در انتظار قرعه
بررسی و مقایسه شرایط 12 تیم حاظر در مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی

در انتظار قرعه

نویسنده : a_rezazadeh

تیم ملی ایران با قدرت هر چه تمام‌تر از مرحله اول رقابت‌های مقدماتی جام جهانی گذر کرده است و اکنون منتظر قرعه کشی این رقابت‌ها در روز 24 فروردین است تا رقبای خود را در مرحله نهایی این رقابت‌ها بشناسد. هر چند تیم کی روش جوان‌تر و با انگیزه‌تر شده است و حتی زیباتر نیز بازی می‌کند اما هنوز مشکلات زیادی بر سر راه این تیم در راه صعود به جام جهانی 2018 روسیه دیده می‌شود. اگر چه بسیاری از این مشکلات از اختلاف سلیقه‌ها و کینه‌های خود مسئولان در فدراسیون و وزارت ورزش ناشی می شود اما به نظر می‌رسد که هیچ عزمی از سوی مسئولان برای حل آن‌ها نیست و گویی که خود آن‌ها نیز از شرایط موجود که داد سرمربی پرتغالی را درآورده است راضی هستند. تیم ملی ایران در شرایطی باید در مرحله دوم رقابت‌های مقدماتی جام جهانی به مصاف قدرت‌های فوتبال آسیا برود که هنوز در تامین لباس و زمین مناسب برای تمرین عاجز است و این مسئله بعضا موجبات بعضی فضاسازی‌های رسانه‌های خارجی را نیز فراهم کرده است. واضح است که رقابت در سطح اول آسیا حداقل امکانات در همان سطح را می‌طلبد تا بتوان در این مبارزه ورزشی همه جانبه که حتی بعضی مواقع توسط برخی کشورهای عربی به یک جنگ تمام عیار در همه عرصه‌ها تبدیل می‌شود به نتایج مورد نظر خود دست یافت. از جایی که تیم ملی ایران به مانند ماه‌ها و سال‌های اخیر، اکنون در رده اول رنکینگ فیفاست در ضیافت قرعه کشی مرحله دوم این رقابت‌ها در سید 1 قرار دارد. طبق پیش بینی‌ها و با استفاده از الگوریتم امتیاز دهی فیفا به نتایج تیم‌های ملی، استرالیا به عنوان تیم دوم آسیا دست یافته است و با یک جهش از رتبه ششم به رتبه دوم رسیده است تا در سید 1 در کنار ایران قرار بگیرد. نحوه سید بندی این رقابت ها به صورت زیر است.

سید یک: ایران (627 امتیاز) – استرالیا (601 امتیاز)،  سید 2: کره جنوبی (579 امتیاز) - ژاپن (577 امتیاز)،  سید 3: عربستان (559 امتیاز) – ازبکستان (549 امتیاز)،  سید 4: امارات (521 امتیاز) – چین (423 امتیاز)،   سید 5: قطر (416 امتیاز) – عراق (333 امتیاز)،   سید 6: سوریه (316 امتیاز) – تایلند (297 امتیاز)

شاید این روزها جذاب ترین بحث در مورد تیم ملی و در بین فوتبال دوستان ایرانی، موضوع همگروهی ایران با تیم‌هایی با قدرت کمتر در بین این 12 تیم است. در ادامه به تفصیل به این موضوع خواهیم پرداخت و در بررسی ها نشان خواهیم داد که چقدر هم گروهی با هر یک از این تیم‌ها می‌تواند برای تیم ملی دردسر ساز باشد.

 

سید2: ژاپن، کره جنوبی

جایی که ژاپن و کره از قدرت‌های برتر آسیا حضور دارند و لاجرم ایران با یکی از این دو تیم همگروه خواهد شد. شاید نیاز به بررسی امکانات این کشورها و نوع برنامه‌ریزی آن‌ها نباشد. چنانکه می‌دانیم این کشورها 14 سال پیش توانایی میزبانی از رقابت‌های معتبری مانند جام جهانی را داشته‌اند و حداقل در بعد سخت افزاری و همچنین نرم افزاری هیچ مشکلی برخلاف تیمی مانند ایران ندارند. از بحث امکانات و زیر ساخت‌ها که گذر کنیم به بحث فنی در مورد این دو تیم خواهیم رسید.

