زندگی مثل یک پازل هزار تکه است. زن و مرد، تولید مثل کرده و یک نوزاد را وارد دنیا می‌کنند. نوزاد کم‌کم بزرگ می‌شود و بعد از مدتی، تصمیم می‌گیرد تا پازل خود را مرتب کند. پس تصویر روی جعبه پازل را بر می‌دارد و بر دیوار ذهنش می‌چسباند. و از همان موقع، به مدت یک عمر تلاش می‌کند تا پازل را به شکل همان تصویر درآورد؛ تصویری که مدت‌هاست دست نخورده. جان می‌فرساید تا پازل را کامل کند. ولی همیشه یک جای کار می لنگد. انگار که یک نفر، چند قطعه پازل را دزدیده است.

***

و خیلی طول می‌کشد تا بفهمد عمرش را پای کامل کردن پازلی گذرانده است که از همان ابتدای کار، ناقص بوده است. آنقدر طول می‌کشد که دیگر وقتی برای جبران، باقی نمی‌ماند. فقط یک راه برایش باقی می‌ماند. طغیان می‌کند و پازل‌اش را به هم می‌ریزد و نابودش می‌کند. کافر می‌شود به عکس روی دیوار ذهنش.

و وقتی می‌میرد، آنگاه می‌فهمد که خودش، وجودش و تمام هستی‌اش، همان تکه‌ای ست که مدت‌ها به دنبالش می‌گشته است. و آنگاه، او می‌ماند و یک برزخ؛ و پازلی که از آن، فقط چند قطعه‌اش را به همراه دارد؛ در جست و جوی چند صد قطعه گمشده.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
m_meisam
m_meisam
٩٤/١٢/١٦
٠
٠
جالب بود...ممنون
yasoon
yasoon
٩٤/١٢/١٦
٠
٠
لطف دارید میثم جان
h.naderi
h.naderi
٩٤/١٢/١٦
٠
٠
به نظرت چرا پازل ناقصه؟
yasoon
yasoon
٩٤/١٢/١٦
٠
٠
مرسی که خوندید ... چند تا دلیل داره :1:پدر و مادر و بقیه ی آدما، بهش نگفتن که خودش هم یه جزیی از پازله ... احتمالا هیچ کس اینو نمیدونسته ... افرادی که توی کامل کردن پازل خودشون دچار مشکل شدند، یه سری کپی از روی خودشون میسازن تا بلکه اونا بتونن پازل رو کامل کنن.2:پازل ممکنه بیش از حد سخت و یا آرمانی باشه؛ جوری که اکثریت انسانها توی حل کردنش ناموفق اند ...  
Elham_n
Elham_n
٩٤/١٢/١٦
٠
٠
خییلی جالب بود تصویر سازی ذهنیتون :)
H_Daliryan
H_Daliryan
٩٤/١٢/١٦
٠
٠
چیزی که من متوجه شدم اینه که شما اهداف ما رو به مثال همون عکس روی جعبه پازل گرفتید اما اینکه گفتید پازل از اول ناقض بوده به نظر من درست نیست. یعنی ما باید خودمون کاملش کنیم. قطعا نقص داره ولی این نقص ها قابل رفع شدنِ.
میرزا
میرزا
٩٤/١٢/١٧
١
٠
یاسین! محتوای نوشتت رو کاملا قبول دارم و تصور می کنم که منظورتو متوجه شدم. اما متنت نیاز به توضیح بیشتر و شرح و بسط بیشتری داره تا از حالت گنگ بودن مفهومی خارج بشه، درسته؟ به هر صورت شروع خوبی داشت، اما مفهوم رو تکمیل نکردین. موفق باشی عزیز!
یاسون هستم :)
یاسون هستم :)
٩٤/١٢/٢٥
٠
٠
با عرض پوزش شدید بابت دیرپاسخ دادن ... خودم هم قبول دارم که متن یه مقدار زیادی گنگی داره ... ببینید؛ من خواستم اشاره کنم به سبک زندگی اکثر مردمان جامعه ی کنونی )در تمام کشورها و ادیان( که دارن با یه سردرگمی ناخوشایند، زندگی شون رو جلو می برن ... هر کسی یه سبک زندگی خاصی رو در پیش گرفته، اما اکثریت، نمیدونند که هدفشون از دنبال کردن اون سبک زندگی چیه ... حالا دین رو هم دوس داشتم وارد این قضیه بکنم ... دین اصولا یه روش راه رف رفتن برای انسانهاست؛ اما خیلی کم پیش میاد که پردم ، با هر دینی که دارن، بتونن راه رفتن رو درست یاد بگیرن ... چرا که هر شخصی در این جهان، یه تیکه از پازل و یا تصویر پازل که همون خط و مشی زندگی کردن هستش رو درست یاد میگیره ...
میرزا
میرزا
٩٤/١٢/٢٧
٠
٠
خواهش می کنم یاسین عزیز؛ کاملا درسته و درک کردم چیزی رو که مد نظرت بوده. سالی بابرکت همراه با موفقیت در زندگی برات آرزو می کنم!
یاسون هستم :)
یاسون هستم :)
٩٤/١٢/٢٨
٠
٠
خوشحالم از این بابت... ممنون؛ منم براتون یه سال شاد و بی دردسر آرزو میکنم:)
elnazi
elnazi
٩٤/١٢/١٧
٠
٠
شایدم پازل ساخته شدس :)) موفق باشین!!
پربازدیدتریـــن ها
یک پارچ آب سرد!

شرط ثبت نام

٩٥/٠٩/٠٩
شعری سروده خودم

حیف که روی من این جا به تو هم باز نبود

٩٥/٠٩/١١
شعری سروده خودم

شاید دلیل خلقتت آغوش باشد!

٩٥/٠٩/١٣
طنز

نامه ای منصفانه به استاد

٩٥/٠٩/١١
میانه رو و دانا

امر به معروف و نهی از منکر وظیفه کیست؟

٩٥/٠٩/١٠
امان از این همه ناهماهنگی

یک نفر با من هماهنگ شود

٩٥/٠٩/١٣
لطفا شفاف بگویید

مسابقه ی غسل

٩٥/٠٩/١٣
شعری سروده خودم

سکوت پاییزی

٩٥/٠٩/١٤
برای پدر مهربانم

خورشید ِ گل فروش

٩٥/٠٩/٠٩
اگر ریزعلی می بود، شاید داستان طور دیگری رقم می خورد

جای دهقان فداکار خالی بود

٩٥/٠٩/١٠
بیا همت کن رفیق

با دود و غبار هم مدارا ؟!

٩٥/٠٩/١١
شعری سروده خودم

بعد تو

٩٥/٠٩/١٣
گیج شده ام

حال این روز

٩٥/٠٩/١٤
لعنت به هرچه یاد تو را زنده می‌کند

تقویم های بی عدد / شعر

٩٥/٠٩/١٠
وقتی آقا جان، خانوم جان، بابا و مامان با هم پرکشیدند

بلیط رفت و بی برگشت!

٩٥/٠٩/٠٩
ترسیده ام انگار

دلم مى خواهد همه چيز را بسوزانم!

٩٥/٠٩/١٣
به دنبال آیه های عذاب

سید حسن آقامیری کیست؟

٩٥/٠٩/١٤
داستان کوتاه

به همین سادگی / قسمت دوم

٩٥/٠٩/١٤
اندر مصائب شغل من

پرنیا؟ پریا؟ پریان؟ پرنیان؟

٩٥/٠٩/١٣
معرفی فیم دریا سالار

لطف خدا بود

٩٥/٠٩/١٤