Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - تله تلگرام! www.jeem.ir
تله تلگرام!
از نان شب واجب‌تر از زهر مار کشنده‌تر

تله تلگرام!

نویسنده : m_fanaei

آن از نان شب واجب تر، آن عزیزِ همراه ِهمه جا با خود ببر، آن والا مقامِ نقلِ هر محفل و رهاینده از خواب و خوراک، آن دورکننده قرار و آرام، تلگرام. آیا دانی که کند تو را افسرده و بدنام؟ اگر ندانی گوش جان بده به آمار و اخبار و بخوان این پیام را که رسیده است از جانب عالمان ِ روان، استفاده نامناسب از شبکه‌های نه چندان اجتماعی ِ اجتماعی به دلایل ذیل می‌توانند باعث افسردگی شوند.

 

|| گفت و گوهایی که چت شدند!

دید و بازدیدهای فامیلی که این روزها جای خود را به شبکه‌های اجتماعی دادند، روزگاری نه چندان دور از مفرح‌ترین تفریحات مردم ایران به حساب می‌آمد. شبکه‌های اجتماعی، تعاملات رو در رو را به شدت کاهش داده و طبق گفته روانشناسان این امر باعث افزایش سطح افسردگی در جوامع شهر نشین شده است. حتما ضرب المثل دوری و دوستی را شنیدید، این ضرب المثل مربوط به دوران نه چندان دوری بود که در یک خانه، چند خانواده زندگی و روزی هزار بار با هم برخورد می‌کردند. این ضرب المثل را ساختند تا بتوانند حریم خصوصی داشته باشند. اما در زمان ما این ضرب المثل بیشتر شبیه شوخی است، وقتی حتی اعضای یک خانواده که در یک خانه زندگی می‌کنند سالی به دوازده ماه همدیگر را نمی‌بینند. روانشناسان هم با این انتظارات و تزهایشان!  

 

|| مقایسه‌هایی که خطر دارند، خطر !

بیایید واقع بین باشیم. تصاویر دوستان شما در کافی شاپ، پیست اسکی، بام تهران، همین حالا یهویی‌های‌شان تمام زندگی آن‌ها را تشکیل نمی‌دهد. در واقع اکثر آن‌ها از گریه‌ها، مشکلات و شکست‌های خود عکس نمی‌گیرند و فقط لذت‌های زندگی‌شان را به تصویر می‌کشند. چه کاری است ظاهر زندگی مردم را با باطن زندگی خود مقایسه کردن؟! 

 

|| نکنه یکی من رو ول کرده رفته خودم خبر ندارم؟

نمی‌دانم در چند کانال و گروه عضو هستید اما خواندن جملات عاشقانه به صورت روزانه، آن هم در مقیاس کیلویی ممکن است این توهم را در شما ایجاد کند که شما تنها و بی‌کس هستید. فرقی نمی‌کند یک تازه عروس باشید یا مردی با سه نوه و دو نتیجه(!) جملات تاثیر خود را می‌گذارند، آن وقت شما می‌مانید و یک شکست عشقی تلگرام آورده و البته عشقی نخورده و دهان سوخته!

 

|| لولو یا هلو؟ اصغر یا پارمیدا؟ 

فکر می‌کنید همه آدم‌های مجازی شبیه خودشان هستند؟ اگر پارمیدای محبوب شما تبدیل به اصغر آقا بقال شود، تمام برنامه‌ریزی‌های شما برای آینده از بین نخواهد رفت؟ به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیشگیری نوین پنجاه درصد از افرادی که آنلاین می‌شوند در مورد سن، وزن، شغل، وضعیت تاهل و حتی جنسیت شان دروغ می‌گویند. مورد داشتیم پارمیدای مورد نظر عمه محترم بوده، این یکی را واقعا خودتان می‌دانید و تلگرام!

 

|| از کیلو نرسد به گیگ صلوات!

طبق گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیشگیری اولیه از اعتیاد «کسانی که بیشتر از 18 ساعت در هفته آنلاین هستند بیشتر از سایرین در معرض اعتیاد به اینترنت قرار دارند. هم چنین فردی که بیش‌تر از 10 ساعت در روز برای مصارف غیر کاری آنلاین می‌شود یک کاربر معتاد است». با این‌که آنلاین بودن به شما احساس بهتری می‌دهد احساس شما را هم تغییر می‌دهد، در واقع این امر می‌تواند نوعی فرار از واقعیت باشد. 

