه ؟ مثلاً میشه بهش بگیم آهای جوان فیلم نبین ، بیا برو اینجا مجانی فوتبال بازی کن ! برو فلانجا انجمنی چیزی هست همه رفیقات جمع هستن دارن کار فرهنگی می کنن ! این مدلی جواب میده ! ولی اینکه بخوای به زور بهش بگیم آره ماهواره نگاه کنی می برنت جهنم بعد به هزار و یک روش مختلف تو آتیش می سوزوننت ! فکر کنم به نتیجه نرسیم ! باید سعی کرد ! باید فرهنگ سازی و زمینه هاش رو فراهم کرد همین !
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٢/٠٤
١
٠
موافقم. با زور که قطعا چیزی رو نمیشه به کرسی نشوند! اگرم بشه ظاهری و سطحی
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٢/٠٥
١
٠
کاملا حرف شما متین هست، من هم از اجبار تربیتی حرفی نزدم و حرفم هم حرف شماست، فقط گفتم که باید یاد گرفت چطور با بچه ها برخورد کرد و چطور پرورششون داد که خودشون آگاهانه و به خواست خودشون به سمت این مسائل کشیده نشن، الان خود من رو کسی مجبور کرده که سراغ چیزی که اشتباهه نرم ؟ نه هیچ کس، حتی نمیتونن اینکارو بکنن چون الان کافیه بخوام تا هر سایتی رو باز کنم بدون اینکه اثری از خودم به جا بزارم ، من ، شما و یا هرکس دیگه ای که خودش رو وارد این حواشی نمیکنه هیچ کدوممون با اجبار و ترس از این مسائل گریزان نشدیم فقط یاد گرفتیم که کار زشت رو هر طوری که انجامش بدی زشته. یاد گرفتیم یکی توی زندگیمون هست که اسمش خدا است و برامون انقدر بزرگ و عزیزه که به خاطرش حتی اگر دلمون بگه برو فلان کارو بکن از زندگی لذت ببر چون اون بالایی گفته نه ما هم میگیم " نه " ... حرفم همینه مادر و پدر باید به بچه یاد بدن که چطور زندگی کنه " همین "
میرزا
میرزا
٩٥/٠٢/٠٤
٢
٠
من هم هم عقیده و هم نظر با شما هستم خانم حبشی. ممنون از زحمتی کشیدین.
میرزا
میرزا
٩٥/٠٢/٠٤
١
٠
**زحمتی که کشیدین
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٢/٠٥
١
٠
شما استاد ما هستین " تشکر که وقت گذاشتین "
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٥/٠٢/٠٤
١
١
به نظرم الهام این متن رو در تقبیح ماهواره یا نت ننوشته. بحث سر نظارت و سر تربیت هست.من الان تو یه مدرسه ای مشغول کارم که همه جور نوجوانی توش پیدا میشه. نوجوان هایی که مادر پدرشون سرشون گرم کار خودشون نیست و مدام مشغول حرف زدن با بچه هاشون هستن مدام دارن براشون وقت میذارن و آگاهی میدن بهشون مسلما بچه هایی تحویل جامعه میدن که خودشون توانایی تشخیص خوب و بد رو دارن. ماهواره شاید کاربردهای خوبی هم داشته باشه اما نه قبل از اینکه بچه ها به سن تمییز و تشخیص برسن. من دانش آموزی دارم که مادرش میگه من روزی دو ساعت با دخترم فقط حرف میزنم و به حرف هاش گوش میدم. روزی یک ساعت باهم ورزش و رقص میکنیم. این بچه معلومه که اونقدر از نظر عاطفی و فکری اقناع میشه که میتونه راه درست و مسیر درست رو انتخاب کنه. متاسفانه خیلی از والدین جوان از تربیت بچه فقط رشوه های مالی دادن رو بلدن بچه نق زد رشوه بده بچه غر زد رشوه بده و..... ممنون از نگاه دغدغه مندت الهام جان
زهرا‌ آقايي
زهرا‌ آقايي
٩٥/٠٢/٠٤
١
٠
كاملا موافقم با نظرت نسرين جون:)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٢/٠٥
١
٠
درسته من تمام حرفم تربیت و یادگیری رفتار درست با بچه ها و نوجونا هست . اگر یک نفر پدر و مادر متوجهی داشته بشه خب کمتر به مسائل نادرست رو میاره در حالی که اغلب بچه ها رها میشن ..یک عده به قول بانو رشوه میگیرن و پدر و مادر با پول زیادی دادن اون ها رو گمراه میکنن و محبت خودشون دور یک عده بدتر از اون نه تنها محبت کردن رو یاد دارن پولی هم ندارن که در اختیار بچه بزار اینطوری طرف یک ادم تماما عقده بار میاد که در هیچ زمینه ای تامین نشده. نسرین و زهرا جون مرسی که خوندین :)