تعداد لژیونرهای با کیفیت حاضر در این دو تیم قابل قیاس با تیم ایران نیست به صورتی که ژاپن از بازیکن‌هایی چون

مایا یوشیدا (ساوتهمپتون) ـ  هیروشی کیوتاکه (هانوفر) ـ  کیسوکه هوندا ( میلان) ـ شینجی اوکازاکی(لسترسیتی) ـ شینجی کاگاوا(دورتموند) ـ یوتو ناگاتومو(اینتر) ـ تاکاشی اینویی(ایبار) ـ هیروش کایوتاکه ( هانوفر) ـ ماکوتو هاسبه (فرانکفورت) و ... بهره می‌برد. این لیست بلندتر از این است به صورتی که حتی بعضی از این لژیونرهای حاضر در لیگ‌های باکیفیت اروپایی شانس حضور در تیم ملی ژاپن را به دست نمی‌آورند.

ژاپن در سالیان اخیر علاوه بر بازیکن‌های خوبی که داشته است همواره از مربیان مطرحی نیز استفاده کرده است. اکنون وحید هلیل هودزیچ که در جام جهانی 2014 هدایت الجزایر را برعهده داشت روی نیمکت ژاپنی‌ها نشسته است.

در تیم ملی کره اوضاع اگر چه به اندازه ژاپن عالی نیست اما لژیونرهای این تیم نیز کم نیستند. بازیکن‌هایی چون هونگ جونگ هو (آگزبورگ)، کیم جین سو (هوفنهایم)، کی سونگ یئونگ (سوانزی)، لی چونگ یونگ (پالاس)، کو جا چول (آگزبورگ)، سون هیونگ مین (تاتنهام)، پارک جو هو (دورتموند) و ... در این زمره قرار دارند. نکته جالب در مورد کره جنوبی این‌که پس از یک دوره چند ساله که آن‌ها به مربیان بومی روی آورده بودند با سیر نزولی که طی می‌کردند دوباره به مربیان خارجی نام آشنا پناه بردند و نتیجه‌اش را نیز در جام ملت‌های آسیا گرفتند. اولی اشتیلیکه آلمانی پس از جام جهانی هدایت این تیم را برعهده گرفت و با تزریق کردن فوتبال منظم آلمانی به این تیم، کره تضعیف شده را به تیم سابق تبدیل کرد.

پس ما هم در بعد امکانات (سخت افزاری) و هم برنامه ریزی (نرم افزاری) از هر دوی این تیم‌ها عقب‌تر هستیم.

شاید در این جدال نابرابر با هریک از این دو تیم، تنها امید ما به مربی پرتغالی باشد که این روزها به شدت تحت فشار گروهی در فدراسیون و وزارت ورزش است که با تصمیمات‌شان  یک بار دیگر حسرت حضور در المپیک را بر دلمان گذاشتند.

 

سید 3: عربستان، ازبکستان 

عربستان در ماه‌های اخیر از روند نزولی خود دور شده است و سیر صعودی جالبی را به خود گرفته است، آن هم به کمک برت فن مارویک هلندی نام آشنا که سابقه هدایت دورتموند، هامبورگ و حتی تیم ملی هلند در جام جهانی 2010 را در کارنامه خود دارد. شاید خیلی‌ها این روزها از قدرت امارات با بازیکن‌هایی چون عمر عبد الرحمان، علی مبخوت و احمد خلیل سخن می‌گویند اما جالب است بدانید که این عربستان در گروهی با حضور همین امارات با قدرت تمام به این مرحله صعود کرده است و از 24 امتیاز ممکن توانسته است که 20 امتیاز را از آن خود کند. عربستان پس از سال‌ها حضور در بین تیم‌های درجه 2 آسیا اکنون در رنکینگ فیفا نیز به رده پنجم رسیده است و به نظر حریف خطرناکی می‌رسد. در بعد امکانات هم واضح است که عربستان از تیم ملی ایران بیشتر حمایت می‌شود و شرایط مطلوب‌تری دارد.  حتی در روزهای اخیر شبکه مدیاست ایتالیا مدعی شد سرمربی آ.اس رم پیشنهادی نجومی برای هدایت تیم ملی عربستان دریافت کرده است. این شبکه ایتالیایی مدعی شده است که عربستان پیشنهاد  15 میلیون یورو حقوق سالانه برای اسپالتی در نظر گرفته تا تیم ملی این کشور را به جام جهانی 2018 روسیه برساند.

