Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - کتاب‌هایی که خوانده شد؛ فیلم‌هایی که ساخته شد www.jeem.ir
کتاب‌هایی که خوانده شد؛ فیلم‌هایی که ساخته شد
نگاهی به بهترین آثار اقنباسی سینمای ایران

کتاب‌هایی که خوانده شد؛ فیلم‌هایی که ساخته شد

نویسنده : جیمیست

اسم فیلم‌های اقتباسی که می‌آید ذهن بیشتر آدم‌ها به سمت واژه‌های «کپی کاری» یا «تقلید» کشیده می‌شود. شاید فکر می‌کنیم یک داستان یا فیلم‌نامه جدید و نو، ارزش بیشتری نسبت به یک فیلم‌نامه الهام گرفته شده دارد اما باید گفت جانب انصاف در چنین نگاهی رعایت نشده، زیرا که ساختن فیلم از روی داستان‌ها، نوول‌ها و نمایشنامه‌هایی که مردم دنیا با آن آشنا بوده و نزد آنان محبوب است کار بسیار دشواری است و دراین راه کارگرادانان زیادی شکست خورده‌اند! رفتن به سراغ کارهای اقتباسی جرأت و جسارتی تمام می خواهد، چرا که سازندگان آن از پیش می‌دانند که توقع و انتظار از کار نهایی‌شان بالا خواهد بود و نباید آن تصویر ایده‌آلی که از یک قصه نزد ملتی شکل گرفته را با بازتولیدهای ضعیف خدشه‌دارکنند.

فیلم‌های زیادی در جهان از روی داستان و نمایشنامه‌های معروفی مثل بینوایان، هملت و شاه لیر شکسپیر، الیورتویست و حتی سیندرلا و سفید برفی و... ساخته شده و چندین تئاتر از آن‌ها در سرتاسر جهان به روی صحنه رفته است و همیشه در جشنواره‌های بزرگ فیلم و تئاتر بخشی از جوایز را به آثار اقتباسی اختصاص می‌دهند.

 

|| داستان‌های خارجی؛ فیلم‌های ایرانی

در میان کارگردانان ایرانی نیز اقتباس جایگاه دارد و بسیاری از فیلم‌هایی که تاکنون دیده‌ایم وامدار کتاب‌هایی هستند که نزد کارگردانان، محبوب افتاده و از آن فیلم ساخته‌اند.

در زیر نگاهی به چند فیلم از سینمای خودمان می‌اندازیم تا ببینیم کدام فیلم‌ها از روی کدام کتاب‌ها ساخته شده‌اند؟!

پله آخر (علی مصفّا)

دو داستان «مردگان» اثر جیمز جویس و «مرگ ایوان ایلیچ» از تولستوی در ذهن مصفا خوش نشست و هفت سال ذهن او را درگیر فیلمنامه‌اش کرد؛ آن‌قدر که درنهایت برای پیاده کردن این قصه تصمیم گرفت فیلم را با هزینه شخصی خودش بسازد!

«پله آخر» داستان یک زوج و پزشک خانوادگی‌شان است که حالا از زبان شوهر مُرده روایت می‌شود. این فیلم در سال90 با استقبال خوبی از سوی جشنواره فجر و مخاطبان روبرو شد.

* تماشای آنونس این فیلم در زیر !

 

بیگانه / اینجا بدون من (بهرام توکلی)

بهرام توکلی تا به حال دو فیلم با الهام از نویسنده مشهور آمریکایی،تنسی ویلیامز، ساخته است. «اتوبوسی به نام هوس» یکی از آن نمایشنامه‌های ویلیامز بود که بهرام توکلی «بیگانه»اش را با برداشتی آزاد از آن ساخت. این فیلم داستان خواهر زنی است که به مرور حقایقی از او فاش می‌شود. «بیگانه» ساخته1392 است و نقدهای بسیاری را به دنبال خود داشت.

* آنونس‌اش را از دست ندهید!

