دربی جمعه بوی خون می‌داد
نگاهی به حاشیه‌های دربی که با گذشت چند روز هنوز داغ مانده

دربی جمعه بوی خون می‌داد

نویسنده : a_rezazadeh

عصر جمعه انتظار حساسترين دربي تاريخ را مي‌کشيد. در يک سو پرسپوليسي قرار داشت که اين روزها در حال پيشرفت است و در سوي مقابل اما استقلالي قرار داشت که هفته‌ها صدرنشين ليگ بوده است. اين بار اما پيش‌بيني هواشناسي کاملا درست از آب درآمد. آري! دربي طوفاني بود. ارتش سرخ در اين بازي موفق شد با نتيجه ۴_٢ به پيروزي برسد و کام آبي دلان را تلخ کند. له شدن و به چالش کشيده شدن نماد و سمبل استقلالي‌ها هم از نتايج اين بازي سمبليک بود. شايد کمتر هواداري چنين نتيجه‌اي را پيش‌بيني مي‌کرد. در هفته‌اي که اکثر بازي‌ها سرد و بي‌روح بود و از قضا بالاي جدولي‌ها هم براي پايتخت نشينان بازي کردند، دربي اما جور تمام بازي‌ها را کشيد؛ شايد جور تمام بازي‌هاي اين فصل. به قول هادي عامل استاديوم آزادي به غوغاکده‌اي تبديل شده بود. همه چيز داشت عجيب و غريب و غير عادي و غير قابل پيش‌بيني رقم مي‌خورد؛ حتي نصب کاور عکاسان به جاي پرچم کرنر! 

آن قدر سرعت بازي بالا بود که هر لحظه ممکن بود نتيجه بازي به نفع تيمي عوض شود. پرويز مظلومي سرمربي تيم استقلال در مصاحبه قبل از بازي خود خاطرنشان کرد که نقاط ضعف و قوت پرسپوليس مشخص است و ما فيلم بازي‌هاي آن‌ها را به بازيکنان خود نشان داده‌ايم، اما به گمان بنده پرويزخان فيلم را به اشتباه نشان داده است، چون نتيجه و جريان بازي چيز ديگري را مي‌گويد. مظلومي روزي که آمد در تمام موضع‌گيري‌هاي خودش از برد در دربي و جولان دادن در آن ميدان خبر داد و حتي با کنايه و با لحني طعنه آميز اعلام کرد آمده‌ايم که دربي‌ها را نبازيم، اما جمعه باخت و مفتضحانه هم باخت. طوفان جمعه، چوبله را چوبله کرد و حتي قهرماني آبي‌ها را هم تا حد زيادي به خطر انداخت.

در نظر داريم تا به تفصيل به ابعاد اين بازي پر هيجان بپردازيم.

 

گلزن‌ها :

براي پرسپوليس: طارمي (5) (35)

رضاييان(54)، مسلمان (84)

و براي استقلال انصاري(55)، ابراهيمي (p) 87

نکته جالب اين بخش اما راجع به جابر انصاري است. جابر هم رفت و برگشت شد!

 

برترين‌هاي دربي :

١. مهدي رحمتي؛ منجي ۶ تايي نشدن استقلال

مهدي رحمتي بدون شک بهترين بازيکن استقلال و يک کاپيتان به معناي واقعي بود. رحمتي با گرفتن پنالتي طارمي بازي را نگه داشت و جان تازه‌اي به استقلالي‌ها بخشيد. شايد اگر استقلالي‌ها در پایان نیمه اول  با نتيجه ٣_٠ به رختکن مي‌رفتند، حتي با صحبت‌هاي رحمتي هم ديگر ناي بازي در نيمه دوم را نداشتند و اتفاقات بسيار بدتر و بدتر براي استقلال رخ مي‌داد. در مورد دبل سيو نيمه دوم او هم که هيچ حرفي باقي نمي‌ماند. شايد به زعم شما تقصيراتي هم داشت. بله! درست است، اما منصفانه بگوييم. اشتباه‌هاي رحمتي از هر دروازباني در ليگ بر مي‌آمد، اما سوپر واکنش‌هايش نه.


