ناامنی فوتبال ما یا توهم شما؟!
یادداشتی پیرامون ادعای کذب عربستانی‌ها مبنی بر امن نبودن میزبانی فوتبال ایران

ناامنی فوتبال ما یا توهم شما؟!

نویسنده : صالح یعقوبی زابل

ادعای اخیر فدراسیون فوتبال عربستان سعودی باعث تنش‌های زیادی شده. آن‌ها بی‌آن که بخواهند در این ایام عیار سنجی مدیران فوتبالی دنیا بیش از پیش بی‌لیاقتی دوست بحرینی خود را در ای.اف.سی مشخص می‌کنند، شیخ سلمانی که فدراسیون فوتبال ما گفته در انتخابات آتی فیفا از او حمایت می‌کنیم!

تیم‌های عربستانی که تا خرخره تحت امر شاهزادگان آل سعود هستند، به بهانه نبود امنیت در ایران تاکید کرده‌اند که به هیچ وجه در ایران حضور پیدا نخواهند کرد. روزنامه الریاضیه هم که شدیدا آتش بیار معرکه بوده با یادداشت‌های آتشین مسئله را پیچیده‌تر کرده. جوابی که از سوی ایران مخابره شد تاکید شدید بر امن بودن ایران داشت، واکنشی که مثل واکنش به اعدام ظالمانه شیخ نمر دیر فرستاده شد (البته الحمدلله ظاهرا دوستان خود سر زیاد اهل دنبال کردن اخبار فوتبال نیستند!) 

ما که هنوز فراموش نکرده‌ایم پس از عزل دادکان توسط علی آبادی چقدر زود فوتبال‌مان از سوی فیفا به علت دخالت فرد غیرفوتبالی در فوتبال تعلیق شد و حتی در آستانه از دست دادن بازی‌های آسیایی هم بودیم، انتظار داشتیم فوتبال عربستان سریع تعلیق شود اما بر خلاف انتظار فیفای بی‌صاحب که حرکتی نکرد و ای.اف.سی منفعل هم بازی‌های باشگاه‌های دو کشور را به هفته آخر مسابقات گروهی انداخت و تا 25 اسفند هم فرصت داده دو کشور به توافق برسند! چه توافقی؟ توافق حق و باطل؟ مگر امکان دارد؟ بر سر زورگو بودن و زبان نفهمی‌شان با آن‌ها مذاکره کنیم؟ چه بگوییم؟ این‌که کشورمان را برای شما تازه به دوران رسیده‌ها امن می‌کنیم؟ مگر امن نیست؟ البته ای.اف.سی که توسط اعراب اداره می‌شود فرموده در صورتی که دو کشور به توافق نرسیدند ما دوحه را به عنوان میزبان پیشنهاد می‌کنیم، چه دوحه، چه موگادیشو، چه نایروبی، چه بندر عدن، چه حتی جیبوتی! چه تفاوتی دارد زمانی که در هر یک از این کشورها بازی کنیم ما میهمان هستیم! ای.اف.سی در حالی چنین حرفی زده که بازی‌های سوریه، عراق و افغانستان در کشور عزیزمان برگزار می‌شود، چون در کشورهای‌های نامبرده به دلیل جنگ امنیت وجود ندارد و حالا همین‌ها به ایرانی‌ها پیشنهاد می‌کند از حق میزبانی بگذرند، از تماشاگر بگذرند، خرج اضافی بلیط، ویزا و هتل را بپردازند، به دلیل بازی تیم‌ها در کشور ثالث لیگ برتر عقب بیفتد و چندین مشکل دیگر را به جان بخرند، چون شیخ سلمان و رفقا بی‌کفایت هستند و توان نه گفتن به نئاندرتال‌هایی که در عربستان سعودی قلدری می‌کنند را ندارند! 

نکته جالب اين‌جاست که خالد البابطین که تا چندی پیش رییس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال عربستان بود به تصمیمات آن‌ها اعتراض کرد و سریعا از شغل خود عزل شد، اما او سریعا با شکایت مفصلی به سراغ مراجع قانونی رفت تا حدی که الشرقیه و بسياری از رسانه‌های دیگر از احتمال تعلیق فدراسیون فوتبال عربستان خبر دادند، زیرا مدارک البابطین را بسیار قوی مي‌دانند که تاثیر مستقیم سیاست را بر فوتبال عربستان هویدا می‌سازد، چه بهتر از این‌که عدو شود سبب خیر؟ هر چند همه چیز هویدا است فقط باید مثل مسئولان فوتبال آسیا کور و کر بود که نتوانیم ببینیم سیاسی بازی فوتبال عربستان را.

