ساعت به وقت کنفرانس، دینگ دانگ
چگونه یک ارائه خوب داشته باشیم؟

ساعت به وقت کنفرانس، دینگ دانگ

نویسنده : محدثه عارفی

تعطیلات مبارک عید گذشت و فصل میمون تحصیل بازگشت. اگر دانش‌آموز باشید لااقل چند بار در طی تحصیل طعم کنفرانس ر ا می‌چشید و اگر دانشجو باشید در هر ماه چند بار!

کنفرانس خوب داشتن هم مانند سخنرانی کردن یا در جمع بذله گو بودن، یک هنر است. هنری که باعث میشود بعضی‌ها تحسین استاد و معلم را برانگیزند و چشم‌های ما را خیره کنند. یک بسته‌ی پیشنهادی آن‌هم از نوع طلایی داریم که با خواندن و اجرای این مطلب، شما هم میتوانید برنده‌ی خوش‌شانس کنفرانس موفق باشید!

 

متنی به قواره مخاطب 

همانقدر که جوکی را که در گروه خنده 18+ گذاشته میشود نمیتوان در گروه همکلاسی‌ها قرار دهید، متن کنفرانسی که برای کادر مدرسه، اساتید دانشگاه یا دانش‌آموزان/جویان آماده میکنید هم باید متفاوت باشد. کنفرانس شما باید با توجه به گروه مخاطب طیف محتوایی، زیبایی شناختی و ... خود را داشته باشد. تلاش خود را برای جمع آوری اطلاعات انجام دهید و مطمئن باشید اطلاعات شما برای مخاطبانتان جذب‌کننده است.

قبل از رفتن به کنفرانس، نه تنها باید آنچه میخواهید بیان کنید را بدانید بلکه باید بدانید چه مدت زمانی طول خواهد کشید. بنابراین بهتر است متن سخنرانی تان را تمرین کنید. (ترجیحا در مقابل همکاران یا دوستانی که با آنها راحت هستید.)

 

پاورپوینت

از آنجا که سخنرانان بسیار کمی هستند که بتوانند توجه مخاطب را برای مدت زیادی بدون استفاده از اسلاید حفظ کنند، بهتر است برای خود یک پاورپوینت مناسب تهیه کنید. حتما برای شما هم پیش آمده از نگاه کردن به اسلاید دوستان‌تان خسته شوید. برای اینکه چنین اتفاقی برای شما نیفتد پنج مورد زیر را باید رعایت کنید:

1- ‌هرچه تعداد اسلاید‌ها کمتر باشد بهتر است. 

2- حداکثر تعداد اسلاید‌ها یکی برای هر دقیقه صحبت کردن است. اگر حساسیت بیشتری به خرج دهیم، شش اسلاید برای ده دقیقه مناسب است. 

3- انتخاب رنگ اسلاید اهمیت ویژه‌ای دارد. به طور سنتی از رنگ روشن در زمینه تاریک استفاده می‌کنند. مثلا زرد یا سفید در زمینه آبی کنتراست خوبی ایجاد میکند. 

4- شایع‌ترین اشتباه آن است که سعی کنید اطلاعات بیش از حدی را روی یک اسلاید پیاده کنید. هرگز بیشتر از هشت خط در هر اسلاید استفاده نکنید و اگر امکان دارد به شش خط محدود شوید. 

5 - جملات را بصورت کامل ننویسید بلکه کلمات کلیدی را در یک خط بیاورید. از نمونه خطوطی استفاده کنید که براحتی خوانده شوند و از فاصله دور به راحتی دیده شوند.

 

کوک ساز

ساز ساعتتان را یک ساعت زودتر کوک کنید تا قبل از شروع کنفرانس، در محل حاضر باشید. به روی سکوی کلاس یا جااستادی(!) بروید و به صندلی‌های مخاطبان نگاه کنید. از تمیزی تخته سیاه و درستی دستگاه (کامپیوتر، لپ تاپ و ...) اطمینان حاصل کنید. برگه‌های یادداشت و خلاصه‌نویسی را روی میز قرار دهید و اگر پاورپوینتی آماده کرده‌اید آن را باز کرده و روی صفحه‌ی اول ثابت کنید.

 

نفس عمیییق

اغلب سخنران‌های با‌تجربه میگویند که قبل از شروع سخنرانی اضطراب دارند. این یک پدیده‌ی طبیعی است که اتقاقا مفید هم هست. اضطراب طبیعی است! عدم وجود اضطراب حالت یکنواختی در کلام ایجاد میکند. با تنقس های عمیق اضطراب تا حد قابل کنترلی کاهش می‌یابد.