«باغ وحش شیشه ای» تنسی ویلیامز را خیلی‌ها خوانده یا حداقل نامش را شنیده‌اند! توکلی خودش می‌گوید یکی از دلایلی که این نمایشنامه را انتخاب کرده این است که موضوع جامعه پسندی مثل انتخاب همسر را در خود دارد و مردم حوصله می‌کنند سراغ آن بروند!

«اینجابدون من» تعریف‌های زیادی را به دنبال داشته است و اگر آن را ندیده‌اید باید بگوییم که حتما به تماشا نشستن می‌ارزد!

* سکانس برتری از این فیلم را که با بازی صابرابر و فاطمه معتمد آریا قابل تحسین است تماشا کنید!

 

جیب بر خیابان جنوبی (سیاوش اسعدی)

اسعدی به موضوعات اجتماعی علاقه بسیار دارد و از همین رو دو پدیده «خیابان» و «شهر» در ساخته‌های او پررنگ‌اند. او «جیب بر خیابان جنوبی» را بعد از «حوالی اتوبان» ساخت که اثری اقتباسی است.

داستان «شعله افتخار» اثر دوایت تیلر که یک‌بار به فیلمی آمریکایی به نام «جیب بر خیابان جنوب» تبدیل شده بود، این بار با اسمی تقریبا مشابه توسط اسعدی روی پرده‌های سینمای ایران رفت. این فیلم تا حد زیادی به سبک نوآر نزدیک است؛ این سبک فضایی تاریک و بدبینانه دارد که شخصیت اصلی آن منزوی بوده و به زنی زیبا دل می‌بندد که هر دو در ویژگی طرد از اجتماع مشترک هستند. در این فیلم، جیب بری که از زندان آزاد شده دوباره به این کار روی می‌آورد و دراین راه با زنی مواجه می‌شود.

* شما را به تماشای تریلر دعوت می‌کنیم!

 

سوپراستار (تهیمنه میلانی)

«کوروش فردی است که تنها یک شهرت کاذب دارد و اصطلاحا ره صدساله را یکشبه رفته، اما نداشتن ظرفیت سبب شده نه تنها به خودش بلکه به دیگران هم صدمه بزند. چنین آدم‌هایی در دنیای فوتبال، سیاست، هنر و... به وفور دیده می‌شوند. آدم‌هایی که پس از رسیدن به یک موقعیت خوب در اولین اقدام خانواده خود را فراموش می‌کنند و حتی گاهی همسر خود را طلاق می‌دهند و به دنبال زندگی آزاد می‌روند.» این‌ها سخنان تهمینه میلانی درباره شخصیت اصلی فیلم خود در «سوپر استار» است. میلانی را با واژه‌های «دفاع از حقوق زنان» و «حقوق بشر» می‌شناسیم. سوپراستار او در سال 1387 با الهام از داستان «آگوستوس» از کتاب سفر به شرق هرمان هسه، نویسنده آلمانی، ساخته شده است.

*سکانسی احساسی ازاین فیلم را ببینید!

 

تردید (واروژ کریم مسیحی)

فیلم ساختن از روی آثار کلاسیک حرکتی جسارت طلبانه است. به خصوص اگر مشهورترین اثر تاریخ ادبیات انگلیس؛ یعنی «هملت» باشد. بارها و بارها از روی «هملت» فیلم ساخته شده و یا تئاتر برگزار کرده‌اند و همین کثرت و تنوع اقتباس از این اثر، کار را دشوارتر و خطر تکراری و یکنواخت شدن را بیشتر می‌کند. با این حال کریم مسیحی ضعیف ظاهر نشد و «تردید» او توانست بهترین فیلم جشنواره فجر درسال87 شود. در این فیلم با شخصیتی به اسم سیاوش روبرو هستیم که بعد از مرگ پدرش اختیار ثروت او به دست عمویش افتاده است. کریم مسیحی دلیل انتخاب این داستان را علاقه زیادش به نمایشنامه «هملت» می‌داند.

