Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - عبور قانوني از فيتلرينگ! www.jeem.ir
عبور قانوني از فيتلرينگ!
اندر باب وي.پي.ان و مدل قانوني آن...

عبور قانوني از فيتلرينگ!

نویسنده : محمد حسین وکیلی

همان‌طور که سطح خودرو ملی ما و سایر کشورها فرق می‌کند، تعریف وی.پی.ان نیز در ایران و سایر نقاط دنیا متفاوت است که به دو تعریف آن می‌پردازیم.

تعریف رایج ایرانی: این سرویس به شما امکان اتصال به اینترنت از طریق یک سرور خارجی را می‌دهد و باعث می‌شود شما به آن سرور خارجي متصل شويد و آی‌.پی (شناسه شما در اينترنت) شما دیگر از همان مدل سرور خارجي مي‌شود و حالا دیگر اثری از فیلترینگ در کشور خود را نخواهید دید و تحت قوانین همان کشور خارجي خواهید بود.

تعریف رایج غیر ایرانی: به طور اجمالی باید گفت مخفف کلمه Virtual Private Network (شبکه خصوصی مجازی) است يعني یک شبکه رمزگذاری شده برای حفظ امنیت و حریم، شرکت‌ها و شعب موسسات با استفاده از این سرویس که سرعت و امنیت بسیار بالایی دارد با یکدیگر در ارتباط هستند.

***********

اما این روزها بحث وی.‌پی‌.ان قانونی پیش کشیده شده است که براساس آن موسساتی که نیاز به این سرویس دارند، می‌توانند از هفته آینده که پورتال آن افتتاح می‌شود درخواست کنند و پس از آن، افراد حقیقی می‌توانند با مراجعه به پورتال و پس از بررسی مراجع ذیصلاح و احراز هویت وی.پی.ان قانونی خود را دریافت کنند.

در بند ج قانون 25 جرایم رایانه‌ای، انتشار فیلترشکن‌ها و آموزش روش‌های عبور از سامانه‌های فیلترینگ به عنوان محتوای مجرمانه ذکر شده، اما در هیچ کجا استفاده از سرویس وي.پي.ان را جرم ندانسته و پیرامون آن در قانونی توضیحی ارائه نشده است.

نکته جالب این موضوع این‌جاست که در هنگام خرید وي.پي.ان غير قانوني مشخصات فروشنده و شماره حساب آن فرد یا شرکت کاملا مشخص است اما تلاشی برای جلوگیری یا دستگیری این افراد نشده و فقط به فیلتر شدن سایت‌های فروش فیلتر شکن بسنده شده است!

***********

متاسفانه گاهي فروشندگان غير قانوني وي.پي.ان سرورهایی در اختیار کاربران قرار می‌دهند كه نه تنها اطلاعات رد و بدل شده را لو مي‌دهد بلکه توسط پورت‌های باز رایانه کاربر، قابليت دسترسي به اطلاعات داخل سیستم او را فراهم مي‌كند تا هكرها با استفاده از نرم‌افزارهای مخصوص، به کپی برداری اطلاعات بپردازند، عملا استفاده از این سرویس‌های غیر قانونی امنیت ضعیفی دارد که می‌تواند حریم شخصی افراد را به خطر بیندازد.

مخابرات نیز می‌تواند با قطع تمام پورت‌ها، استفاده از تمام سرویس‌ها اعم از انواع فیلتر شکن، ساکس و وی.پی.ان را برای کاربران منع کند اما تاکنون این حرف را عملی نکرده و فقط به محدود یا  قطع چند پورت بسنده کرده است.