مهدي طارمي؛ ابر قهرمان خاکستري و بي‌ادعاي تيم برانکو

بهترين مهاجم لیگ، خشن‌ترين مهاجم ليگ هم هست. در روزی که بازار عدد 4 حسابی داغ بود مهدی طارمی نیز با دریافت کارت زرد در دقایق پایانی بازی برای 4 امین بار در این فصل محروم شد و بازی بعدی تیمش را از دست داد. طارمي در اين بازي ٢ گل زد و يک پاس گل داد تا نقش پنالتي خراب کرده‌اش را کم رنگ‌تر کند. او هم، لحظه‌هايي روشن دارد مانند گلزني‌هاي او و هم لحظه‌هايي تاريک دارد مانند موقعيت‌هاي متعدد از دست رفته! او هم، يک گلزن قهار است و هم يک گلنزن قهار. شاید قابل پيش‌بيني نبودن سبک بازي مهدی طارمی اصل سازنده نبوغ اوست.

 

حاشيه‌ها و بزن بهادرها:

بعيد است که تا آخر فصل سبک خوشحالي مسلمان و احمدزاده کار دست آن‌ها ندهد. خوشحالي تمسخر آميزي که باعث شد مهدي رحمتي هم در جريان بازي و هم پس از پايان نيمه اول به آن‌ها بتازد و حتي اين درگيري‌ها تا رختکن هم ادامه پيدا کرد که بالاخره با دلجويي مسلمان از رحمتي در اوايل نيمه دوم قائله ختم به خير شد. در پايان بازي هم، کاسه داغ‌تر از آش استقلالي‌ها استاد پروپجيچ بعد از گل چهارم پرسپوليس به خاطر ناراحتي باعث ايجاد درگيري با بازيکنان پرسپوليس شد.

 

زشت و زيباي بازي:

زشت، مانند حرف سام درخشاني در رسانه عمومي و لنگي خطاب کردن پژمان بازغي و در پي آن حمله هوادران پرسپوليس به اينستاگرام سام درخشاني و زيبا، مانند منطقي بودن سام درخشاني بعد از بازي و قبول کردن شکست و تبريک گفتن به پرسپوليسي‌ها.

زشت مانند ناراحتي رحمتي بعد از دريافت گل چهارم و گفتن جمله خاک بر سر همه‌تان. و زيبا، مانند تلنگر رحمتي به استقلالي‌ها قبل از پنالتي پرسپوليس و جمع کردن تيم؛ کاپيتان بودن به معناي واقعي.

زشت مانند ناراحتي رضاييان بعد از خراب کردن پنالتي توسط طارمي و جر و بحث با او و زيبا، مانند خنده رضاييان بعد از خراب کردن ضربه ايستگاهي توسط طارمي و خوش و بش کردن با يکديگر.

زشت مانند پرتاب نارنجک از سوی تماشاگران و آسیب دیدن صورت یکی از ماموران نیروی انتظامی.

زشت انند این عکس بعد از بازی.... 

 

سوشا؛ تعبير يک فاجعه، يک سونامي و يک خود زن غير قابل مهار

سوشا کار خودش را کرد و زهر خودش را ريخت و از توپي که هيچ خطري را بر روي دروازه پرسپوليس ايجاد نمي‌کرد يک گل ساخت!

خنده‌هاي مرموزانه سوشا در بازي مخصوصا در هنگام اعلام شدن پنالتي براي استقلال حاکي از آن بود که سوشا هنوز سوشاست! بگذريم از يکي دو واکنش خوبي هم که داشت.

 

کلامي با آبي دلان

به هر حال بازنده بازي شديد و زورتان نرسيد، ولي مطمئن باشيد همانطور که روزهاي خوب زودگذر است، اين روزها هم زودگذر است. اما لطفا اکنون حيا کن رها کن براي مظلومي نگوييد، الان وقتش نيست! ۴ هفته باقي مانده و فقط حمايت کنيد تا لااقل روحيه تيم خود را براي بازي در آبادان و فينال حذفي نگاه داريد، هرچند که با وجود بازي‌هاي سخت هنوز هم در ليگ اميد قهرماني داريد. اما اين قول را مي‌دهم که اگر در آينده نزديک مصاحبه‌ای با پرویز مظلومی  بگيرم حتما از او خواهم پرسيد که چرا و چگونه خسرو را تعويض کردي؟! مگر با سبک بازي خودت هم سره ناسازگاري داري آقاي مظلومي! استقلال روي ارسال‌ها خطرناک است، اما به قوله عليرضا منصوريان وقتي خسرو نباشد ريتم پاندولي آن‌ها به هم مي‌ريزد. چرا آقاي مظلومي؟!

