دعوا به شرط چاقو
پیرامون معضلی که گلوی خیلی از جوانان را فشرده است

دعوا به شرط چاقو

نویسنده : مازیار حکاک

دعواهای شهری انواع و اقسام دارد، بسته به نوع دعوا و بی‌کله‌گی طرفین، ابزار دعوا هم فرق می‌کند. برای همین است که شما یک وقتایی مجبورید حتی برای مشت اول از جیب مبارک‌تان خرج کنید. که متاسفانه در این موضوع هم تورم وارد شده و مثل قیمت طلا (گفتیم طلا، ربع سکه تا لحظه نگارش این مطلب 500 هزار تومان، البته قاعده الان یا الان صادق است!) بالا و پایین می‌رود و دیگر جمله «مشت اول هزار» کارساز نیست.

در بعضی از دعوای مدرن و باکلاس که سوسول بازی نظیر مشت و لگد کارساز نیست چاقو نقش تعیین کننده‌ای دارد، وسیله‌ای که این روزها کاربری‌اش عوض شده و فقط جهت دعوا، زورگیری و قتل و غارت کاربرد دارد. وسیله‌ای که به اندازه‌اي برنده است و این روزها حتی سر بعضی را بالای‌دار می‌برد. 

 

چاقو از کی و کجا آمد؟

در ايران سابقه صنعت چاقوسازي را در زمان‌هايي بايد جست‌وجو کرد که داشتن سلاحي سرد از ضروريات زندگي هر فرد به شمار مي‌رفت. زماني که نداشتن چاقو یك خطر به حساب می‌آمد، که البته با ورود سلاح گرم به بازار به تدريج حمل و استفاده از سلاح سرد منسوخ شد و در زمان حاضر در حد چاقوسازي و ساخت اشياء برنده مورد نياز روزمره زندگي به حيات خود ادامه مي‌دهد. البته خب چاقو تزیینی هم ساخته می‌شود که این یکی راسته کار دعوا بازهاست. 

 

چاقو و برند

زنجان قطعا برند اصلی چاقو در کشورمان است. از این‌که تاکنون چاقوی زنجان جان چند انسان را گرفته است و چند خانواده را به خاک سیاه کشیده است، آماری در دست نیست. صنعت چاقوسازی قدمت زیادی در زنجان دارد که این امر کار شمارش مردگان از راه چاقو را بسیار سخت می‌کند! قديمي‌ترين چاقوي به دست آمده متعلق به هيجده قرن پيش مي‌باشد، این چاقو را مي‌توان به عنوان اولين و قديمي‌ترين سند موثق به دست آمده در خصوص صنعت چاقوسازي زنجان نام برد. در دوره‌ صفويه استادان هنرمند زنجان نقش مهمي در رونق اين صنعت مهم داشته اند، از آن‌جايي که صنعت چاقوسازي استان زنجان از قديم الايام به صورت دستي بوده و مي‌باشد، استادکاران ابزار کار مورد نياز شامل مته‌هاي کماني، گيره‌هاي دستي و سوهان را خود، تهيه مي‌کردند و هم‌اکنون نيز با گذشت زمان و پيشرفت تکنيک و صنعت ابزار، کار چاقوسازان چندان تغييري نکرده است.

چاقوها با توجه به سليقه، ذوق و نيز هنرنمايي استادکاران و به منظور بازاريابي و جلب رضايت متقاضيان، در ابعاد متفاوت تهيه و به بازار عرضه مي‌شوند که گاهي جنبه‌ نمايشي و موزه‌اي نيز دارند. حرفه چاقوسازي در زنجان تقريبا حالت موروثي و خانوادگي دارد، اين صنعت به عنوان يک هنر درآمدزا معمولا از پدر به فرزند و يا به برادر رسيد و اين روند همچنان نيز ادامه دارد.

 

ساتوری یا کارد کاردی؟!