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٥/٠٢/٠٤
٢
١
ربطی به ماهواره و اینترنت نداره/امیال جنسی سرکوب شده جنس مذکر خیلی می تونه تخریب کننده و ناهنجار بشه در جامعه
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٢/٠٥
٢
٠
بله امیال سرکوب شده میتونه خیلی خطرناک باشه. اما فکر میکنید بقیه آدم ها چطور با این مشکل کنار میان مگه دیگر مردها از این آدم مستثنا هستن؟ نه نیستن؛ تازه این ادم 16/17 سالشه مردهایی هستند که سن بالایی دارن ولی هیچ وقت دست به اینچنین اعمال پلیدی نزدن، مشکل کجاست ؟ قطعا بدونین اینجور آدم ها انقدر به فیلم های مستهجن و خشونت بار رو آوردن که دچار بیماری شدن، حالا چه کسی اینطور فیلم ها رو نگاه میکنه؟ مشخصه فردی که ارتباط قوی با خدا نداره، هیچ وقت یک ادم با ایمان به خودش اجازه نمیده که به سمت این طور موارد حرکت کنه، قبل از این هم پدر و مادری داشته که نمی دونستن چطور یک بچه رو تربیت کنند که به سمت اولین خطا کشیده نشه... " ممنون که خوندین "
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٢/٠٤
١
٠
وقتی آگاهی باشه، این مشکلات کمتر به وجود میاد. البته آگاهی از راه درست و با آموزش درست. نه از این راه هایی که خود ما(!) یه زمون یاد گرفتیم و حالا هم بچه های امروزی یاد میگیرن. برای این آگاهی دادن هم گروه های مختلفی مسئولن. از خانواده گرفته تا مدرسه و رسانه و خیلی چیزای دیگه. و خب تحقق پیدا کردنش اگه محال نباشه، حداقل خیلی دور از ذهنه ب نظر من! یعنی حالا حالا ها باید شاهد این مسائل باشیم.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٢/٠٥
١
٠
حق داری عزیزم ... وقتی یک پدر و مادر خودشون درست تربیت نشدن و آگاه نیستن به مسائل چطور میشه ازشون انتظار داشت که فرزندان سالمی رو هم تربیت کنن... همه جامعه مسئولن و کاش راه حلی برای این مشکل پیدا بشه یا مثلا مثل کلاس های قبل ازدواج کلاسی هم جت تربیت فرزندان ایجاد بشه و همین طور معلمین هم باید قبل از رسیدن به درجه معلمی این کلاس ها رو رفته باشن... ممنون که خوندی نیلوفر عزیزم ^_^
zakhar
zakhar
٩٥/٠٢/٠٤
١
٠
چن بار نوشتم ولی پاک کردم همشو! به همین کفایت میکنم: تربیت بچه رو باید از روزی که نطفش بسته میشه شروع کرد!
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٢/٠٥
٢
٠
راستش من از همین الان دارم برای تربیت بچم برنامه میریزم انقد که دوسش دارم :)) / ممنون که خوندین، خب حالا انتقاد داشتین در مورد مطلب که پاک کردین ؟
Snow_Queen
Snow_Queen
٩٥/٠٢/٠٤
٢
٠
همه ی حرفایی که گفتید درست ولی 17-16 سال هم کم نیست!!!! چطور تونسته اینکارو بکنه؟!!! اصن چطور تونسته فکر کنه به همچین چیزی؟!!!نباید مسئولیتو انداخت گردن این و اون!!! درسته اونام مقصرن اما بنظرم خود قاتل بزرگترین مقصره!!!
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٢/٠٤
١
٠
فکردن بهش با همین فیلم و سریال ها شروع میشه دیگه! ایده دادن چطوری؟ ایده قتل دادن هم همین طوری میشه! حتی ایده حل کردن جسد توی اسید هم همینطوری میشه! حتی یاد هم میدن که اسید روی یک پلاستیک خاص اثر نمیذاره! پس خواستی جسد رو حل کنی از این پلاستیک خاص استفاده کنه؛ همه چی آموزش داده میشه!
Snow_Queen
Snow_Queen
٩٥/٠٢/٠٥
١
٠
پس چرا خیلی های دیگه یاد نمیگرین این چیزارو؟ من منکر تاثیر این چیزا نیستم!ولی میگم نباید مسئولیت اصلی که خود فرد داره فراموش بشه!!!