 

کلامي با سرخ دلان

همانا بدانيد همانطور که روزهاي قعرنشيني زودگذر بود، روزهاي صدرنشيني و خوشحالي هم زودگذر است. درست است که طارمي و برانکو به مدت دو فصل تمديد کرده‌اند، اما خدا مي‌داند که فصل بعد کدام تيم در صدر است! درست است که جمعه بازار ۴ حسابي داغ شد و به قوله علي عليپور ۴ دفن شد، اما بدانيد که آينده همه نمادها را مي‌تواند تغيير بدهد. به خاطر آوريد روزي را که تمام استقلالي‌ها در رختکن و زمین تمرین و همه جا عدد ۴ را نشان مي‌دادند، اما اکنون اين پرسپوليسي‌ها هستند که عدد ۴ را در رختکن نشان داده‌اند.

 اين روزها حيا کن رها کن بر عليه مظلومي شنيده مي‌شود. شک نکنيد همين سينه چاکان پرسپوليسي، روزي هم براي برانکو حيا کن رها کن سر مي‌دهند. فعلا دور، دور شما است. بتازيد و بتازيد!

 

بررسي فضاي مجازي

بازار عدد ۴ اين روزها داغ‌تر از هر چيزي است. پرسپوليس برانکو علاوه بر اين‌که موفق شد ۴ گل به ثمر برساند، براي اولين بار ۴مين پيروزي متوالي خود را جشن گرفت تا بازار عدد ۴ در فضاي مجازي داغ‌تر و داغ‌‌تر شود و جاي يک نماد تغيير کند.

توييت‌هاي برتر (واکنش‌هاي توييتري) :

١. يورگن کلوپ چقدر مي‌گيرد تا ۴۵ دقيقه سرمربي استقلال شود

٢. اعتراض کتبي مظلومي به فيفا که شايد نتيجه بازي را تغيير دهد : ما هنوز اتوبوس را جلوي دروازه پارک نکرده بوديم که آن‌ها گل زدند

٣. يکي از سوژه‌هاي برنامه ماه عسل احسان عليخاني جور شد؛ دعوت از بازيکنان استقلال و پخش اين بازي و تراژدي غم انگيز آن براي در آوردن اشک مردم

۴. هواداران استقلال نگران نباشند، چون زين پس پرسپوليسي ها عدد ۴ را هم به ٣٠٩٠ پيامک مي‌کنند. در جريان هستيد که پرسپوليسي درهر نظرسنجي‌اي شرکت مي‌کنند، حتي اگر نظرسنجي سايت باشگاه سياه جامگان باشد!

۵. مهدي رحمتي در خانه هم آرامش ندارد! چون او پسري پرسپوليسي در منزل دارد که تا صبح به او خواهد گفت تو چطوري ۴ تا خوردي؟!

۶. حميد درخشان: پرسپوليس دربي ٧۶ من، از پرسپوليس دربي جمعه بهتر بود! البته دستورات تاکتیکی بنده در زمانی که در پرسپولیس حضور داشتم در پیروزی روز جمعه تاثیرگذار بود.

 

بررسي عملکرد داوري

شايد به جز يکي دو صحنه و مخصوصا يک صحنه مشکوک در محوطه جريمه پرسپوليس ديگر نتوان به عملکرد داوري خرده‌اي گرفت. استاد نصيرزاده هم تمامي تصميمات کلان محسن خان ترکي را تاييد نمود و نمره ٢٠ را به او اعطا کرد.

 

ناگفته‌ها...