چاقو هم انواع و اقسام دارد، چاقوها را مي‌توان به چاقوي ضامن‌دار معمولي، ضامن‌دار مغزي، ضامن‌دار فشاري، متري يا قلم‌تراش، انواع کاردهاي شکاري و صحرايي، کاردهاي آشپزخانه،‌ انواع قمه، ‌چاقوهاي قصابي،‌ سلاخي، باغباني و پيوندزني،‌ انواع ساتور و کارد کباب‌پزي،‌ تقسيم کرد. گوش‌های‌تان آویزان شد یا نه؟! اگر نشده یک آمار دیگر بدهیم تا روی زمین کشیده شود. کارد آشپزخانه و چاقوي جيبي بالاترين ميزان توليد و فروش را به خود اختصاص مي‌دهند و قلم‌تراش از کمترين ميزان فروش و توليد برخوردار است. توجه دارید که چاقوی جیبی هنوز هم جز پر فروش‌ترین‌‍‌هاست. هر چند برای سازنده بیچاره چاقو جیبی و قمه، جنبه تزیینی و نمایشی دارد اما برای زورگیر جماعت اوضاع کمی متفاوت است. زورگیر و دعوا کن جماعت که چاقو را جهت تزیین نمی‌خرد تا بزند به دیوار.

 

زورگيران به بالاي دار مي‌روند...

از بدو تاسیس جیم، نویسندگان جیمی رابطه بسیار شیرین و دوست داشتنی با زورگیر جماعت داشته‌اند. یعنی به طور میانگین از هر 3 جیمی 1 نفر مورد عنایت زورگیر جماعت قرار گرفته و طعم شیرین احتضار با چاقو را چشیده است. قسمت جالب ماجرا این‌جا بود كه تا چندی قبل، وقتی با پلیس تماس می‌گرفتید و موضوع را اطلاع می‌دادید کاملاً طبیعی با این موضوع برخورد می‌کرد و با آرامشی بی‌نظیر، جیگر انسان مورد زورگیری را به حلقش می‌آرود. تصور بفرمايید با استرسی فراوان از قمه یک متری که تا چند دقیقه پیش روی گردن‌تان حس می‌کردید به پلیس پناه می‌آوردید، آن وقت پلیس چند سوال جالب، نظیر این‌که چی برد؟ کی بود؟ چرا و چگونه این اتفاق افتاد؟ و چقدر جراحت برداشتی؟ از شما می‌کرد و در نهاینت به شما متذکر می‌شد که برو خدايت رو هم شکر کن که تیکه و پاره‌ات نکردند و پدر مادرت مجبور نیستند تو را مثل تیکه‌های توپ 40 تیکه به هم بدوزند!

در ادامه وقتی شما می‌گفتی پس امنیت اجتماعی یعنی چی؟! مگر شما نمی‌توانید از روی گوشی رد طرف را بزنید؟! پاسخگوی مرکز فوریت‌های پلیسی 110 به شما یادآوری می‌کرد که ردیابی مال فیلم‌هاست برای یک زورگیری ساده که تمام توان را به کار نمی‌گیرند، پس بهتر است که پرحرفی نکنی و بروی بابت امنیت جامعه نماز شکر بخوانی!

این روند البته خیلی هم تقصیر پلیس نبود چراکه تا چندی پیش علیرغم قانونی که پیرامون حمل سلاح سرد (چاقو ، قمه و...) وجود داشت، این قانون درست و درمان اعمال نمی‌شد. اما امروز مشکل حل شده و کافی است در هنگام زورگیری یکی را اجیر کنید که از شما فیلم بگیرد. همین فیلم را درشبکه‌های اجتماعی قرار بدهید و بعدش هم بفرستید 20:30 تا پلیس و قوه قضاییه حال طرف سر جا بیاورند و یک راست بفرستندش بالای دار. شاید تا پیش از این عدم اجرای صحیح قانون دلیلی بود برای جریحه‌دار شدن زروگیرها و یا حتی کسانی که در دعوا از چاقو استفاده می‌کردند، اما امروز خلأ قانونی بر طرف شده است. با این حال معلوم نیست چرا هنوز دعوا و زورگیری به شرط چاقوست؟! باید دید قانون بالای دار رفتن، می‌تواند این پدیده شوم را از جامعه پاک کند یا خیر؟!