ازبکستان، دیگر تیم حاضر در این سید است که همواره برای ایران دردسرساز بوده است. در مرحله مقدماتی جام جهانی پیشین نیز تیم ملی ایران حتی در ورزشگاه آزادی در دیدار با این تیم با مشکل مواجه شد. ازبکستانی‌ها سبک بازی متفاوتی نسبت به سایر تیم‌های آسیایی دارند و این سبک فوتبال ماشینی و فیزیکی همیشه تیم‌های ایرانی را در مواجه با آن به دردسر انداخته است. حتما شما هم تاکنون استادیوم اختصاصی بنیادکار را مشاهده کرده‌اید که با چه امکاناتی از تیم ملی ازبکستان پذیرایی می‌کند. در واقع از لحاظ امکانات حتی اگر فقط امکانات یک تیم یعنی بنیادکار را در نظر بگیریم شاهد خواهیم بود که با دو ورزشگاه با بهترین چمن در سطح اول و استاندارد جهانی و چندین زمین تمرین مختلف با فوتبال ما که حتی یک زمین استاندارد جهانی در خود ندارد، قابل مقایسه نخواهد بود. بهترین ورزشگاه ایران را اگر ورزشگاه آزادی به حساب بیاوریم یاد جمله طعنه آمیز مدیررسانه‌ای تیم ملی گوام در مواجهه با کوچک خواندن ورزشگاه گوام توسط خبرنگار ورزشی یکی از خبرگزاری‌ها می‌افتیم که اینگونه بود: «این ورزشگاه امکاناتش استاندارد است و مانند ورزشگاه آزادی، از سقف آن آب چکه نمی‌کند. کابل‌های برق همه جا پخش نمی‌شوند و مشکلاتی مانند آن‌جا را ندارد. قطعا وضعیت رختکن‌ها و راهروها خیلی بهتر از آزادی خواهد بود.»

 

سید 4: امارات، چین 

امارات تیمی است که خیلی‌ها از آن به عنوان قدرت جدید آسیا یاد می‌کنند و نسل جدید تزریق شده به این تیم را یکی از بهترین نسل‌های فوتبالیست‌های اماراتی می‌دانند. این تیم که در واقع ثمره حضور چندین ساله مربیان مطرح خارجی در لیگ امارات است این روزها هم بازی های زیباتری نسبت به گذشته به نمایش می‌گذارد و هم نتایج قابل قبول‌تری کسب می‌کند. همین تیم در جام ملت‌های آسیا توانست ژاپن قدرتمند را از دور رقابت‌ها حذف کند. در خصوص امکانات نیز مشخص است که این تیم در مقایسه با ما دارای شرایط بهتری است به طوری‌که جام ملت‌های آسیا 2019 در کشور امارات برگزار خواهد شد.

چین دومین تیم سید4 است. حتما فوتبال دوستان ایرانی با هزینه‌هایی که اخیرا در لیگ چین صورت گرفته است آشنایی دارند و اطلاع دارند که بهترین بازیکن‌های لیگ های اروپایی نیز با هزینه‌های گزاف به لیگ چین منتقل شده‌اند. تیم ملی چین هم با این توصیف، پیشرفت خوبی داشته است و با بهره بردن از لیگی پویا که این روزها چشم خیلی‌ها را به خود دوخته است پیشرفت قابل توجهی داشته است. در واقع آرام آرام چین نیز در حال اضافه شدن به جمع قدرت‌های آسیا است.

 

سید 5: قطر، عراق 

هر چقدر به سمت سیدهای پایین‌تر می‌رویم قدرت تیم‌ها کاهش پیدا می‌کند اما به این معنا نیست که این تیم‌ها ضعیف هستند.

قطر سال‌هاست که با هزینه‌های گزاف برای تقویت فوتبال خود تلاش می‌کند. از مربیان مطرح خارجی در لیگ و تیم ملی استفاده می‌کند و پس از برگزاری جام ملت‌های سال 2011 در سال 2022 این بار میزبانی جام جهانی را برعهده خواهد داشت. احتمالا از این به بعد نیز سرعت روند رو به رشد قطری‌ها بیشتر خواهد شد تا در سال 2022 بتوانند به عنوان میزبان از قدرت قابل توجهی برخوردار باشند. از لحاظ امکانات نیز به هیچ عنوان تیم ملی قطر با تیم ملی ایران قابل قیاس نخواهد بود.