شما ترسیده‌اید، زیرا هرکسی در شروع کار می‌ترسد. با ‌این‌حال سخنان خود را با نمایش اسلاید شروع نکنید. پشت خود را راست کنید، لبخند بزنید و سرتان را خیلی ملایم از یک طرف به طرف دیگر حرکت بدهید، به گونه‌ای که مخاطبین احساس کنند به آنها نگاه می‌کنید. این کار احساس خوشایندی به مخاطب میدهد، احساسی که میگوید این کنفرانس وقتم را هدر نخواهد داد!

تا زمانی که صحبت میکنید بایستید. هنرپیشه‌ها همیشه دوست دارند پیامشان را ایستاده منتقل کنند.

با سرعت عادی کلام خود صحبت کنید. همانطور که مجریان خبر رادیو با سرعت 120-133 کلمه در دقیقه حرف میزنند شما هم سعی نکنید سریع‌تر از آنچه برای انتقال اطلاعات لازم است، حرف بزنید.

 

قرار گرفتن پشت تریبون

ارایه یک سخنرانی چیزی خارج از رفتن پشت تریبون نیست. اولین موضوع مهم آن است که بی‌قرار و ملول نباشید، من من نکنید یا روی صفحه پروژکتور صحبت نکنید.

توجه شنونده‌تان را از ابتدای صحبت، جلب کنید. شما می‌توانید کنجکاوی آنها را تحریک نمایید، یک مقدمه کوتاه بگویید، لبخند بزنید و اعتماد به نفس داشته باشید. آهسته و واضح سخن بگویید و تون صدایتان را تغییر بدهید. همانطور که صحبت می‌کنید به تمام شنونده‌ها نگاه کنید و با آنها ارتباط چشمی برقرار کنید. فقط به ردیف اول یا حداکثر ردیف دوم نگاه نکنید زیرا با این کار سایر مخاطبین را حذف میکنید.

در حقیقت تمام جریان کنفرانس موفق در یک جمله طلایی خلاصه میشود:

« بگویید از چه میخواهید صحبت کنید. سخنرانی کنید و سپس آنچه را گفته‌اید جمع بندی کنید.»

