Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - کجا بریم دور دور؟ www.jeem.ir
کجا بریم دور دور؟
این هفته: مایانات

کجا بریم دور دور؟

نویسنده : محمد حسین وکیلی

بگذارید اول بگویم داستان از کجا شروع شد، بعد برویم سر اصل مطلب. از آن‌جایی که اصولا بیش‌فعالم اصلا نمی‌توانم تعطیلات رسمی یا حتی تعطیلات بعد از کار را درخانه بگذرانم. مشهد هم که مکان تفریحی زیادی ندارد و تمام تفریحات آن را می‌توانید یک ماهه تمام کنید. پس اهل طبیعت‌گردی شدم. گفتم حالا که خوش می‌گذرد به شما هم بگویم دور همی خوش بگذارنیم.

از این به بعد قرار است پنج‌شنبه‌ها یک مکان تفریحی در اطراف مشهد را برای‌تان معرفی کنم که جمعه بی‌جا و مکان نباشید. البته هر پنجشنبه که نه، مد نظر دارم در سه هفته یک جا را معرفی کنم و اگر شما هم آمدید پای کار و عکس و معرفی فرستادید می‌کنیمش هفته در میان. خب مقصد سفر ایندفعه‌مان مایانات است. نقشه زیر مبدا دو راهی طرقبه-شاندیز و مقصد مایان را نشان می‌دهد.

شما در ابتدا باید به سمت طرقبه حرکت کنید، به ابتدای کمربندی طرقبه که رسیدید (میدانی که در وسط آن سیمرغ قرار دارد) دور زده و به سمت مشهد بازگردید. وارد خروجی سمت راست که همان امام‌زادگان یا حصار است بشوید. در همان اول راه در مسجد حصار یک بازار کوچک سنتی جالب و چندین مغازه هست که انواع خوراکی‌ها را دارند. اگر خوراکی‌ای تهیه نکردید، می‌توانید از این مغازه‌ها خرید کنید.

تقریبا طول روستا 1 کیلومتر است. که پس از طی کردن آن وارد این جاده‌ها‌ (عکس پایین) می‌شوید، در دوطرف شما روستاهای زیادی وجود دارد و اگر کمی دقت کنید جاده طرقبه را سمت راست خود می‌بینید.

پس از طی کردن 7 کیلومتر از ابتدای خروجی امام‌زادگان، به این (عکسش همین پایین است) دوراهی می‌رسید، سمت راست به ازغد می‌رود و راه سمت چپ‌تان مایان است. پس می‌رویم سمت چپ.

جاده آسفالت و خوبی دارد اما پیچ‌های تند شما را وادار می‌کند که با احتیاط و سرعت متوسط رانندگی کنید

پس از طی کردن تقریبا 2 کیلومتر به اولین روستای مایان (مایان سفلی) می‌رسید. از وسط روستا باید رد شوید. سمت چپ شما باغ و بعد از آن رودخانه است. آخرین سوپرمارکت مسیر در همین روستاست پس اگر چیزی احتیاج داشتید یکی از آخرین فرصت‌های شماست!

مایان سفلی را که رد کنید، سمت راست جاده کوه است و سمت چپ جاده نیز یک شیب تند که باغ‌های شخصی است و به رودخانه ختم می‌شود. این مسیر برای عکس گرفتن و قدم زدن خوب است اما جای نشستن خوبی ندارد. راه را ادامه دهید و روستای مایان وسطی را هم رد کنید.

(تصویر سمت چپ جاده)

اگر از اول دوراهی ازغد-مایان کیلومتر زده باشید بعد از 4.5 کیلومتر به این مکان (عکس پایین) می‌رسید. این‌جا برای کسانی که می‌خواهند در کنار رودخانه قدم بزنند یا چادری برپا کنند بسیار مناسب است. همچنین می‌توانید از فرعی سمت راست و سپس از زیر جاده خودرو خود را به کنار رودخانه ببرید.

اگر ماشین‌تان را کمی جلوتر یا عقب‌تر از این فرعی هم پارک کنید می‌توانید مکان خوبی در بستر رودخانه برای نشستن پیدا کنید. مسیر قدم‌زدن خوبی هم دارد.

اما اگر خسته نشدید مسیر را ادامه بدهید. در طول مسیر با باغ‌های زیادی مواجه می‌شوید که درختان‌ آن‌ها شکوفه زده و منظره زیبایی را پدید آوردند. پس از رسیدن به آخرین مایان یعنی مایان علیا، شما با این دوراهی مواجه می‌شوید (عکس پایین). سمت راست به خانه‌های روستا و سپس ازغد ختم می‌شود. سمت چپ هم به سمت رودخانه و کوه‌ها می‌رود.

اگر سمت چب بروید مکان مناسب تا دلتان بخواهد کنار رودخانه هست. مراتع سرسبز دارد، سرویس‌‌بهداشتی مسجد در دسترس است و آب هم حسابی جریان دارد.

