حقایقی درباره چاپلین که نمی‌دانستید
چارلی چاپلین صد و بیست و هفت ساله شد

حقایقی درباره چاپلین که نمی‌دانستید

نویسنده : h_jahanshah
امروز سالگرد تولد چارلی چاپلین، ستاره بی بدیل سینمای صامت است. مانند بسیاری از افراد مشهور درباره چاپلین هم شایعات بسیاری وجود دارد. ماجرای آن نامه تخیلی به دخترش را که یادتان هست؟ لذا برآن شدیم گوشه هایی از زندگی پر فراز و نشیب این بازیگر و کارگردان بزرگ را برای مخاطبان کیوسک تایمز به اشتراک بگذاریم.
چارلی چاپلین که یکی از محوری ترین ستارگان دوران اولیه هالیوود محسوب می شود، پشت و جلوی دوربین زندگی بسیار جالبی را تجربه کرد که بی شباهت به فیلمی سینمایی نیست. او ۱۶ آوریل ۱۸۸۹ در لندن متولد شد. پدرش چارلز چاپلین و مادرش هانا هریت پدینگام هر دو از خوانندگان «میوزیک هال» لندن بودند.

پس از اینکه چارلز به قصد اجرا در نیویورک، از هانا جدا شد، او تلاش کرد موقعیت از دست رفته خودش را در عرصه موسیقی مجددا احیا کند اما از بخت بد، صدایش در میانه اجرا و ناغافل شکست. ولی شکست دوران کار حرفه ای مادر، نقطه آغازی شد برای طلوع ستاره استعداد چارلی کوچک. مدیر صحنه از چارلی که گوشه ای ایستاده بود، خواست روی سن بیاید. به این ترتیب چارلی ۵ ساله برای اولین بار روی صحنه رفت و آهنگ معروفی را اجرا کرد.
فروپاشی عصبی مادر و حملات روانی ای که دچارش می شد، باعث شد چارلی و برادر ناتنی اش «سید» بیشتر دوران کودکی و نوجوانی شان را از این خیریه به آن خیریه و در کارگاه های مختلف سپری کنند. هانا هم از ۱۹۰۳ تا۱۹۲۱ که چارلی او را پیش خودش در کالیفرنیا برد، در بیمارستان روانی «کین هیل» بستری بود.

فعالیت حرفه ای

چاپلین فعالیت حرفه ای بازیگری اش را از سن ۸ سالگی و با تورهای گروه «لنکشایر» آغاز کرد. بعد با گروه «وادویل» قرارداد بست و با اجراهای این گروه در سال ۱۹۱۰ به امریکا رفت. آنجا با «مک سنت» که از معروف ترین کمدی سازهای آن دوران بود و  اجرای چارلی را در نیویورک دیده بود، آشنا شد. چیزی نگذشت که چارلی نامه ای به برادرش سید نوشت تا از او بخواهد مدیر برنامه هایش شود. در همین دوران که با شرکت «KeyStone» قرارداد داشت ۳۵ فیلم ساخت که در اکثر آنها همان شمایل معروف «ولگرد» را داشت. سال ۱۹۱۴ با «اسانی»‌قرارداد بست و برای آنها هم ۱۵ فیلم ساخت. بعد در سال ۱۹۱۷ با اولین کمپانی رده اول قرارداد بست که به افتتاح «چاپلین استودیوز» منجر شد. سال ۱۹۱۹ او، داگلاس فیربنکس، مری پیکفورد و دی. دابلیو. گریفیث شرکت «یونایتد آرتیستز» را بنیان نهادند که همچنان از بزرگ ترین شرکت های هالیوودی محسوب می شود.


حاشیه ها
زندگی و کار چاپلین سرشار از جنجال ها و رسوایی های مختلف بود. نخستین لکه ننگی که دامنگیر چارلی شد در دوران جنگ جهانی اول بود که وفاداری اش به سرزمین مادری، انگلستان زیر سؤال رفت. او هرگز برای شهروندی امریکا اقدام نکرده بود اما خود را دائم السفر به این کشور می دانست. این دلیل مردمان انگلیس را برای عدم شرکت او در جنگ اقناع نکرد و بسیاری او را به ترسو بودن و طفره روی متهم کردند.
بعدها «جی.ادگار. هوور»‌ رئیس و مؤسس FBI و «شورای فعالیت های اتباع غیر امریکایی» (HUAC) به چاپلین مشکوک شدند که دارد افکار کمونیستی را در فیلم هایش تبلیغ می کند.