تیم بعدی در این سید هم عراق است. عراق در بازی‌های جام ملت‌ها اگر چه در یک اتفاق، اما توانست تیم ملی ایران را شکست بدهد و با نیروهای جوانی که به تازگی به این اضافه شده‌اند نتایج خوبی را کسب کرده است. شاید اکنون با خودتان فکر می‌کنید که تیم ملی عراق اولین تیم در طی روند این بررسی خواهد بود که از لحاظ امکانات از تیم ملی ایران ضعیف‌تر است و شرایط ضعیف‌تری دارد. اتفاقا عراق هم نیز نسبت به تیم ملی ایران شرایط مساعد تری دارد. مطمئنا کادر فنی و بازیکنان تیم ملی عراق مشکل لباس ندارند و و برای تمرین کردن در یک زمین استاندارد دست به دامن عالم و آدم نمی‌شوند. شاید خیلی‌ها ندانند که نزدیک به 10 ورزشگاه با گنجایش 30 هزار نفر به بالا در عراق در حال ساخته شدن هستند که چند نمونه به بهره برداری رسیده‌اند و بسیاری از آن‌ها نیز در مراحل پایانی ساخت قرار دارند. به طور مثال در روزهای اخیر خبری مبنی بر حضور تیم ملی ایران در کربلا برای دیدار برابر عراق و افتتاح ورزشگاه این شهر به گوش رسیده است. در ادامه این ورزشگاه را مشاهده خواهید کرد که توسط یک شرکت ترکیه‌ای ساخته شده است

این ورزشگاه در روزهای آخر ساخت خود قرار دارد

یا ورزشگاه 65 هزار نفری بصره که 3 سال پیش افتتاح شده است

شاید از وجود این ورزشگاه‌ها در عراق اطلاع کافی نداشته باشید اما تا دو سه سال آینده حدود 10 ورزشگاه بالای 30 هزار نفری کاملا مطابق با استانداردهای جهانی در عراق را شاهد خواهید بود. به طور مثال به زمین چمن تمرینی کنار همین ورزشگاه بصره دقت کنید که چقدر با کیفیت است.

برای جلوگیری از طولانی شدن یادداشت از پرداختن به سایر اماکانات تیم ملی عراق پرهیز می‌کنیم. با ذکر این نکته که حتی اگر این تیم با توجه به شرایط این کشور نتواند در کشور خود تمریناتش را پیگیری کند حتما روندآماده سازی‌های خود را در بهترین زمین‌ها و بهترین امکانات کشورهای حوزه خلیج فارس خواهد گذراند. و در هر صورت شرایطی بهتر از تیم ملی ایران خواهد داشت.

 

سید 6: سوریه، تایلند 

باور کنید که همین تیم‌های سید 6 هم رقبای دست و پا بسته‌ای نخواهند بود. شاید شما هم تعجب کرده‌اید که چطور تیمی مثل سوریه با آن شرایطی که در این کشور برقرار است توانسته به این مرحله صعود کند. اما پاسخ این مسئله بسیار واضح است. تیم ملی سوریه با توجه به شرایط موجود در این کشور در مرحله بعد نیز حتی می‌تواند حریف قدرتمندی برای تیم‌های مقابل باشد. در واقع تیم سوریه به صورت گلخانه‌ای و همچون یک تیم باشگاهی روند آماده‌سازی خود را ادامه خواهد داد و این مسئله کار را برای دیگر تیم‌ها سخت خواهد کرد.

تایلند نیز با توجه به پیشرفت‌هایی که اخیرا داشته است و با توجه به مصافت زیادی که تیم‌های غرب آسیا برای رسیدن به تایلند طی خواهند کرد و شرایط آب و هوایی آنجا احتمالا برای تیم‌های غرب آسیا دردسر ساز خواهد شد و از امتیاز میزبانی به طور کامل استفاده خواهد کرد. در واقع حتی سید 6 در مرحله نهایی رقابت‌های جام جهانی در آسیا نیز به اندازه خودش می‌تواند قدرت داشته باشد و شرایط غیر قابل انتظاری را رقم بزند.