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
ali_sh
ali_sh
٩٥/٠١/١٥
٠
٠
بح بح یه ارائه خیلی خیلی مهم داشتم امروز ک به هفته دیگه موکول شد. این مطلب شما باب میل منه. خیلی سپاسگزار ؛)
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٥/٠١/١٦
١
٠
حدس میزدم فصل شروع ارائه هاست. :))
MiRaCLe_THeo
MiRaCLe_THeo
٩٥/٠١/١٥
٠
٠
بسیار کاربردی...ممنون^_^
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٥/٠١/١٦
٠
٠
خواهش میشود. :)
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠١/١٥
٠
٠
مفید بود واسم! حقیقتش ما معمولا کنفرانس هامون اتوماتیک زیر 5 دقیقه هست :)))) | ممنونم
ali_sh
ali_sh
٩٥/٠١/١٥
٠
٠
وا چرا علیرضا؟
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٥/٠١/١٦
٠
٠
خوش به حالتون پس. :))) کنفرانس 5 دقیقه ای محشره. :)))
هاچ
هاچ
٩٥/٠١/١٦
٠
١
اون پنج دقه هم صرف روشن کردن سیستم میشه :))
nooshin_tamimi
nooshin_tamimi
٩٥/٠١/١٥
١
٠
باید اعتراف کنم من هیچوقت دچار استرس نمیشم.واقعا نمیدونم چرا؟؟؟؟خخخخخ اما شما گفتین طبیعیه پس من غیرطبیعیم یعنی؟؟؟؟ خیلی خوب و مفید بود.مرسی
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٥/٠١/١٦
٠
٠
چه خوب. پس شما میتونین روی باقی قضایا بیشتر مانور بدین. چه عالی. :))
هاچ
هاچ
٩٥/٠١/١٦
٠
٠
نوشین الان حالت خوبه؟ (خخخ نه که اضطراب نداری نگران شدم :)) )
h.naderi
h.naderi
٩٥/٠١/١٦
٠
٠
نکات پاورپوینت خوب و کاربردی بودند ولی من به صورت تجربی فکر می کنم حتی باید هر اسلاید کمتر از 30 ثانیه باشه. برخی از دوستانی که در شرکت های معتبری مثل مایکروسافت کار می کنند وقتی اسلایدی ارائه میدن همین حدود 30 ثانیه هست. یعنی خیلی روی تعداد اسلاید کار می کنند.
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٥/٠١/١٦
٠
٠
خیلی هم عالی. تحقیقی که کردم این طور نوشته بود احتمالا این زمانی که شما میگین جدیدتره توی علم. ممنون که گفتین. استفاده کردم. :)
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٥/٠١/١٦
٠
٠
مرسی از مطلب خوبتون :) واسه منم خیلی مفید بودش
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٥/٠١/١٦
٠
٠
خواهش میشود. :)
amin javanshir
amin javanshir
٩٥/٠١/١٦
٠
٠
یه خاطره خوب دارم یه خاطره بد خوبش این بود که کنفرانس دادم در حد لالیگا. خودم حض کردم. نمره کاملم گرفتم :) بدشم این بود که وسط کنفرانسم استاد گفت این چه وضعشه..؟ اینجوری کنفرانس نمیدن که.. خلاصه گفت برو هفته دیگه بیا... بخاطر این بود که آمادگی کامل نداشتم. بعدشم یادم نیست رفتم دادم یا نه ... :(
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٥/٠١/١٦
٠
٠
اومد نیومد داره... :/
حلما(سرباز ولایت)
حلما(سرباز ولایت)
٩٥/٠١/١٦
٠
٠
من فردا ارائه مهم دارم دعا بنما...ممنون از توضیحاتت حقیقتش چون زیاد ارائه دادم دیگه دستم اومده و اکثرا هم با اعتماد ب نفس کامل هستم اما بیشتررو سوال های بچه ها نگران هستم بعضی ها اندشن اصن سوال تحلیلی میپرسن دلم میخاد بزنمشون:| یه روش دیگه ک هم باعث میشه اعتماد ب نفست بره بالا هم بقیه بیشتر حواسشونو جمع کنند اینه که ازشون حین ارائه سوال بپرسی ب کاربگیریشون منکه قریب ب اکثراوقات از این روش استفاده میکنم شروعشم همراه با خلاقیت باشه مثلا یک آیه قرآن متناسب با جو و زمان یا ک بیت شعر یک حدیث تاثربزانگیز ک ب نوبه خودش جالب باشه هم میتونه ب جذابیت ازائه اضافه کنه:)
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٥/٠١/١٦
٠
٠
سوال که میپرسن اگه بلدی که جواب بده میتونی موکول کنی به آخر جلسه. میتونی هم اگه بلد نبودی بگی حضور ذهن ندارم، بعدا بهتون میگم. و واقعا هم بری دنبالش و بعدا بهشون بگی. ؛) موفق باشی رفیق.:)
هاچ
هاچ
٩٥/٠١/١٦
٠
٠
اگه جواب سوالو بلد نبودی خیلی ریلکس بگو من این سوال رو به استاد محترم میسپرم :دی
حلما(سرباز ولایت)
حلما(سرباز ولایت)
٩٥/٠١/١٧
٠
٠
:دی...اینم حرفیه
لیلی رضایی
لیلی رضایی
٩٥/٠١/١٦
٠
٠
من عااااشق کنفرانس دادن ام، اظطراب ، دلهره لحن بیان ،همه چیشو دوست دارم تا الان5 تا کنفرانس دادم و نمراتم عالی شد
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٥/٠١/١٦
٠
٠
خیلی هم عالی. :)
هاچ
هاچ
٩٥/٠١/١٦
٠
٠
کنفرانس واقعا هولناکه! مثل غول گنده ی پشمالوئه! هر چندبارم که بری اون بالا وایسی بازم ضربان قلبت میره رو هزار، دست و پات می لرزه، عین گل داوودی سفید میشی! تکیه کلام نباید داشته باشی، زیاد نباید عرض سن رو طی کنی و هی راه بری. دستاتو نباید زیاد تکون بدی. مکث های به جا داشته باشی، و الخ. این بود تجربیات زنبوری من :)) به هر حال ما هم توی کندو هامون از این چیزا داریم :دی
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٥/٠١/١٧
٠
٠
دست که مال ماهاست. شماها نباید زیاد بال بزنین یا باله تکون بدین. :))
هاچ
هاچ
٩٥/٠١/١٧
٠
٠
آره آره :))
k_koolak
k_koolak
٩٥/٠١/١٧
٠
٠
من سر یک ارئه بودم استاد از دانشجو پرسید پاور پوینت یعنی چی؟ رفتم تو فکر تاحالا بهش فکر نکرده بودم :دی گفت پس فقط نکته های مهم و لا غیر.
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٥/٠١/١٧
٠
٠
خلاصه ی جالبی گفته استاده. :)
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/٠١/١٧
٠
٠
راستش کلاسا نهایتا بیست دقیقه به تایمش تموم میشه پس یک ساعت قبل در محل حضور داشتن بی فایده اس، پیشنهاد می کنم قبلش یک شکلات بخورید. مسواک بزنید هیچ وقت تم ارغوانی نذارید برای پاور
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٥/٠١/١٧
٠
٠
تم ارغوانیش عالی بود اکرم :))) تجربه ی شخصی بود؟ :))
m-ziya
m-ziya
٩٥/٠١/١٨
٠
٠
نرم افزارهای بهتری از پاور پوینت الان اومدن :) اگه اونا رو هم معرفی میکردین مطلب جامع تر میشد :) مثل پریزی :)
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٥/٠١/١٩
٠
٠
ممنون که معرفی کردین. بله. میشد اطلاعات بروز تر باشه. :)