 

چه طور در تله گرام نیفتیم ؟!

بیکاری جوانان، نبود تفریح مناسب، فراهم نبودن شرایط ازدواج برای جوانان، عدم برنامه‌ریزی مناسب برای استفاده بهینه از اوقات فراغت از عوامل اصلی گرایش مردم ایران به اینترنت و فضای مجازی است. هرگونه دسترسی شما به لینک‌های جدید و جالب می‌تواند شیمی مغزتان را تغییر دهد، شدیدترین تغییر در مغز تغییر دوپامین است. دوپامین نوعی پیام رسان عصبی است که روحیه و اعتماد به نفس‌تان را تقویت کرده و به شما احساس لذت می‌دهد. این احساس لذت کاذب از جنس همان احساسات مواد مخدر و قرص‌های روانگردان است. اما خب از دست ما چه کاری برمی‌آید؟ 

چند گیگ کمتر زندگی بهتر 

در ماه چه قدر هزینه ترافیک اینترنت می‌کنید؟ می‌توانید از این ماه کمی از آن را در جیب‌تان بگذارید و ترافیک کمتری بخرید. با خودتان قرار بگذارید مثلا یک سوم از پولی را که برای خرید نت هزینه می‌کنید در یک کار خودپسندانه خرج کنید، مثل دعوت کردن خودتان به یک بستنی، خرید یا هر چیزی که خوش حالی زیر پوست‌تان بدواند.

 مقایسه کنید و خودتان باشید

این مسئله‌ای است که بیشتر از هر چیز آن را بلدید، با این کار هم با دیگران متفاوت هستید و هم خیالتان راحت است که اشتباه نمی‌کنید و به قول معروف سوتی نمی‌دهید. دوستان‌تان را در دنیای مجازی و دنیای واقعی با هم مقایسه کنید و خودتان ببینید آن دسته از دوستان‌تان که در هر دو فضا یک رفتار و منش دارند از نظر شما محبوب‌تر و مورد اعتماد‌تر هستند یا کسانی که رفتار متفاوت و یا حتی متناقضی در این دو فضا دارند؟!

 کمی خداحافظ مونوپاد !

نمی‌دانم چند درصد از شما با شنیدن کلمه اوقات فرافت درهم می‌شوید و یاد تابستان می‌افتید اما شما هر روز اوقات فراغت دارید اگر وقت‌تان را با برنامه بگذرانید. در یک کتابخانه عمومی اسم بنویسید و کتاب امانت بگیرید. با دوستان‌تان به گردش بروید، البته جان ما اگر مونوپاد و گوشی به دست می‌روید همه لحظات‌تان را با عکس گرفتن ثانیه به ثانیه حیف نکنید، تا لذت دور همی بودن زیر پوست‌تان بدود. اگر از ما می‌شنوید که مونوپاد را همه جا نبرید !

در مهمانی‌ها اینترنت ممنوع باشید

می‌توانید در مهمانی‌ها و دور همی‌های‌تان با هم قرار بگذارید که وای فای گوشی‌های‌تان را خاموش کنید و اگر کسی از این قانون خانوادگی سرپیچی کرد برایش مجازات در نظر بگیرید. در طول این مدت هم از جدیدترین خبرهایی که شنیدید، حرف بزنید. وقتی با فامیل جمع می‌شوید یک دست گل یا پوچ بزنید و حتی کلاغ پر بازی کنید تا انگشت طفلکی‌تان هوایی بخورد. مجازات می‌تواند از پرداخت جریمه نقدی تا دادن شیرینی و شام به سایر اعضای خانواده یا محرومیت از هرگونه امکانات رفاهی مورد پسند فرد خاطی متغیر باشد!

