موجودي به نام «رئيس»!
اندر باب روئسا و انواع آن

موجودي به نام «رئيس»!

نویسنده : زهرا خنداندل

این روزها هر سازماني، هر نهادی و هر جایی تقریبا موجودی به نام «آقای رئیس» را دارد. آقای رئیس موجود خارق‌العادیه‌ای است که صفات خاصی را دارست، صفاتی که هرکسی ندارد و کاملا موروثی است! مثل پارتی، یک محل کار نسبتا خانوادگی که فامیل‌ها در آن چشم و گوش آقای رئیس هستند و... . اگر در باب خصوصیات آقای رئیس بخواهید بدانید، باید بگوییم فردی است که شايد یک دکتری افتخاری از دانشگاه اشگول آباد سفلی داشته باشد، عادت به سلام کردن به هیچ‌کس را ندارد و هنگامی که از در وارد می‌شود همه باید به او سلام کنند و به حالت تعظیم درآيند! و جالب این است که عادت به پاسخگویی سلام هم ندارد.

 

آقای رئیس صبح‌ها از همه دیرتر سر کار می‌آید و شخصی به نام مدیر برنامه دارد که همه کارهایش را انجام می‌دهد. و اگر جلسه‌ای به خاطر دیر آمدن خودش، دیر انجام شود، مدیر برنامه بنده خدا را جلوی همه مورد عنایت خاص قرار می‌دهد، طوری که نتواند سر بلند کند. لازم به ذکر است که مدیر برنامه‌ها اکثرا به دلیل شغل‌شان که از مشاغل سخت است هیچ قرابت فامیلی با آقای مدیر ندارند.

 

آقای رئیس طبق معمول همه آقایان به تنها کسی که پاسخگوست همسرش است و از گل نازکتر هم نمی‌تواند بگوید! تنها کسی که می‌تواند جلسات آقای مدیر را بهم بزند همین همسر است که در بين آقایان مدیر به «منزل» شهرت دارد و تنها از کلمه «چشم» در قبال اين والا مقام استفاده مي‌شود.

 

و اما حقوق و مزایا آقای رئیس طبعا از همه بیشتر است. در مورد مرخصی‌هایش هم می‌توان گفت که همه روزها برای ایشان مرخصی است مگر این‌که دلشان برعكس آن را بخواهد. آقای رئیس موقع حقوق دادن از همه مواقع جدی‌تر است. معمولا حقوق را در کمترین مقدار لطف می‌کند و جوری می‌دهد که انگار جانش را تقدیم به ملک الموت می‌کند. باید توجه داشت که ماشین اداره ارث باباي رئیس است و مسافرت‌ها و بیرون شهرهایش را نیز با آن انجام می‌دهد و راننده بیچاره نیز قسمتی از دارايي‌هاي آقای رئیس است!

 

این آقای رئیس، یک نوع بسیار بدتر هم دارد به نام «خانم رئیس» که علاوه بر تمام ویژگی‌های آقای رئیس ویژگی‌های منحصر به فرد و خاص دیگری نیز دارد. این ورژن از هیچ‌کس حساب نمی‌برد (این خانم همان «منزل» معروف است)، چشم و هم چشمی در وجودش بی‌داد می‌کند. اگر خانمی در محل کار به خاطر اخلاق نیکویش مورد لطف کارمندان باشد یا اگر چیزی از خانم رئیس بیشتر داشته باشد (مثلا مدرک) یا اخراج می‌شود و یا هر روز به بهانه‌ای توسط خانم رئیس مورد عنایت قرار می‌گیرد. نکته مورد توجه در خانم رئیس این است که به هیچ عنوان پاسخ‌گوی ارباب رجوع نیست.

 

اما در کنار این آقای رئیس مورد کم‌یابی نیز هست به نام «آقای مدیر». آقای مدیر شخص بسیار دوست داشتنی است كه به کارمندهایش احترام می‌گذارد، رفتار دوستانه دارد، علاوه بر حقوق اضافه حقوق و پاداش هم می‌دهد و اصول کاری‌اش شایسته سالاریست نه خانواده سالاری. تنها خصوصیت مشترک «آقای مدیر» با «آقای رئیس» همان «منزل» محترمه است و خوب امری کاملا طبیعیست! و همه آقایان فرهیخته و مردهای مهربان! بر آن کاملا اجحاف دارند و به صورت تمام کمال به عرصه ظهور می‌کشند.