همان‌طور که در جارچی گذشته هم پرداختیم این افراد سالیانه مبلغی بیش از 70 میلیارد تومان را از فروش این سرویس‌ها به جيب مي‌زنند و باید دید وی.پی.ان قانونی می‌تواند کمکی به این امر كند یا فقط در حد یک نمایش است و قبل از شروع به پایان می‌رسد.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
نگارا
نگارا
٩١/١١/١٦
٠
١
اول؟؟؟
sahar.s
sahar.s
٩١/١١/١٦
١
١
اول پُلمپ رَف... بفرما دوم در خدمتتون هسن! خخخخخخخ اول اول اول اول اول
sam.ariyaee
sam.ariyaee
٩١/١١/١٦
١
١
واقعا به نویسنده این کار بر میخوره دوستان خواهشا دست از این کارا بردارید زیاد خوب نیست یعنی من فقط اومدم مطلب باز کنم بزنم اول اول ، کاری به نوشته ندارم
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩١/١١/١٦
١
١
موافقم سام البته سن و سال هم بی تاثیر نیس
نگارا
نگارا
٩١/١١/١٦
٢
١
منکه از vpn استفاده نمیکنم!همین freegate خوبه!! باهاش میتونم بیام راحت جیم!چون جیم من فیلتره!!
sam.ariyaee
sam.ariyaee
٩١/١١/١٦
٠
١
کش مرورگرت گاهی باعث میشه برخی سایتها فیلتر باشند ، کش رو هر چند وقت پاک کن ... بعدشم هست میدونم هست ولی دیگه چه میشه کرد
mhv1994
mhv1994
٩١/١١/١٧
١
٢
فری گیت هم امنیت درست و حسابی نداره /در ضمن عکس نو مبارک
علیرضا
علیرضا
٩١/١١/١٦
١
١
جالب بود... اطلاعاتمون رفت بالا...
mhv1994
mhv1994
٩١/١١/١٧
٠
٢
قربان شما قابل نداشت
 نجمه
نجمه
٩١/١٢/١٢
٠
٠
خاک تو سرت
imanhkt
imanhkt
٩١/١١/١٦
٢
١
خودشون فیلتر میکنند ... بعد خودشون وی پی ان می فروشن ... کلا با خودشون درگیر هستند ... یه مشت بی سواد ... من شخصا متاسفم ... استفاده از وی پی ان هم اصلا جرم نیست ...!
mhv1994
mhv1994
٩١/١١/١٧
٠
١
خودشونم الان کامنتتو میبینناااااااااااا
t.m
t.m
٩١/١١/١٦
١
١
هی خدا...ما که اینترنتمون فیلترنته... دیگه فیلتر کردن هم یه حدی داره...
نگارا
نگارا
٩١/١١/١٦
٠
١
واقعا!یه سایتایی فیلتر اسن میمونی!مثلا من دستبند درس میکنم سایتا که اروش مدل برمیدارم فیلتره
t.m
t.m
٩١/١١/١٦
٣
١
الآن آدم کلمه انگشت دست آدمیزاد رو هم سرچ کنه، فیلتره خخخخخخخخخخخخخخخ
m_sepehri
m_sepehri
٩١/١١/١٦
٠
١
:)))
sam.ariyaee
sam.ariyaee
٩١/١١/١٦
١
٣
انگشت دست آدمیزاد کلمه نیست و جمله است :)))
٩١/١١/١٦
٠
١
o yes
mhv1994
mhv1994
٩١/١١/١٧
٠
١
why?
taba_sa
taba_sa
٩١/١١/١٦
٠
١
جالب بود.....
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩١/١١/١٦
٠
٢
فیلتر ک واسه من معنی نداره ها هاها
علیرضا
علیرضا
٩١/١١/١٦
٠
١
شما خودت VIP اصلا!
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩١/١١/١٧
٠
١
vpn ک منظورت نبود؟
sam.ariyaee
sam.ariyaee
٩١/١١/١٦
٥
٢
سلام باید یه حرفی زده میشد که این بخث شکل نمی گرفت خب برخی از کاربران نظراتی میزارند که شایسته سایت نیست ... مسئله فیلترینگ خب در هر کشوری لازم الجراست مسئله سرکوب مخالفین نیست که هر کاری مخالف و موافقی داره همین طور که این نظر من هم میتونه همین طوری باشه خدمت دوستان نازنینم بگم که این وی پی ان که از طرف دولت به شخص داده میشه باعث میشه تعداد کاربران اینترنتی دستمون بیاد یه شناسه منحصر به فرد به هر فرد داده بشه تا جلوگیری بشه از خیلی از سرقت های اینترنتی بعدا میشه خیلی کارها کرد که قبلا نمی شده و این محیط نا امن اینترنت بدل کرد به یه محیط واقعا امن که من با 1000 تا اسم تو یه سایت ثبت نام نکنم ! البته فکر میکنم ... مسئله رو فقط از دید این که خودشون فیلتر میکنند خودشون وی پی ان میدن نگاه نکنید وی پی ان هم میتونه فیلتر داشته باشه کنترل شده باشه مهم ترین کارش برای حفظ امنیت کاربران ایرانیه و البته کنترل بشه و ... دیگه حرفی ندارم