به هر حال ليگ امسال آن‌قدر پويا هست که تيم رده شانزدهم بعد از ٢۶ هفته به صدر بيايد، تيمي که تا پايان هفته ششم تنها ۴ امتياز کسب کرده بود در بيست هفته بعدي ۴۴ امتياز کسب کند و به صدر جدول بيايد! آن‌قدر پويا هست که استقلال خوزستان، تيمي که فصل پيش تا آستانه سقوط هم رفت اين فصل مدعي قهرماني شود و آن قدر پويا و غير قابل پيش بيني هست که سپاهاني را که حالا حالا ها قصد داشت قهرمان باشد را به نيمه دوم جدول رساند. آري ليگ امسال جذاب است، پس تا هفته آخر و بازي آخر بازي ها را دنبال کنيد. در روزهايي که همه چيز پر هيجان دنبال مي شود؛ از باران و تگرگ بگير تا دربي، پس در ليگ هم هر رخدادي ممکن است. بمانند کارگردان تلويزيوني بازي دربي خسته و کسل نباشيد! ليگ را پرهيجان دنبال کنيد.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
معراج
معراج
٩٥/٠١/٣٠
٣
٢
از حق نگذریم چقدر پرسپولیس سالار برد.
محمد عبداللهی
محمد عبداللهی
٩٥/٠١/٣١
٢
١
لایک. شیش تایی ها چهارتایی شدن.
a_rezazadeh
a_rezazadeh
٩٥/٠٢/٠٣
١
٠
خیلی هم سالاررر برد :)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/٠١/٣٠
٢
٠
یکی از جذاب ترین متن های ورزشی سایت جیم رو امروز خوندم: ) ممنونم
a_rezazadeh
a_rezazadeh
٩٥/٠٢/٠٣
٠
٠
بسیار ممنونم از لطف شما :) خوشحالم که مورد پسند شما بوده
Cold
Cold
٩٥/٠١/٣٠
٣
١
چقد خوب بود این گزارش...چقد خوب بود...به خوبی پرسپولیس :)
a_rezazadeh
a_rezazadeh
٩٥/٠٢/٠٣
٠
٠
خیلی خیلی ممنون بابت نظرتون ولی حقیقتا گزارش به خوبی پرسپولیس نبود :))
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠١/٣٠
٢
٠
اون صحنه صندلی های خالی و آلودگیش چقدر زشته...! همین
a_rezazadeh
a_rezazadeh
٩٥/٠٢/٠٣
٠
٠
بله متاسفانه درد یک چیز،دو چیز که نیست. بی فرهنگی در خیلی موارد موج میزنه. شکایت باشگاه استقلال هم برای توجیه باختشونه دگه طبیعتا :))
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠١/٣٠
١
١
راستی جالبه که استقلالی ها از همشهری مون شکایت کردن و گفتن داوریش عادلانه نبوده :|
Cold
Cold
٩٥/٠١/٣١
٤
١
استقلالی ها کلا جالبن :))
مریم سادات
مریم سادات
٩٥/٠١/٣٠
٠
٠
من متنای ورزشیو معمولا نمی خونم ولی این گزارش عالی بود و همه چیز تمام: )
a_rezazadeh
a_rezazadeh
٩٥/٠٢/٠٣
٠
٠
بسیار خرسندم که مطلب بنده از معدود متن های ورزشی ای بوده که تا حالا خوندین :))) امیدوارم کلا متن ورزشی زیاد بخونین
mohammad_p
mohammad_p
٩٥/٠١/٣١
٠
١
:((..میشه دیگه از دربی حرف نزنیم..هر جا میریم دربی..اگه استقلال برده بود اینقدر حرفش را نمیزدن..والا..
a_rezazadeh
a_rezazadeh
٩٥/٠٢/٠٣
٠
٠
اجازه بدین این حرف شما رو قبول نکنم و قانع نشم! اگه استقلال برده بود مطمئنا از این بیشتر خوشحالی می کردن :))) در ضمن بنده سعی کردم بی طرفی رو رعایت کنم. عذر خواهم به هر صورت :))
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٥/٠١/٣١
٠
٠
