7 اسفند انتخابات فیفا را هم فراموش نکنیم!

7 اسفند انتخابات فیفا را هم فراموش نکنیم!

نویسنده : صالح یعقوبی زابل

مهمترین روز فوتبال در 112 سال گذشته به گفته اینفانتینو (دبیر کل یوفا) فرداست، روزی که رئیس آینده فیفا مشخص خواهد شد. این سازمان که از سال 1904 میلادی شروع به کار کرده تا الان تنها هشت رئیس داشته که در نوع خود جالب است. آخرین رئیس فیفا سپ بلاتر از سال 1998 به این عنوان مهم دست پیدا کرد که کارنامه تقریباً خاکستری از خود به جای گذاشت البته تا سال 2015 . سالی که سیاه‌ترین سال در کل تاریخ فیفاست و پلاتر را گوشه رینگ برد تا هر کس لگدی نثار این رئیس کهنسال کند. فارغ از اتفاقات سیاهی که روی داد خصوصا انتخاب قطر به عنوان میزبان جام جهانی 2022 و رشوه‌ها و نکاتی از این دست، نگارنده بر این عقیده است که بی‌انصافی ست دیگر خدمات بلاتر را نادیده گرفت. بلاتر که در آخرین انتخابات فیفا با 133رای، شاهزاده علی بن حسین اردنی را شکست داده بود، ولی مدتی بعد و به خاطر فساد‌های اتفاق افتاده استعفا داد تا انتخابات زود هنگام فیفا در 26 فوریه رئیس بعدی را انتخاب کند، رئيسی که گفته می‌شد میشل پلاتینی باشد اما او هم به همراه بلاتر با محرومیت‌های سنگینی روبه رو شد.

 

نامزدهای انتخابات فعلی چه کسانی هستند؟  

شیخ سلمان از بحرین، علی بن حسین از اردن، جیانی اینفانتینو از سوئیس، توکیو سکسویل آفریقای جنوبی و ژروم شامپاین فرانسه پنج نامزدی هستند که سودای ریاست بر فیفا را دارند، منتها به دلایل گوناگون و محکم رقابت فقط بین شیخ سلمان و اینفانتینو است، پس فقط با این دو نفر آشنا می‌شویم.

 

جیانی اینفانتینو

او تنها کسی است که برای تبلیغ انتخاباتی به مرز پر گهر ما بار سفر بست، او اعلام کرده بود تنها در صورتی در انتخابات شرکت می‌کند که پلاتینی در انتخابات نباشد و پس از محرومیت پلاتینی، رسما و پر قدرت به عرصه انتخابات وارد شد. او از سال 2000 برای امور قانونی، تجاری و حرفه‌ای‌گری در فوتبال وارد اتحادیه فوتبال اروپا شد و از سال 2009 به دبیرکلی فیفا رسید و هم اکنون هم عضو کمیته اصلاح فیفا است. یکی از عواملی که باعث شده او بخت اول ریاست فیفا باشد، حمایت کشورهای اروپایی و اکثر کشورهای آمریکای جنوبی، مرکزی و شمالی از اوست. به گفته خودش حمایت تعدادی از کشورهای آفریقایی را هم داراست، با این حساب در انتخاباتی که 209 عضو دارد به دست آوردن 104 رای یعنی پیروزی و اگر این حجم حمایت از اینفانتینو واقعی باشد باید او را رئیس آینده فیفا بنامیم.

 

شیخ سلمان 

متولد 1965 در یک خانواده سلطنتی در بحرین، دارای لیسانس تاریخ و ادبیات انگلیسی از دانشگاه بحرین است. بعد از رسوایی‌های بن همام او با حمایت سپ بلاتر به ریاست ای.اف.سی رسید. شيخ سلمان که تا 2سال پیش تنها در فوتبال بحرین شناخته شده بود در گفتگو با فرانس پرس عنوان کرد «آن زمان به هیچ وجه تصور نمی‌کردم که اکنون از گزینه‌های اصلی ریاست فیفا باشم اما با زحمت فراوان به این جایگاه رسیدم.» با اين‌که بسیاری از کشورها به دلیل مسائل حقوق بشری و دست داشتن او در سرکوب وحشیانه اعتراضات آزادی خواهانه مردم بحرین در بهار عربی از او حمایت نکردند اما او رای کشورهای عربی و بسياری از کشورهای آسیایی را داراست و به همین دلیل او را رقیبی جدی برای اینفانتینو می‌دانند.

