یک انتخاب خوب
ده نکته تستی برای این‌که رای‌مان یهویی نباشد

یک انتخاب خوب

نویسنده : سیده نعیمه زینبی

موقع انتخابات که می‌شود یک لیست بلند بالا از اسامی را  جلوی چشمانت می‌بینی. اسم بعضی‌های‌شان را شنیده‌ای و تبلیغات بعضی‌های‌شان را دیده‌ای اما باز هم سردرگم می‌مانی که از بین این همه آدم‌ با انگیزه‌های مختلف  نام کدام‌شان را روی برگه سفید بنویسی و در صندوق بیندازی. گاهی به تحصیلات توجه می‌کنیم و گاه به گروه و حزبی که فرد در آن فعالیت می‌کند و گاهی به لیست‌های منتشر شده و حتی گاهی به این‌که این فرد سلبریتی است. حالا با نزدیک شدن انتخابات مجلس و خبرگان سوال مهم این است که چه معیارهایی را در نظر بگیریم که بعدها از انتخاب‌مان پشیمان نشویم؟

 

|| تخصص‌های مورد نیاز کشور را بشناسیم

 باور کنید هیچ آدم عاقلی به کسی که نیاز به آب دارد غذا نمی‌دهد. باید بدانیم که کشور به چه تخصص‌هایی نیاز دارد تا همان افراد را روانه مجلس کنیم. الان باتوجه به شرایط اقتصادی و مشکلاتی که در این زمینه هست حل مسائل اقتصادی برای کشور در الویت است. بعد از آن شاید فرهنگ و مسائل حقوقی و قضایی در رتبه‌های بعدی اهمیت باشند.

 

|| سابقه ملی فرد را در نظر بگیریم

طبق قانون نماینده مجلس نماینده تمام کشور است و باید بتواند در سطح کلان و ملی حرفی برای گفتن داشته باشد. نگاه یک فرد باید ملی و کشوری باشد. اگر که یک نفر فقط دنبال منافع شهر و روستا و بخش مربوط به خودش است نمی‌تواند نماینده خوبی برای کل کشور باشد. 

 

|| سابقه کار اجرایی مهم است!

برای یک نماینده مهم است که سابقه کار اجرایی داشته باشد. کسی که کار اجرایی نکرده از کجا می‌خواهد مشکلات و چالش‌های کارهای اجرایی را بداند. یک نماینده باید بتواند ناظر خوبی برای دستگاه اجرایی باشد و قانونی بگذارد که زمینه اجرایی مناسب داشته باشد.

 

|| با دولت کارد و پنیر نباشد

بهتر است که با دولت حاکم دشمنی فکری نداشته باشد. نمی‌گوییم که نماینده رفیق فابریک دولت باشد ولی حداقل این است که در روند کارهای اجرایی کشور چوب لای چرخ دولت نگذارد. این شخص می‌تواند فردی واقع بین همراه با انتقاد باشد. هر جا لازم باشد به دولت انتقاد کند و هر جا که لازم است حمایت. برای این کار می‌توان از صحبت‌ها و موضع‌گیری‌های افراد را در مقاطع مختلف مثل برجام استفاده کرد.

 

|| حذفی رای ندهیم

برای رای دادن از روش سلبی استفاده نکنیم. یعنی سعی‌مان این نباشد که یک شخص خاص رای نیاورد و به خاطر همین دست به انتخاب انتحاری بزنیم و به کسی که صلاحیت ندارد رای بدهیم.

 

|| لیست‌مان را پر کنیم

یک لیست پرو پیمان بهتر از لیست سرخالی است. یعنی مثلا برای انتخاب نماینده در مشهد که تعدادش پنج تاست، اگر فقط به دو اسم قطعی رسیده‌ایم و به سه تا اسم شک داریم. بهتر است که هر پنج تا را پر کنیم. با این شرایط شانس حضور کسانی که قبول‌شان داریم در مجلس بیشتر می‌شود.

 

|| به بیان سوابق در تبلیغات اعتماد کنیم

شاید به نظرمان بیاید که هر کسی هر چه دوست دارد می‌تواند برای خودش محاسن بنویسد و چاپ کند و بدهد دست ملت. البته که این طور نیست و نهادهای نظارتی از خجالت این افراد در خواهند آمد. بنابراین می‌شود  تا حد زیادی به سابقه‌ای که کاندیدا در تبلیغاتش بیان می‌کند اعتماد کرد.

 

|| بدانیم نماینده مسئولیت اجرایی ندارد

از افرادی که قول‌ می‌دهند که تمام شهر را گل و بلبل کنند و زندگی ما را از این رو به آن رو کنند و تمام کم و کاستی‌های شهر را از پل عابر پیاده تا آسفالت کوچه سوم محله فلان را برطرف کنند جدا پرهیز کنیم. چون احتمالا به صفت خالی بندی هم مزین هستند. همین قدر بدانیم که نماینده کار قانون گذاری انجام می‌دهد نه کار اجرایی .پس وعده وعید های اجرایی هم نزدیک به کشک بودن است.

 

|| بتواند خوب حرف بزند

باور کنید خیلی مهم است که یک نماینده بلد باشد خوب حرف بزند. اگر کسی برای رساندن منظور و قانع کردن دیگران نیاز به دو ساعت زمان دارد احتمالا فقط به درد این می‌خورد که روی صندلی‌های بهارستان چرت بزند چون هیچ وقت فرصت بیان نظرهایش را پیدا نخواهد کرد. 