در مقابل خانم رئیس نیز خانم مدیری هست که صفات بسیار عالیه و کم‌یابی دارد. اما این موجود بسیار نایاب است و مدت‌هاست که نسلش منقرض شده، پس از پرداختن به آن خودداری می‌کنیم تا دل شما به سوزش نیاید.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
a_entesari
a_entesari
٩١/١١/١٥
٠
٠
ما تا حالا آقای مدیر نداشتیم خب،البته مدیر دانشگاهمون آقاس من که ندیدمش تا حال:دی
m_sepehri
m_sepehri
٩١/١١/١٥
٠
٠
منم تا حالا مدیر دانشگاهمونو ندیدم!
علیرضا
علیرضا
٩١/١١/١٥
٠
٠
مگه دانشگاه هم مدیر داره!! اجبا!!
a_entesari
a_entesari
٩١/١١/١٥
٠
٠
اووووووووووووووووووول،ببخشید رئیس منظورم بود مستر علیرضا
s.a
s.a
٩١/١١/١٥
١
١
ها واللا......... قسمت مربوط به آقایونش درسته کاملا...... ولی اینو یادتون باشه که خانوما در همه حال خوبن! حتی اگه رئیس باشن! :)))) حالا یه سوال: ادمین ما چوجوریه؟!!! :)))))
علیرضا
علیرضا
٩١/١١/١٥
٢
٢
جدی میگی ؟! آخه ما یک مدیر خانم موفق ندیدیم...
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩١/١١/١٥
٠
٠
نگو!نگو از رئیس که داغ دلم تازه میشه!نگو که الان میزنم زیر گریه!
Eli-soltani
Eli-soltani
٩١/١١/١٥
١
٠
الهی... چه قدر دل نازک.
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩١/١١/١٥
٠
٠
یحتمل تاحالا رئیس نداشتی!مزه تلخ دروغایی که به رئیست مجبور میشی بگی گاهی اوقات اینقدر شیرینه ولیییییییییییییییی :)))))))
اسمانه
اسمانه
٩١/١١/١٥
١
٠
راست گفتی ...البته روسای خوبی هم میشناسم ولی در اقلیت هستند...
علیرضا
علیرضا
٩١/١١/١٥
٠
٠
سیاسیش نکن فیلتر میکنن جیم رو !! :دی
taba_sa
taba_sa
٩١/١١/١٥
٠
٠
..........
علیرضا
علیرضا
٩١/١١/١٥
٠
٠
زدی جاده خاکی :)
taba_sa
taba_sa
٩١/١١/٢١
٠
٠
خب چیزی نداشتم که بگم..... من خانوم رئیس داشتم که البته دختر خاله ام بود..... :)))))))))) اینجوریا نبود...... :)))))))
mahdi-h
mahdi-h
٩١/١١/١٥
٠
٠
قبول دارم واقعا اینجوریه !
Em Ad
Em Ad
٩١/١١/١٥
١
٠
بابای من اینجوری نیست !
علیرضا
علیرضا
٩١/١١/١٥
١
٠
ای قربونت!! ددی شما رایس کجاست مارو استخدام نمیکنی ؟! رفقیم با هم... از بند پ استفاده کن برای ما... :))
nagmeh.z
nagmeh.z
٩١/١١/١٦
٠
٠
عالی....
h.naderi
h.naderi
٩١/١١/١٦
١
٠
خدا رو شکر من با رئیسم دوستم! البته این دوستی احتمالاً من رو در جاهای دیگه بدعادت خواهد کرد!
milad85
milad85
٩١/١١/١٧
٠
٠
واقعا موجود عجیبی است این مدیر
mery
mery
٩١/١٢/١٠
٠
٠
ما که رفتیم ایمان جان زحمتش پای تو!
پربازدیدتریـــن ها