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٢/٠٥
١
٠
خب از بین همه ی آدم هایی که انحرافات فکری پیدا میکنن همشون که الزاما نباید قاتل بشن! یک نفر به این افتضاح دچار میشه، بقیه هم به اشکال دیگه دچار مشکلات میشن به قول معروف " کم زیاد داره ، سوخت و سوز نداره " ممنون که خوندی عزیزم ^_^ // تشکر جناب خرسندی .
Sara_syfi
Sara_syfi
٩٥/٠٢/٠٥
٠
٠
آقا علیرضا، همه چیز با علم و آگاهی قابل حله. من رشته ی تحصیلی شما رو نمیدونم. ولی سریال بریکینگ بد رو دیدم. سریالی که میلیون ها بیننده داشته و منکر نقشش در رواج اینجور چیزا هم نیستم. ولی چرا این میلیون ها نفر این کارو تکرار نکردن همه؟ ارزش های انسانی رو زیر پا گذاشتن توجیهی به این شکل نداره. نه فیلم نه ماهواره نه اینترنت. هیچ کدوم نمیتونن توجیه کننده ی این کارا باشن. به نظر من اتفاقا این چیزا، قتل و تبعاتش، مواد مخدر، خلافکاری و تبعاتش، نباید مخفی بشه. باید بیان بشه، ولی نه به شکل تشویق آمیز. حرف نزدن و تظاهر به وجود نداشتن این جور چیزا هم خیلی خطرناکه به نوبه ی خودش...
Sara_syfi
Sara_syfi
٩٥/٠٢/٠٥
٠
٠
یه بخشی از کامنتم هم حذف شده اشتباهی در طی با گوشی تایپ کردن...ممکنه باعث بدفهمی بشه. راجب رشته ی تحصیلی پرسیدم،شیمی مد نظرم بود و بعدش توضیح دادم که توی فیلم از هیدروفلوریک اسید استفاده میشه که اسید ضعیفه و بعیده یتونه جنازه رو کامل حل کنه... و این حتی جز معدود نقص های علمی فیلم هم میتونه باشه...
Snow_Queen
Snow_Queen
٩٥/٠٢/٠٥
١
٠
خوب شد گفتین!! من اصلن نمیدونستم تو یه فیلم اینکارو کردن!!
زهرا- خسروی
زهرا- خسروی
٩٥/٠٢/٠٥
١
٠
همه چیز برمیگرده به " تربیت" " توجه"در عین توجه به نیازهای عاطفی که باید بین خونواده ها برطرف بشه، تربیت و چطور برخورد کردن با نوجوانی که خبط حتی کوچیکی میکنه( مثلا همین فحاشی هایی که نباید طبیعی بشه و شده) مهمه، ضروریه، حیاتی !! من فقط این عمل رو از بی توجهی میبینم و تربیتی که توی رفتار این چنین وحشتناکی دیده نمیشه! ممنون ازن الهام جان بابت متن:)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٢/٠٥
١
٠
درسته عزیزم، تربیت درست اصل و بنای ابتدایی یک انسانه... کاش میشد مراکزی وجود داشته باشه تا افراد قبل از ازدواج اجبار بشن آموزش رفتار و تربیت فرزند رو هم فرا بگیرن...چون ملت اهل کتاب خوندن نیستن... " ممنون که خوندی زهرا جون "
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٢/٠٥
١
٠
به نظر من بیشترین مشکل ما سر تربیت فرزندان برمیگرده به همین "سهل انگاری" یعنی به قول دوستان با فیلتر کردن اینترنت و اینجور کارا نمیشه متوقفش کرد! فوق فوق شرایط سخت تر میشه که البته به نظرم فیلتر و اینطور کارها لازمه. یعنی نباید بگیم چون با زور نمیشه کاری کرد پس همه چی آزاد فقط بریم سمت فرهنگ سازی. قطعا این روشم جواب نمیده ولی باید اون شخص طوری بار بیاد که خودش بتونه تشخیص بده چی خوبه و چی بد. و خب قطعا این حاصل نمیشه جز با توجه پدر و مادر و آموزش هایی که تو محیط هایی مثل مدرسه میبینه. اما متاسفانه پدر و مادرهای امروزی با مشکلات زیادی برای تربیت بچه هاشون دست و پنجه نرم می کنند. اولین مشکل شلوغ شدن سرشون! اینکه وقت نمیکنند حتی ببینند بچه هاشون چه کار میکنند تو خونه خیلی بدِ! مورد بعدی به نظرم بالا رفتن تفاوت سنی پدر و مادر. وقتی تفاوت سنی میره بالا به همون نسبت قدرت درک میاد پایین. 20 و چند سال اختلاف سنی کم نیست برای اینکه یک نفر نتونه بچه خودش رو درک کنه! و این داستان با فاز روشن فکری همچنان ادامه دارد...