در این مطلب ابتدا قصد داشتم بپردازم به این‌که اگر تا 25 اسفند عربستانی‌ها کوتاه نیایند چه باید بکنیم، اما هر چه فکر کردم دیدم دلیلی ندارد به این موضوع پرداخت، چون ما فقط در میهن امن‌مان بازی می‌کنیم و اگر شیخ سلمان بی‌عرضه حق را به دوستانش داد جام باشگاه‌های آسیا را بدون شک باید تحریم کنیم، وگرنه توهین بزرگی است به تمام غیرتمندانی که جان بر کف دست گذاشته‌اند تا ما با خیال آسوده زندگی کنیم. این فقط یک امتحان برای کنفدراسیون فوتبال آسیا است تا بی‌طرفی خود را ثابت کنند و بدعتی غلط نگذارند که فردا هر دو کشوری که با هم قهر کنند، بگویند کشور مقصد امن نیست. در ضمن سه، چهار روز پیش دوستان صمیمی سعودی‌ها یعنی قطری‌ها برای بازی به ایران آمدند و در نهایت آرامش و امنیت بازی برگزار شد، انشاءالله مسئولین فدراسیون ایران با غرور مردم بازی نکنند و از موضع خود کوتاه نیایند و تا تعلیق این تازه به دوران رسیده‌ها پیش بروند هر چند که بعید است.