در چنین شرایطی که دیگر تیم‌ها با تمام قوا به مصاف حریفان خواهند رفت، این تیم ملی ایران است که هنوز در چنگال بی‌برنامگی‌ها و اختلاف نظرها گیر افتاده است و به نظر می‌رسد هر روز شرایطش سخت‌تر از روز قبل می‌شود. یک روز در ورزشگاه پاس قوامین به تمرین می‌پردازد و به جای این‌که در مرحله بعد شرایط بهتری پیدا کند روز بعد باید در زمین چمن نامساعد کمپ تیم ملی به تمرین بپردازد و در ادامه دوباره به جای این‌که شاهد بهتر شدن وضعیت باشیم اما تیم ملی باید در زمینی به تمرین بپردازد که رختکن ندارد و طول آن نیز 20 متر از طول استاندارد زمین فوتبال کمتر است. اینکه موافقان کی روش تمام امیدشان را به این پیرمرد پرتغالی ببندند و از طرفی منتقدین و مخالفین نیز تمام امیدشان به این باشد که بالاخره کی روش در این حین یک جایی زمین بخورد و پرچم فتح به دست در رسانه ها حاضر شوند تیم ملی را به جایی که باید برود رهنمون نخواهد ساخت و شاید حتی نه اینکه ارزوی صعود به مرحله دوم جام جهانی اتفاق نیافتد بلکه حتی صعود به جام جهانی نیز تبدیل به یک رویا شود

همین امروز و نه فردا، وقت آن است که همه بیدار شوند. به قول خود کی‌روش که بهترین توصیف را از این روزها دارد، «گذشته معمار آینده است. اما آنها را نمی توان به طور همزمان زندگی کرد. اکنون زمان آن است که بین ایستایی و خلاقیت، سکون یا ماجراجویی، بهانه یا موفقیت، یکی را انتخاب کنیم.»