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٢/٠٥
١
٠
درسته سهل انگاری همون چیزی هست که مقدمه ی مشکلات رو فراهم میاره، اصل هم همون تربیته هست وقتی یک نفر درست بار بیاد، خدا رو بشناسه کم تر به خودش اجازه میده سمت کارهای نادرست بره... مردم باید خدا رو یاد بچه هاشون بدن...
rahbar_f62
rahbar_f62
٩٥/٠٢/٠٥
١
٠
سلام .ممنون بابت این نوشته خوبت.به نظر من تا زمانی که فقط من به فکر تربیت و نشون دادن راه درست به فرزندم باشم و چند خانواده دیگه براشون مهم نباشه زحمات من مادر به هدر میره و یا اون نتیجه ای رو که باید داشته باشه رو نمیبینه..فرزند تربیت شده من خواه و ناخواه با خیلی ها در معاشرت هستش خیلی از مسایل روش تاثیر میزاره که مادر یا پدر از پیش امدش بارها گفتن اما از نزدیک مواجه شدن با اون مسله و همین طور چطور اشنا شدن و چطور وسوسه کردنش خیلی روی تاثیر گذاری در روان اون فرزند مهم هستش.می خوام بگم این راهکار ها این پیشگیری ها و مراقبت از روح و روان بچه ها باید در هر خانواده ای نهادینه و اجباری بشه تا من مادر ثمر تربیتمو ببینم و جامعه شاهد چنین اتفاقاتی نشه .کاش کاوش و تحقیق در مورد چنین مسایلی همیشگی باشه و دوستان اهل فن نمونن بعد هر اتفاق تلخی ...
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٢/٠٥
٢
٠
بله حق دارین بانو، متاسفانه معاشرت ها توی یکسری محیط ها مثل مدارس انکار ناپذیره البته خانواده هایی هستند که می تونن از پس یک سری هزینه ها بر بیان و بچه ها رو مدارسی که خانواده های مذهبی یا معتقد اغلبشون رو تشکیل دادن ثبت نام کنن ولی خب طوری نیست که همه بتونن از این امکانات استفاده کنن چون حالت عمومی و همگانی پیدا نمیکنه خیلی چیز ها
Sara_syfi
Sara_syfi
٩٥/٠٢/٠٥
١
٠
من جدای از بحث تربیت، که واقعا نمیشه منکر تاثیرش بود، میخوام به همه ی دوستان بگم که خیلی خیلی مهم تر از فیلم هایی که یه نفر میبینه، شرایط روانی اون فرده. فیلمی که توی دنیا، میلیون ها بیننده داشته، اما از این بیننده ها فقط چندتاییشون به خودشون اجازه ی این کارو میدن. آدما با هم متفاوتن، تاثیر محیط، فیلم، ماهواره، اینترنت، هیچ کدوم انکار پذیر نیست. اما اینا هیچ کدوم توجیه کننده ی کار وقیح کسی نیست. امیال سرکوب شده؟ اصلا در نظر میگیریم که به خاطر این قضیه بوده. قتل از کجا نشات گرفت؟ اسید ریختن برای نابود شدن جنازه؟ این نشون دهنده ی یه ترسه، یه ترس که وضعیت روانی ناپایدار قاتل رو نشون میده. خیلی
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٢/٠٥
١
٠
خب این اثرات مخرب روانی از کجا شکل گرفته و چطور بوجود اومده به نظر شما ؟
محمد-۱۵۱
محمد-۱۵۱
٩٥/٠٢/٠٥
١
٠
راستش اونقدر این مسئله واسم عذاب آور و فکر کردن بهش اذیتم میکنه،نتونستم متنو حتی بخونم.فقط اومدم ک بگم، همه ی تقصیر ها رو نباید گردن اون جوون انداخت.درسته ک مقصر اصلی خودشه،ولی نباید فراموش کنیم که مجموعه ای از مسائل و موضوعات باعث بوجود اومدن چنین افتضاحی شده. از بدو تولد و تربیت و فضای خانواده بگیرید تا فضای تحصیل و آموزش و جامعه و رسانه. فقط میتونم متأسف باشم و آرزوی جامعه ای پاک از این لکه های کثیف رو داشته باشم.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٢/٠٥
١
٠
اگر مطلب رو بخونین متوجه میشین من هم دقیقا از دید شما به این موضوع نگاه کردم و تنها اون پسر رو مقصر نمی دونم :)... انشالله همینطور بشه.
admincheh
admincheh
٩٥/٠٢/٠٥
١
٠
یک سری کلیشه که عملی نمی شن . کاش والدین رفیق بودن رو یاد بگیرن، این رفاقت خودش پر از تربیت های پنهانه..