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
علیرضا
علیرضا
٩١/١١/١٦
٣
١
اولا که اول!
علیرضا
علیرضا
٩١/١١/١٦
٢
٠
من یک کارد شکاری دارم از داییم کش رفتم :) اجب چیزیه این کارده اصل یو اس آ ! همه چی با خودش داره از تیز کن تا قطب نما واقا این چاقو های اصل هم اجب چیزاییه ها! حیفم میاد باهش کاری انجام بدم از بس خوشگل و با ابهت !! فقط به درد زدن تو دل جنگل میخوره :)))
sahar.s
sahar.s
٩١/١١/١٦
٠
١
دومن ک کی گفته اول؟ بفرما آخر صف!
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩١/١١/١٦
١
١
حدی اوه اوه
علیرضا
علیرضا
٩١/١١/١٦
٢
١
چاقو هم مثل خیلی چیزای دیگه برای خدمت به بشریت است نه ضرر رساندن!! اما همیشه هستند افرادی که سوء استفاده میکنند... .بیچاره نویسنده های جیم دلشون خونه از چاقو :)
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١١/١٧
٢
٠
بله خب اگه از شما هم چپ و راست زورگیری می کردند اون هم با قداره یک متری خوب دل تون خون می شد دیگه!
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩١/١١/١٦
١
٠
درسته فیلم گرفتن و ارسالش واسه شبکه های اجتماعی و voa و 20:30 خیلی تاثیر گذاره
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١١/١٧
١
٠
الن این VOA چیه اون وسط خواستی بگی همسایه تون ماهواره داره.. نگاه نکن پسرجان چرند و پرند زیاد میگن...
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩١/١١/١٨
٠
٠
ماهواره وای اینا چی هس الان منظورت بشقاب فساده؟
علیرضا
علیرضا
٩١/١١/١٦
١
٠
نمیدونم چرا بعضی ها فکر میکنن اگر چاقو همراهشون باشه دیگه تمومه!! یکی از بچهای کلاس ما دوران دبیرستان همیشه یک چاقو همراهش بود تازه 2-3 بارم ازش گرفتن چاقوهاشو اما بازم آدم نمی شد!! باز چاقو می آورد!! یک بارم تو درس زیست شناسی با یک سرنگ با سوزن سرش زد شکم یکی از بچه های کلاس رو سوراخ کرد!!! واقا مشکل داشن پسره!! از آخرم اخراجش کردن!!! تا الان فکنم یا یک قاتل شده یا که...
نگارا
نگارا
٩١/١١/١٦
٢
٠
متاسفانه خیلی وحشتناکه و خانواده ها این افراد مقصر اصلیند!من یهکبار به جرم عکس گرفتن از سطل آشغال تیر برق رفتیم کلانتری جهاد و امنیت وحفاظت اطلاعات وفلان!یه پسر رو آوردن 15 سالم نداشت دعوا کرده بود با چاقو بعد خیلی جالب بود واکنش مادرش!میگفت این چاقو داره اما چاقویی که پیدا کردین برای این نیست برا برادرشه!من میدونم چاقو این کدومه!!
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١١/١٧
١
٠
فکر کنید یعنی تو خونه هر کی قمه مخصوص به خودش و داره... مسئول تشخیص هم مادرشونه...
taba_sa
taba_sa
٩١/١١/١٦
٠
٠
متاسفانه قانون درست اجرا نمیشه..... ببخشید جناب پلیس روزانه 10ها هزار مورد زورگیری می بینه قراره هر دفعه دست و پاشو مثه شما گم کنه؟؟؟؟؟ خب براش طبیعی میشه دیگه..... :)))))))))) البته اینو راس گفته که برو خداتو شکرکن که 40 تیکه نشدی.....
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١١/١٧
٠
٠
ببینید مشکل اینجاست که اگه دو تا هم در روز بگیرند و بفرستند بالای دار این اتفاق هیچوقت نمی افته... لازم نیست همه زورگیری ها این کارو بکنند...
taba_sa
taba_sa
٩١/١١/١٦
٠
٠
متاسفانه الانم که چاقو مثه نقل و نبات تو جیب اکثر جوونا پیدا میشه..... همون پسره که قاتل روح الله داداشی بود..... مادرش گفته بود من میدیدم چاقو داره ولی فک نمی کردم کاری بکنه از ترس به باباشم نگفته بودم...... خب آخرش چی شد؟؟؟؟؟ بچه اش شد قاتل و رف بالای دار.......