(نمای روستا از بالا و پایین)

پس از اتراق اگر از نشستن خسته شدید. می‌توانید همان‌جاده‌ای که توقف کردید را به سمت بالا ادامه بدهید. این مسیر خاکی است و به کوه‌ها و مرقد «ملا علی» ختم می‌شود. اگر این مسیر را انتخاب کردید به یک دو راهی خواهید رسید. سمت راست به مرقد ملا علی می‌رسد و شما با این منظره مواجه می‌شوید.

============

پ.ن: همانطور که در ابتدای مطلب هم گفتم، شما هم می‌توانید مکان‌های گردشگری که می‌شناسید همراه با توضیح و عکس برای ما بفرستید.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
Nahid.R.05
Nahid.R.05
٩٥/٠١/١٩
١
٠
خیلی هم عالی. ممنون
Snow_Queen
Snow_Queen
٩٥/٠١/١٩
٠
٠
اعتراض دارم!!! چرا فقت برا مشهدو معرفی میکنید؟! ها ها؟
mhv
mhv
٩٥/٠١/٢١
٠
٠
تبریز هواسرده ! همش برف میاد ! بشینین خونه چایی بخورین:)))
v-qavam
v-qavam
٩٥/٠١/١٩
٤
٠
منظره آخر محشره حتما همه این مسیرو میرم تا به منظره اخر برسم...معرفیت کامل و عالی و بدون نقص بود محمد حسین جان
mhv
mhv
٩٥/٠١/٢١
٠
٠
تو مسیر هم از این دیدنی ها هست:) خیلی خوبه کلا ،خلوتم هست:) مخلص
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٥/٠١/١٩
١
٠
خیلی عالیه . فقط ادم پایه لا موجود ... ممنون جناب وکیلی ..راستی مدرکمون چی شد ؟:))
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠١/٢١
٠
٠
مدرک! :دی
mhv
mhv
٩٥/٠١/٢١
٠
٠
بیاین بگیرین:|
سیدمحمدامین حسینی
سیدمحمدامین حسینی
٩٥/٠١/١٩
٠
٠
حال نداشتم بخونم...عکساش قشنگ بود... :/
mhv
mhv
٩٥/٠١/٢١
٠
٠
می دونم:))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠١/٢٠
٢
٠
وای چقدر خوبه
mhv
mhv
٩٥/٠١/٢١
٠
٠
هوممم
r_jafari
r_jafari
٩٥/٠١/٢٠
١
٠
هزارتا لایک داره به مولا من تاکسی دارم هرکی پایه ست بسم الله هم مجردی هم خانوادگی هستیم نمیدونم میشه شماره تلفن گذاشت واسه هماهنگی یانه لطفا اطلاع رسانی کنید
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٥/٠١/٢٠
٠
٠
ون داری؟؟
mhv
mhv
٩٥/٠١/٢١
٠
٠
کدوم مولا؟
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠١/٢٠
٢
٠
طبیعت آشناست واسم! به نظرم رفتم حداقل یک بار اینجا (البته خب خیلی وقت پیش ها بوده یحتمل) | خیلی شکرا واسه این معرفی :)) عسکها هم قشنگ بودن.
mhv
mhv
٩٥/٠١/٢١
٠
٠
مخلص،ممنون از شما حاج اقا
n_rohani
n_rohani
٩٥/٠١/٢١
٠
٠
این عکس اخریه فوتوشاپه اسمونش؟؟ مثل کار تناست
mhv
mhv
٩٥/٠١/٢١
٠
٠
فیلتر اینستاگرامه:)
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٥/٠١/٢١
٠
١
من اینچا رفتم... خیلی کثیف بودش... کلی مردم آشغالاشونو ریخته بودن کنار رودخونه
mhv
mhv
٩٥/٠١/٢١
١
٠
نه اتفاقا خیلی کثیف نیست چون محیط روستاییه
mhv
mhv
٩٥/٠١/٢١
٠
٠
طبیعتا طبیعت بدون کثیفی تو مشهد نداریم،یعنی داریم ولی خیلی مسیر صعب العبوری داره
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/٠١/٢١
٠
٠
اینجا نرفتم اما گمونم تو مسیر دهبار تابلوش رو دیدم. ازغد هم برین ، ابرده هم برین^__^ ما دیروز یه جایی رفتیم ولی نمی دونم کجا بود چون این قدر رفتیم بهش رسیدیم خخ! طرح خوبیِ دور دور ، مرسی
mhv
mhv
٩٥/٠١/٢١
٠
٠
تو نقشه اول اگر دقت کنین سمت چپ مسیر،یک مسیر سبز رنگیه،اون مسیر دهباره:) همه که باغ ندارن ابرده!
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠١/٢١
٠
٠
با کی رفتین حالا؟:)))) خوش گذشت ؟:))
حمید
حمید
٩٥/٠٢/٢٩
٠
٠
سلام به همه دوستان من از اهالی همین روستا هستم. خوشحالم از اینکه تشریف آوردید اینجا و خوش گذشته. البته هنوز برای آماده نمودن بستر لازم کلی کار داره، این روستا سه آسیاب قدیمی داره که یکی از اونها درحال بازسازیه و تا یک ماه دیگه راه می افته. خوشحال می شوم اگر به سایت این روستا هم سربزنید و اگر پیشنهادی داشتید، انعکاس دهید سربلند باشید www.mayanolya.com