* اگر میخواهید از همین اول فضای فیلم را با فضای داستان هملت بسنجید تریلرش را نگاهی بیندازید و به موسیقی‌اش توجه کنید!

 

شب‌های روشن (فرزاد موتمن)

«شب‌های روشن» با ژانری رومانس و برداشتی آزاد از داستان «شب‌های روشن» فئودورداستایوفسکی، نویسنده شهیرروسی، عشق را از نگاه ادبی وکلاسیک روایت می‌کند. خیلی‌ها آن را بهترین عاشقانه سینمای ایران می‌دانند. برخی محدودیت‌های جامعه ایرانی باعث شده که قسمت‌هایی از کتاب حذف شود و ابهاماتی را برای مخاطب به جا بگذارد اما باز هم نمی‌توان آن را یکی از شاهکارهای سینمای ایران ندانست. «شب‌های روشن» داستان زندگی استاد ادبیات فارسی و چالش‌های او با عشق است.

* از آنجایی که بر شما واجب است تمامی فیلم را ببینید شما را به تماشای آنونس دعوت نمی‌کنیم. در عوض موسیقی بسیار زیبای این فیلم را که توسط پیمان یزدانیان ساخته شده، از لینک زیر گوش کنید و لذت ببرید!

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
سیدمحمدامین حسینی
سیدمحمدامین حسینی
٩٥/٠١/١٢
١
٠
سلام...عالی بود...بخصوص انونس فیلم ها...خداقوت و احسنت...
جیمیست
جیمیست
٩٥/٠١/١٢
٠
٠
ممنون آقای حسینی:))تشکر:)))
زهره_براتی
زهره_براتی
٩٥/٠١/١٢
٠
٠
ممنون که به فیلم های وطنی پرداختین - گاهی حس میکنم سینمای ایران داره تنها می مونه پس که دوستان از فیلم های خارجگینی صحبت میکنن =(
جیمیست
جیمیست
٩٥/٠١/١٢
١
٠
موافقم. منم از نجمه تشكر مي كنم. خيلي مطلب خوبي بود. (زهرا)
جیمیست
جیمیست
٩٥/٠١/١٢
٠
٠
ممنون عزیزجان
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٥/٠١/١٢
٠
٠
همه ی فیلم ها رو دیدم به جز جیب بر خیابان جنوبی (سیاوش اسعدی) توقع داشتم به فیلم های جدید تری اشاره کنین تو مطلب تون یا نکته ی جدیدی رو بازگو کنید که قبلا گفته نشده! اقتباس این فیلم ها خیلی تکرار شده قبل تر ها
جیمیست
جیمیست
٩٥/٠١/١٢
٠
٠
راستش نظرشما به نوعی درسته و متشکریم:) اما اگر از هدفمون برای این یادداشت بخوایید ما هم فیلم های جدید رو میدونیم و این روزها همه هم از فیلم های بادیگارد و ابد ویکروز که توی سینماس حرف میزن.یا بیشتر از فیلم های خارجی . اما خواستیم که هم فیلمهامون ایرانی باشه و هم سراغ کارهایی بریم که به جای تقدیرهای معمولی ریشه اینکه چطور به ذهن کارگردان اومده رو غیرمستقیم نشون بدیم.که هم یک جور معرفی کتاب بشه و هم فیلم.بازهم ممنون از نظر تون:)
asadzadeh_s
asadzadeh_s
٩٥/٠١/١٢
٠
٠
خیلی خوب بود خدا قوت من نمیدونستم جیب بر خیابان جنوبی هم اقتباسه،هرچند که کلا فیلم خوبی نبود به نظرم
جیمیست
جیمیست
٩٥/٠١/١٢
٠
٠
ممنونم سپینودجون. :)))))
زهرا‌ آقايي
زهرا‌ آقايي
٩٥/٠١/١٣
٠
٠
آخر فيلم نوشته بود اقتباس از يك داستان فرانسوي. من يه كم خوشم اومد از فيلم.