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
میرزا
میرزا
٩٤/١١/٢٤
٠
٠
انشالا که این اتفاقِ خط آخر بیفته صالح جان؛ اما باز بستر برای رقص سیاست فراهم شده و این بار از این باب داخل شدن. تشکر بابتِ این متن منسجم و دقیقی که مکتوب فرمودین.
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١١/٢٤
٠
٠
سلام میرزای عزیز :) دقیقا دنبال بهانه میگردن و به هر چیزی چنگ میندازن، اگه همین حرف رو ايرانيا زده بودن تا الان در فوتبالمون تخته بود! ممنون که خوندین :)
میرزا
میرزا
٩٤/١١/٢٤
٠
٠
و علیکم؛ خواهش می کنم عزیز، موفق و مؤید باشی!
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١١/٢٥
٠
٠
:))))
MahYa_amjad
MahYa_amjad
٩٤/١١/٢٤
٠
٠
درسته که استقلالی ام ولی دلیل نمیشه از فوتبال ملی و سیاست چیزی سرم بشه خخخخ! مچکر مچکر مچکر
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١١/٢٤
٠
٠
همینکه خوندین تشکر ویژه :) و البته در حمایت از تیم مورد نظرتون هم تجدید نظر کنید:)
Cold
Cold
٩٤/١١/٢٤
٠
٠
عجیبه اینطور جاها که مسئولا باید نشون بدن کسی نمیتونه حرف زور بهمون بزنه کاری نمیکنن....البته بنظر من مشکل حل میشه و کار به اون جاها نمیکشه...ولی بنظرت اگه میزبانی رو ازمون بگیرن فدراسیونمون اونقدری مرد هست که تحریم کنه جامو؟...با این فدراسیونی که داریم من که بعید میدونم...البته واقعا امیدوارم این اتفاق نیفته...مرسی صالح :) خیلی خوب بود داداش
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١١/٢٥
٠
٠
چون خودشون همه کاره هستن و ما هيچوقت تلاش نکردیم کرسی بین المللي درست حسابی داشته باشیم. مثال: کشور ما مهد کشتی جهانه اما دریغ از یه کرسی محکم تو فيلا. هيچوقت لابي درستی نداشتیم و الان کل فوتبال آسیا دست این اعراب افتاده...
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١١/٢٥
٠
٠
به نظر منم امکان این هست که حل بشه و بیان ایران و اونوقت باید شدید مواظب باشیم چون کوچکترین اتفاقی برگ برنده رو میده دست اونا. مثلا بازی پرسپولیس، فولاد اینقدر ترقه زدن که آخر بازی فکر میکردی جنگه. اصفهانی ها که دو نماینده و تبریز که یه نماینده داره باید حسابی سنگ تمام بزارن. چون اگه گزک دستشون ندیم برگ برنده دست ماست و یه پتکی میشه همه همیشه میتونیم بزنیم تو سر همشون. همه ی همشون!
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١١/٢٥
٠
٠
اما اگر حکم بر این شد که حتما باید در کشور ثالث بازی کنیم واقعا فدراسیون ما اینقدر مرد نیست که بر حرفـش پافشاری کنه. البته اگر فشار افکار عمومی بالا بره و مسوولان دولتی هم توصیه کنن که آقا شرف کشور رو خدشه دار نکنید شاید فدراسیون تحریم کنه. بحث مفصله کلدی اما این تحریم ما هم عربستان و هم ای.اف.سی رو رسوا میکنه،چون کشوری که جزو بهترین های آسیا هستش باج به شغال نداده. و بی لیاقتی اعراب بیش از پیش واضح میشه. در شرایطی که الان اینقدر اروپایی به ایران میاد که هتل کم آوردیم یعنی در امنیت داریم. و اگر زیر بار زور بریم فردا اگه تو انتخابی جام جهانی هم با عربستان همگروه بشیم مجبوريم بریم جای ديگه بازی کنیم، الان واقعا بحث زورگوییه نباید تن داد بهش. اگه از وكلاي ورزشی خوبی که داریم استفاده کنیم بخدا این فوتبال عربستان رو یا خاک یکسان میکنیم، امیدوارم فقط با شرف و شخصیت تمام ما ایرانی ها با یه تصمیم اشتباه بازی نکن. در پایان بگم با رصدی که از فوتبال میکنم اگه امثال اسدی تصمیم گیری کنن باختیم قافیه رو اما اگه امثال تاج تصمیم گیری کنن امید هست. قربونت کلدی جان :) مرسی که خوندی داداشم :)
Cold
Cold
٩٤/١١/٢٥
٠
٠
این چیزا همه از جایی نشاءت میگیره که ورزش ما همیشه توی مدیریت ضعف داشته (برخلاف ورزشکارای خوبی که داشتیم همیشه)...ما مهد کشتی جهانیم اما وقتی یه نگاه به وضعیت تیم ملی کشتی خودمون میندازیم میبینیم بی راه نیست که تو فیلا حرفی واسه گفتن نداریم ، درمورد وزنه برداری هم که بهتره کلا صحبت نکنیم!!....عربستان الکی همچین بازی هایی رو شروع نمیکنه ، اگه مشکل حل بشه و بیان آزادی کافیه تا کوچکترین اتفاقی بیفته که برا حرفشون سند دستشون بیاد (که از مردم ما بعید نیست) ، اگه هم کوتاه بیایم که بریم و جای دیگه بازی کنیم یه جوری میشه که دیگه هیچوقت عربستان پاش به آزادی باز نمیشه و خیالشون راحت میشه....یه جورایی یه بازی دو سر باخت واسمون درست کردن...اگه هم کار به تحریم مسابقات از طرف ما کشیده بشه هرچند ای.اف.سی این وسط تحقیر میشه اما بازم عربستان به چیزی که میخواد میرسه....البته ای.اف.سی خودش خوب میدونه که به نفعش نیست این بازی ای که شروع شده ولی چه میشه کرد که باید از عربستان اطاعت کنن!!...به هرحال امیدوارم عربستان رو بکشونیم تو آزادی و اگه هم نشد تحریم جام (که احتماش خیلی کمه) رو عملی کنیم :)...چاکر صالحم هستیم :)