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
s_mohsen
s_mohsen
٩٥/٠١/٢١
٠
٠
مرسی واقعا جامع و کامل بود...نمیدونم تا کی به جای راه حل باید صورت مسئله رو پاک کنیم؟بعد از چند وقت حالا که یه نفر پیدا شده و داره به هر زبونی که شده به ما میفهمونه که با این امکانات واقعا حرف از نتیجه زدن بچگانس اما ما هنوز غرور و رویاهای گذشتمونیم فک میکنیم هنوزم بهترین امکانات رو داریم! و همین امروزم نا امیدتر به اینده شدیم چون جلسه شون به نتیجه نرسید...متاسفم برای خودمون که قطری که شاید اندازه یکی از استانای کشورمون نشه جام جهانی قراره توش برگزار بشه و ما حتی برای بازی های اسیایی هم قافیه رو به تنها رقیبمون یعنی امارات باختیم!بازم برای رفتن به جام جهانی باید دنبال معجزه باشیم!
a_rezazadeh
a_rezazadeh
٩٥/٠١/٢١
٠
٠
خواهش می کنم.ممنون که خوندین اره جلسه امروز هم متاسفانه امیدوارکننده نبود. اینشاالله که هم قرعه و هم اتفاقاتی خوبی رو در پیش رو داشته باشیم. در مورد میزبانی تورنمنت ها هم که واقعن ایران شرایطشو نداره، حتی یک درصد!
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٥/٠١/٢١
٠
٠
به امیرجان تبریک می گم. آقا خیلی دیگه جامع و کامل و شامل بود : )
a_rezazadeh
a_rezazadeh
٩٥/٠١/٢١
٠
٠
مجتبی جان دمت گرم خیلی کمک کردی. ممنون از لطفت
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٥/٠١/٢١
٠
٠
امير جان خيلى مباركه . واقعا مطلب پر و پيمون و خوبى بود. خسته نباشى :).
a_rezazadeh
a_rezazadeh
٩٥/٠١/٢١
٠
٠
مخلصیم حاج ناصر گل، والا به مطالب شما نمیرسه اصلا، به هر حال ممنونم از نظرت.
na_amini
na_amini
٩٥/٠١/٢١
٠
٠
امیرجان دمت گرم
a_rezazadeh
a_rezazadeh
٩٥/٠١/٢٢
٠
٠
مخلصیم :)
s_nsh
s_nsh
٩٥/٠١/٢١
٠
٠
جالب و دقیق بود خسته نباشی عزیز
a_rezazadeh
a_rezazadeh
٩٥/٠١/٢٢
٠
٠
ممنون از نظرتون :)
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٥/٠١/٢١
٠
٠
یکی از اون متن های طولانی بود که با لذت خوندم :)
a_rezazadeh
a_rezazadeh
٩٥/٠١/٢٢
٠
٠
ممنون که وقت گذاشتین و خوندین مطلب رو :)
h.naderi
h.naderi
٩٥/٠١/٢٢
٠
٠
ممنون مطلب خوبی بود // دو تا نکته به ذهنم رسید 1- غیر از اون تیکه مربط به تیم ملی عراق که واقعا عکس ها و. اطلاعات کاملا دست اول و ناب بود، در چند قسمت دیگه می شد متن رو کوتاه تر کرد / 2- نتیجه گیری و نظر شخصی ات هم واسمون مهمه؛ مثلا خوب بود آخرش از نگاه خودت بهترین قرعه و بدترین قرعه رو می نوشتی؛ اینطوری یک ارزش افزوده جدید هم به مطلب اضافه می شد
a_rezazadeh
a_rezazadeh
٩٥/٠١/٢٤
٠
٠
خیلی ممنونم اقای نادری، هم بابت انتشار مطلب و هم بابت نظرتون. در مورد طولانی بودن متن که واقعن حرفی ندارم، خیلی طولانی بود و ممنونم از تمام کسانی که خوندن این مطلب طولانی رو. و حتما سعی می کنم مطالب بعدی اینطوری نشه. در مورد نکته دوم هم بگم که حقیقتا از طولانی شدن متن خیلی می ترسیدم، ولی حتی می شد نظر مردم رو هم راجع به بدترین قرعه و بهترین قرعه بپرسم و اینطوری نظرات راجع به مطلب هم خیلی زیاد می شد ولی دگه نشد، اینشاالله جبران کنم. ممنون از اینکه وقت گذاشتین برای خوندن مطلب
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٥/٠١/٢٣
٠
٠
خسته نباشی :) عالی بود
a_rezazadeh
a_rezazadeh
٩٥/٠١/٢٤
٠
٠
خوشحالم که خوشتون اومد دوست عزیز :) ممنونم
n_rohani
n_rohani
٩٥/٠١/٢٣
٠
٠
این تیم تیم شیرانه /تیم ملی ایرانه- واقعا خیلی اوضاع خرابه عراق رو چه کرده دمشون گرم دم خودتم گرم
a_rezazadeh
a_rezazadeh
٩٥/٠١/٢٤
٠
٠
ممنون از شما، اینشاالله که فردا ساعت 6 عصر خبرهای خوبی از کوالالامپور مالزی بهمون برسه :)
S_pakzad
S_pakzad
٩٥/٠١/٢٣
٠
٠
متن خوبی بود.بهت تبریک میگم امیر جان
a_rezazadeh
a_rezazadeh
٩٥/٠١/٢٤
٠
٠
متشکرم بابت خوندن مطلب و نظرتون :)
ايمان ٧
ايمان ٧
٩٥/٠١/٢٤
٠
٠
ماشالا حاجاقا نويسنده عالي بود مباركت باشه ايشالا هدفاي بعدي محكم و قوي تر ✌🏿️
a_rezazadeh
a_rezazadeh
٩٥/٠١/٢٤
٠
٠
مخلصيم ايمان جان، اينشاالله در ضمن الان قرعه کشي شد ايران، کره، ازبکستان، قطر،چين،سوريه فکر کنم همينه
elnazi
elnazi
٩٥/٠١/٢٤
٠
٠
وای وای وای..نوشته های آخرچقد درد داشتن !! کاشکی بهتر ازین بشه همه چی !! خسته نباشید :)
a_rezazadeh
a_rezazadeh
٩٥/٠١/٢٤
٠
٠
اينشاالله که همه چي بهتر بشه, فعلا که قرعه نسبتا خوبي در اومد برامون. سخت نيست، ولي راحتم نيست. ممنون از شما بابت نظرتون
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