ساده بگیرید

شاید یکی از علل اصلی کم شدن صله رحم افزایش تجملات باشد. اگر بتوانیم در مهمانی‌ها همان غذای ساده‌ای را که برای خانواده تهیه دیده بخوریم و ریخت و پاش نکنیم، راحت‌تر می‌توانیم با فامیل و دوست و آشنا رفت و آمد کنیم. در نهایت از زندگی لذت ببریم تنها چیزی که یک بار تکرار می‌شود زندگی است. زمان‌هایی که ما صرف گذراندن در این دنیای مجازی می‌کنیم همان زمان‌های طلایی زندگی ماست که می‌توانیم با انسان‌های دوست داشتنی زندگی‌مان بگذرانیم و بعدها افسوس نخوریم. 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
m_fanaei
m_fanaei
٩٥/٠١/٢٣
٠
٠
من در پوست خودم نمی گنجم :دی
h.naderi
h.naderi
٩٥/٠١/٢٤
٠
٠
مطلب خیلی خوبی بود. شکل نوشتارتون هم جالب بودش و هم جدید/ پرداخت هم تا حد زیادی خوب بودش. اگه موضوع دیگه ای دارید به بچه های بانوج بدید
m_fanaei
m_fanaei
٩٥/٠١/٢٤
٠
٠
ممنون آقای نادری، چشم حتما اگه چیزی به ذهنم رسید پیشنهاد میدم به بانوج
زهرا- خسروی
زهرا- خسروی
٩٥/٠١/٢٣
٠
١
مهسا 😆کیف کردم به هر موضوعی خلاصه و جمع و جور و مفید پرداخته بودی، چیزی که خودم حس کردم اینه که خیلیا واقعا نمیدونن لحظه های خوب و بدور از سختی های روزمره دیگران رو میبینند ولی به قول تو مقایسه میکنن و حسرت میخورن😰 و این مساوی با صدمه زدن به روح خودشون و سوال کردن از خودشون که چرا ما اینطوری نیستیم و اینا!! موضوع بعدیت که خوشم اومد این بحث مونوپاد 😒واقعا به جای اینکه از باهم بودن لذت ببریم فرت و فرت عکس میگیریم و بعدا حسرت اون لحظه ها رو میخوریم البته عکس گرفتن لذت بخش هست نه دیگه تا حدی که گندشو درآریم😡 در کل مرسی که اینقدر خوب موضوع رو درآوردی❤
m_fanaei
m_fanaei
٩٥/٠١/٢٣
٠
٠
ممنون😍😍 راهنمایی های پاییز کمک کرد خیلیییی زیاااد، اره والا دغدغه ام شده چرا این روزا انقد از هم دوریم و همه چی انقدر مصنوعی و تصنعی شده😔 ممنووون خیلی زیاد، خوشحالم که کیف کردی😉😊
translator
translator
٩٥/٠١/٢٣
٠
٠
افرین یه مطلب خلاصه و مفید و حرف دل من :) تو عید به یکی از مهمونا که خیلیم برا خودش کسی بود رمز وای فای ندادم و برای این کار به خودم افتخار میکنم :)))))))))خخخ ینی چی اصا؟ مطمئن باشین صاحب خونه راضی نیس از نتش استفاده کنین هرچندم که رمزو بگه؛ تازه تو رودرواسیم میندازینش که بدتر. اون نت حرومه تو گلوتون گیر میکنه حالا از ما گفتن بود :)))))))))))))
m_fanaei
m_fanaei
٩٥/٠١/٢٤
٠
٠
ممنون، چه شهامتی دارید شما😀 من که جریت نمی کنم رمز ندم:)))) شما هم احساس می کنم دلت خیلی پره انگار یکی از مهمونای عید حسابی حجم خوری کرده:))))
translator
translator
٩٥/٠١/٣١
٠
٠
اره تو این چیزا باشهامتم خخ. کاش فقط عید باشه چپ و راست که میان رمز میگیرن بعد همه میرن تو گوشی دو دقه بعد یکی از اونور میگه بیا بابا جون برات بااااااااااازی گرفتم:/ اون یکی از اونور کلیپ نگا میکنه و... اخه این درسته ؟ نه واقعا وجداااااااااااانی درسته ؟ خخخ نیس دیگه
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠١/٢٣