 

موضع ايران؟

علی کفاشیان ابتدا حرف از شیخ سلمان و حمایت از او داشت که احتمالا به خاطر ریاست او در کنفدراسیون فوتبال آسیا بوده و امیدوارم اینگونه بوده باشد و رای نهایی به اینفانتینو داده شود، چون در مسئله اخیر و ادعای خنده‌دار عربستانی‌ها مبنی بر امن نبودن ایران ای.اف.سی بسیار بد عمل کرد و اگر خدای نکرده گدا معتبر و رئیس فیفا شود، دیگر فوتبال ایران باید همیشه تحت فشار بدترین احکام باشد و اعراب یکه تازی و زورگویی خود را این‌بار از زوریخ برای‌مان دیکته کنند! 

بدون تردید پیروزی اینفانتینو در انتخابات پیش رو برای کل دنیای فوتبال بهتر است، فردی که سابقه زیاد و روشنی در مهمترین ارکان فوتبال داشته تا شیخ سلمانی که تا دو سال پیش هیچ اسمی از او در فوتبال نبود. از نگاه ملی هم که عرض شد واقعا در صورت تکیه زدن یک عرب بر مسند ریاست فیفا، روزهای خوبی انتظار فوتبال ایران را نمی‌کشد، آخرین اخبار از احتمال کناره‌گیری شاهزاده علی بن حسین به نفع اینفانتینو حکایت دارد، زیرا این شاهزاده اردنی اصلا رابطه خوبی با شیخ سلمان ندارد، در هر صورت 7 اسفند بی‌شک مهمترین روز فوتبال دنیاست.

========

پ.ن: در این ایام باید حسرت انتخاب اشتباه علی دایی را خورد. اگر به جای مربیگری به سمت مدیریت در فوتبال مي‌رفت، مطمئن باشید که هم اکنون دعا برای پیروزی علی دایی در انتخابات فیفا داشتیم. شخصيت محکم و اسم بزرگش که نه تنها فوتبال ایران، بلکه فوتبال آسیا را با نام او مي‌شناسند و همچنین دوستانش در تمام بخش‌های فوتبال دنیا بی‌شک او را از گزینه‌های قدرتمند ریاست فیفا می‌کرد، برای این پی‌نوشت که درد و دل بود فقط می‌توان گفت؛ حیف.