اسمانه
اسمانه
٩١/١١/١٦
٠
٠
متاسفانه خیلی زیاده ...من وقتی دعوا می بینم تمام تنم میلرزه تا چی برسه ببینم که طرف چاقو هم داره واقعا وحشتناکه...همیشه هم با خودم فکر می کنم که اگر برای من زورگیری اتفاق بیفته چه گلی به سرم می گیرم..واقعا می ترسم...خدا از این کسایی که این کارها رو میکنن نگذره...
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١١/١٧
٠
٠
خدا نکنه این افتاق هیچ وقت براتون بیفته ولی باور بفرمائید تا سالیان سال از موتور، چاقو و یک آقای مهربون نقاب دار خواهید ترسید...
mahdi-h
mahdi-h
٩١/١١/١٦
٠
٠
درست نیس این کار ولی من دوست دارم چاقو رو بعضی وقتا تو دعوایی چیزی فقط واسه ترسوندن استفاده کنم ... تازه میشه جلوی زورگیرایم واستاد !
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١١/١٧
٠
٠
خب اکثر اونایی هم که میرن بالای دار جهت ترسوندن دیگران چاقو رو همراه دارند. ولی وقتی رگ گردن متورم میشه دیگه شما حواست نیست برای چی گذاشته بودی تو جیبت...
mmm
mmm
٩٤/٠٤/٠٧
٠
٠
داش شما اینکارو نکن شانس تو نمی ترسن دیگه...
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩١/١١/١٦
٠
٠
بابا ما تو مشهدیم هاااا!اینقدر از دعوا نترسین!چون ار چیزی که بترسین به سرتون میاد!ولی حس یه دعوای عده ای که توش بیشتر از 15-20نفر چاقو دارنو هنمیشه با چیزی عوض کرد!هر لحظه منتظر یه چاقو هستی که به یجات بخوره!متاسفانه اگه قانون اجرا بشه کسی به خودش اجازه نمیده چاقو بذاره تو جیبش و باهاش هر غلطی خواست بکنه!وقتی بکنن مث عربستان که طرف رو بردارن ببرن وسط شهر و یکی بیاد با شمشیر گردنشو بزنه دیگه کسی جرات نمیکنه از این کارا بکنه!متاسفانه اینقدرم زیاد شده پلیس خیلیارو پیگیری نمیکنه!مگه فیلمی ازش بیاد بیرون که برای بستن دهن مردم باشه یا قتلی اتفاق افتاده باشه که بیفتن دنبال کار!اگه نه ردیابی کردن گوشی هییییییچ کاری نداره!
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١١/١٧
٠
٠
دست بر قضا ما هفته گذشته یه دعوای خانوادگی اون هم در عروسی تالار گلدیس (روبریوی روزنامه) دیدیم که جای همه خالی بود و نبود. همه با چاقو و قفل فرمون دنبال هم افتاده بودند... با جازه تون یکی کنار ماشین ما چاقویی شد که ماشین ما رو قرمز کرده بود...
sherlok
sherlok
٩١/١١/١٧
٠
٠
دعوا با چاقو نامردیه!
a_entesari
a_entesari
٩١/١١/١٧
٠
٠
من بیشتر می ترسم!
a_entesari
a_entesari
٩١/١١/١٧
٠
٠
من بیشتر می ترسم!
Em Ad
Em Ad
٩١/١١/١٧
٠
٠
دعوا نا برابر ، نهایته نامردیه ! کسی که از خودش میترسه ، چاقو حمل میکنه ! جدیدآ هم که مد شده هر کی از راه میرسه یه چاقو تو جیبشه ، تا دعوا میشه ، زرتی در میاره میزنه تو شیکم طرف ، بعدش میگه حواسم نبود !!! به همین راحتی ، به همین خوشمزگی ...!
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١١/١٧
٠
٠
در موارد جرح قانون پدرش و درمیاره! به همین راحتی به همین خوشمزگی...!
mhv1994
mhv1994
٩١/١١/١٧
٠
٠
داغ دلمان با مطلبتان تازه شد/متاسفانه چند تن از دوستان بنده در ایستگاه صلواتی هم خفت شده بودند! ینی پر رویی تا این حد
afsin-alv
afsin-alv
٩١/١١/٢٠
٠
٠
دايي من بم يادگاري يه كارد اخر تيزي و پنجه بكس و لانچيكو داد آخه نيس وقت رفتن به يوني مزاحم زياد دارم داد كه بتونم از خودم دفاع كنم
٩٥/٠٩/٢٨
٠
٠
به خاطر ابراز نظرتان بسیار سپاسگزاریم