فیلم بعدی چاپلین، «دیکتاتور بزرگ» محصول ۱۹۴۰ که نخستین فیلم ناطق او محسوب می شود نیز موجی از مخالفت ها را علیه او برانگیخت.  تصویر کاریکاتورگونه ای که او از «آدولف هیتلر» در این اثر به نمایش می گذارد، از نظر بسیاری از مردم آن زمان، مناسب نبود چرا که تازه یک سال از شروع جنگ جهانی دوم می گذشت و هر روز خبرهایی از جنایات  نازی ها منتشر می شد و خانواده ها فرزندان شان را در جنگ از دست می دادند و همه اینها در حالی بود که چارلی متهم به فرار از جبهه بود. با این وجود «دیکتاتور بزرگ» ‌۵ میلیون دلار فروخت و در ۵ رشته هم نامزد دریافت اسکار شد.
رسوایی دیگر مربوط می شود به ارتباط کوتاه مدت او با «جوآن بری/Joan Barry» بازیگر‌۲۲ ساله امریکایی که البته به دلیل اذیت و آزارهای «بری» دیری نپایید و سال ۱۹۴۲ این رابطه قطع شد اما یک سال بعد جوآن دوباره نزد چارلی آمد و ادعا کرد فرزندی که در شکم دارد متعلق به اوست.

به این ترتیب در دادگاه، دعوای اثبات نسب طرح کرد و هرچند آزمایش خون نشان داد فرزند متعلق به چارلی نیست اما چون آن زمان آزمایش خون در دادگاه به عنوان «دلیل اثبات دعوی» پذیرفته نشده بود، چاپلین محکوم شد تا زمانی که بچه به سن ۲۱ سالگی برسد هفته ای ۷۵ دلار بابت هزینه های جاری زندگی او بپردازد.
چاپلین همچنین برای حمایتش از روسیه در مقابل تجاوزهای آلمان نازی در دوره جنگ جهانی دوم، ‌زیر ذره بین بود و دولت ایالات متحده او را برای بررسی دیدگاه های سیاسی و انگیزه هایش که مشکوک به ارتباط با گروه های کمونیستی بود،‌ مورد بازجویی قرار داد. «شورای فعالیت های اتباع غیر امریکایی» (HUAC) هم برایش احضاریه فرستاد اما در نهایت تصمیم گرفت دیگر نیازی به حضور او برای شهادت دادن نیست. به جای آن وقتی چاپلین و خانواده اش برای افتتاحیه فیلم «Limelight» محصول ۱۹۵۲‌ به لندن سفر کردند، از بازگشت او به ایالات متحده جلوگیری کردند. این در حالی بود که دولت هیچ مدرک واقعی دال بر اینکه او تهدیدی برای امنیت ملی امریکاست در اختیار نداشت. چاپلین و همسرش هم تصمیم گرفتند از آن پس در کشور سوئیس اقامت کنند.

زندگی خانوادگی
چاپلین ۴ بار ازدواج کرد و در مجموع صاحب ۱۱ فرزند شد.

او اولین بار سال ۱۹۱۸ با «میلدرد هریس»‌ازدواج کرد و از او صاحب پسری شد به نام «نورمن اسپنسر چاپلین» که فقط ۳ روز زنده ماند. ازدواج چارلی و میلدرد هم از هم پاشید و آن دو ۱۹۲۰ از هم جدا شدند.
چهار سال طول کشید تا چاپلین بار دیگر تن به ازدواج دهد. این بار با بازیگری به نام «لیتا گری» که ۱۹ سال از خودش کوچک تر بود. چارلی و لیتا صاحب دو فرزند پسر شدند که چارلی نام خود و برادرش را روی آنها گذاشت. این ازدواج هم دیری نپایید و آنها سال ۱۹۲۷ از هم جدا شدند. عکس زیر که در سال ۱۹۳۱ گرفته شده، فرزندان چاپلین را از این ازدواج نشان می دهد.

سال ۱۹۳۶ بار دیگر و برای مدت کوتاهی با «پائولت گدار» همبازی اش در فیلم «عصر جدید» که ۲۱ سال از خودش جوان تر بود پیوند زناشویی بست. پائولت بعدها به یکی از ستارگان اصلی کمپانی پارامونت در دهه ۴۰ میلادی تبدیل شد.
اما آخرین ازدواج او با «اونا اونیل» ‌دختر «یوجین اونیل»، ‌نمایشنامه نویس مشهور، در سال ۱۹۴۳ رقم خورد. آن دو صاحب ۸ فرزند به نام های «جرالدین»،‌ «مایکل»، «ژوزفین»، «ویکتوریا»، «یوجین»، «جین»،‌ »آنت امیل» و «کریستوفر» شدند.

چاپلین برخلاف بسیاری از آدم های پرخاشگر و بی اعتنا به آداب اجتماعی که نقش شان را ایفا می کرد، انسانی آرام و درون گرا بود و چندان «میلیونر مآب» زندگی نمی کرد. به طوری که با وجود میلیون ها دلار درآمد، تا به آخر در همان خانه ساده خود در سوئیس زندگی کرد.

افتخارات
چاپلین در سال ۱۹۲۱ به دلیل عملکرد فوق العاده اش به عنوان فیلمساز، از دولت فرانسه مدال گرفت و تا سال ۱۹۵۲ تا مقام افسری  لژیون اشراف هم ارتقاء درجه یافت. سال ۱۹۷۲ برای آنچه تأثیر بی بدیل در عرصه فیلمسازی،‌هنر عصر مدرن، خوانده شد، اسکاری افتخاری دریافت کرد. سال ۱۹۷۵ هم به مقام شوالیه فرمانده نظام سلطنتی بریتانیا مفتخر شد.