٠
٠
این شبکه های اجتماعی واقعا مشکل ساز شده واسه کل خانواده! فرقی نیمکنه! بعضی خانواده ها بچه ها بعضی ها هم بزرگترها اون داغون هاش هم که هر دو! خیلی هم خانه خراب کن! به نظر این که راه حلش چیه به خود فرد بستگی داره؛ باید دید یک فرد چقدر میتونه بر نفسش غلبه کنه. بعضی ها میبینید هر کاری هم که بکنند بازیم نمیتونن رو حرف نفسشون حرف بزنن! پس به نظر من باید از ریشه کار رو درست کنند. مثلا کل برنامه ای که باهاش درگیر میشن رو حذف کنند و یا عطاع اینترنت رو به لقاش ببخشن و از اینجور کارها | مطلب خوبی بود خانوم فنایی :)
m_fanaei
m_fanaei
٩٥/٠١/٢٤
٠
٠
بله ما هنوز فرهنگ درست استفاده کردن از فضای مجازی رو نداشتیم و متاسفانه خیلی درگیرش شدیم، ممنون که وقت گذاشتید. بله در مورد هرکس راه حل متفاوته ما هم چند تا پیشنهاد کلی دادیم که امیدوارم مفید واقع شه
MahYa_amjad
MahYa_amjad
٩٥/٠١/٢٤
٠
٠
اگه عید رمز وای فای بدی که باید فاتحه حجمو بخووونی خخخ، مچکر مچکر مچکر
m_fanaei
m_fanaei
٩٥/٠١/٢٤
٠
٠
:)))) تشکر از شما که خوندید:)
فرشاد مشیری
فرشاد مشیری
٩٥/٠١/٢٤
٠
٠
مطلب جالبی بود
m_fanaei
m_fanaei
٩٥/٠١/٢٤
٠
٠
ممنون
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/٠١/٢٤
٠
٠
به به عجب مطلبی، عجب تیتری، عجب میان تیتری ، عجب نگارشی :دی ، خوشحالم که بالاخره اومد روی سایت مهسا:))))
m_fanaei
m_fanaei
٩٥/٠١/٢٤
٠
٠
الکی مثلا قبلا تو نخونده بودی😀 با تشکر از شما 😊 بله بالاخره اومد:)))
elnazi
elnazi
٩٥/٠١/٢٤
٠
٠
خیلی خوب بوداین مطلب :)خسته نباشی مهساجان...
m_fanaei
m_fanaei
٩٥/٠١/٢٤
٠
٠
ممنونم الناز عزیز😊
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠١/٢٤
٠
٠
سلام. فرانک هستم. یه معتاد به اینترنت. دوست داشتم ترک کنم. ولی نمیتونم... نمیتوووووونم!! خخخخ نه آخه خداییش من لپ تاپم روشن باشه بای دیفالت آنلاینم! :دی لیدت به اون سبک جالب بود، تیتر و میان تیترا هم هم :)
m_fanaei
m_fanaei
٩٥/٠١/٢٤
٠
٠
سلام :)))) ممنون البته لید رو نمیدونم چیه ولی فکر کنم همون باب ورود به مطلب باشه:))) اگه اونه که مرسی:)
Atefe_K
Atefe_K
٩٥/٠١/٢٤
٠
٠
خیلی موتادی تو دیه:دی
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠١/٢٥
٠
٠
آره لید همون چند خط اوله :)) که یه انواعی هم داره! مجال اندک است و مبحث مفصل :))
مهراد علوی
مهراد علوی
٩٥/٠١/٢٤
٠
٠
مطلب خیلی خوبی بود.
m_fanaei
m_fanaei
٩٥/٠١/٢٤
٠
٠
خیلی ممنونم آقای علوی
مریم سادات
مریم سادات
٩٥/٠١/٢٥
٠
٠
خیلی مطلب عالی و مفیدی بود مهسا جانم^__^ : * من تلگرتم ندارم^_^یعنی به خاطر این که بهش اعتیاد پیدا می کنم فعلا نریختمش: |خودت در جریانی که: |اینجا نگی : /لو ندی: /دی
m_fanaei
m_fanaei
٩٥/٠١/٢٧
٠
٠
امر خیره؟ مبارک باشه، شیرینی ما یادت نره:)))))))
مریم سادات
مریم سادات
٩٥/٠١/٢٩
٠
٠
: /نه باوا تو ام دلت خوشه ها: /
m_fanaei
m_fanaei
٩٥/٠١/٣٠
٠
٠
اذیتت کردم:)))) میدونم قضیه چیه موفق باشی ان شاالله
پربازدیدتریـــن ها