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٢/٠٥
١
٠
بله رفاقت با فرزند حسن های بسیار زیادی داره.
s_mohsen
s_mohsen
٩٥/٠٢/٠٥
١
٠
دوستان همه حرفا رو گفتن،من فقط میتونم متاسف باشم برای همچین صحنه هایی...
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٢/٠٥
١
٠
من وقتی خبر دقیق رو خوندم و کلیپ ها و مصاحبه ها رو شنیدم ینی اعصابم داغون شد... واقعا تاسف باره
f_etemadi
f_etemadi
٩٥/٠٢/٠٥
١
٠
مواظب خودمون باشيم. مواظب كوچيكترا بيشتر :(
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٢/٠٦
١
٠
همینطوره...
هادی حسن زاده
هادی حسن زاده
٩٥/٠٢/٠٦
١
٠
سوال اینه که اگه ما جای اون پسر 18 ساله بودیم و با روش که اون بزرگ شده و توی محیطی که اون رشد کرده بودیم ، رفتاری متفاوت نشون میدادیم یا خیر؟؟؟
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٢/٠٦
١
٠
سوال به جایی هست، من که قدرت پاسخگوییش رو ندارم اما حداقل میدونم اگر ما جا اون بودیم اگر به بدی اون نمی شدیم آدمی هم که امروز هستیم نبودیم...
هادی حسن زاده
هادی حسن زاده
٩٥/٠٢/٠٦
١
٠
خوب این یعنی تاثیر مستقیم محیط و اطرافیان روی فرد ، از طرفی هم بقیه رفتارهامون هم اکتسابی از پدر و مادرمون و بعضا ارثیه ، پس اراده ی فرد کجای ماجراس وقتی این همه عامل روش تاثیر میزارن ، در واقع اگر قرار این منی که منم رو تو هم در شرایط من میشدی یا بالاعکس ، پس اراده ی من کجاست؟؟
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٢/٠٦
١
٠
اراده هست اما قبول کنین که خانواده و اجتماع خیلی روی بنیاد ادم اثر میزارن، چون بچه ها سن پایین هنوز انقدر اراده و فکر از خودشون ندارن تا مدت ها به روش تقلید عمل میکنن و اعمال و رفتار اطرافیان رو نمونه برداری میکنن و اون رفتار ها براشون سرلوحه میشه؛ عقده میشه یا محبت و هر چیز دیگه!! الان توی داعش و اسرائیل یک سری بچه ها رو از بدو تولد توی شرایط وحشتناکی بزرگ میکنن برای اینکه اون ها یک جانی تمام عیار بار بیان! حق دارین تقصیر اون آدم نیست که این بلا سرش اومده اما این چیزها داخل ذهن و قلبش نهادینه میشه و یک ادم خییییییلی باید با اراده و بزرررگ باشه تا بتونه بر خلاف چیزی که یادش دادن و روشی که بزرگش کردن عمل کنه مثل کسانی که اون طرف دنیا توی مهد فساد و کفر بدنیا میان ولی اسلام رو پیدا میکنن و ده برابر ما مسلمون و با خدا میشن این آدم ها خیلی خاص هستن... اما فکر نمیکنم همه ی ما بتونیم انقدر قوی و با اراده باشیم.
هادی حسن زاده
هادی حسن زاده
٩٥/٠٢/٠٦
١
٠
این صحبت خیلی جای بحث داره ممنون از وقتتون
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٢/٠٧
١
٠
باهات موافقم الهام جان... نمیدونم درمورد اون پسر 17 ساله چی باید گفت... ولی خب مسلما خیلی ها مقصر بودن...
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٢/٠٩
٠
٠
همینطوره دلبندم...
فرشاد
فرشاد
٩٥/٠٤/٠٥
١
٠
سلام به شما و خسته نباشید دنبال شدید دنبال کنید به خاطر ابراز نظرتان بسیار سپاسگزاریم
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٤/٠٦
٠
٠
مگه اینجا وبلاگه :)))
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