Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - بادیگارد حاتمی کیا ترور شد www.jeem.ir
بادیگارد حاتمی کیا ترور شد
برای فیلم بادیگارد آخرین ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا

بادیگارد حاتمی کیا ترور شد

نویسنده : علیرضا گرانپایه

اسامی نامزدهای جشنواره سی و چهارم فیلم فجر در حالی اعلام شد که نام ابراهیم حاتمی‌کیا و فیلمش در هیچ کدام از بخش‌های کارگردانی، فیلم‌نامه و بهترین فیلم به چشم نمی‌خورد و همین موضوع زمزمه‌های قهر دوباره و احتمالا مصاحبه‌های جنجالی حاتمی‌کیا را بر سر زبان‌ها انداخت. اتفاقی که تنها توسط تهیه کننده فیلم انجام شد و حاتمی‌کیا تنها تصمیم گرفت قید حضور در اختتامیه جشنواره را بزند.

«بادیگارد» فیلم دیگری در راستا جهان بینی آقای کارگردان است و این موضوع مهمترین نقطه قوت داستانی است که توسط ابراهیم حاتمی‌کیا روایت می‌شود. حاتمی‌کیا مستقل از هر گروه سیاسی، فرقه و جناحی در طول فعالیتش در سینما با یک تفکر منحصر به خودش فیلم ساخته و دغدغه‌های خود را یک‌بار به کمک حاج کاظمِ آژانس شیشه‌ای و بار دیگر به کمک حاج حیدر روایت می‌کند. دغدغه‌های ثابت و تفکر خاص حاتمی‌کیا باعث شده است با این‌که خودش بارها اعلام کرده که بادیگارد را نباید آژانس شیشه‌ای2 دانست ولی بسیاری از تماشاگرانِ فیلم «بادیگارد» شخصیت «حیدر» را همان «حاج کاظم» بدانند. این شباهت نه تنها در دیالوگ‌هایی است که از زبان این شخصیت گفته می‌شود بلکه حتی پرویز پرستویی خواسته یا ناخواسته بازی نزدیکی را در این دو فیلم به نمایش گذاشته است.

خب دیگر چی؟ حاتمی‌کیا حرف خودش را در یک دیالوگ پرویز پرستویی می‌زند: «من نه اولیشم و نه آخریش، مواظب باشید که کشتی رو خودمون سوراخ نکنیم» یک دغدغه خوب، یک بازی عالی از پرویز پرستویی و یک موسیقی و فیلم‌برداری قابل قبول به همراه یک سکانس پایانی عالی تنها دستاوردهای حاتمی کیا از «بادیگار» است و این برای یک فیلم سینمایی کافی نیست. خط داستان و روایت فیلم مانند آب و روغنی است که در یک ظرف ریخته شده است، آب در یک سمت و روغن در سمت دیگر ظرف قرار دارد، ما به یک‌باره در 30 دقیقه میانی فیلم از خط اصلی داستان فاصله می‌گیریم و همین موضوع باعث می‌شود حتی یک مخاطب آماتور هم متوجه شود فیلم در دقایق میانی که باید در فکر باز کردن گره باشد، ریتم خسته کننده‌ای دارد. چندین سکانس فیلم به جای آن که داستان را جلو ببرد، تنها به تریبونی شبیه است که کارگردان و فیلمنامه‌نویس به زور می‌خواهد حرف‌هایش را در دهان بازیگران بگذارد (سکانس مریلا زارعی و پرویز پرستویی در پارک)  در کنار روایت سکته‌دار فیلم «بادیگارد»، یادمان نرود که بازی پرویز پرستویی، مریلا زارعی و امیر آقایی بسیار خوب است و شاید به دلیل بازی خوب بازیگران و کارگردانی بسیار خوب «حاتمی‌کیا» است که تماشاگران «بادیگارد» ناراضی از سالن سینما خارج نمی‌شوند. 

اعتراض به نادیده گرفته شدن بادیگارد حاتمی‌کیا زمانی جدی می‌شود که ما در بخش نامزدهای بهترین فیلم و کارگردانی نام‌هایی را می‌بینیم که شاید برتری نسبت به بادیگارد ندارند. زمانی که شما نام فیلم خسته کننده «دختر» را در بین بهترین فیلم‌ها می‌بینید یا نامی از حاتمی‌کیا با قدرت کارگردانی فراوانش در «بادیگارد» را بین نامزدهای بهترین کارگردانی نمی‌بینید، این احتمال را با خود می‌دهید که شاید داوران نخواستند برای برنده جوان سیمرغ‌های جشنواره امسال رقیب اسم و رسم‌داری را در بین نامزدها قرار دهند. البته این تنها علامت سوال داوری‌های امسال نبود، علامت سوال بزرگتر جایی بود که سیمرغ بهترین کاگردانی، بهترین فیلمنامه، بهترین بازیگر زن، بهترین بازیگر مکمل مرد و چند سیمرغ دیگر را «ابد و یک روز» می‌گیرد ولی سیمرغ بهترین فیلم به «ایستاده در غبار» می‌رسد! بگذریم... به هر حال جشنواره سی و چهارم به پایان رسیده و آب رفته به جوی باز نمی‌گردد، حالا باید منتظر باشیم و ببینیم که فیلم‌های اسم و رسم‌دار امسال به آشتی تماشاگران در سال 95 با سینما کمک می‌کنند یا خیر.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
حسین
حسین
٩٤/١٢/٢٧
١
١
شما چه تخصصی درباره سینما داری؟اصلا بقیه فیلما رو دیدی؟مشخصه تعصبی نوشتی
الی
الی
٩٤/١٢/٢٨
١
٢
موافقم. متن کاملا جهت داره
سعید نایب
سعید نایب
٩٤/١٢/٣٠
٠
٠
حاتمی کیا و تفکر ایشون اینقدر بزرگ و رفیع هست که در غالب جشنواره های بی مغزی مثل جشنواره به اصطلاح فجر ،نگنجه.
سعید نایب
سعید نایب
٩٤/١٢/٣٠
٠
٠
بقیه قیلم ها رو هم دیدم : موضوعاتشون اینقدر آبکی و بی مایه هست که ارزش گفتن هم نداره.
مریم سادات
مریم سادات
٩٤/١٢/٢٨
١
١
چه قدر دوست دارم این فیلمو ببینم: )
nooshin_tamimi
nooshin_tamimi
٩٤/١٢/٢٨
١
١
ندیدم فیلم رو متاسفانه...نقدتون ولی جالب و خواندنی بود موفق باشید
زهره_براتی
زهره_براتی
٩٤/١٢/٢٨
٢
٠
سلام دوست عزیز این الان نقد بود یا تشویق؟!
Elham_n
Elham_n
٩٤/١٢/٢٩
٢
٠
من ندیدمش :( اما جالب نقد کرده بودید :)
دخترخاصــ
دخترخاصــ
٩٤/١٢/٢٩
٢
٠
چقد زایه ست کسایی که ناشناس میان نظر میدن! خخخخ و چقدر بیشتر زایه است یه نفری که با 2تا اسم میاد کامنت میذاره! فک میکنه مشخص نمیشه! خخخخ
سعید نایب
سعید نایب
٩٤/١٢/٣٠
٠
٠
به هر حال نظرشون کاملا دقیق و درسته.
translator
translator
٩٥/٠١/٠٤
٠
٠
چون هنوز ندیدم نمیتونم چیزی بگم ولی تعریفشو زیاد شنیدم و قصد دارم برم ببینم