تاریخ انتشار : 1395-01-04 (16:30)
یک قاچ هندوانه نارس / داستان کوتاه

داستان کوتاه

یک قاچ هندوانه نارس / داستان کوتاه

سایت جیم :

صبا سلمان زاده

یک قاچ هندوانه سفید و نارس در آسمان شب آویخته شده. زنی چادر به سر با صورتی چون ماهی مرده با دو وعده غذای نذری از کنارم می‌گذرد.

از پنجره‌های ساختمان بلندی که سر در آن نوشته‌اند «دریا» صدای قاشق و چنگال می‌آید، از نزدیک‌ترین پنجره‌اش به آسمان صدای شادی کودکانی که کیسه‌های خالی را از هوا پر کرده و به بیرون می‌اندازند، کیسه‌ها میان هوای راکد در کام جاذبه ناخوشآیند سقوط به زمین می‌آیند و کودکان این مسابقه سقوط را به شادی گذاشته‌اند.

از کناردست فروشی می‌گذرم که بساط کتاب کهنه دارد. چند جوان کتاب‌ها را زیر و رو می‌کنند و با آب و تاب بحث سیاسی راه انداخته‌اند. 

کیسه‌های توی دست‌هایم را جا به جا می‌کنم، بادمجان، فلفل سبز، پیاز و صابون. صابون برای شستن و بردن آلودگی به ضمیر ناخوداگاه یک چاه عمیق و تصور پاک شدن.

کلید را توی قفل در می‌چرخانم، چرخشی کوتاه، سرگیجه قفل و هشیاری در و گشوده شدن. خانه پر از صدای شادی و پای کوبی است، کیسه‌ها را روی میز آشپزخانه می‌گذارم، تلویزیون را خاموش می‌کنم، شادی به پایان می‌رسد.

خوب است توی این همه صدا خوابش رفته، سمعک‌ها کنار تختش است، می‌ایستم و نگاهش می‌کنم، شب‌ها از سر بی‌خوابی می‌نشینم بالای سرش و چروک‌های صورتش را می‌شمارم و اگر خوابم نرفت موهای سفیدش را می‌شمارم تا بالاخره خواب می‌روم.

هر ماه پسرش که جهان گرد است و هیچ وقت ندیدمش به حساب بانکی حقوقم را واریز می‌کند.

نیاز، محبت و علاقه نمی‌آورد، فقط شاید عادت بیاورد، انجام کارهای روزانه چه توسط من چه یک ربات! چه اهمیتی دارد که کی انجام‌شان دهد؟

قرص‌ها، سر ساعت! تزریق انسولین توی شکم، فرو کردن شیاف در مقعد، دادن لگن برای اجابت مزاج، پختن غذای بدون نمک و او تمام روز تلوزیون تماشا کند یا توی جایش بچرخد سمت پنجره و خیره به بیرون نگاه کند به ساختمان مخروبه‌ای که دارد فرو می‌ریزد.

من و او تفاوت‌های زیادی داریم، او یک جای صاف توی صورتش ندارد و من یک چروک، او یک موی سیاه توی سرش ندارد و من یک موی سفید، بیشتر اعضایش مصنوعی شده‌اند، دندان‌هایش، سمعکش، عینکش، پلاتین‌های توی بدنش و من عضو عاریه‌ای ندارم . اما یک وجه اشتراک بزرگ ما را عمیقا به هم پیوند داده است، این‌که هر روز ساعت‌ها می‌نشینیم و از پنجره به ساختمان متروکه‌ای که در حال فرو ریختن است نگاه می‌کنیم و هر دوی ما داریم به یک چیز مشترک فکر می‌کنیم، به یک قاچ هندوانه سفید و نارس.   

تعداد بازدید : 403
تعداد نظرات : 8
1395-01-04 (17:04) سیدمحمدامین حسینی
0
سن جیمی : 0 سال
0
سلام...داستان خوب و جالبی بود ولی بازهم ناتوانی در کشف ارتباط داستان با موضوع جشنواره... :(( خداقوت و احسنت...
امتیـــــاز
738
1
1395-01-04 (17:33) رضا
0
کاربر ناشناس
سید من و شما مث همیم
 
1395-01-04 (17:16) زهرا‌ آقايي
1
سن جیمی : 1 سال و 6 ماه
1
اين داستان خوب بود. فضاسازي خوبي داشت و حس خوبي رو هم القا مي‌كرد. فقط اين قسمتش: "زنی چادر به سر با صورتی چون ماهی مرده با دو وعده غذای نذری از کنارم می‌گذرد." دقيقا براي چي اومده؟ اگه حذفش كنيم اتفاقي در جريان داستان نميفته...
امتیـــــاز
11832
 
1395-01-04 (17:21) A_ReBeL_H
0
سن جیمی : 0 سال
0
«صابون برای شستن و بردن آلودگی به ضمیر ناخوداگاه یک چاه عمیق و تصور پاک شدن.» با این تیکه ش خیلی حال کردم. خیلی قشنگ بود. اما خود متن: در کل بخوایم حساب کنیم یه متن ادبی بود تا یه داستان. اگه بخوایم داستان حسابش کنیم نیمه اول تا جایی که وارد خونه میشه کاملن زائده. بیشتر حکایت گونه بود که می خواست یک پیام اخلاقی رو برسونه... پ.ن: وقتی که این و خوندم یه ایده به ذهنم خورد. از نویسنده اجازه می گیرم همینجا که یک اقتباس از متنش بکنم :)
امتیـــــاز
576
 
1395-01-04 (20:58) s_mostafa_b
0
سن جیمی : 1 سال
0
سلام داستان زیبایی رو با درون مایه خوبی مطرح کردید البته من هم با آقای حسینی موافقم!! مرسی :)
امتیـــــاز
8550
 
1395-01-05 (01:31) Nahid.R.05
0
سن جیمی : 0 سال
0
اینکه روزگار خودشون رو به ساختمان متروکه تشبیه کردی جالب بود. اما کلا اول داستان تشبیه زیاد به کار رفته بود که یکم از کلیات داستان دورش میکرد، بیشتر از حس و حال خودشون میگفتی بهتر بود
امتیـــــاز
2282
 
1395-01-05 (08:45) حسین مداحی
0
سن جیمی : 1 سال و 3 ماه
0
من که دیگه دارم کم کم شک میکنم موضوع انتخاب بوده باشه! از ادمین محترم تقاضا دارم لینک مسابقه رو بده بهم ببینم موضوع انتخاب بوده یا نه؟ من با موضوع انتخاب فرستادم! ولی در کل داستان خوبی بود.
امتیـــــاز
7942
 
1395-01-06 (20:18) Snow_Queen
0
سن جیمی : 1 سال
0
زنی چادر به سر با صورتی چون ماهی مرده شبیه یه مصرع شعر بود اینجاش : ) مرسی
امتیـــــاز
4150
 
: وب سایت : نام
بروزرسانی کد امنیتی کد امنیتی
کدامنیتی : ایمیل

Valid CSS!