او علاوه بر فیلمسازی و بازیگری بسیاری از موسیقی متن های آثار خودش را هم می نوشت و دو خود زندگینامه نیز به رشته تحریر درآورد. یکی «خود زندگینامه من» که سال ۱۹۶۴ به چاپ رسید و دیگری دنباله این کتاب که با نام «زندگی من در فیلم ها» سال ۱۹۷۴ منتشر شد.


پایان زندگی
چاپلین ۲۵ دسامبر ۱۹۷۷ در خانه اش در سوئیس با مرگ طبیعی از دنیا رفت اما داستان او با مرگش ختم نشد. جسدش را سال بعد از داخل قبر دزدیدند و جستجو برای پیدا کردن آن ۳ ماه به طول انجامید. با کشف جسد، این بار چاپلین را در مقبره ای که دورتادورش را با سیمان مسدود کرده بودند، به خاک سپردند. همسرش اونا نیز بعدها در کنار او دفن شد.

چارلی چاپلین به عنوان یکی از بزرگ ترین فیلمسازان تاریخ سینمای امریکا شناخته می شود و فیلم هایش هنوز هم در جای جای دنیا از محبوبیت بسیاری برخوردارند. فیلم های او از نگاه مثبت نگر و ساده لوحانه شخصیت ولگرد به زندگی در عالمی سرشار از هرج و مرج، نشان می دهد روح انسانیت همیشه و همه جا به یکسان وجود دارد.
برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
m_meisam
m_meisam
٩٥/٠١/٢٩
٠
٠
چه جالب...چرا جسدشو دزدیده بودن اونوقت؟!
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠١/٢٩
٠
٠
واسه منم سوال شد!
dastgheichi
dastgheichi
٩٥/٠١/٣٠
١
٠
دزدها دو تا کارگر مکانیکی اهل اروپای شرقی بودن که بعد از سرقت جسد چاپلین رو جای دیگه ای به صورت موقت خاک کردن و بعد به خانواده اش تماس گرفتن و برای برگردوندن جسد درخواست 600 هزار دلار پول کردن ولی وقتی بار دوم تماس گرفتن توسط پلیس دستگیر شدن. یکی شون 4 سال و دیگری 18 ماه حبس تعلیقی خوردن و بعدشم طفلیا نامه نوشتن از همسرش عذرخواهی کردن. اونم جواب نامه شونو داد و گفت:«بخشیدمتون. و اگه خود چاپلین بود کل این ماجرا به نظرش خیلی خنده دار میومد». سال 2014 هم یه فیلم فرانسوی ساخته شد به نام «هزینه شهرت/ The Price Of Fame»‌که به همین موضوع هم پرداخته بود. امیدوارم پاسخ ابواب مختلف سؤال دوستان رو پوشش داده باشه.
سمیرام
سمیرام
٩٥/٠١/٢٩
٠
٠
خیلی وقت پیش شاید 10 سال قبل کتاب 'پدرم چارلی چاپلین' اگه اسم همین بوده باشه،نوشته پسرش رو خوندم و خیلی خوب بود.با خوندن این پست دلم خواست یه بار دیگه بخونمش.
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠١/٢٩
٠
٠
جالب بود! همه چی چارلی چاپلین به کنار اینکه 4 بار ازدواج کرده خودش کلی کار واقعا :)))
dastgheichi
dastgheichi
٩٥/٠١/٣٠
٠
٠
3 تای اول زن زندگی نبودن احتمالا و الا که چارلی.....!
dastgheichi
dastgheichi
٩٥/٠١/٣٠
٠
٠
یه حقیقت دیگه که شاید راجع به چاپلین ندونین اینه که «اونا چاپلین/Oona Chaplin» که در سریال «بازی تاج و تخت» نقش «تالیسا» همسر «راب استارک»‌رو بازی می کرد،‌نوه دختریه چارلی چاپلینه. مادرش جرالدین چاپلین بوده.
محمد عبداللهی
محمد عبداللهی
٩٥/٠١/٣١
٠
٠
خدا رحمتش کنه که موجبات خنده ی صامت ما رو ایجاد کرد.
maeadeh_sh72
maeadeh_sh72
٩٥/٠٢/٠٩
٠
٠
واقعا هنرمند قابل ستایشی و عالی بود. تا حالا زندگینامشو نخونده بودم ممنون از مطلبتون . ولی واقعا کی جسدشو دزدیدو ب چ علتی !؟
پگاه
پگاه
٩٥/١١/٠٣
٠
٠
متن خیلی جالبی بود ولی کاش قسمت کودکیش رو تا این حد خلاصه وار نمی نوشتید من زندگینامه شو کامل خوندم یه جاهاییش اصلا جور درنمیومد. بهرحال چارلی چاپلین آدم خیلی بزرگی بود ولی خیلیا فقط به چشم یه کمدین میبیننش نه بیشتر
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

نحس

٩٧/٠٣/٠٥