به قول بچه ها خیلی خیلی خوب و جامع بود مطلب و هیچ حرف اضافه ای باقی نميذاره جز تشکر از نگارنده، خصوصاً که بی طرفی شدیدا رعایت شده بود، فقط یکی دو نکته، فینال حذفی، خرمشهر هست، یه مقداری هم دوز ناصح بودن متن زیاد بود، درسته هوادار نتیجه گرای ایرانی واسه هرکسی حیا کن، رها کن سر میده،یا دو تیم شدیدا دنبال نماد های جدید یا به قولی ؛ دفن کردن نمادهای رقیب هستن، درگیری هست همیشه چون حساسیت هست همیشه، و بخش اعظم این مسائل از جذابیت‌های فوتبال هست، مظلومی تو مصاحبه های روزهای بعدش اعلام کرد، تعویض خسرو اشتباه بوده، البته در مورد زباله های آزادی کاملا موافقم... از جمیع جهات متن بی نظیری بود، خسته نباشید :)
a_rezazadeh
a_rezazadeh
٩٥/٠٢/٠٣
١
٠
بنده در درجه ای اول بسیار سپاسگزارم از شما بابت نقد و اظهار نظر مفصلتون و وقتی که صرف کردید. در مورد فینال خرمشهر که واقعن متاثر و متاسفم :)) به اشتباه به جای خرمشهر آبادان رو نوشتم، چون تمرکزم روی بقیه قسمت های متن بود. در هر صورت ممنون بابت تذکرتون. در مورد جذابیت ها و حساسیت های فوتبال و کری خوندن ها که هیچ شکی نیست که باید باشن همیشه ولی حیا کن رها کن اونم توی این مقطع از فصل به نظر من بدترین و تخریب کننده ترین کاره ممکنه. در مورد اظهار پشیمونی جناب مظلومی هم بگم که پشیمونی رو بزارن دم کوزه آبشو بخورن چون 4_2 باختن. اون تعویض هیچ توجیهی نداشت!! باره دیگر بخاطر جمیع نظرات از شما تشکر می کنم :)
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٥/٠١/٣١
٠
٠
به قول بچه ها خیلی خیلی خوب و جامع بود مطلب و هیچ حرف اضافه ای باقی نميذاره جز تشکر از نگارنده، خصوصاً که بی طرفی شدیدا رعایت شده بود، فقط یکی دو نکته، فینال حذفی، خرمشهر هست، یه مقداری هم دوز ناصح بودن متن زیاد بود، درسته هوادار نتیجه گرای ایرانی واسه هرکسی حیا کن، رها کن سر میده،یا دو تیم شدیدا دنبال نماد های جدید یا به قولی ؛ دفن کردن نمادهای رقیب هستن، درگیری هست همیشه چون حساسیت هست همیشه، و بخش اعظم این مسائل از جذابیت‌های فوتبال هست، مظلومی تو مصاحبه های روزهای بعدش اعلام کرد، تعویض خسرو اشتباه بوده، البته در مورد زباله های آزادی کاملا موافقم... از جمیع جهات متن بی نظیری بود، خسته نباشید :)
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٥/٠١/٣١
٠
٠
خیلی خوب بود امیرجان دمت گرم
a_rezazadeh
a_rezazadeh
٩٥/٠٢/٠٣
٠
٠
مجتبی جان خیلی چاکریم و ارادت و این حرفا ... :)) به قوله بچه ها طلایی :)
komeyl_nazari
komeyl_nazari
٩٥/٠١/٣١
١
١
بله این روز ها میگذرد مثل روزهایی که از 3 تایی شدن قرمزها گذشت و آب از آب تکان نخورد، آنروز را یادم نمیرود که حمید استیلی مستاصل و عرق ریزان به ساعت نگاه میکرد که بازی هر چه زودتر تمام شود.
a_rezazadeh
a_rezazadeh
٩٥/٠٢/٠٣
١
٠
حالا شاید یه کم دیر و بد بگذره. این دوران به شدت چغر و بد بدن به نظر میاد برای استقلال!!!
translator
translator
٩٥/٠١/٣١
٠
٠
:))))))))))))))))
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠١/٣١
٠
٠
واقعاً بازی قشنگی بود، پر از هیجان. بازیکنا الکی نمیچرخیدن تو زمین. من برخلاف همیشه کامل بازی و نگاه کردم. / دست شمام درد نکنه.
a_rezazadeh
a_rezazadeh
٩٥/٠٢/٠٣
٠
٠
از معدود دربی های جذاب تاریخ بود این بازی. ممنونم بابت نظرتون :)
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