taba_sa
taba_sa
٩١/١١/١٦
٠
٢
نظرتون جالب بود.....
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩١/١١/١٦
٠
٢
همینقدر که گفتی بسیار قشنگ و جامع گفتی!
imanhkt
imanhkt
٩١/١١/١٧
١
١
بله درسته فیلترینگ لازمه ... ولی نه برای هر سایتی ... من خودم شخصا مییخواستم یه درایور کارت گرافیک آپدیت کنم نتونستم برم سایت خود اون شرکت ... به هر حال اگه نظرم ناشایست بود دیگه از این به بعد هیچ نظری توی این سایت نخواهم داد ... عذرخواهی ... همین ...
Eli-soltani
Eli-soltani
٩١/١١/١٧
٠
١
خیلی خوب توضیح دادی... مرسی...
mhv1994
mhv1994
٩١/١١/١٧
٠
١
البته باید دید چه استفاده ای برای اشخاص حقیقی مد نظرشون هست و اصلا اشخاص حقیقی شامل تمام افراد جامعه میشه !
mah-tkh
mah-tkh
٩١/١١/١٦
١
١
یادمه فونت بسم الله میخواستیم فیلتر بوووووووود! شاخ درآوردم!
sam.ariyaee
sam.ariyaee
٩١/١١/١٦
١
١
سایت یه مطلب داشته به جای این که بهش تذکر داده بشه و بعد اگه گوش نکرد فیلتر بشه همون اول فیلتر میکنند بعد میکن فلان مطلبت بد بود :( راس میگی منم به این مشکلات بر خوردم
mhv1994
mhv1994
٩١/١١/١٧
٠
١
البته اگر در سامانه پورتالی ثبت بشه اونوقت قبلش اخطار میدهند
اسمانه
اسمانه
٩١/١١/١٦
٠
١
راستش درسته باید تا حدی فیلترینگ باشه ولی دیگه واقعا الان بعضی سایت ها که به نظر مطلب خاصی ندارن هم فیلترن..می یکبار از فیلتر شکن استفاده کردم نمی دونم چرا جی میلم باز نمی شد..پشیمون شدم از خیرش گذشتم...
mahdi-h
mahdi-h
٩١/١١/١٦
٠
١
جالب بود ممنون
a_entesari
a_entesari
٩١/١١/١٧
٠
١
گاهی فیلتر شکن لازمه آخه یه چیزی سرچ می کنی یلتره ،لغت نامه دهخدا آخه باید فیلتر شه شما بگین خب!
mhv1994
mhv1994
٩١/١١/١٧
٠
١
پیشنهاد میکنم از سایت http://www.vajehyab.com/ استفاده کنید
m_kashiyan
m_kashiyan
٩١/١١/١٧
٠
١
کار مفیده مخابرات این بود که فکرکنم یکی دوسال پیش بود اومد فیبر نوری منطقه ما رو قطع کرد و ما الان نمیتونیم اینترنت پرسرعت داشته باشیم!به چه حقی ما رو از این امکان محروم کردن واقعا؟؟؟خیلی اینترنت دایال آپ سرعت داره که یه همچین کاری کردن؟!آخه آدم اینارو به کی بگه؟! سیستم فیلترینگم که الان اینجوری شده سایتایی که باید فیلتر بشن نمیشن..اونایی که نباید فیلتر میشن!تازه وقتی میری آدرس سایتی رو بهشون میدی واسه فیلتر اصلا انگار نه انگار!به همین دلیل بعضیا مجبور به استفاده از فیلتر شکن و........میشن.
m_kashiyan
m_kashiyan
٩١/١١/١٧
٠
١
البته همه ی سایتایی که فیلتر میشن فقط به دلیل محتواشون نیست..بعضی سایتای خوب از لحاظ ویروس و اینجور مسائل فیلتر میشن!
Em Ad
Em Ad
٩١/١١/١٧
٣
٢
خودشون فیلتر میکنن ، بعد خودشون میان و VPN میفروشن !!! رسالتشون چیه دقیقأ ؟؟؟
٩١/١١/١٧
٠
١
دچار تناقض فلسفی شدم
milad85
milad85
٩١/١١/١٧
١
١
فیلتر ؟؟!! وی پی ان ؟؟ قانونی ؟ غیزقانونی!!؟؟ اصلا همچی چیزی دارم ؟؟ میشه واقعا میشه؟؟
t.m
t.m
٩١/١١/١٧
١
١
داریم؟واقعا داریم؟ ایول..لایک....
mr.majdator
mr.majdator
٩١/١١/١٧
١
١
بعصی فیلترها خوبه ولی اینکه بیایند و ضد فیلتر قانونی بدهند،...فکر کنم متناقضه(فقط یه کم)...
امیر
امیر
٩١/١١/١٧
٠
١
فیلتر برای بعضی سایت های ناجور فیلتر خوبه ولی مقلا برای سایت هایی مثل 4shared یا بعضی شبکه های اجتماعی واقعا فیلترینگ لازم نیست!
arwen
arwen
٩١/١١/٢١
٠
١
خب دوتا نکته داره اول درامد زایی برای مخابراته دوم اینکه با این روش میتونن رفت و آمد مردم به سایتها و حتی پست هاشون یوزرشون و همه چیشون رو زیر نظر داشته باشن
A.hosseiny
A.hosseiny
٩٢/٠٣/٢٠
٠
٠
.....