 

|| شناخت حضوری مطمئن‌ترین راه است

بهترین راه شناخت درست شرکت در میتینگ‌ها و ملاقات‌های حضوری و جلسات پرسش و پاسخ است. تا حدودی هم می‌توان میزان توانمندی و دغدغه‌های فرد را سنجید و شناخت معقول‌تری بدست آورد.می‌توان به نقاط ضعف و قوت‌اش پی برد. می‌توان فن بیانش را سنجید و فهمید آیا می‌تواند ما را قانع کند که به او رای بدهیم هرچه نباشد او قرار است بعدا برای پیاده سازی ایده‌هایش نماینده‌های مخالفش را قانع کند.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٤/١٢/٠٤
٠
٠
به نظر من توی مملکت ما مردم فقط به حزب و گروه رای میدن. به نظرم اصلش هم همینه. باید توی مجلس یه کسایی باشن که هم فکرن
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/١٢/٠٥
٠
٠
این که مردم این کار رو میکنن حرف درستیه . ولی اینکه اصلش همینه با هاتون مخالفم. به نظرم درست نیست فقط حزبی رای بدیم . این باعث میشه که افراد شایسته تر انتخاب نشن..
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/١٢/٠٥
٠
٠
این که مردم این کار رو میکنن حرف درستیه . ولی اینکه اصلش همینه با هاتون مخالفم. به نظرم درست نیست فقط حزبی رای بدیم . این باعث میشه که افراد شایسته تر انتخاب نشن..
میرزا
میرزا
٩٤/١٢/٠٤
١
٠
متشکر سیده بانو. نکات خیلی خوبی رو گوشزد کردین.
MahYa_amjad
MahYa_amjad
٩٤/١٢/٠٥
٠
٠
من میتونم رای بدم الان ؟ آیکون یه آدم پونزده ساله خخخ
حسین مداحی
حسین مداحی
٩٤/١٢/٠٥
٠
٠
به نظر من از صد نفر توی کشور ما 90 نفر همینجوری به حزب و اینجور چیزا رای میدن و به این نکاتی که شما گفتید توجه نمیکنن.ولی خب این نکات نکاتی هست که باید رعایت بشه.
H_Daliryan
H_Daliryan
٩٤/١٢/٠٥
٠
٠
مشکل اصلی ما اینه که یا افرادی که باید کاندید بشن کاندید نمیشن و یا هم اگر کاندید میشند بعضی وقتها راه رو گم میکنند... یعنی یه جورایی هم رنگ جماعت میشند!
رضا تمجیدی
رضا تمجیدی
٩٤/١٢/٠٥
٠
٠
آفرین مطلب جالبی بود ممنون
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٤/١٢/٠٦
٠
٠
|| به بیان سوابق در تبلیغات اعتماد کنیم / واقعا اعتماد کنیم ؟ آخه همشون حرفای قشنگ میزنن!
پربازدیدتریـــن ها
گذار یک اعتراف بکنم

پیوند ما از جنس جنون بود

٩٧/٠١/٢٩
شعری سروده خودم

وقتی به جای خواب غزل می‌ربایدم

٩٧/٠٢/٠١
درباره پایتخت 5

سناریو عجیب

٩٧/٠٢/٠١
شعری سروده خودم

تیر خلاصی

٩٧/٠١/٢٨
زندگی مان را در اختیار دیگران قرار ندهیم

مرو فاش کن رازِ در خانه را

٩٧/٠٢/٠٣
دل نمانده برایم

برای شما که دلتنگ تان شدم

٩٧/٠٢/٠٢
سربازی یا دانشگاه غیرانتفاعی

دو سال جوانی

٩٧/٠٢/٠٣
تو خوب بمان

دل نشکنیم

٩٧/٠١/٢٨
یک جعبه واژه رنگی

شاید بشود گفت برگشت!

٩٧/٠١/٢٨
با کلمات بازی نکنید

کارگر را چه به زندگی؟

٩٧/٠١/٢٩
رسالت ما در این دنیا

به نبیره ای که شاید هرگز زاده نشود

٩٧/٠٢/٠٢
محصول پیکسار و دیزنی

تفسیر انیمیشن کوتاه loe

٩٧/٠١/٣٠
شعری سروده خودم

من دیوانه

٩٧/٠٢/٠٢
شعری سروده خودم

شاه رویایی

٩٧/٠٢/٠١
شاید که فهمیدمت

هر روز باش

٩٧/٠١/٣٠
برای فریاد بدبختی وقت زیاد است بی صدا خوشبخت باشید

یک ماه دیگر از عمر گذشت

٩٧/٠٢/٠٤
شعری سروده خودم

آشفته‌ی تو با غم و دلتنگی

٩٧/٠٢/٠٤
قسمت اول

کتاب های ممنوعه که پرفروش شدند

٩٧/٠٢/٠٤
بزرگ ترین آرزویم رانندگی بود

مه لقا بانو / قسمت آخر

٩٧/٠٢/٠٥
دلم یک عاشقانه به سبک فیلم دل‌شکسته می‌خواهد

یک عاشقانه متفاوت

٩٧/٠٢/٠٥