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/١٢/٠٧
٠
٠
ماشالا رسما نویسنده ای شدی واسه خودتا :))
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١٢/٠٧
٠
٠
لطف داری حمید جان :))
میرزا
میرزا
٩٤/١٢/٠٧
٠
٠
سلام؛ خسته نباشی صالح جان! گزارش کامل و جامعی بود که مشخصه زحمت زیادی هم براش کشیدی. به قول خودت و فرمایشت حتی در متن قبلی، همین الان هم عرب ها رسوخ کردن در فوتبال، وای به روزی که این مسند هم به دستشون بیفته. ارادت
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١٢/٠٧
٠
٠
سلام، یه دنیا تشکر از محبتت میرزای عزیز که همیشه شامل حالم شده:) الحمدلله این کرسی رو به دست نیاوردن...
حسین مداحی
حسین مداحی
٩٤/١٢/٠٧
٠
٠
من خیلی دلم میخواد این پادشاه عربستان رو بگیرم یک پس گردنی بزنم که بفهمه دنیا دست کیه. ولی خب حیف که نمیشه. خیلی متشکر خیلی زیاد سعی کردید که همه جانبه باشه.
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١٢/٠٧
٠
٠
ایشالا که بشه!:)) ممنون حسین آقا :)
y-naeemi
y-naeemi
٩٤/١٢/٠٧
٠
٠
خیلی خوب بود صالح جان ! حقیقتش من شخصا طرفدار اینفانتینو هستم ! ولی به قول تو الان حق علی دایی بود که رییس ای اف سی می شد :(
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١٢/٠٧
٠
٠
شکر خدا اینفانتینو پیروز شد:) واقعا حیف... ممنون یاسین جان :)
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١٢/٠٧
٠
٠
آخرین اخبار از به دور دوم کشیده شدن انتخاباته...
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٤/١٢/٠٧
٠
٠
مرسی صالح جان از توضیحات کاملت. یکی اینکه حیف دقیقه 90 جناب کفاشیان مجددا رایشو از اینفانو به شیخ سلمان تغییر داد و ای کاش تا آخر ازش حمایت می کرد. یکی دیگه هم در مورد علی داییه. خوب علی دایی به نظرت می تونست در مدیریت موفق باشه؟ البته در مدیریت اقتصادی واقعا موفقه
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١٢/٠٧
٠
٠
امان از این کفاشیان... احتمالا واسه این بوده که همچنان شیخ سلمان رییس ای.اف.سی هست و گذر کفاشیان بهش میخوره... دايي بارها فعل خواستن رو صرف کرده. به نظرم تو مدیریت موفق تر از مربیگری ميشد. ممنون که خوندی مجتبی جان :)
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٤/١٢/٠٧
٠
٠
صالح بیا اینو بگو که چرا سوئیسی ها لا مصبا ول کن این پست ریاست فیفا نیستن؟؟ چرا؟؟
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١٢/٠٨
٠
٠
چون مقر فیفا سوییس هست و بسيار هم کشور بد آب و هوا، نا امن و عقب افتاده ای هست و هیچکس حاضر به سکونت در زوریخ نیست واسه همین طفلیا مجبورن کارو دست بگيرن:))
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١٢/٠٨
٠
٠
البته اینفانتینو گزینه ی خوبی بود در بین باقيه گزینه ها، البته باید یه مطلب کار کنم برای قحط الرجال برای مدیریت ورزشی، واقعا کم هستن ورزشی هایی که علاقه و استعداد مدیریت داشته باشن،ساده ترین دلیل هم اينه که جذابیتش کمه...
Cold
Cold
٩٤/١٢/٠٨
٠
٠
صالح جدی میگی؟...پس چرا همیشه همه جا از سوییس خوب شنیدیم؟!!...یکی از امن ترین و ثروتمندترین کشور های دنیا...تازه همین شهر زوریخ و ژنو رو همیشه جزو بهترین شهر ها از نظر کیفیت زندگی میدیدم!
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١٢/٠٩
٠
٠
کلدی تو چرا شایعات رو باور میکنی! این تعریفا واسه موصل و رقه بوده!!! خخخخ
v-qavam
v-qavam
٩٤/١٢/٠٨
٠
٠
خب خوشبختانه همین اینفانتینو رای آورد براش ارزوی موفقیت دارم ان شا الله رشوه نگیره بین بازیکنا تبعیض قائل نشه مسی رو با اون عملکرد افتضاحش تو جام جهانی بهترین بازیکن جام جهانی نکنه خخخخ/ هوای ما رو داشته باشه هر چند کفاشیان به رقیبش رای داد بخاطر منافعمون تو آسیا که مطمئنم بازم سلمان حالیش نیست//علی دایی تو مربی گری حیف شد تو مدیریت مطمئنم بهتر میشد/مرسی صالح جان عالی نوشتی مثل همیشه:)
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١٢/٠٩
٠
٠
قربونت برم وحید جان :) خیلی کامل گفتی... فقط با مسی شوخی نکن که رفاقتمون بهم میخوره! خخخخ. ولی خداييش جام جهانی حقش نبود، خب البته وحید اگه یادت باشه واسه خودش هم ارزشی نداشت اون عنوان و با اکراه رفت گرفت جایزه رو، دِمت گرم:))))
Cold
Cold
٩٤/١٢/٠٨
٠
٠
دیر دیدم مطلبتو داش :))...خوشبختانه اینفانتیو رای آورد...جدا از همه چی اصلا زشت بود ریاست فوتبال دنیا بیفته دست یه عرب!!
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١٢/٠٩
٠
٠
نوکرتم کلدی... دادا تمام حرف من همین چند کلمه بود بخدا... زشت بود. دِمت گرم :))
H_Daliryan
H_Daliryan
٩٤/١٢/٠٨
٠
٠
به نظر منم علی دایی میتونست تو مدیریت موفق تر باشه. اما خب قطعا اگر خودش نخواد نمیشه. و خب خودش هم نخواسته این رو. امیدوارم آینده بهتری در انتظار فوتبال ایران باشه
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١٢/٠٩
٠
٠
ممنون که وقت گذاشتین و خوندین :) ایشالا...
زهرا‌ آقايي
زهرا‌ آقايي
٩٤/١٢/٠٩
٠
٠
سلام. ما كه فوتبالي نيستيم. ولي ايشالا هموني كه شما گفتيد بشه. البته تو اخبار شنيدم رئيسش انتخاب شد ولي برام اصلا مهم نبود كيه؟
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١٢/١٠
٠
٠
سلام، یه دنیا سپاس که فوتبالی نيستين اما متن رو خوندین:) مهم این بود که اعراب نشن که نشدن الحمدلله :)
زهرا‌ آقايي
زهرا‌ آقايي
٩٤/١٢/٠٩
٠
٠
يعني الان حق علي دايي رو خوردن؟؟! چلا آخه؟؟!‌:(((((( خودم بايد برم حقشو بگيرم نامردا مظلوم گير آوردن خخخخ
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١٢/١٠
٠
٠
یه درصد فکر کنید کسی بتونه حق دایی رو ناحق کنه! نمیشه اصلا!
پربازدیدتریـــن ها