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١١/٢٥
٠
٠
با تک تک حرفات موافقم کلدی. اگه باهوش نباشیم بدجور باختیم... آقایی داداشم :)
Atefe_K
Atefe_K
٩٤/١١/٢٥
٠
٠
فک کنم منتظر یکی بودین ک ی چیزی در مورد متن بگه همه حرفاتونو بهش بزنین:دی.اشاره ب کامنت بالایی مستر کلد و جوابای شما!خخخخ ...منم دیه بطور حدودا کامل دنبال کردن فوتبالو گداشتم کنار..دیه هیچیو دنبال نمیکنم..تازه فمیدم ک من از بچگی اصن ب فوتبال علاقه ای نداشتم و چون خانوادم خیلی فوتبالی بودن منم رفته بودم تو فازش!نمدونم چرا حالا باد بفهمم..در حدی ک بدونم بارسا قهرمانه و پرسپولیس الان سومه کفایت میکنه..منم چیزی از متن حالیم نشد خیلی:دی....با تشکر و خسته نباشید!گفتم بگم ک خوندم!
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١١/٢٥
٠
٠
دقیقا همينطوره :دی خخ البته این موضوع خیلی جای بحث داره واسه همین کامنتام با کلدی طولانی شد :) فوتبال که خوبه... البته با این حجم سریال دیدن حق دارین! خخخخ. بارسلونا که بی حریفه و همیشه قهرمان، پرسپولیس هم ایشالا قهرمان میشه این فصل، یه دنیا سپاس که وقت گذاشتین و خوندین عاطفه بانو :)
Atefe_K
Atefe_K
٩٤/١١/٢٦
٠
٠
وظیفه بود:دی..اره دیه با این سریالا از بقیع چیزا زده شدم..دقیقا مثه این ادمای بی جنبه:دی
s_khorashadi
s_khorashadi
٩٤/١١/٢٥
٠
٠
ممنون از مطلب خوب و مفیدشما آقا صالح /من که فقط می تونم بگم لعنت خدا بر آل سعود ...
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١١/٢٥
٠
٠
خیلی ممنون از لطفتون :) منم شدیدا با حرفتون موافقم :)
H_Daliryan
H_Daliryan
٩٤/١١/٢٥
٠
٠
منم موافقم به قضیه تحریم جام ولی خب نه به سادگی؛ یعنی اگر قرار تحریم کنیم جوری باشه که دشمن شاد کن نشه! نگن بهتر یه حریف کمتر! باید این موضوع طوری پیش بره که همه به ما حق بدن و حال همون هایی که حق رو به غیر ما دادن گرفته بشه
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١١/٢٥
٠
٠
دقیقا موافقم. تحریم ما باید تعلیق فدراسیون فوتبال عربستان رو در پی داشته باشه. ممنون که خوندین :)
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/١١/٢٥
٠
٠
مرسي از مطلب خوبت صالح جان. عرب ها نميتونن كاري كنن فقط الكي دارن شلوغ ميكنن مطرح نيستن اصن :)). خيلي عالي بود :)))
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١١/٢٥
٠
٠
قربون تو داداش :) درسته منتها چون کشورای عرب تعدادشون تو منطقه ی ما زیاده و همشون هم بی عرضه ها چشمشون به دهن سعودی هاست احتمال داره بر علیه ما بشه رای...
admincheh
admincheh
٩٤/١١/٢٥
٠
٠
به نظرم چون یک صندلی قدرت تو فدراسیون نداریم این قدر دارن شلوغ می کنن . به هرحال فوتبال عربستان همیشه سیاست بین ِ فوتبالش جاری بوده و هست ، ممنون ازیادداشت تون . فقط ایننئاندرتال‌ یعنی چی ؟ خیلی تخصصی بود سردرنیاوردم -_-
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١١/٢٥
٠
٠
دقیقا مشکل ما اینجاست که هيچوقت درست لابي نکردیم تا يه کرسی قدرتمند بین المللي به دست بياريم. خخخ این نئاندرتال از خشم زیاد بود! یعنی همون انسان اولیه یا غار نشین که مثال قرن بیست یکمیش آل سعود هستن! ممنون که خوندین پاییز بانو :)
y-naeemi
y-naeemi
٩٤/١١/٢٥
٠
٠
مثل همیشه عالی بود صالح جان ! به نظر منم تحریم این بازیا کار درستیه ! چون هرچی باشه ایران توی رنکینگ فیفا اولِ آسیاست ! پس وقتی ایران این جام رو تحریم کنه کلِ سیستم میره زیر سوال و ارزش این رقابت ها از بین میره ! (هرچند که تیمای باشگاهی ایرانی توی آسیا موفقیت زیادی ندارن) در ضمن به اعصابت مسلط باش صالح جان :خخخخ "بر سر زورگو بودن و زبان نفهمی‌شان با آن‌ها مذاکره کنیم؟"
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١١/٢٥
٠
٠
قربونت یاسین عزیز. خوشم اومد خشمی که تو تک تک کلمات بود درک کردی،جریان داشت، قرار بود واسه همین موضوع بنویسم چندتا سرچ هم لازم داشت که انجام دادم دقیقا هم میدونستم چی میخوام بشه این متن اما استارت نوشتن نمیخورد در حدی که عصبیم کرده بود، وقتی استارتش خورد که در اوج عصبانیت بودم آخرش که تمام شد ديدم بد نشده اما یه دور ویرایش کردم و فحشارو حذف کردم از متن! خخخخخخ. کاملا موافقم با نکاتت یاسین و ممنون که خوندی دادا
سمیرام
سمیرام
٩٤/١١/٢٥
٠
٠
شما قراره دیگه فوتبالی بنویسین؟
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١١/٢٥
٠
٠
نه. اما خب علاقه و اطلاعاتم در زمینه ی فوتباله. خوندین متن رو؟
Mahziar
Mahziar
٩٤/١١/٢٦
٠
٠
عالی بود صالح !
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/١١/٢٧
٠
٠
مرسی علی جان. عالی عکسته هاا:)))
پربازدیدتریـــن ها